Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > Sprzęt Audio/CB/GPS
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 27-06-2011, 13:27   #1
szkot666
ford::average
 
Avatar szkot666
 
Zarejestrowany: 14-01-2008
Skąd: Warszawa
Model: Mondeo MK3
Silnik: 2.0 benzyna +lpg
Rocznik: 2002
Postów: 99
Domyślnie jak podłączyć głośniki do wzmacniacza

Witam , mam mały kłopot z moim sprzętem grającym.
Posiadam radio Alpine CDA9874 , z tyłu ma 4 chinch'e. Wzmacnizacz 4-ro kanałowy , 2 głosniki Hertz ESK165 ze zwrotnicami na gwizdki i dwa dwa głosnik Hertz DCX165 (zwykłe dwudrożne)
Wzmacniacz z radiem jest połączony dwoma przewodami z chinchami. Przednie głośniki sa podłączone do wzmaka , kanał 1 i 2. do tej pory sub był podłączony pod wzmaka na zmostkowane kanały 3 i 4 . Wzmak miał włączona opcje tylko bas na sub i grało fajnie i mogłem sterować głośnością sub'a.
Teraz dokupiłem dwa głośniki i chce to wszystko podłączyć. Na razie testowo podłączyłem głośniki w miejsce sub'a , czyli kanał 3 i 4 . Gra fajnie , dziwi mnie tylko to ze mogę w radiu sterować głośnością poprzez sterowanie sub'em. Mam niezłą zagadkę , bo chciałbym podłączyć jeszcze sub , tylko teraz już nie jestem pewien czy wzmak jest dobrze podłączony.
Może ktoś zrozumie o co mi chodzi i podeśle jakiś ciekawy pomysł.
Tylko po polsku.
pozdrawiam

szkot666 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-06-2011, 20:33   #2
mario591
ford::advanced
 
Avatar mario591
 
Imię: Mario
Zarejestrowany: 05-09-2007
Skąd: Zielona Góra
Model: Focus/ Audi A6C7
Silnik: 1.8 TDDi/2.0 177KM Avant
Rocznik: 1999/2012
Postów: 453
Domyślnie Odp: jak podłączyć głośniki do wzmacniacza

No wielkiego problemu tu nie widzę. Zostaw tak jak miałeśte przednie głośniki czyli kanał1 i 2, sbu'a podłacz pod kanał 3 lub 4 jak ci wygodniej a 2 głośniki ostatnio zakupione podepnij na jednym kanale i tyle. To zależy jakiej mocy one są. Bo jak jakieświeksze to możesz faktycznie zmostkować kanał 3 i 4 i podłączyć2 głośniki + suba przez zwrotnice. Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku ale najbardziej kosztownym jest zakub drugiego wzmacniacza. Jak masz 4 wyjścia chinch'e to masz możliwość podłaczenia 2 wzmacniaczy równolegle. Wtedy na jednym dajesz głośniki a na 2 osobno zmostkujesz 2 lub 3 kanały i bbędziesz miał dużą moz na subwoofer.
mario591 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-06-2011, 22:22   #3
Iwo
ford::professional
 
Avatar Iwo
 
Zarejestrowany: 26-09-2005
Model: ex Ka
Silnik: 1,3
Rocznik: 1998
Postów: 1,231
Domyślnie Odp: jak podłączyć głośniki do wzmacniacza

Nie wierzę w to co widzę... mario, Ty to wszystko całkiem poważnie napisałeś ? Jeżeli robisz sobie jaja to fajnie, ale nie takim tonem bo jeszcze ktoś w to uwierzy i dopiero się cuda będą działy :/ Zacznij może od jakiejś lektury z danego tematu zanim zaczniesz takich "rad" udzielać lub testuj swoje propozycje na własnym sprzęcie i opisuj co wydziela więcej dymu i jakiego koloru podczas zapłonu. Jak w ogóle można wymyślić podpięcie suba na jednym kanale i dwóch głośników spiętych ze sobą na drugim?! (szeregowo/równolegle ? zapomniałeś uzupełnić swoją radę...) Pomijam już fakt utraty stereo bo oba głośniki będą grały to samo (choć jak ktoś rozpoznaje tylko gra/nie gra to pewnie bez znaczenia) ale do tego dochodzi choćby fakt, że sub idzie przez filtr i nie gra tonów średnich ani wysokich - czyli jak nie trudno się domyślić zwykłe głośniki też tego nie zagrają. A do tego duża różnica w obciążeniu końcówki mocy przez jeden i drugi odbiornik prawdopodobnie spali ją bardzo szybko.
Niesamowicie też podoba mi się stwierdzenie:
Cytat:
Napisał mario591 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Wtedy na jednym dajesz głośniki a na 2 osobno zmostkujesz 2 lub 3 kanały i bbędziesz miał dużą moz na subwoofer.
Jak się mostkuje 3 kanały ? Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Drutem na krótko ? Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Nie pisz już proszę nic więcej w tym dziale bo możesz komuś szkód narobić i po co ?

