Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 05-06-2019, 14:13   #1
zachara
ford::amateur
 
Imię: Damian
Zarejestrowany: 14-08-2015
Skąd: Gdańsk
Model: Focus mk1
Silnik: 1.6
Rocznik: 2000
Postów: 9
Domyślnie St220 stuki słyszalne z góry silnika - okolice kolektora dolotowego

Witam,
Po ostatniej zmianie oleju ( w poniedziałek - 5w50 valvo vr1 ) nasiliły się stuki od strony podszybia - słyszalne z góry. Czytałem już sporo o prodecurze dokręcania łożysk wałków rozrządu, nagrałem film i będę bardzo wdzięczny za zaintersowanie tematem i jakąkolwiek podpowiedź. Historia ze stukaniem zaczęła się po pierwszej zmianie oleju po zakupie, ok. 1 rok temu. Auto było zalane 5w30 fordowskim, ja natomiast zalałem millersa 5w40 i od tego czasu po rozgrzaniu silnika powyżej ~ 60 stopni zaczęło występować głuche stukanie, ale tylko na biegu jałowym, podczas podkręcania na obroty nie było słyszalne - zbagatelizowałem sprawę, z autem nic więcej się nie działo poza tym postukiwaniem. Jak już napisałem teraz po 12k kilometrów zmieniłem olej, a że jest lato i po prześledzeniu forum zdecydowałem się na 5w50, aby lepiej chronić silnik. Niestety już po pierwszych kilometrach zauważyłem, że owo stukanie nasiliło się, i jest słyszalne teraz w zakresie mniej- więcej do 2,5 tys obrotów, oraz po odpuszczeniu gazu - schodzenie z obrotów. Dzieję się tak jednak dalej tylko na ciepłym silniku, na zimny ani słychu podejrzanych dźwięków. Podjechałem dzisiaj do mechanika, który ogarniał olej, i na jego ucho ( niestety kolektor trochę rezonuje ) mogą to być popychacze hydro na 1-2 cylindrze, wg. mnie również słychać to z tamtych rejonów - natomiast nie słyszałem, żeby jakikolwiek st miał problem z hydro i to mnie zastanawia. Proszę o opinie, zanim natnę się na niepotrzebne koszta ( i tak stawiam na diagnozę ), może ktoś z was miał podobny problem, a może to chodzi właśnie o dokręcenie tych wałków rozrządu ? - tylko zachodzę w głowę jakie powiązanie mogłoby to mieć bezpośrednio ze zmianą oleju. Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi, poniżej wrzucam linka na YT.

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

zachara jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-06-2019, 17:50   #2
Juzek
ford::expert
 
Avatar Juzek
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 31-10-2007
Skąd: Legnica
Model: Mondeo Mk4 Kombi Tit S, Fiesta Mk7
Silnik: 2.5T, 1.4
Rocznik: 2009, 2009
Postów: 3,727
Domyślnie Odp: St220 stuki słyszalne z góry silnika - okolice kolektora dolotowego

jeśli masz dostęp do endoskopu to wykręć wszystkie świece i sprawdź jak wygląda powierzchnia tłoków

Miałem podobnie jak poluzowały się sworznie tłokowe i tłoki waliły w głowicę.
__________________
126p --> MkI 1.8TD --> ST220 STach --> ST220 STach II --> MkIV 2.5T Tit S
Juzek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-06-2019, 18:14   #3
darmodziej
FORD|ZAWODOWIEC
 
Zarejestrowany: 14-07-2008
Skąd: Krosno
Model: Ford Escape/Fusion
Silnik: 3000 benzyna + Stag Qmax / 1.4 benzyna
Rocznik: 2003/2005
Postów: 6,100
Domyślnie Odp: St220 stuki słyszalne z góry silnika - okolice kolektora dolotowego

Cytat:
Napisał zachara Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
5w50
A jaki olej przewiduje producent?
darmodziej jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-06-2019, 18:41   #4
zachara
ford::amateur
 
Imię: Damian
Zarejestrowany: 14-08-2015
Skąd: Gdańsk
Model: Focus mk1
Silnik: 1.6
Rocznik: 2000
Postów: 9
Domyślnie Odp: St220 stuki słyszalne z góry silnika - okolice kolektora dolotowego

