Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 21-01-2010, 09:14   #1
pickels
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 21-01-2010
Skąd: szelejewo pierwsze
Model: transit 2,5d
Silnik: 2,5diesel
Rocznik: 1996
Postów: 16
Angry 2,5d pękł pasek rozrządu

witam. podczas jazdy silnik zgasł.w pierwszej chwili myślałem że to brak ON.wlałem 20l i wziąłem sie za odpowietrzanie ale bez skutku ropki ani u góry ani w pompie .tylko rozrusznik coś za szybko kręci .odkręciłem pokrywe i szczęka opadła pasek zerwany .teraz mam pytanka . od czego mam zacząć? czy zmieniać cały rozrząd sprawdzać co sie głebiej stało jakie koszty mnie czekają załamka

pickels jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-01-2010, 10:07   #2
jgrz
ford::average
 
Avatar jgrz
 
Zarejestrowany: 18-06-2008
Skąd: Szczecin
Model: Transit Westfalia
Silnik: 2,2 Duratorq TDCi 100 KM
Rocznik: 2012
Postów: 159
Domyślnie Odp: transit 2,5d pękł pasek rozrządu

Spokojnie! Na wstępie zaopatrz się w nowy pasek rozrządu i napinacz paska. Ceny znajdziesz w sklepach internetowych - nie są wygórowane. Radzę kupić markowe Motokrafta. I teraz pytanko - sam chcesz się za to brać? czy zlecić naprawę? Ja to robiłem sam opierając się na info kolegów z forum. Teraz jest zła pora na naprawy na podwórku, a troszkę dłubaniny jest. Prawie na 100% masz pogięte laski popychaczy zaworów. Po zerwaniu paska, tłoki uderzyły w grzybki zaworów i to spowodowało pogięcie tych prętów ( lasek). Żeby to zdiagnozować, trzeba zdjąć pokrywę zaworów. Prawdopodobnie od razu zobaczysz że niektóre krzywki zaworów nie opierają się o te laski tylko sterczą luzno obok krzywek. Należy wtedy ostrożnie poszukać na wierzchu głowicy takich okrągłych dekielków wielkości jednogrroszówki tylko grubszych ( nie wiem jak one się fachowo nazywają. One pospadały z tych luznych lasek i mogą Ci powpadać do otworów po wyjętych laskach, lub się gdzieś pogubić. Następnie wyjmujesz uszkodzone laski, sprawdzasz pozostałe które wyjmiesz po poluzowaniu zaworów, pogięte prostujesz - ja prostowałem bo nie miałem dostępu do nowych - lub wszystkie wymieniasz na nowe. Montujesz laski zaworów w odwrotnej kolejności ( nie zapominając o tych dekielkach, które nakładasz na końcówki lasek, pod krzywki zaworów, ustawiasz luzy zaworów, zakładasz pasek i napinacz, ustawiasz rozrząd i próbujesz odpalić. Jeśli zaskoczy - problem z głowy! Zakładasz pokrywę zaworów, i resztę zdjętych osłon, chłodnicę i hulasz! Opisy ustawiania luzów zaworów, ustawienia rozrządu, znajdziesz na forum. Rzadko zdarza się że uszkodzenia są poważniejsze. Te laski to rodzaj " bezpiecznika" i one mają przejąć cios zadany zaworowi przez tłok. Mam nadzieję, że u Ciebie zadziałały prawidłowo.

Ostatnio edytowane przez jgrz ; 21-01-2010 o 10:12
jgrz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-01-2010, 12:36   #3
pickels
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 21-01-2010
Skąd: szelejewo pierwsze
Model: transit 2,5d
Silnik: 2,5diesel
Rocznik: 1996
Postów: 16
Domyślnie Odp: transit 2,5d pękł pasek rozrządu

rozebrałem pół przodu transita pozdejmowałem paski .po odkręceniu pokrywy okazało sie że te laski faktycznie są pogięte, sześć z ośmiu.te podkładki poszukam zanim wezme sie za to dalej.tyle co zdołam chce zrobić sam, mieszkam na wiosce i mam troche garaż i pare kluczy.do ustawienia rozrządu bede musiał kogoś mądrego wziąć
pickels jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-01-2010, 15:15   #4
jgrz
ford::average
 
Avatar jgrz
 
Zarejestrowany: 18-06-2008
Skąd: Szczecin
Model: Transit Westfalia
Silnik: 2,2 Duratorq TDCi 100 KM
Rocznik: 2012
Postów: 159
Domyślnie Odp: transit 2,5d pękł pasek rozrządu

Jak masz takie warunki, to ustawienie rozrządu jest banalnie proste!!! Sam sobie z tym poradzisz. Podaje Tobie link z opisem tej czynności. Niezawodny Ziemek 56 załączył nawet rysunki poglądowe. Mam nadzieję, że pamiętasz o ustawieniu luzu zaworów? Na wszelki wypadek podaję wartości zawór ssący - 0,2mm, wydech 0,38mm.

