Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > Ogólnie o motoryzacji
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 13-06-2017, 08:19   #1
Pawel_Taz
 
Postów: n/a
Domyślnie Co się bardziej opłaca ?

Witam wszystkich na forum,

Od niedawna jestem posiadaczem Forda Fiesta 1.4 benzyna z 2005 roku. Jest to bardzo fajne autko. Mam pytanie do obeznanych ze sprawami technicznymi. Samochodu używam głównie do jeżdzenia do pracy.

Mam dwie trasy:

1. Ta trasa odbywa się obwodnicą i jej dystans to 30 km.
3. Ta trasa odbywa się przez miasto i jej dystans to 15 km.

Pytanie co się bardziej opłaca pod kątem eksploatacji auta (spalanie i zużycie samochodu) pierwsza opcja czy druga opcja ? Auto spali więcej stojąc w korku czy non stop jadąc bez przeszkód ? Więcej paliwa zużywam przy opcji pierwszej czy też drugiej gdzie non stop jadę - sprzęgło, jedynka, sprzęgło, jedynka.

To zagadnienie bardzo mnie zastanawia i będę wdzięczny za pomoc.

  Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-06-2017, 08:20   #2
cattani75
ford::expert
 
Avatar cattani75
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 15-09-2008
Skąd: Kraków
Model: Mondeo MK5 Titanium, Fiesta MK8 ST-Line
Silnik: 2.0 EB, 1.0 EB
Rocznik: 2016, 2019
Postów: 3,824
Domyślnie Odp: Pytanie co się bardziej opłaca ?

A ile czasu trwa jedna i druga trasa?
cattani75 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-06-2017, 10:21   #3
marko52
ford::advanced
 
Imię: marek
Zarejestrowany: 21-07-2012
Skąd: wielkopolska
Model: FIESTA
Silnik: 1250 ZETEC S
Rocznik: 1997
Postów: 298
Domyślnie Odp: Pytanie co się bardziej opłaca ?

Ja bym wybrał tą dłuższą, przynajmniej nie oddychał bym spalinami,gdy powietrze stoi, - nalej do pełna i próbuj,gdzie więcej czasu tracisz na dojazd, no i ile spalasz paliwa na poszczególnych trasach - zima te parametry Ci sie zmienią.
marko52 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-06-2017, 13:34   #4
sobótka
ford::amateur
 
Avatar sobótka
 
Zarejestrowany: 09-06-2017
Skąd: Sądecczyzna
Model: 126p
Silnik: 650
Rocznik: 1985
Postów: 4
Domyślnie Odp: Pytanie co się bardziej opłaca ?

Generalnie, ekonomiczna jazda polega na w miarę szybkim uzyskaniu optymalnej prędkości i utrzymywaniu jej oraz obrotów na stałym poziomie jak najdłużej. Największe obciążenia i spalanie powstaje przy ruszaniu (nie licząc przeciążeń z nagłego awaryjnego hamowania). Dla skrzyni biegów i układu wydechowego na pewno zdrowsze nie będzie ruszanie 20 razy z czerwonego na 15 km.

Teoretycznie obwodnica korzystniejsza ale rozchodzi się o warunki drogowe na tych trasach. Jeśli będziesz co chwile wyprzedzał i wykręcał obroty to się nie opłaca. Najlepiej przetestuj 2-3 baki na jednej i drugiej trasie, żeby porównać spalanie.

Jeżeli planujesz zachować samochód na dłużej, to rozważ instalację LPG. Tylko będziesz musiał pilnować luzów zaworowych, bo w tym silniku zdaję się, że regulacja mechaniczna szklankami (niech ktoś potwierdzi), jeśli opchniesz samochód nim zrobisz ~50kkm, to raczej nie opłaca się bawić w LPG. Przy używce nie wiadomo w jakim stanie są szklanki i czy po montażu instalacji nie trzeba będzie już po 15-20kkm szlifować/wymieniać.
sobótka jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-06-2017, 14:27   #5
latar
FCP member
 
Avatar latar
 
Zarejestrowany: 29-04-2009
Skąd: jeleniogórskie
Model: S-Max TitS
Silnik: 2.2 230KM by heko
Rocznik: 2011
Postów: 2,158
Domyślnie Odp: Co się bardziej opłaca ?

