Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 22-01-2014, 19:07   #1191
Tomciooo
ford::average
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 12-09-2013
Skąd: Bielsko-Biała
Model: mondeo mk4
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2007
Postów: 180
Domyślnie

To jeszcze zależy od szerokości felgi ;-)
Najlepiej kupić felgi 16' na zimę

Tomciooo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-01-2014, 19:11   #1192
MaXyM
ford::expert
 
Avatar MaXyM
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 06-12-2008
Skąd: Praga / CZ
Model: Mondeo MK5 FL Vignale
Silnik: 2.0EcoBlue
Rocznik: 2020
Postów: 3,376
Domyślnie Odp: Opony zimowe - jakie...?

felgi mam na zime i na lato. Te pierwsza razem z oponami kupilem z autem.
Na lato mam 18"

Jak poznam czy na felga jest OK? BTW jest to oryginalna alu felga Forda, ta "ze szprychami"

Ostatnio edytowane przez MaXyM ; 22-01-2014 o 19:22
MaXyM jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-01-2014, 20:14   #1193
jvc
Feel The Difference
 
Avatar jvc
 
Imię: Mirek
Zarejestrowany: 23-04-2008
Skąd: Polska
Model: MK5 Titanium X, Focus MK4 St-Line
Silnik: 2,0tdci 150=>180=>200+, 1,0 125KM
Rocznik: 2016,2018
Postów: 6,032
Domyślnie Odp: Opony zimowe - jakie...?

Cytat:
Napisał MaXyM Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Moge na te sama felge zalozyc wezsza opone?
Jeżeli jest węższa niż 8 cali (a pewnie jest) to tak, możesz.
__________________
Pozdrawiam
Mirek




Mój mondek
...Powered by heko...


Bądź
NIEBIESKI-zarejestruj się





jvc jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-01-2014, 11:31   #1194
YatzeK
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 14-11-2007
Skąd: Lublin
Model: MkIII
Silnik: 2.2TDCI
Rocznik: 2007
Postów: 223
Domyślnie Odp: Opony zimowe - jakie...?

Cytat:
Napisał MaXyM Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
podobno w zimie wezsza jest lepsza.
Masz rację. Podobno.

Cytat:
Napisał Tomciooo Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Najlepiej kupić felgi 16' na zimę
Dlaczego?
__________________
Mój Mondi :-) Podoba się?
YatzeK jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-01-2014, 18:08   #1195
Tomciooo
ford::average
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 12-09-2013
Skąd: Bielsko-Biała
Model: mondeo mk4
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2007
Postów: 180
Domyślnie

16' na zimę ponieważ :
Mają wyższy profil który jest przydatny w zimie gdy drogi są pełne brył lodu, gdy nie widać krawężników, dziur itp.

Są tańsze

W zimie nie zwracamy aż tak uwagi na wygląd i 16 nie przeszkadza.

Yatzek - czuję że pytasz zaczepnie ;-)

Podobno szerokie opony na naszych koleinach wypełnionych błotem pośniegowym to dramat.

Ja nie jestem fachowcem, ale na zimę jedno, dwa oczka szerokości mniej i jeden cal felgi kupuje .
Tomciooo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-01-2014, 22:56   #1196
Ged
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 11-10-2011
Skąd: Warszawa
Model: Mondeo Titanium LXS
Silnik: 1,6 ecoboost
Rocznik: 2011
Postów: 26
Domyślnie Odp: Opony zimowe - jakie...?

Cytat:
Napisał YatzeK Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Dlaczego?
Yatzek, nie jestem ekspertem, ale na mój gust wytłumaczenie jest następujące:

Przy tym samym obwodzie zewnętrznym opony na feldze 16" mają więcej "powietrza" i gumy niż opony na feldze 17". Przy gwałtownym hamowaniu energia kinetyczna samochodu przenoszona jest na przednie koła, co powoduje ich dociśnięcie i "rozplaszczenie" na jezdni. W przypadku opon 16" powierzchnia styku opony z nawierzchnią przy takim hamowaniu jest większa niż przy oponach 17". A większa powierzchnia styku = większy opór i krótsza droga hamowania.
Ged jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-01-2014, 00:27   #1197
MaXyM
ford::expert
 
Avatar MaXyM
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 06-12-2008
Skąd: Praga / CZ
Model: Mondeo MK5 FL Vignale
Silnik: 2.0EcoBlue
Rocznik: 2020
Postów: 3,376
Domyślnie Odp: Opony zimowe - jakie...?

