Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 02-04-2014, 16:28   #11
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Fotele tyłem do kierunku jazdy czy można?

Odwrócenie fotela o 180 stopni spowoduje, że mocowania w podłodze nie będą się zgadzać z łapami siedzenia. Mocowania to nie są otwory wywiercone w blasze podłogi jak komu wygodnie, ale są to specjalne wzmocnienia skojarzone z podłużnicami i poprzecznicami.

Drugi problem to taki, że pasy owszem - są mocowane do siedzenia, ale nie zewnętrzne - te są mocowane do słupka tylnego drzwi przesuwnych i do wzmocnienia w podłodze z drugiej strony.

Tak więc cała przeróbka wymagałaby sporych prac spawalniczych u dobrego, kumatego spawacza (aby jazda była choć w założeniu bezpieczna) oraz przeniesienia mocowania pasów - ale i tak od strony formalnej byłoby to niezgodne z przepisami. To jest po prostu... szukanie kłopotów.

Moim zdaniem przytomny rzeczoznawca oraz diagnosta na SKP powinien odmówić dopuszczenia do ruchu takiego busa. Ale życie pokazuje, że bywa różnie...

__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 02-04-2014 o 16:40
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-04-2014, 17:20   #12
MIREKTERAZPOLSKA
ford::professional
 
Imię: Mirosław
Zarejestrowany: 08-11-2011
Skąd: wrocław
Model: transit
Silnik: 2,2
Rocznik: 2009
Postów: 1,527
Domyślnie Odp: Fotele tyłem do kierunku jazdy czy można?

Cytat:
Napisał musso Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Nie będę się kopał z koniem,, życie pokaże kto miał rację. W Polsce możesz jeździć taczką zarejestrowaną jak bolid F1, choć pomału i to się zmienia.
BkGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
MIREKTERAZPOLSKA jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-04-2014, 19:24   #13
apus
ford::average
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 15-09-2013
Model: transit 2.5 td
Silnik: 2.5 td
Rocznik: 1998
Postów: 63
Domyślnie Odp: Fotele tyłem do kierunku jazdy czy można?

Cytat:
Napisał musso Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
O zwiększeniu ilości osób lub ładowności zapomnij.
Witam.
Zarówno ilość miejsc jak i ładowność bez problemu można zmienić. Rzeczą nietykalną jest DMC pojazdu. Oczywiście zmiany muszą być wykonane tak, aby uprawniony rzeczoznawca samochodowy mógł w zgodzie z przepisami wyrazić opinię pozwalającą dokonać zmiany we wpisach w dowodzie rejestracyjnym.
Cytat:
Napisał musso Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
A co z ładownością, zmieniając ilość miejsc zmieniasz ładowność.
Ładowność jest różnicą DMC i masy własnej pojazdu. Ładowność więc zmienia się jedynie w zakresie tego jaką masę dołożymy do pojazdu (np. fotele z mocowaniami które nie ważą dużo). Zwiększenie o kilka miejsc nie oznacza zmniejszenia ładowności pojazdu o jakąś średnią masę osób. W praktyce ITD waży pojazd i patrzy czy DMC nie jest przekroczone.
Jeżeli pojazd miał dopuszczenie do ruchu np. z odwróconymi fotelami i bez pasów to tak mogą być osoby przewożone (pomijam bezpieczeństwo). Miałem kampera gdzie tylko z przodu były dwa pasy a rejestracja była na 6 osób. Układ w środku był taki, że dwie osoby musiały jechać tyłem bez pasów. Podczas kontroli Policja zawsze życzyła udanego wypoczynku.
Pozdrawiam
apus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-04-2014, 14:32   #14
Olo133
ford::average
 
Imię: Olek
Zarejestrowany: 02-05-2013
Skąd: Ślask
Model: Transit
Silnik: 2000
Rocznik: 2005
Postów: 86
Domyślnie Odp: Fotele tyłem do kierunku jazdy czy można?

Cytat:
Napisał apus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Witam.
Zarówno ilość miejsc jak i ładowność bez problemu można zmienić. Rzeczą nietykalną jest DMC pojazdu. Oczywiście zmiany muszą być wykonane tak, aby uprawniony rzeczoznawca samochodowy mógł w zgodzie z przepisami wyrazić opinię pozwalającą dokonać zmiany we wpisach w dowodzie rejestracyjnym.

Ładowność jest różnicą DMC i masy własnej pojazdu. Ładowność więc zmienia się jedynie w zakresie tego jaką masę dołożymy do pojazdu (np. fotele z mocowaniami które nie ważą dużo). Zwiększenie o kilka miejsc nie oznacza zmniejszenia ładowności pojazdu o jakąś średnią masę osób. W praktyce ITD waży pojazd i patrzy czy DMC nie jest przekroczone.
Jeżeli pojazd miał dopuszczenie do ruchu np. z odwróconymi fotelami i bez pasów to tak mogą być osoby przewożone (pomijam bezpieczeństwo). Miałem kampera gdzie tylko z przodu były dwa pasy a rejestracja była na 6 osób. Układ w środku był taki, że dwie osoby musiały jechać tyłem bez pasów. Podczas kontroli Policja zawsze życzyła udanego wypoczynku.
Pozdrawiam
I tak też uczyniono na STK. DMC zostało bez zmian, a ładowność się zmniejszyła.