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
jgrz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-01-2010, 17:01   #5
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: transit 2,5d pękł pasek rozrządu

Na dobry początek rób jak napisał jgrz. Pod pokrywą klawiatury chodziło mu nie o krzywki, ale o dźwigienki z których spadły laski. :655:

Tu cytat z postu kolegi, który ustawiał rozrząd nie mając oryginalnych kołków:
"Nie mając prętów odpowiednich średnic jako blokadę koła zamachowego można użyć imbus 10 (średnica 11,5mm i odpowiednio długi), jako blokadę wałka rozrządu przedłużkę od małych nasadek (8,5mm). W otwór blokady pompy nie wchodzi pręt o średnicy 8,5mm, otwór w korpusie ma 5mm."

Zawory ustawiasz jak niżej:

-zawór w pełni otwarty: 1 i 6, zawory regulowane: 4 (ssący) i 7 (wydech)

-zawór w pełni otwarty:2 i 3, zawory regulowane:5 (wydech) i 8 (ssący)

-zawór w pełni otwarty:4 i 7, zawory regulowane:1(wydech) i 6 (ssący)

-zawór w pełni otwarty:5 i 8, zawory regulowane:2 (ssący) i 3 (wydech)

Silnik może być zimny lub ciepły.
Luzy :ssący 0,2 mm, wydech 0,38 mm.
Wygodnie jest włączyć 5-tkę i przepychać powolutku auto odpowiednio ustawiając położenie zaworów.

Po odpaleniu wsłuchaj się uważnie w silnik, jeżeli nie ma dziwnych odgłosów to ok.
Jeżeli jednak jest coś w rodzaju sieczkarni, to niestety można podejrzewać wybicie prowadnic zaworów, pierwszy objaw to będzie BARDZO DUŻE zużycie oleju bez wycieku i dymienia. A to skutkuje ściąganiem głowicy itd, itd - nie życzę tego.
Laski można wyprostować dysponując idealnie płaską powierzchnią do kontroli. Normalnie laski powinno wsadzać się w te same miejsca w których były.

Jeżeli wszystko jest ok - bądźmy dobrej myśli - to stosunkowo szybko (ok. 1000km) trzeba regulować jeszcze raz zawory.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 21-01-2010 o 17:19
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-01-2010, 20:30   #6
pickels
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 21-01-2010
Skąd: szelejewo pierwsze
Model: transit 2,5d
Silnik: 2,5diesel
Rocznik: 1996
Postów: 16
Domyślnie Odp: transit 2,5d pękł pasek rozrządu

po pierwsze to WIELKIE DZIEKI za tak szybkie zaangażowanie .zastanawiam sie czy odrazu nie ściągnąć głowicy żeby zobaczyć te zawory i uszczelniacze .bo nawiasem mówiąc mój transit (180 000km) troche oleju pochłaniał (litr, półtora na 1000km) nie wiem czy to standard ale troche dużo? jutro działam dalej około południa dostane części (paski, napinacz) laski biore nowe ,bo po próbie prostowania różnią sie nieco długością . z ustawieniem zaworów, widze że to nieco skomplikowane
pickels jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-01-2010, 21:00   #7
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: transit 2,5d pękł pasek rozrządu

To dużo bierze. Mój 2,5D ma ok 750 tys km, pierściene wymieniane były 100 tys wstecz i od wymiany do wymiany nie trzeba dolewać, ubywa 1l na 15.000km.
A ten twój dymi trochę na siwo? Może brać olej na uszczelnieniach trzonków zaworów, a może na pierścieniach - albo i tu i tu...

Ustawienie zaworów jest proste, to tylko tak wygląda, na pewno dasz radę.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 21-01-2010 o 21:03
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-01-2010, 14:47   #8
pickels
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 21-01-2010
Skąd: szelejewo pierwsze
Model: transit 2,5d
Silnik: 2,5diesel
Rocznik: 1996
Postów: 16
Domyślnie Odp: transit 2,5d pękł pasek rozrządu

kopci na biało tylko jak odpali i chwile na zimnym silniku .jak jest ciepły to niema śladu żeby było coś nie tak .Złoże rozrząd, zawory i zobacze co będzie jak odpali beż sieczkarni to poczekam z głowicą na zmiane pogody .
pickels jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-01-2010, 18:39   #9
wojtek2711
ford::beginner
 
Avatar wojtek2711
 
Zarejestrowany: 17-07-2009
Skąd: Czerniczyn
Model: transit max
Silnik: 2,5D
Rocznik: 1997
Postów: 17
Domyślnie Odp: transit 2,5d pękł pasek rozrządu

Witam miałem taki sam przypadek pogieły się tylko laski popychaczy,ale proponuje jeszczę po złożeniu wszystkiego obrócić silnikiem na "sucho" tzn. ręcznie kluczem założonym na koło pasowe czy nic nie blokuje silnika tak dla pewności.
Pozdrawiam i oby się skończyło jak u mnie !
wojtek2711 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-01-2010, 18:49   #10
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: transit 2,5d pękł pasek rozrządu

Kończy się różnie - przede wszystkim zależy to chyba od obrotów silnika na jakich pękł pasek.
Przy szybkości maksymalnej może to wyglądać tak (niestety to u mnie), czego nikomu nie życzę:
(jak by ktoś nie wiedział - urwany zawór wbity jest w denko tłoka...g:o )
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg DSCF0048.jpg (66.6 KB, 185 wyświetleń)
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 23-01-2010 o 18:52
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
rozrząd , transit



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:53.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.