Cytat:
Napisał YatzeK Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Masz rację. Podobno.
Pewnie z podobnego powodu jaki kolega tlumaczy w przypadku felg 16. Wezsza opona to mniejsza powierzchnia styku ale wiekszy docisk. Moze sie lepiej wgryza w snieg.

W kazdym razie w rajdach na szuter a juz na pewno snieg zakladaja duzo wezsze opony niz na asfalt.
MaXyM jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-01-2014, 08:37   #1198
YatzeK
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 14-11-2007
Skąd: Lublin
Model: MkIII
Silnik: 2.2TDCI
Rocznik: 2007
Postów: 223
Domyślnie Odp: Opony zimowe - jakie...?

Cytat:
Napisał Tomciooo Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Yatzek - czuję że pytasz zaczepnie ;-)
Wcale nie, po prostu wokół opon zimowych narosło tyle mitów i "mądrosci internetu", często nieprawdziwych, że fajnie się o tym dyskutuje ;-)

Cytat:
Napisał Tomciooo Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
16' na zimę ponieważ:
Mają wyższy profil który jest przydatny w zimie gdy drogi są pełne brył lodu, gdy nie widać krawężników, dziur itp.
Dobra, z tym się mogę zgodzić Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Cytat:
Napisał Tomciooo Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Są tańsze
Ale tylko pod warunkiem, ze masz dwa komplety felg. Ale jak kupisz samochód na 17" to taniej będzie kupić dobre zimowe 17" opony niż komplet kół 16"

Cytat:
Napisał Tomciooo Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Podobno szerokie opony na naszych koleinach wypełnionych błotem pośniegowym to dramat.
Na jakich najszerszych oponach jeździłeś? Nie pytam zaczepnie - napisałeś "podobno" więc zakładam, ze nie wiesz tego z własnego doświadczenia ;-) A to kolejna często powtarzana mądrość internetu. Rzeczywiście w koleinach na szerszych oponach jest trudniej, ale trzeba być dorosłym człowiekiem i zdawać sobie sprawę z tego, co się robi nikt ci przecież na siłę szerokich opon nie założy;-) - i ponosić konsekwencje, a nie potem płakać na forach, że "dramat", tak jak wielu to właśnie pisze. Poza tym to tak samo dotyczy zimy, jak i lata Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Cytat:
Przy tym samym obwodzie zewnętrznym opony na feldze 16" mają więcej "powietrza" i gumy niż opony na feldze 17". Przy gwałtownym hamowaniu energia kinetyczna samochodu przenoszona jest na przednie koła, co powoduje ich dociśnięcie i "rozplaszczenie" na jezdni. W przypadku opon 16" powierzchnia styku opony z nawierzchnią przy takim hamowaniu jest większa niż przy oponach 17". A większa powierzchnia styku = większy opór i krótsza droga hamowania.
Nieprawda.

Jedyne, co się zgadza (i to nie w 100%), to to, że jest więcej gumy/powietrza, bo na mniejszej feldze jest wyższa opona. O ile na nierównościach może to dać nieco więcej komfortu, to w czasie normalnej jazdy to bardziej wada, niż zaleta. Przede wszystkim dlatego, że w dużym i ciężkim samochodzie powoduje to pogorszenie prowadzenia - wyższa ścianka opony bardziej "pływa", co jest szczególnie odczuwalne na zakrętach.

