Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 04-10-2012, 23:54   #41
Teres
ford::beginner
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 24-07-2007
Skąd: Kraków
Model: Focus MK2 FL
Silnik: 1.6 tdci 109KM
Rocznik: 2009
Postów: 38
Domyślnie Odp: Jaki olej 16.tdci 109KM ?

Planuję po zakupie (szukam FF2 FL z 1.6 tdci) lać Amsoil AFL 5W-40 do diesla. Parametry ma b. dobre, opinie na forach raczej też. Cenowo (przy prawie 4L) nie zabija.

Teres jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-10-2012, 10:11   #42
dragon666666
ford::average
 
Imię: Fred
Zarejestrowany: 11-06-2012
Skąd: Poznań
Model: Ford Focus, S-Max
Silnik: 1.6 TDCi, 2.0 TDCi
Rocznik: 2005,2011
Postów: 97
Domyślnie Odp: Jaki olej 16.tdci 109KM ?

Cytat:
Napisał Teres Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Planuję po zakupie (szukam FF2 FL z 1.6 tdci) lać Amsoil AFL 5W-40 do diesla. Parametry ma b. dobre, opinie na forach raczej też. Cenowo (przy prawie 4L) nie zabija.
lej oleje dobrej jakości o parametrach 5W30 lub 5w40. Ja miałem na początku zalany zalecany olej z serwisu Castrola. Jeżdziłem na nim 2 miesiące i cos mi nie pasowało, silnik nie pracował tak jak powinien. Teraz mam zalany Royal Purple HPS 5W-30 i na ta chwile nie bede juz lał innego. Praca silnika nie do porównania z poprzednim.
dragon666666 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-10-2012, 13:30   #43
xander!
ford::average
 
Zarejestrowany: 05-04-2011
Skąd: Chorzów
Model: Focus II
Silnik: TDCI (Heko & MG Motorsport)
Rocznik: -----
Postów: 123
Domyślnie Odp: Jaki olej 16.tdci 109KM ?

Ja mam aktualnie foczkę zalaną Millersem XFD 5w40 i to jest olej, który mogę polecić. Zupełnie inna kultura pracy silnika
xander! jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-10-2012, 14:24   #44
danielsan51
ford::advanced
 
Avatar danielsan51
 
Imię: Daniel
Zarejestrowany: 18-08-2011
Skąd: Ostróda
Model: focus mk2
Silnik: 1.6 tdci
Rocznik: 2007
Postów: 289
Domyślnie Odp: Jaki olej 16.tdci 109KM ?

tez mialem castrola zmienilem go na motul i faktycznie jest roznica w pracy silnika,moim zdaniem castrol jest przereklamowany i drogi Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum..zastanawialem sie tez nad olejem od millers ale cena troche spora wiec padlo na motul Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
danielsan51 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-10-2012, 19:44   #45
przemo0106
ford::beginner
 
Imię: Przemek
Zarejestrowany: 16-05-2012
Skąd: Jastrzębie-Zdrój
Model: Escape
Silnik: 2.0 Ecoboost
Rocznik: 2013
Postów: 19
Domyślnie Odp: Jaki olej 16.tdci 109KM ?

Witam. Wkrótce będę musiał wymienić olej lecz szczerze powiedziawszy bladego pojęcia nie mam na jaki. Obecnie mam jakiś mobil (jak kupowałem auto to taki już był wlany) 5w-30. Znajomy mi polecił castrola edge 5w-40. Mogę tak zrobić? Czy ten olej jest dobry do diesli z dpf? Generalnie wisi mi to jakiej dany olej będzie firmy. Nie chcę tylko żeby coś mi się rozszczelniło lub coś w tym rodzaju.
przemo0106 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-10-2012, 22:34   #46
berthold61
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 01-05-2011
Skąd: Ruda Śląska
Model: fokus mk 2 audi a2
Silnik: 2,0 tdci
Rocznik: 2006
Postów: 226
Domyślnie Odp: Jaki olej 16.tdci 109KM ?

