Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > Diesel
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 28-07-2011, 21:49   #1
mwsec
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 28-07-2011
Skąd: ZGR
Model: Focus Mk1
Silnik: 1.8 TDDi
Rocznik: XI.2001
Postów: 2
Domyślnie Ciężko odpala

Witam.

Jestem nowy na forum,więc w pierwszej kolejności witam wszystkich.
W związku z pilną potrzebą większego auta niż posiadany hatchback, na początku maja stałem się posiadaczem focusa kombi z silnikiem 1.8 TDDi (przebieg 150 tys.). Troszkę przed zakupem poczytałem te forum i inne opinie i zdecydowałem się na tą wersję silnikową, który ponoć jest trwały.Dodatkowo dobry znajomy ściągnął mi z Niemiec egzemplarz z końca listopada 2001 (VIN pokazuje model 2002), który rzekomo miał już mieć poprawiony słynny sterownik pompy wtryskowej. Do napisania na forum zmusił mnie problem, który pojawił się miesiąc po zakupie (pomijam problem wody na dywaniku od strony pasażera bo rozwiązanie na forum znalazłem, choć go jeszcze w życie nie wprowadziłem). Otóż, jakoś w czerwcu zaczęły się problemy z odpalaniem auta. Spalanie, wydawało też mi się tyci za duże (7,5L w cyklu 70% małe miasto + reszta 25km odcinki trasy).
Wymieniłem: filtry powietrza, paliwa,oleju, sam olej oraz świece żarowe. Spalanie spadło w powyższym cyklu do 6,5L.Ale problem z zapłonem nie zniknął. Zaczęło się od tego,że z 3 na 10 uruchomień było z problemami. Po zgaszeniu kontrolek z 3-5 razy musiałem kręcić by załapał. Kręceniu towarzyszył niebieskawo-szarawy lub jasnoszary dym z wydechu w ilości jak z gaszonej świeczki Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.. Gdy po tym kręceniu wreszcie załapuje z wydechu bucha ten dym w większej ilości. W tej chwili problem z odpalaniem jest już niestety coraz częstszy. 6-7/10 odpaleń, więcej kręcenia. Można akumulator niekiedy wykończyć. Dwa razy nie chciał zupełnie zapalić. Trzasłem drzwiami, pokląłem, uspokoiłem się, poszedłem wieczorem i zapalił. Zauważyłem pewną dziwną prawidłowość że najczęściej problem ma gdy postoi na słońcu i jest nagrzany. Gdy jest chłodniej, np. wczesnym rankiem oraz wieczorem pali za pierwszym razem,choć czasem też z lekkim trudem,ale pali. Po odpaleniu z problemami i przejechaniu jakiegoś dystansu silnik jest już nagrzany do swojej temp. - wówczas nim znacznie wystygnie też pali od pierwszego razu.Ale gdy już przestygnie tak,że wskazówka temp.jest min to znów zaczyna się problem. Podczas jazdy nie gaśnie, silnik pracuje normalnie, nie kopci. Oleju też raczej nie bierze, choć po ostatniej wymianie muszę jeszcze sprawdzić.
Czy jakiś doświadczony forumowicz podpowie w jakim kierunku się udać w poszukiwaniach usterki?
Dodam, iż w ub.tygodniu tak na szybko podpięty został pod komputer, który wskazał 2 błędy, w tym jeden którego najbardziej nie chciałem widzieć, czyli dot.pompy wtryskowej. Numerów kodów niestety nie pamiętam i nie zanotowałem, ale z tego co zdążyłem zajrzeć na monitor pierwszym problemem był dot.zaworu EGR, drugi zaś pompy. Błędy skasowaliśmy i po przejechaniu się z 5km podpięliśmy go znowu sprawdzająco i pokazywał tylko błąd dot.EGR. Jednak po kilku godz.znów miałem problem z odpaleniem i znów podjechałem na szybkie podpięcie pod komputer i znów był błąd EGR i tamten dot.pompy i z tego co pamiętam było to coś dot. odpowiedniej dawki paliwa,dawkowaniem powietrza i kąta wyprzedzenia zapłonu. Pytania moje są takie:
1) czy ten EGR może wywoływać błędy w pompie i złym podawaniu mieszanki, czy też nie ma żadnego wpływu na układ zapłonu? może trzeba to solidnie przeczyścić?
2) czy mogą być te problemy spowodowane jakimś złym dawkowaniem powietrza, nieszczelnościami dolotowymi? (dojrzałem,że w silniku było coś grzebane bo osłona intercoolera była źle wpięta w zatrzaski, ale może to była zmiana rozrządu bo śruby w tamtym rejonie też były kręcone, choć czy do tego trzeba ściągać intercooler?). Może cały układ paliwowy jest zapowietrzony?
3) może szukać w kierunku jakiś czujników np.MAP sensora, który działa na ten EGR i dalej przez to wszystko odbija coś pompie, bo ktoś tu coś takiego wspominał [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
4) oczywiście biorę też pod uwagę, chociaż za wszelką cen nie chce tej myśli do siebie dopuszczać z wiadomej uwagi $, że ducha zaczyna wyzionąć sama pompa i źle dawkuje mieszankę?
5) gdzie mam jeszcze szukać przyczyn, by tysiące zł wydane na pompę były ostatecznością?
Fajne autko, fajne właściwości jezdne ale zaczyna mnie to odpalanie doprowadzać do szału. Dodam, iż jako niedoświadczony diesel-owiec zdarzyło mi się dwa razy pojździć na rezerwie (wiem,już znam swój błąd) i może tu szukać jakiejś przyczyny?

