Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 03-06-2014, 20:24   #1
grevoy
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 01-04-2014
Model: brak
Silnik: brak
Rocznik: brak
Postów: 11
Domyślnie Zaniżone wskazania prędkościomierza i licznika

Witam
Niedawno kupiłem swój domek na kółkach, a że aura nie sprzyjała wyjazdom nie było okazji go przetestować.
Po pierwszych wyjazdach zauważyłem przekłamanie prędkościomierza i licznika.
Wartości są zaniżone. Zrobiłem 177 km (wg Targeo) licznik nabił bodajże 158 km.
Prędkość zaniżona jest jakby proporcjonalnie. Im szybciej tym większa różnica. Średnio można przyjąć, że zaniża o około 10 km/h.
Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy?
Auto jest na bliźniaku. Wszystkie opony 185R15c. Nie wiem, czy to prawidłowy rozmiar Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

grevoy jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-06-2014, 21:24   #2
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Zaniżone wskazania prędkościomierza i licznika

Cytat:
Napisał grevoy Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Wartości są zaniżone. Zrobiłem 177 km (wg Targeo) licznik nabił bodajże 158 km.
Gdyby było odwrotnie, to bym powiedział, że impulsator licznika w skrzyni jest nieprawidłowy, dla szybszego mostu. Ale jest odwrotnie - most masz wolny, bo na bliźniakach a wskazania zaniżone. Więc wszystkie pozostałe (potencjalnie do zamontowania) impulsatory są dla szybszych mostów i z twoim wolnym mostem wał się obraca szybciej. Wynik byłby więc większy, a nie mniejszy...
Ponieważ wynik jest zaniżony o ok. 10%, to aby rozsądnie zniwelować przekłamanie poprzez zmianę rozmiaru opon musiałbyś założyć opony 185/65R15 (zysk ok. 9%). Ale nie ma w tym rozmiarze opon z indeksem obciążenia powyżej 102, najmocniejsze mają indeks tylko 92. Są jak słabe osobowe - nie nadają się zupełnie.
Jedyny rozsądny wybór to 195/70R15, ale daje zysk tylko 3,5%.

Nie potrafię wytłumaczyć tego przekłamanie "in minus"...
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 03-06-2014 o 21:40
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-06-2014, 22:50   #3
grevoy
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 01-04-2014
Model: brak
Silnik: brak
Rocznik: brak
Postów: 11
Domyślnie Odp: Zaniżone wskazania prędkościomierza i licznika

Dzięki za szybką odpowiedź. Już coś dała, gdyż dowiedziałem się, że mam impulsator a nie linkę.
Nie znam się na mostach więc nie wiem czy szybki, czy wolny. Wg vin mam następujące dane:
Data produkcji: 15.07.1998
Model pojazdu: Transit 1995-2000
Rodzaj kabiny: Kabina pojedyncza (2-drzwiowa)
Seria: 190
Silnik: 2.5L Diesel T (100PS)
Przekładnia: 5-bieg. przekł. ręczn. - MT75
Napęd: LHD RWD
Przełożenie przekładni głównej: 4.63
Norma emisji spalin: 97 EC LDT Requirements
Obszar: (+)"I"

Niestety nie mam nic o rozmiarach fabrycznych opon. Chciałbym najpierw wykluczyć zły rozmiar i dopiero szukać dalej.
Czy impulsator się może się zepsuć,zużyć? Jeżeli tak to jak to zbadać, ocenić?
grevoy jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-06-2014, 23:39   #4
mm666
ford::average
 
Avatar mm666
 
Zarejestrowany: 16-04-2012
Skąd: rz-ów
Model: Transit
Silnik: 2,4tddi
Rocznik: 2001
Postów: 87
Domyślnie Odp: Zaniżone wskazania prędkościomierza i licznika

Nie jest wcale oczywiste, że jest impulsator, widywałem takie roczniki z linkami,

Edit:
Przypomniałem sobie też, że u mnie także zaniżało w transicie 97', tym z avataru Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Winna okazała się skrzynia biegów (miał duży luz osiowy na wałku wyjściowym i ogólnie wszystko się tłukło- bardziej nie drążyłem, wymieniłem skrzynię, bo oprócz tego wsteczny wylatywał)

Ostatnio edytowane przez mm666 ; 03-06-2014 o 23:47
mm666 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-06-2014, 09:06   #5
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Zaniżone wskazania prędkościomierza i licznika

Cytat:
Napisał mm666 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Nie jest wcale oczywiste, że jest impulsator, widywałem takie roczniki z linkami,
Czy nieodpowiedni impulsator, czy przekładnia - jeden pies... czyli ten sam problem.