Strona główna Onetu
Ustaw Onet jako stronę startow‘
Onet wersja mobilna

Onet.
moto

Moto
Wiadomości
Premiery
Testy
Multimedia
Motocykle
Inne
Kup części
Kup używane
Oceny warsztatów
Forum
Baza samochodów

Start
Kiosk
A Hołek na to
Czytelnia
Porady
Prasa
SuperCar

IVONA Webreader. Wciśnij Enter by rozpocząć odtwarzanie
Drukuj Wyślij link
Wymiana oleju: dogmat czy oszustwo?
5 października 2012
mk / Onet
Onet
Warsztat samochodowy
Czy kierowcy są nabijani w butelkę przez koncerny motoryzacyjne? Coraz więcej przesłanek wskazuje, że tak. A to prowadzi do kolejnego pytania. Czy obligatoryjna wymiana oleju w silniku jest wyłącznie kolejnym sposobem na drenaż pieniędzy z kieszeni właścicieli aut? Przeczytajcie i oceńcie sami!
Dyskusja na temat potrzeby regularnej wymiany oleju w silniku rozgorzała w polskim internecie jakiś czas temu. Jednym z najważniejszych zapalników stała się wypowiedź emerytowanego dyrektora holenderskiego oddziału firmy Castrol, który zdecydował się wystąpić przeciwko tzw. "mafii wymieniaczy olejów". O co chodzi? Henk de Groot twierdzi, że jego wieloletnie badania wyraźnie wskazują, iż częsta wymiana smarowideł szkodzi silnikom i w nieuzasadniony sposób obciąża środowisko. Jakie podał dowody na poparcie tezy?

Sadza: najlepszy uszlachetniacz?

Podczas eksploatacji auta w oleju zbierają się cząsteczki sadzy. Smolista substancja zdaniem producentów motoryzacyjnych jest groźnym odpadkiem, a zdaniem Holendra sama w sobie świetnie smaruje elementy silnika. Oznacza to mniej więcej tyle, że dodana do oleju poprawia jego właściwości, co z kolei odbija się na zwiększeniu możliwości jednostki napędowej i wydłużeniu jej żywotności. Ponieważ używane smarowidło z zawartością sadzy jest jak najbardziej pełnowartościowe, de Groot nazywa regularną wymianę najnormalniejszym w świecie marnotrawstwem i bezsensem.

Oprócz racjonalnych tłumaczeń Holender powołuje się na prywatne doświadczenia. Twierdzi bowiem, że swoim autem pokonał już 350 tysięcy kilometrów bez wymiany oleju. W samochodzie jego żony smarowidło było ostatni raz zmienione 20 lat temu. W tym czasie eksploatacja nie ujawniła żadnych, negatywnych skutków, a przyniosła jedynie spore oszczędności i wymierne korzyści dla środowiska naturalnego. Henk de Groot dodaje, że do utrzymania silnika we właściwej kondycji wystarczy kontrola ubytków oleju i ich uzupełnianie. Konieczna jest również wymiana filtra olejowego, który zatrzymuje opiłki metali i inne zanieczyszczenia.

Najczęstsze przekręty mechaników ( zdjęcia: 10 )
Najczęstsze przekręty mechaników Najczęstsze przekręty mechaników Najczęstsze przekręty mechaników Najczęstsze przekręty mechaników
Argumenty wysunięte przez byłego dyrektora Castrola zdają się przemawiać do sporej rzeszy internautów. Opinie zwolenników dzielą się na dwa typy. Część z nich idąc za ustaleniami Holendra zauważa, że po każdorazowej zmianie oleju, możliwości ich auta rzeczywiście maleją. Silnik podczas przyspieszania zdaje się być mułowaty i pozbawiony jakiejś części mocy. Osiągi wracają do normy dopiero w kilka tygodni po wymianie. Druga grupa sympatyków podobnie jak de Groot twierdzi, że nie zmienia oleju w aucie i mimo wieloletniej eksploatacji fakt ten nie wpłynął na powstanie żadnej awarii.

A co z wilgocią i osadami?