A teraz wracając do problemu.
szkot666, jeżeli radio ma 2 pary wyjść RCA to znaczy, że jedna jest przeznaczona do głośników przednich a druga ma/powinna mieć możliwość przełączenia funkcji - głośniki tylne lub subwoofer. Inaczej mówiąc jest opcja włączenia lub wyłączenia filtra dolnoprzepustowego. Nie zgadza mi się jedna rzecz w tym co piszesz - nie możesz mieć opcji sterowania głośnością subwoofera z poziomu radia mając doprowadzoną tylko jedną parę RCA. Jeżeli tak jest to cały wzmacniacz ma podawany sygnał z wyjścia dla tylnych głośników/suba.
Najlepszym rozwiązaniem w takim wypadku jest:
1 para RCA do wzmacniacza - głośniki przednie
2 para RCA do wzmacniacza - subwoofer
tylne głośniki bezpośrednio z radia.
To jest najczęściej stosowana konfiguracja w przypadku braku wolnych kanałów we wzmacniaczu i sprawdza się całkiem dobrze bo dwudrożne głośniki mają zawsze mniejsze zapotrzebowanie na moc a do tego tył nie powinien zagłuszać przodu.
__________________
16" by F.A. Porsche, Clarion, Infinity Kappa, Infinity Ref, JBL GTO, HW Energetic... >1kW
mr_iwo DESIGN
Iwo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-06-2011, 07:00   #4
szkot666
ford::average
 
Avatar szkot666
 
Zarejestrowany: 14-01-2008
Skąd: Warszawa
Model: Mondeo MK3
Silnik: 2.0 benzyna +lpg
Rocznik: 2002
Postów: 99
Domyślnie Odp: jak podłączyć głośniki do wzmacniacza

witam, dzięki za podpowiedź . Wczoraj sprawdzałem jeszcze dokładnie parametry radia i :
mam jedna pare wyjść RCA ,druga para to wyjście specjalnie pod subwoofer, wiec jeżeli teraz podłączyłem głosniki tylne pod kanał 3 i 4 , które sygnał dostają właśnie z wyjścia na sub to dlatego sterowanie sub'em na radiu reguluje prace głośników.
Myślałem o podpięciu głośników bezpośrednio pod radio ale bałem sie że bedzie duża różnica, ponieważ kliedyś przód grał tylko z radia i po podłączeniu wzmaka było spory skok na lepsze.
Iwo co powiesz na podpięcie wszystkich głośników na kanały 1 i 2 ?
Pewnie nie bedzie Fadera , ale to mi nie przeszkadza tylko czy się nie spala końcówki ?
Przypomnę ze przód mam Woofery + gwizdki przez zwrotnice , tył zwykłe dwudrożne.
pozdrawiam
szkot666 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-06-2011, 11:48   #5
Iwo
ford::professional
 
Avatar Iwo
 
Zarejestrowany: 26-09-2005
Model: ex Ka
Silnik: 1,3
Rocznik: 1998
Postów: 1,231
Domyślnie Odp: jak podłączyć głośniki do wzmacniacza

Przy podłączeniu równoległym opór całości wyniesie 2Ohm a przy szeregowym - 8Ohm. Teraz pytanie co to za wzmacniacz - czy da radę zagrać z 2Ohmowym zestawem - producent z reguły informuje o tym w instrukcji. Przy 8Ohmach pewnie zagra ale wiadomo z czym się wiąże 2 krotnie większy opór.
Ja bym nie kombinował tylko podpiął tak jak napisałem wcześniej - tylne głośniki to i tak tylko pierdziawki dla pasażerów Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Choć sam mam drugi odseparowany zestaw z tyłu ale całe audio napędzam dwoma 4-kanałówkami.
__________________
16" by F.A. Porsche, Clarion, Infinity Kappa, Infinity Ref, JBL GTO, HW Energetic... >1kW
mr_iwo DESIGN
Iwo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-06-2011, 12:22   #6
szkot666
ford::average
 