mwsec jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-07-2011, 06:25   #2
Jester
ford::expert
 
Zarejestrowany: 08-05-2007
Skąd: Częstochowa
Model: Focus
Silnik: 1,8 TDCi
Rocznik: 2004
Postów: 2,379
Domyślnie Odp: 1.8 TDDI ciężko odpala

1) nie
2) przy odpalaniu turbo nie podaje ciśnienia więc nieszczelności nie powinny mieć wpływu
3) zacznij od czujnika położenia wału - nieprecyzyjne działanie powoduje podawanie paliwa w nieodpowiednim momencie.
4) naprawa sterownika pompy staniała więc się nie przejmuj aż tak
5) sprawdziłbym rozrusznik - przy zbyt niskich obrotach sterownik nie pozwoli na uruchomienie silnika. Jeśli kręci za wolno, na granicy minimalnych obrotów to objaw będzie jak u ciebie.
__________________
Jeździsz jak wariat? Jesteś nadzieją polskiej transplantologii.
http://www.spritmonitor.de/en/detail/237674.html
Jester jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-07-2011, 08:43   #3
mjprzem
ford::expert
 
Zarejestrowany: 25-02-2008
Skąd: podkarpackie, mielec klimatyzacja napełnianie
Model: focus sedan ghia
Silnik: tddi
Rocznik: 2000
Postów: 3,108
Domyślnie Odp: 1.8 TDDI ciężko odpala

1-egr zaslep-nadmierny powrot spalin moz powodowac zadymienie i gorsze uruchamianie
2-nieszczelnosci niemaja wplywu na uruchomienie
3-Czujnik MAP niema wplywu

4-czyjnik polozenia walu silnika -pozwoli na uruchomienie ale silnik zgasnie po chwili.
czujnik ten powoduje tez bledy pompy wtryskowej-mam zapisane jakie ale teraz niemoge potwierdzic dokladnie-bo niemam przy sobie. Aczkolwiek czujnik polozenia walu tez pokazalby bład wiec jesli go niemiales to nieruszaj tego czujnika.
Moze byc problem z pompa...tylko ze napisales ze jak jest chlodniej to pali bez problemu.

Jest jeszcze taka ewentualnosc ze powyzej 20'C nie dziala podgrzewanie swiec silnika
moze u ciebie nie dziala tak wiec sprawdz to bo kontrolka od swiec niema nic wspolnego z czasem grzania sie swiec Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Oczywiscie takie rzeczy jak akumulator i rozrusznik musza byc sprawne.

Rezerwa nie zrobi problemu... gorzej jak jezdzisz do momentu ze silnikiem zaczyna przerywac i dochodzi do zapowietrzania sie silnika-to jest szkodliwe dla pompy wtryskowej.