A czas przejazdu? Bo jak wiadomo czas to pieniądz.
__________________
Było Mondeo MK3, był Focus MK2, jest pekaes - pierwszy po wizycie u Heko reszta się nie doczekała
latar jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-06-2017, 17:30   #6
kocur
ford::average
 
Avatar kocur
 
Imię: Jacek
Zarejestrowany: 04-10-2013
Skąd: Kraków
Model: RAV4 Hybrid
Silnik: 2.5
Rocznik: 2023
Postów: 151
Domyślnie Odp: Co się bardziej opłaca ?

Obstawiam że dłuższa jest szybsza - to samo w Krakowie.

O ile samo wjeżdżanie autem do centrum to samobójstwo to już na pewno jest wolniejsze niż objechanie obwodnicą (której w całości nota bene długo jeszcze nie będzie .... )
__________________
MOMENT OF TERROR IS THE BEGINNING OF LIFE
kocur jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-06-2017, 20:00   #7
swampshark
ford::average
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 21-11-2016
Skąd: Biłgoraj
Model: Fiesta mk7, Focus mk3
Silnik: 1.25 80KM, 1.5 EB
Rocznik: 2009, 2016
Postów: 191
Domyślnie Odp: Co się bardziej opłaca ?

zależy ile pali na 100km na jednej i drugiej trasie. Jeżeli na tej trasie dłuższej wychodzi Ci np. 6 l/100km to po przejechaniu 30 km wyjdzie Ci 1,8l w jedną stronę. Jeżeli w mieście wyjdzie Ci np 8 litrów to w jedną stronę spali Ci 1,2 litra. Dziennie wychodzi ok 1,2 litra różnicy w obie strony czyli ok 5zł a miesięcznie już ponad 100zł. Spalanie przyjąłem w odniesieniu do swojego samochodu. Policz sobie ile Tobie wyjdzie i weź pod uwagę czas dojazdu

Ostatnio edytowane przez swampshark ; 13-06-2017 o 20:02
swampshark jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-06-2017, 09:34   #8
mayor
ford::advanced
 
Avatar mayor
 
Imię: Kamil
Zarejestrowany: 25-03-2016
Skąd: Pruszcz Gdański
Model: Focus MK3FL Titanium
Silnik: 1.5 EB@200KM by TuneForce
Rocznik: 2017
Postów: 274
Domyślnie Odp: Co się bardziej opłaca ?

U mnie jest podobnie ale różnice mniejsze, trasa przez miasto to 19 km, przez obwodnicę to 26km, jeżdżę obwodnicą przez wzgląd na czas, przejazd zajmuje ~25 minut, przez miasto zazwyczaj było to ~40 minut. Spalanie pewnie troche niższe, ale najważniejsze to mniejsze zużycie innych elementów samochodu. Dla własnej wygody nigdy nie wróce do jazdy przez miasto Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
mayor jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-06-2017, 07:53   #9
Remekw
ford::beginner
 
Imię: Remek
Zarejestrowany: 30-11-2016
Skąd: Warszawa
Model: Ford Mondeo Mk IV
Silnik: 1.6 T Ecoboost
Rocznik: 2014
Postów: 13
Domyślnie Odp: Co się bardziej opłaca ?

Witam,

to ja zadam podobne pytanie. Od września dziecko idzie do przedszkola, będę go tam zawoził samochodem. Mieszkam w Warszawie (Tarchomin, a przedszkole jest po drugiej stronie Wisły, na Bielanach). Najkrótsza trasa w Google Maps to 4.7 km. Boję się takich krótkich przebiegów, zwłaszcza zimą. Dlatego mam alternatywę, by wydłużyć sobie nieco trasę do 7,2 km, a przy tym dłużej jechać Mostem Północnym, na którym auto mogę swobodnie rozpędzić.

Pytanie, czy gra (wydłużenie trasy o 2,7 km) jest warta świeczki pod kątem wpływu na silnik? Załączyłem plik z przebiegiem dwóch opcji tras.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg 2 opcje.jpg (83.4 KB, 19 wyświetleń)
Remekw jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-06-2017, 08:15   #10
latar
FCP member
 
Avatar latar
 
Zarejestrowany: 29-04-2009
Skąd: jeleniogórskie
Model: S-Max TitS
Silnik: 2.2 230KM by heko
Rocznik: 2011
Postów: 2,158
Domyślnie Odp: Co się bardziej opłaca ?

Bez sensu dokładać 5 czy 10' extra. Z resztą od września zobaczysz, że jeżeli dnem Wisły będzie szybciej to pojedziesz Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
Było Mondeo MK3, był Focus MK2, jest pekaes - pierwszy po wizycie u Heko reszta się nie doczekała
latar jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:58.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.