Avatar szkot666
 
Zarejestrowany: 14-01-2008
Skąd: Warszawa
Model: Mondeo MK3
Silnik: 2.0 benzyna +lpg
Rocznik: 2002
Postów: 99
Domyślnie Odp: jak podłączyć głośniki do wzmacniacza

sprawdzę jakie parametry ma wzmacniacz , potem podłącze na próbę głośniki pod samo radio i zobacze jaki to będzie efekt. A gdybym chciał zrezygnować z sub'a i podłączyć głośniki pod wzmaka , to czy połączenie radia z kanałami 3 i 4 zostawić tak jak teraz czyli z wyjścia dedykowanego na sub , czy na wyjściu RCA (chyba tak to sie nazywa) dać rozgałęziacz z 2 na 4 i dwoma przewodami polecieć na wzmaka ?
dzięki za pomoc
pozdrawiam
szkot666 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-06-2011, 18:41   #7
Iwo
ford::professional
 
Avatar Iwo
 
Zarejestrowany: 26-09-2005
Model: ex Ka
Silnik: 1,3
Rocznik: 1998
Postów: 1,231
Domyślnie Odp: jak podłączyć głośniki do wzmacniacza

Jeżeli głośniki grają normalnie (choć to teoretycznie niemożliwe bo powinien tam być filtr) to możesz zostawić sygnał z tego wyjścia.
__________________
16" by F.A. Porsche, Clarion, Infinity Kappa, Infinity Ref, JBL GTO, HW Energetic... >1kW
mr_iwo DESIGN
Iwo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-06-2011, 06:47   #8
szkot666
ford::average
 
Avatar szkot666
 
Zarejestrowany: 14-01-2008
Skąd: Warszawa
Model: Mondeo MK3
Silnik: 2.0 benzyna +lpg
Rocznik: 2002
Postów: 99
Domyślnie Odp: jak podłączyć głośniki do wzmacniacza

Nie bardzo rozumiem. Głosniki są podłączone do wmzaka do kanałów 1 i 2 , które dostają sygnał z wyjscia RCA , a sub do kanałów 3 i 4 , które dostają sygnał z wyjścia na sub i chyba tak powinno być.
znalazłem mojego wmzaka w necie:
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Może wiesz jak go dobrze ustawić , jeżeli sie da to zrobić nie widząc go.
pozdrawiam
szkot666 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-06-2011, 18:53   #9
Iwo
ford::professional
 
Avatar Iwo
 
Zarejestrowany: 26-09-2005
Model: ex Ka
Silnik: 1,3
Rocznik: 1998
Postów: 1,231
Domyślnie Odp: jak podłączyć głośniki do wzmacniacza

Tu masz instrukcję do swojego radia: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Wyraźnie z niej wynika, że masz opcję o której pisałem wcześniej - przełączanie funkcji jednej pary RCA pomiędzy subwooferem a tylnymi głośnikami. Masz tam też dokładnie narysowane jak to ma być podpięte. 4wyjścia w radiu=4 wejścia we wzmacniaczu. Jeżeli masz podpiętą tylko jedną parę RCA i działają wszystkie 4 kanały we wzmacniaczu to znaczy, że on ma w sobie rozdzielacz i mu ten jeden kabel wystarcza ale nie masz możliwości kontrolowania głośników osobno z poziomu radia.
Ale z tego co napisałeś w ostatnim poście nagle wynika, że masz wszystkie 4 kable RCA podpięte więc teraz to ja nic nie rozumiem i się poddaję. Zrobiłem co się dało, żeby Ci to jakkolwiek wytłumaczyć i jeżeli wciąż sobie nie umiesz z tym poradzić to musisz odwiedzić kogoś kto ma o tym jakieś pojęcie.
I jeszcze jedno - nie da się ustawić wzmacniacza przez internet...
__________________
16" by F.A. Porsche, Clarion, Infinity Kappa, Infinity Ref, JBL GTO, HW Energetic... >1kW
mr_iwo DESIGN
Iwo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-06-2011, 21:25   #10
szkot666
ford::average
 
Avatar szkot666
 
Zarejestrowany: 14-01-2008
Skąd: Warszawa
Model: Mondeo MK3
Silnik: 2.0 benzyna +lpg
Rocznik: 2002
Postów: 99
Domyślnie Odp: jak podłączyć głośniki do wzmacniacza

Doszło do małego nieporozumienia. Jest tak że 4 wyjścia z radia są połączone z 4 wejściami na wzmaku. Tylko dwa są normalne , a dwa dedykowane do subwoofera, dlatego jest sterowanie głośnością sub'a . Podłączone jest dobrze , co do ustawienia , chodziło mi o to że znając wzmacniacz i sposób w jaki jest użytkowany ,to może sa jakieś ustawienia które można nastawić bez odsłuchu. Jest tam kilka przełączników które mają tylko pozycje 0 lub 1.
Te ustawiane śrubokrętem to wiadomo że bez odsłuchu ani rusz. Nie ma się co spinać, tylko spokój na uratuje.
dzieki i pozdrawiam
szkot666 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:54.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.