Oczywiście w dyskusji nie brakuje głosów polemizujących ze stanowiskiem przedstawionym przez Holendra. Przeciwnicy skupiają się przede wszystkim na dwóch argumentach. Po pierwsze stary olej silnikowy zaczyna wchłaniać wilgoć, która zmienia jego skład i gęstość. Tym samym smarowidło nie jest w stanie właściwie chłodzić bloku jednostki napędowej, odpowiednio neutralizować kwasowych substancji powstających w wyniku procesu spalania i ostatecznie nie zapewnia wystarczającej ochrony metalowym częściom. Skutkiem długofalowej eksploatacji oleju poddanego działaniu wilgoci jest szybkie zniszczenie elementów bloku silnika. A to nierzadko prowadzi do zatarcia.

Kolejny z kontrargumentów dotyczy tematu zanieczyszczeń. Otóż smarowidła silnikowe mają nie tylko redukować mechaniczne tarcie, ale również muszą utrzymywać wnętrze bloku silnika w czystości. Niestety pod wpływem czynników eksploatacyjnych po pewnym czasie poziom zanieczyszczenia oleju staje się wysoki, a dodatki uszlachetniające tracą właściwości. W efekcie smarowidło przestaje zbierać osady, opiłki i nagary oraz czasami zaczyna gęstnieć. W skrajnym przypadku brudy zatkają jedną z arterii magistrali olejowej, a zużyty olej zmieni się w czarną maź, którą niezwykle ciężko usunąć z silnika.

Bez wątpienia zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy teorii Holendra mają swoje racje. Postanowiliśmy jednak nie rozstrzygać sporu. W ten sposób w zaciszu własnego sumienia możecie ocenić czy wymóg wymiany oleju jest kolejnym przykładem zmowy milczenia, czy raczej dogmatem, który powinien obowiązywać każdego z kierowców. A więc po której stronie barykady stajecie?
berthold61 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-10-2012, 10:31   #47
dragon666666
ford::average
 
Imię: Fred
Zarejestrowany: 11-06-2012
Skąd: Poznań
Model: Ford Focus, S-Max
Silnik: 1.6 TDCi, 2.0 TDCi
Rocznik: 2005,2011
Postów: 97
Domyślnie Odp: Jaki olej 16.tdci 109KM ?

czytałem i mam mieszane zdanie na ten temat. który z nas może pozwolić sobie na taki test Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
dragon666666 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-10-2012, 13:40   #48
E-max
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 19-11-2011
Skąd: Zielona Góra
Model: Focus C-max
Silnik: 1.6 TDCI
Rocznik: 2004
Postów: 20
Domyślnie Odp: Jaki olej 16.tdci 109KM ?

Po której stronie barykady staje turbina ze zmienną geometrią ?
E-max jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-10-2012, 22:18   #49
lamariusz
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 19-06-2011
Skąd: Kłodawa
Model: ford focus II
Silnik: TDCI 109 KM
Rocznik: 2005
Postów: 22
Domyślnie Odp: Jaki olej 16.tdci 109KM ?

Do autora rozpoczynającego ten wątek. Poniższy olej jest do Twojego auta. Chyba nie muszę uzasadniać.
TOTAL QUARTZ INEO ECS 5W30
Produkt ten powstał w wyniku ścisłej współpracy PSA Peugeot Citroën. Jest doskonałym olejem paliwooszczędnym zalecanym do stosowania w silnikach diesla tego konstruktora. Umożliwia on maksymalną optymalizację działania filtra cząstek stałych, w który wyposażone są niektóre silniki PSA. Zapewnia najlepszą ochronę cylindrów w silniku, wydłuża czas eksploatacji silnika oraz poprawia jakość i komfort jazdy.

Bump: ja mam przebieg 125 000 km oryginalny pewny,kupiony z pewnego żródła.
lamariusz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-11-2012, 21:47   #50
puchacho
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 26-09-2012
Model: Ford Focus 2005 kombi
Silnik: 1.6 TDCi
Rocznik: 2005
Postów: 7
Domyślnie Odp: Jaki olej do 1.6tdci 109KM ?

Auto ma przejechane 250 000.Przy 240 000 wymieniono kompletny rozrząd,oraz uszczelkę głowicy (nieszczelnośc i ciekł olej po całym bloku silnika) oraz olej na 5w - 30.Czy zostać przy tym czy przechodzić na np.10w40.Dodam że po tych naprawach- oleju nie ubywa a autko hula jak trzeba.
puchacho jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:05.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.