Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 16-04-2011, 21:06   #1
karloss
FCP member
 
Avatar karloss
 
Imię: Karol
Zarejestrowany: 19-05-2009
Skąd: Warszawa
Model: Ford Mondeo MK4
Silnik: 1,6 ecoboost
Rocznik: 2012
Postów: 2,017
Domyślnie Praca sond lambda - czy prawidłowa?

Mam do Kolegów pytanie: czy normalną rzeczą jest, że sonda lambda zaczyna swoje działanie po ok. 10 minutach? Zaznaczam, że dotyczyło to przejścia z temperatury 83 do 98 stopni C. Zakładając, że silnik jest zimny na postoju mogło to trwać nawet ok. 20min, gdyż test sond lambda zacząłem po ok 5-8 minutach od uruchomienia silnika (gdy, już był nagrzany do wspomnianej temperatury 83 stopni). Problem dotyczy drugiej sondy lambda jak dobrze się domyślam tej za katalizatorem.
Będę wdzięczny za wyjaśnienie. Dodaję screeny z programu pokazujące w czym problem.
a - dla temp. 83 stopnie - 0V druga sonda
b - dla temp. 98 stopni - 0,55V druga sonda
c - wykresy pracy obu sond po pełnym nagrzaniu silnika.
Sonda 1 pracuje niemal od odpalenia silnika.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg a.JPG (67.4 KB, 173 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg b.JPG (67.8 KB, 145 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg c.JPG (75.8 KB, 195 wyświetleń)


Ostatnio edytowane przez karloss ; 16-04-2011 o 21:09
karloss jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-04-2011, 11:30   #2
rustin
ford::expert
 
Avatar rustin
 
Zarejestrowany: 21-11-2007
Skąd: Lubelskie
Model: Fiat Linea
Silnik: 1,3 Mjet
Rocznik: 2007
Postów: 2,002
Domyślnie Odp: Praca sond lambda - czy prawidłowa?

Nie bardzo wiem o co ci chodzi Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Ale sonda pierwsza ma pracować jak sinusoida mniej więcej w granicach 0-1 a druga mieć w miarę mniej więcej stałą wartość cały czas ok 0,5
__________________
Był Fiat 126p, Fiat Uno, Vw Jetta , Mondeo MK1
Jest Mondeo Hatchback MK3 Ghia 2002r 2.0 PB+LPG Black Panther
rustin jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-04-2011, 19:40   #3
karloss
FCP member
 
Avatar karloss
 
Imię: Karol
Zarejestrowany: 19-05-2009
Skąd: Warszawa
Model: Ford Mondeo MK4
Silnik: 1,6 ecoboost
Rocznik: 2012
Postów: 2,017
Domyślnie Odp: Praca sond lambda - czy prawidłowa?

Dziś sprawdziłem jeszcze raz i chyba jest ok. Druga sonda rusza po 2 minutach, a po prawie nagrzanym silniku są niewielkie oscylacje, na równym poziomieGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
karloss jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-04-2011, 23:11   #4
danielWr
ford::average
 
Imię: Daniel
Zarejestrowany: 20-10-2009
Skąd: Wrocław
Model: Mondeo MKIV
Silnik: 2.0 ON
Rocznik: 2011
Postów: 53
Domyślnie Odp: Praca sond lambda - czy prawidłowa?

karloss 1 sonda nie może pracować odrazu po odpaleniu zimnego silnika. Na początku pracuje w open loopie , jak nagrzeje się do 300C zaczyna pracować.
danielWr jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-04-2011, 05:24   #5
karloss
FCP member
 
Avatar karloss
 
Imię: Karol
Zarejestrowany: 19-05-2009
Skąd: Warszawa
Model: Ford Mondeo MK4
Silnik: 1,6 ecoboost
Rocznik: 2012
Postów: 2,017
Domyślnie Odp: Praca sond lambda - czy prawidłowa?

Wczoraj po odpaleniu auta 1 sonda zaczęła działać już po ok 40 sekundach, więc myślę, że OK. Druga też ożyła po ok. 3 minutach. Jak silnik osiągnął ok. 70 stopni ta druga wykazywała niewielkie oscylacje na średnim poziomie 0,5V. Nie wiem skąd taka zmiana w jej pracy, może czyszczenie i regulacja odstępu elektrod coś zminiły.
karloss jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-06-2013, 22:02   #6
m@niek
ford::average
 
Avatar m@niek
 
Imię: Mariusz
Zarejestrowany: 04-01-2009
Skąd: Lublin
Model: Mondeo Ghia 5d
Silnik: 2.0 Duratec HE
Rocznik: 2001
Postów: 53
Domyślnie Odp: Praca sond lambda - czy prawidłowa?

Posługując się ELM 327 v.1.3 zarejestrowałem plik dziennika zawierający zarówno pracę jałową jak i jazdę po mieście. Mam kilka pytań związanych z interpretacją wyników, bo swoją przygodę z ELM tak naprawdę dopiero zaczynam.

1. Czy do oceny prawidłowości pracy sond wystarczą wyniki z pracy silnika na postoju czy również z wyników podczas jazdy można coś wartościowego wywnioskować (np. jazda ze stałą prędkością obrotową, hamowanie silnikiem itd.)

2. U mnie napięcie na drugiej sondzie podczas pracy na luzie napięcie stabilizuje się w okolicy 0.8V, a nie 0.5V jak pisze rusin i nie faluje tak jak pierwsza sonda, o czym na początku pisze karloss

3. Pierwsza sonda niekiedy jakby "gubi piki", nie strzelając wysoko i ta sinusoida jest jakaś ostra, tzn. dołki są łagodne, ale górki spiczaste.

4. Podczas jazdy z w miarę równą prędkością 70km/h wykres wygląda jeszcze bardziej niepokojąco - taki poszarpany.

5. Auto przekroczyło 220 tys. przebiegu (tylko PB bez LPG) i zastanawiam się czy kryterium wymiany sondy powinno być bardziej jest sprawdzenie czy właśnie określony przebieg.

6. Cały czas szukam przyczyn lekkiego przerywania silnika i zastanawiam się nad zależnościami: czy to przerywanie wpływa na pracę sondy czy może bardziej zużycie sondy może powodować przerywanie.

7. Przy okazji zastanawiam się co może powodować skoki ciśnienia w kolektorze odczytywane przez MAP sensor, podczas spokojnej jazdy z mniej więcej stałą prędkością?

Poniżej dwa zrzuty ekranu: 1 praca na luzie, 2 jazda ze stałą prędkością ok. 70km/h.
Chętnie poznam Waszą opinię na przedstawiony problem.
Gdyby ktoś wyraził głębsze zainteresowanie, mogę na PW podesłać do analizy całego loga ze ScanXL obejmującego około 15 minutową jazdę.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg sondy_01m.jpg (74.8 KB, 105 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg sondy_02m.jpg (74.7 KB, 70 wyświetleń)
m@niek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:54.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.