Większa powierzchnia styku, to rzeczywiście lepsze hamowanie, ale wyłącznie w przypadku, kiedy ta powierzchnia jest naturalnie projektowana, z nie chwilowo zwiększona przez deformację opony. W sytuacji, którą opisałeś, węższa opona rzeczweysićei bardziej się ugnie i boki się "rozpłaszczą", ale spowoduje to jednocześnie słabsze przyleganie środkowej części opony, a droga hamowania się WYDŁUŻY.

Cytat:
Napisał MaXyM Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Pewnie z podobnego powodu jaki kolega tlumaczy w przypadku felg 16. Wezsza opona to mniejsza powierzchnia styku ale wiekszy docisk. Moze sie lepiej wgryza w snieg.
Tak, lepiej. To jeden z najczęściej powtarzanych mitów w internecie. Tyle, ze to bardziej wada niż zaleta. Bo to, ze się wgryza oznacza tylko tyle, ze na węższej oponie prędzej się zapadniesz w śnieg i zawiśniesz na brzuchu i zamiast jechać na szerszej oponie po wierzchu będziesz musiał zobnie na węższej dodatkowo wyjechać z dołka.

Cytat:
Napisał MaXyM Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
W kazdym razie w rajdach na szuter a juz na pewno snieg zakladaja duzo wezsze opony niz na asfalt.
Zgoda. Tyle, ze na szuter mają bieżnik z wielkimi klockami, jak w oponach w ciężki teren, a na śnieg kolce. I tylko w takich sytuacjach węższe opony mają rzeczywistą przewagę.
__________________
Mój Mondi :-) Podoba się?
YatzeK jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-01-2014, 12:02   #1199
Chester_X
ford::beginner
 
Avatar Chester_X
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 01-10-2012
Skąd: Szczecin
Model: Mondeo mk4
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2007
Postów: 25
Domyślnie Odp: Opony zimowe - jakie...?

Cytat:
Przy gwałtownym hamowaniu energia kinetyczna samochodu przenoszona jest na przednie koła, co powoduje ich dociśnięcie i "rozplaszczenie" na jezdni. W przypadku opon 16" powierzchnia styku opony z nawierzchnią przy takim hamowaniu jest większa niż przy oponach 17". A większa powierzchnia styku = większy opór i krótsza droga hamowania.
Może i tak jest, ale na przyczepnej nawierzchni.
Zimą moim zdaniem kluczowe jest hamowanie na śliskim i bardzo śliskim, a wtedy auto się nie pochyla i to szerokość opony da dodatkową powierzchnię styku*

* nie poparte żadnymi badaniami, tylko moje przemyślenia Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Chester_X jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-01-2014, 23:05   #1200
kumpel_
ford::amateur
 
Imię: Bartek
Zarejestrowany: 26-07-2012
Model: fiesta
Silnik: Brak informacji
Rocznik: Brak informacji
Postów: 2
Domyślnie Odp: Opony letnie. CO POLECACIE ?

Witam,
potrzebuje kupić nowe zimowe oponki do mojej Fiesty (2006r, 1.6 TDCI 90KM). Rozmiar to 175/65/R14.
Głównie jeżdżę po mieście, ale zdarza mi się uderzyć w nieco dalszą trasę.
Styl jazd nie agresywny, głównie zależy mi na bezpieczeństwie.
Tylko teraz jakie oponki wybrać.
Z tego co przeglądam różne tematy to wpadły mi w oko takie opony:
- Dębica Frigo 2 - najtańsze ok. 150zł.
- Uniroyal MS Plus 6 175/65 R14 82 T - nie dużo droższe ok. 170 zł.
- Continental ContiWinterContact TS800 175/65 R14 82 T - zdecydowanie droższe ok. 210 zł.
Co sądzicie o tych oponach? A może zaproponowalibyście jakieś inne?
Ponad 200 zł to już dość dużo, wolałbym tyle nie wydawać, czy jest aż taka różnica?

/Przez przypadek chyba napisałem w złym temacie, proszę admina o przeniesienie postu.

Ostatnio edytowane przez kumpel_ ; 24-01-2014 o 23:10
kumpel_ jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
mondeo mk3 , opony zimowe



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:14.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.