Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > Diesel
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 25-02-2011, 22:25   #1
jendrekmak
ford::expert
 
Avatar jendrekmak
 
Zarejestrowany: 30-06-2008
Skąd: Warszawa
Model: 2x Citroen C5 Tourer
Silnik: 2.0 HDi
Rocznik: 2012
Postów: 3,965
Lightbulb obroty biegu jałowego w TDCI - zależności

Dzisiaj się wkurzyłem i założyłem pełną zasłonę kratki wlotu powietrza w zderzaku z przodu. Zrobiłem to dlatego, że dużo jeżdżę po mieście z częstymi postojami i za wolno auto mi się nagrzewało. Ponieważ mam powiększony/zmodyfikowany intercooler ze sporą powierzchnią czołową więc częściowo jego właśnie winiłem za wolne nagrzewanie bo przy odczytach temperatura w dolocie była na poziomie 5-10 stopni na plusie przy temp. na zewnątrz poniżej zera.
Szybko zauważyłem jedną zależność obrotów biegu jałowego. Po raz pierwszy od dawna właśnie po zasłonięciu chłodnicy intercoolera obroty zeszły mi na 760 co wielu posiadaczom mk3 tdci zimą w ogóle się nie zdarza. Postanowiłem podłączyć ELMa i odczytać różne parametry. Pewna zależność była oczywista przy odczycie różnych parametrów. Otóż jeśli temperatura odczytywana na czujniku T-MAP (czujnik ciśnienia i temperatury za chłodnicą intercoolera - intake air temp) jest poniżej +15 st to nawet przy rozgrzanym silniku obroty nie spadną poniżej wartości 880-900. wraz ze wzrostem temperatury odczytywanej przez czujnik T-MAP o każdy 1 stopień powyżej +15 stopni obroty biegu jałowego spadają o ok. 30 obrotów aby przy temperaturze powietrza w dolocie +20 stopni osiągnąć zapisane w instrukcji 760 obrotów.

Ponieważ wiele razy było zadawane pytanie o zbyt wysokie obroty biegu jałowego i różne ich wartości postanowiłem to opisać w oddzielnym temacie.
Podejrzewam również, że jest jeszcze jakaś zależność między temperaturą silnika a obrotami ale tego jeszcze nie przeanalizowałem.

Pierwsza uwaga dotycząca zasłaniania całkowitego chłodnicy intercoolera. Jeśli szczelnie się ją zasłoni to temperatura powietrza w dolocie zbyt szybko osiągnie +20 stopni i pomimo niedogrzanego silnika obroty prawdopodobnie spadną do poziomu 760. Wnioskuję więc, że nie należy zbyt szczelnie zasłaniać chłodnicy żeby kultura pracy niedogrzanego silnika nas nie przeraziła.

Druga uwaga dotyczy pracy silnika na 5 biegu w zakresie obrotów 1500-2000. Często można przeczytać, że użytkownicy mk3 tdci narzekają na klekotanie przy przyspieszaniu przy tym zakresie obrotów. Mam wrażenie, że po zasłonięciu intercoolera klekot się zmniejszył i jest prawie niesłyszalny. Prawdopodobnie z powodu wzrostu temperatury w dolocie zmienia się dawkowanie paliwa w układzie wtryskowym tzw. mapy wtrysku


Ostatnio edytowane przez jendrekmak ; 25-02-2011 o 22:30
jendrekmak jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-02-2011, 23:19   #2
msrx
ford::amateur
 
Avatar msrx
 
Zarejestrowany: 29-08-2010
Skąd: Gdańsk
Model: MONDEO MK3 GHIA
Silnik: 2.0 TDCI 130PS
Rocznik: 2003
Postów: 4
Domyślnie Odp: obroty biegu jałowego w TDCI - zależności

Cytat:
Napisał jendrekmak Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Otóż jeśli temperatura odczytywana na czujniku T-MAP (czujnik ciśnienia i temperatury za chłodnicą intercoolera - intake air temp) jest poniżej +15 st to nawet przy rozgrzanym silniku obroty nie spadną poniżej wartości 880-900.
Bomba Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Tłumaczy to sytuację, gdy przegonię mocno auto np. między światłami - obroty wtedy na chwilę spadają do 750rpm. Powietrze rozgrzane przez turbo działa jeszcze przez jakiś czas, a na kolenych światłach jak turbina ostygnie znowu rosną do ~900rpm
Zastanawia mnie tylko czemu zeszłej zimy nie miałem takich wahań ?? Ciekawe czy wymiana MAP by coś dała?
msrx jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-02-2011, 20:31   #3
luckmar
ford::advanced
 