PS. najlepiej zrob sobie czasowo jakąs kontrolke od swiec zarowych bezposrednio z swiecy zarowej i zaobserwuj jeszcze raz objaw o ktorym piszesz.

I jeszcze-jesli pompa i rozrzad byly ruszane to moze byc jedno i drugie zle ustawione -to moze robic problem takze.
Tylko ze ty piszesz ze jak jest zimno to pali bez problemow-wiec tez to niebardzo.

Ostatnio edytowane przez mjprzem ; 29-07-2011 o 08:47
mjprzem jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-07-2011, 22:28   #4
MISIEK1981
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 03-02-2011
Skąd: Braniewo
Model: Ford Mondeo Titanium Converse +
Silnik: 2,0 TDCi 140km
Rocznik: 2007
Postów: 37
Domyślnie Odp: 1.8 TDDI ciężko odpala

podobne objawy ja mialem jakis czas temu.w koncu doszlo do tego ze zaczal kopcic na bialo caly czas
a teraz stoi na warsztacie od poniedzialku i czeka na pompe az wroci z regeneracji...masakra cisnienie jest turbo dziala swiece grzeja nawet fitr paliwa wymienilem na nowy choc tamten mial 4 miesiace,elektrycznie wszystko wporzadku badal go elektryk.
ten ford to jakies FATUM ....odkąd kupilem cos sie w nim chrzani.zrobie go i prawdopodobnie gielda go czeka.
MISIEK1981 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-07-2011, 11:23   #5
zimny41
ford::average
 
Imię: Janusz
Zarejestrowany: 04-03-2007
Skąd: EZG
Model: focus
Silnik: 1.8tdci
Rocznik: 2004
Postów: 57
Domyślnie Odp: 1.8 TDDI ciężko odpala

Witam, do niedawna miałem podobny problem ........rzadko odpalał z pierwszego razu ........czesto musiałem długo i kilkakrotnie kręcić rozrusznikiem aby odpalił nie ważne czy był ciepły czy zimny zawsze odpalenie to był horror........a przyczyną tego horroru był ............rozrusznik .......kręcił i jak mi się wydawało dobrze .....ale tylko mi się wydawało .............po naprawie jak ręką odjął .....nie ważne ile czasu stoi idę i pali od kopa ...................więc może sprawdż rozrusznik u elektryka.
__________________
pozdrawiam i czekam na porady ..........cześć.
zimny41 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-07-2011, 11:34   #6
Marcin2m
ford::average
 
Zarejestrowany: 27-01-2007
Skąd: Kraków
Model: Focus
Silnik: 1.8 TDCI 100KM
Rocznik: 2004
Postów: 117
Domyślnie Odp: 1.8 TDDI ciężko odpala

Mój kolega miał podobny problem z tym samym silnikiem, przy czym jego miał coś kole 300kkm przejechane i skonczyło się na wymianie łańcucha rozrządu - podobno się trochę rozciągnął. Po wymianie problem zniknął.

Jak go spotkam zapytam jakie miał objawy i co dokładnie robił.
__________________
Powered by GCSheko 130KM@2822RPM 334Nm@2702RPM
Marcin2m jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-07-2011, 20:11   #7
mwsec
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 28-07-2011
Skąd: ZGR
Model: Focus Mk1
Silnik: 1.8 TDDi
Rocznik: XI.2001
Postów: 2
Domyślnie Odp: 1.8 TDDI ciężko odpala

Dzięki Panowie. Powoli będę szukał przyczyny bo powoli przestaje dać się już jeździć.. Na razie rozkręciłem parę rzeczy i tak na oko wygląda, że pompa wtryskowa i sterownik są w nim jeszcze oryginalne. No chyba że mi się zdaje(oznaczenie 0470004006 ; YS6Q-9A543-RD)...Czy ktoś może mi potwierdzić, że data produkcji auta 27.XI.2001 to już jest pompa z poprawionym sterownikiem, bo ponoć od drugiej połowy 2001 sterownik już poprawili?
mwsec jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:05.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.