Cały czas pozostaje pytanie, co z wersjami które mają w standardzie możliwość obracania foteli i pasy mają mocowane do foteli.
Olo133 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-04-2014, 18:29   #15
Olo133
ford::average
 
Imię: Olek
Zarejestrowany: 02-05-2013
Skąd: Ślask
Model: Transit
Silnik: 2000
Rocznik: 2005
Postów: 86
Domyślnie Odp: Fotele tyłem do kierunku jazdy czy można?

Z tego wnioskuję, że tego Mercedesa [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] w Polce do ruchu nie dopuszczą?
Olo133 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-04-2014, 18:57   #16
Argo
ford::average
 
Avatar Argo
 
Imię: Ryszard
Zarejestrowany: 31-01-2014
Skąd: Pomiechowek
Model: camper
Silnik: 2.4, 125KM
Rocznik: 2002
Postów: 97
Domyślnie Odp: Fotele tyłem do kierunku jazdy czy można?

Fotele do jazdy są obracane, zobacz na pasy.
Argo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-04-2014, 17:56   #17
Olo133
ford::average
 
Imię: Olek
Zarejestrowany: 02-05-2013
Skąd: Ślask
Model: Transit
Silnik: 2000
Rocznik: 2005
Postów: 86
Domyślnie Odp: Fotele tyłem do kierunku jazdy czy można?

Cytat:
Napisał musso Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Auta zarejestrowane po zmianie przepisów dotyczących homologacji nie mogą posiadać foteli do jazdy tyłem. (nie są homologowane na taką okoliczność) Nie pytaj tylko sprawdź jak jest auto homologowane i będziesz oświecony. Zmiana homologacji w obecnej chwili to ogromne koszty. ( prawie nie możliwa)
No właśnie. Zobacz na pasy, można je zapiąć niezależnie w którym kierunku jest odwrócony fotel, bo są integralną częścią fotela a nie karoserii. A z poprzedniego cytowanego powyżej wywodu wynika, że auta nie mogą posiadać foteli do jazdy tyłem. Więc jaka jest prawda? A nie przypuszczam żeby homologacja w tym zakresie w Polsce była inna niż np. Niemczech.
Olo133 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-04-2014, 18:40   #18
Argo
ford::average
 
Avatar Argo
 
Imię: Ryszard
Zarejestrowany: 31-01-2014
Skąd: Pomiechowek
Model: camper
Silnik: 2.4, 125KM
Rocznik: 2002
Postów: 97
Domyślnie Odp: Fotele tyłem do kierunku jazdy czy można?

Popatrz na fotel przy drzwiach, jak nie widzisz różnicy to nic nie poradzę. Uparty widzi to co chce.
Argo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-04-2014, 05:26   #19
Olo133
ford::average
 
Imię: Olek
Zarejestrowany: 02-05-2013
Skąd: Ślask
Model: Transit
Silnik: 2000
Rocznik: 2005
Postów: 86
Domyślnie Odp: Fotele tyłem do kierunku jazdy czy można?

Gdybym mógł prosić o bardziej precyzyjne odpowiedzi. Foteli przy drzwiach są 4. Rozumiem że kierowca i pasażer na przednim fotelu raczej średnio mogą jechać plecami do przodu. Ale fotele na zdjęciu z ciemnobrązową tapicerką w drugim rzędzie są odwrócone. To jest niezgodne z przepisami/homologacją?
Olo133 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-04-2014, 07:42   #20
apus
ford::average
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 15-09-2013
Model: transit 2.5 td
Silnik: 2.5 td
Rocznik: 1998
Postów: 63
Domyślnie Odp: Fotele tyłem do kierunku jazdy czy można?

Cytat:
Napisał Olo133 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
*
Imię: Olek
Zarejestrowany: 02-05-2013
Skąd: Bytom
Model: Transit
Silnik: 2000
Rocznik: 2005
Postów: 24
Odp: Fotele tyłem do kierunku jazdy czy można?
Gdybym mógł prosić o bardziej precyzyjne odpowiedzi
Witam.
Przepisy dotyczące homologacji zmieniają się co jakiś czas. Nie oznacza to, że pojazd który uzyskał homologację i został dopuszczony do ruchu, nagle po zmianie przepisów nie jest dopuszczony. Tak samo jest z siedzeniami do jazdy tyłem (nie tylko w busach, vanach ale tez w dużych autobusach). Jeżeli był dopuszczony to nadal można tak jeździć. Jeśli pojazd ma możliwość obracania foteli ale nie ma dopuszczenia do jazdy z odwróconymi fotelami wtedy bezwzględnie taką informację producent musi umieścić w instrukcji obsługi. Nie wiem dokładnie jakie teraz są przepisy homologacyjne dotyczące nowych pojazdów, wiem natomiast, że kiedyś bez problemu można było jeździć z odwróconymi fotelami. Warunek był taki, że pasy musiały być zintegrowane z fotelem (albo biodrowe albo wielopunktowe nie montowane do karoserii tylko bezpośrednio do obracanego fotela lub kanapy), lub pojazd nie był wyposażony w pasy bezpieczeństwa i na stałe miał kanapy montowane w kierunku przeciwnym do kierunku jazdy (kampery, niektóre siedzenia w autobusach).
Pozdrawiam
apus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:03.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.