Avatar luckmar
 
Zarejestrowany: 04-04-2008
Skąd: Tarnobrzeg
Model: Mondeo Kombi Ghia
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2001/2002
Postów: 471
Domyślnie Odp: obroty biegu jałowego w TDCI - zależności

Wszyscy chcą zmniejszać obroty na nieco mniejsze a ja chciałbym podnieść o jakieś 50 obr. gdyż powoli zaczyna być słyszalne kolo pasowe a przy większych obrotach nie daje tak po uszach, np. gdy silnik zimny to jest cicho a jak już obroty spadną do 750 to kółko zaczyna być słychać. Jeśli opre lekko nogę na gazie (prawie niezauważalny skok wskazówki obrotomierza) sytuacja sie uspokaja.

Proszę jakąś mądrą głowe o porade jak zwiększyć dane obroty (czy w ogóle sie da?), może mnie to trochę odciągnie od wydatków a bedzie "cicho".

Dzięki za wszelkie sugestie i porady.
luckmar jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-02-2011, 23:23   #4
jendrekmak
ford::expert
 
Avatar jendrekmak
 
Zarejestrowany: 30-06-2008
Skąd: Warszawa
Model: 2x Citroen C5 Tourer
Silnik: 2.0 HDi
Rocznik: 2012
Postów: 3,965
Domyślnie Odp: obroty biegu jałowego w TDCI - zależności

jeśli się da to tylko przez ingerencję komputerem WDS
jendrekmak jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-02-2011, 09:17   #5
Janusz_p
ford::beginner
 
Imię: Janusz
Zarejestrowany: 07-12-2010
Skąd: Katowice
Model: Mondeo
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2005
Postów: 21
Domyślnie Odp: obroty biegu jałowego w TDCI - zależności

Cytat:
Napisał jendrekmak Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
...
Szybko zauważyłem jedną zależność obrotów biegu jałowego. Po raz pierwszy od dawna właśnie po zasłonięciu chłodnicy intercoolera obroty zeszły mi na 760 co wielu posiadaczom mk3 tdci zimą w ogóle się nie zdarza. Postanowiłem podłączyć ELMa i odczytać różne parametry.
Witam
To co obserwuje na swoim samochodzie nie pokrywa się z Twoimi spoostrzeżeniami. Zawsze mam 760 obr/min, niezależnie od temperatury silnika, może być po nocnym postoju na mrozie, jak i po intensywnej jeżdzie, czy po jezdzie w korku.
Możesz to jakoś wyjaśnić?
Janusz_p jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-02-2011, 10:55   #6
jendrekmak
ford::expert
 
Avatar jendrekmak
 
Zarejestrowany: 30-06-2008
Skąd: Warszawa
Model: 2x Citroen C5 Tourer
Silnik: 2.0 HDi
Rocznik: 2012
Postów: 3,965
Domyślnie Odp: obroty biegu jałowego w TDCI - zależności

nie napisałem, że wszystkim się nie zdarza zejście na 760 obrotów tylko wielu. możesz mieć np. słabą wydajność chłodnicy intercoolera i dlatego w dolocie szybko osiągasz wymaganą temperaturę i obroty spadają.
jendrekmak jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-02-2011, 08:34   #7
msrx
ford::amateur
 
Avatar msrx
 
Zarejestrowany: 29-08-2010
Skąd: Gdańsk
Model: MONDEO MK3 GHIA
Silnik: 2.0 TDCI 130PS
Rocznik: 2003
Postów: 4
Domyślnie Odp: obroty biegu jałowego w TDCI - zależności

Cytat:
Napisał Janusz_p Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Zawsze mam 760 obr/min, niezależnie od temperatury silnika, może być po nocnym postoju na mrozie, jak i po intensywnej jeżdzie, czy po jezdzie w korku.
Możesz to jakoś wyjaśnić?
W moim przypadku wygląda na to, że zmiana nastąpiła po jesiennym podpięciu do WDS/IDS i automatycznej aktualizacji softu. To by tłumaczyło fakt braku efektu "podniesionych obrotów" zeszłej zimy. Może podjedź gdzieś na diagnostyke i aktualizuj wsad kompa.
msrx jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:28.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.