Cytat:
Napisał darmodziej Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
A jaki olej przewiduje producent?
Naturalnie 5w30, natomiast naczytałem się trochę o obracaniu panewek związanych ze stratą właściwości oleju 5w30 spowodowane umieszczeniem katalizatorów, i zalałem jak doradzano na forum. Sugerujesz, że powinienem z powrotem wrócić na 5w30 ? Katalizatorów pozbyłem się w styczniu.
zachara jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-06-2019, 18:45   #5
darmodziej
FORD|ZAWODOWIEC
 
Zarejestrowany: 14-07-2008
Skąd: Krosno
Model: Ford Escape/Fusion
Silnik: 3000 benzyna + Stag Qmax / 1.4 benzyna
Rocznik: 2003/2005
Postów: 6,100
Domyślnie Odp: St220 stuki słyszalne z góry silnika - okolice kolektora dolotowego

Cytat:
Napisał zachara Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Naturalnie 5w30
Skoro na tym było dobrze, to po co zmieniać? Sam widzisz, że wraz ze zmianą oleju jest coraz gorzej.
darmodziej jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-06-2019, 19:15   #6
zachara
ford::amateur
 
Imię: Damian
Zarejestrowany: 14-08-2015
Skąd: Gdańsk
Model: Focus mk1
Silnik: 1.6
Rocznik: 2000
Postów: 9
Domyślnie Odp: St220 stuki słyszalne z góry silnika - okolice kolektora dolotowego

Cytat:
Napisał darmodziej Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Skoro na tym było dobrze, to po co zmieniać? Sam widzisz, że wraz ze zmianą oleju jest coraz gorzej.
Nie wiem czy w chwili obecnej to cokolwiek zmieni... w sumie najtańszy koszt w tej chwili spróbować wrócić do 5w30, strzelić płukankę i zalać taki jak powinien być nominalnie. Obawiam się jednak, że i tak nie obejdzie się w ingerencję w górę, bądź co gorsza w dół silnika. Bo co prawda owe dźwięki nie wyglądają na panewkę np. to nie jest to w dalszym ciągu wykluczone

Bump: Podrzucam link do YT z przed 9 lat, dźwięki wydają mi się podobne do tych u mnie, w komentarzu na dole jest napisane właśnie, że problem zniknął poprzez dokręcenie łożysk wałków rozrządu, zastanawiam się tylko co to ma wspólnego ze zmianą oleju - tak jak w moim przypadku

https://www.youtube.com/watch?v=FhfBokQUGUQ
zachara jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-06-2019, 06:37   #7
Garbojad
ford::professional
 
Avatar Garbojad
 
Imię: Jaro
Zarejestrowany: 03-09-2006
Skąd: Lubartów
Model: MK3
Silnik: TDDi 2.0
Rocznik: 2001
Postów: 1,393
Domyślnie Odp: St220 stuki słyszalne z góry silnika - okolice kolektora dolotowego

Zmień z powrotem na to co zaleca producent, a jak uważasz że chcesz lepiej zadbać o silnik to nie zmieniaj zaleceń co do oleju tylko skróć interwał wymian.
Garbojad jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-06-2019, 12:21   #8
zachara
ford::amateur
 
Imię: Damian
Zarejestrowany: 14-08-2015
Skąd: Gdańsk
Model: Focus mk1
Silnik: 1.6
Rocznik: 2000
Postów: 9
Domyślnie Odp: St220 stuki słyszalne z góry silnika - okolice kolektora dolotowego

Cytat:
Napisał GARBOJAD Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Zmień z powrotem na to co zaleca producent, a jak uważasz że chcesz lepiej zadbać o silnik to nie zmieniaj zaleceń co do oleju tylko skróć interwał wymian.
Tak zrobię, mam nadzieję, że to tylko popychacze się odezwaly..
zachara jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-06-2019, 18:26   #9
sebastosMC
ford::amateur
 
Imię: sebastian
Zarejestrowany: 24-06-2019
Skąd: Gniezno
Model: Ford Monde Mk3 3.0 ST
Silnik: MEBA 3.0
Rocznik: 2003
Postów: 3
Domyślnie Odp: St220 stuki słyszalne z góry silnika - okolice kolektora dolotowego

Witam . I jak tam u ciebie po zmianie oleju ??
U mnie jest podobny dźwięk częstotliwość wzrasta wraz z obrotami ( zalany olej 0w40 przez poprzedniego właściciela nie wymieniał 2 lata ) zakupiłem 5w40 spełniający fordowskie normy i myślę czy zalewać czy może coś w silniku jest do pogrzebania ?
sebastosMC jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:08.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.