Ale: jeszcze pomyślałem, że skoro masz most 4,63, to chyba strzeliłem bombę w poprzednim poście Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. - bo przecież mosty pod bliźniaki nie muszą mieć jednego najwolniejszego mostu. Są jeszcze przecież przełożenia 5,14 oraz 5,83.
Tak więc załóżmy, że masz zmienioną skrzynię i że wsadzili skrzynię z impulsatorem/przekładnią linki pod przełożenie mostu 5,14. A miałeś pod przełożenie 4,63.

Obliczamy różnicę wskazań: 5,14 : 4,63 x 100% = 111%. Błąd wskazań wynosi więc 11%, czyli prawie dokładnie tyle, ile obecna różnica wskazań Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. (177 km :158 km x 100% = 112%)

Czyli: poszukaj impulsatora lub przekładni napędu linki z auta, w którym most ma twoje przełożenie 4,63 wg VIN, bo (prawdopodobnie) masz impulsator/przekładnię linki pod most 5,14.

---------------------

Co do opon: prawdopodobnie masz prawidłowe, w modelach 2,5D z bliźniakami zakładano opony 185R15 lub 195R15. Szerszych nie, bo nie mogą się stykać bokami. A w twoim przypadku przejście na 195R15 to ruch w złą stronę - jeżeli chodzi o błąd wskazań...
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 04-06-2014 o 09:42
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-06-2014, 21:57   #6
grevoy
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 01-04-2014
Model: brak
Silnik: brak
Rocznik: brak
Postów: 11
Domyślnie Odp: Zaniżone wskazania prędkościomierza i licznika

Znalazłem dziś chwilkę i wczołgałem się pod auto.
Chyba masz Wojtek rację z wymiana skrzyni. Moja ma oznaczenie 88VT-7K400-AA. Z tego co znalazłem w necie jest to skrzynia do 2,5D natomiast do 2,5 TD powinna być 98VT-7K400-AA. Czy to może być przyczyna przekłamania? Czym te skrzynie się różnią?
Druga sprawa: przy skrzyni dynda wolna wtyczka jak na foto. Do czego mogła być podpięta? Czy impulsatory do różnych przełożeń maja takie same wtyczki, czy tym właśnie różnią się między sobą? Być może ta wolna była do właściwego impulsatora?
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg IMG_20140604_150852.jpg (97.4 KB, 30 wyświetleń)
grevoy jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-06-2014, 22:36   #7
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Zaniżone wskazania prędkościomierza i licznika

Te skrzynie (MT75) mają dwa elektryczne podłączenia: do impulsatora (w okolicy wałka wyjściowego) i do świateł cofania (wysoko pod podłogą, z tej samej strony co impulsator, ale bliżej kielicha sprzęgła).
Ta wtyczka to nie wiem do czego jest...
Wg mnie wtyczki do wszystkich impulsatorów powinny być takie same.

Generalnie skrzynie MT75 w Transicie występują z dwoma różnymi ciągami przełożeń, ale bieg 4-ty jako bezpośredni jest identyczny, także 5-ty bieg ma identyczne w obu typach przełożenie 0,82. Czyli Vmax się nie zmienia...
Natomiast inne są przełożenia pozostałych biegów (także wstecznego).
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 04-06-2014 o 22:39
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-06-2014, 20:17   #8
Bartek_P
ford::average
 
Zarejestrowany: 15-01-2013
Model: S-MAX
Silnik: 2.0
Rocznik: 2008
Postów: 141
Domyślnie Odp: Zaniżone wskazania prędkościomierza i licznika

Każdy licznik zaniża wskazania. W każdym aucie.
Bartek_P jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-06-2014, 20:50   #9
Argo
ford::average
 
Avatar Argo
 
Imię: Ryszard
Zarejestrowany: 31-01-2014
Skąd: Pomiechowek
Model: camper
Silnik: 2.4, 125KM
Rocznik: 2002
Postów: 97
Domyślnie Odp: Zaniżone wskazania prędkościomierza i licznika

Nie zaniża tylko zawyża co regulowane ustawą homologacyjną. minimalne jest 3% to -- szybkość rzeczywista 100 km/h wskazanie licznika 103 km/h
Argo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-06-2014, 23:42   #10
Bartek_P
ford::average
 
Zarejestrowany: 15-01-2013
Model: S-MAX
Silnik: 2.0
Rocznik: 2008
Postów: 141
Domyślnie Odp: Zaniżone wskazania prędkościomierza i licznika

Racja
Bartek_P jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:43.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.