Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 09-08-2013, 19:00   #1
Maciek123
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 05-11-2010
Model: Focus
Silnik: 1.5 EB 150KM
Rocznik: 2015
Postów: 10
Domyślnie Po wymianie akumulatora (D900 - błąd CAN), brak napięcia w porcie OBD

Witam serdecznie
Tydzień temu w moim aucie (Focus MK2 2006 r. 1.8 TDCI) miałem problem z akumulatorem - padł nagle bez ostrzeżenia (zwarcie płyt). Objawy były takie, że po przekręceniu kluczyka auto nie chciało odpalić, było tylko słychać stukanie i brzęczenie (przekaźniki?). Ponadto komunikat 'Usterka układu silnika' i szereg dziwnych zachowań z elektroniką, np. zapalająca się co chwilę kontrolka ABS i inne opisane dalej. Auto odpaliłem na kable, ale dopiero drugą parą - pierwsze kable były jakieś słabe i rozrusznik bardzo wolno kręcił i po chwili wszystko gasło.
Po wymianie akumulatora w zasadzie wszystko wróciło do normy - auto odpala normalnie, brak komunikatu o usterce ukł. silnika, inne kontrolki też w porządku. Jednak nie do końca - pozostały pewne dziwne objawy:
- radio (6000CD) nie zapamiętuje daty i godziny, tzn. po przekręceniu kluczyka zawsze ustawia się na domyślną datę i godzinę 12:00
- sterownik od klimy (automatyczna) - po zgaszeniu silnika pozostaje włączony przez 5 minut i ustawia się na 22C i nawiew na przednią szybę. Przy odpalaniu auta, to samo - zawsze 22C i nawiew na przednią szybę
- zegary po zgaszeniu auta nie wracają do stanu zerowego, tj. wskazówki pozostają tam gdzie były tuż przed wyłączeniem silnika, czyli np. obrotomierz mam zawsze na 800-900 na wyłączonym aucie,
- być może coś jeszcze czego nie zauważyłem.

W teście zegarów wyświetlają się DTC: 9318, A103, D900, z czego ten ostatni ma chyba kluczowe znaczenie dla sprawy. Jest to ogólny błąd na szynie CAN, co jak sądzę oznacza, że w/w urządzenia nie mają komunikacji z autem i dlatego tak się zachowują.
Próbowałem podłączyć ELM327, jednak nie łączy się - okazuje się, że na gnieździe diagnostycznym w aucie nie ma w ogóle napięcia zasilającego 12V na pinie 16 portu. Również na pinie 7 brak napięcia.

Zakładam, że wszystkie w/w objawy łącznie z brakiem napięcia na porcie OBD mają wspólną przyczynę, czyli spalony jakiś ukryty bezpiecznik albo inny układ. Pytanie jak się do tego dobrać ? Na schematach elektrycznych, port diagnostyczny zasilany jest przez 2 bezpieczniki - F44 w GEMie i F3 pod maską. Tego pierwszego u mnie w ogóle nie ma (puste miejsce, bez styków, GEM 4M5T-14A073-DJ) a ten drugi sprawdziłem i jest ok. Nie mam pojęcia co innego może być nie tak, że w porcie w ogóle nie ma zasilania. Czy uszkodzony może być GEM, czy może rozprogramował się ?
Proszę o radę jak wyśledzić przyczynę.

Maciek123 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-08-2013, 11:14   #2
Maciek123
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 05-11-2010
Model: Focus
Silnik: 1.5 EB 150KM
Rocznik: 2015
Postów: 10
Domyślnie Odp: Po wymianie akumulatora (D900 - błąd CAN), brak napięcia w porcie OBD

Witam ponownie
Czy nikt tutaj nie ma pomysłu co może być przyczyną braku napięcia w porcie diagnostycznym ?
W Polmotorsie chcą na wstępie 300 zł za samo zbadanie sprawy ...
A może ktoś zna dobrego elektryka/elektronika samochodowego we Wrocławiu ?
Maciek123 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-08-2013, 19:55   #3
tedi_k
FCP member
 
Avatar tedi_k
 
Imię: Tadeusz
Zarejestrowany: 03-11-2011
Skąd: Katowice
Model: Mitsubishi Outlander PHEV, C-max Energi (USA) PHEV
Silnik: 2.4 PB, 2.0 PB wolnossące cykl Atkinsona - hybryda plug-in
Rocznik: 2019, 2016
Postów: 17,035
Domyślnie Odp: Po wymianie akumulatora (D900 - błąd CAN), brak napięcia w porcie OBD

Coś nie bardzo mi się chce wierzyć w ten brak pinów w F44... Dobrze Kolega popatrzył???
Dodatkow mogły polecieć jeszcze bezpieczniki F43, F46. Jednak zasilane one są z F3 w komorze silnika, więc warto sprawdzić czy na tym bezpieczniku jest napięcie.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg GEM.jpg (73.3 KB, 245 wyświetleń)
__________________
------------------------------------------------------------------------------------------------
Nadal tu jestem - choć jeżdżę Mitsubishi Outlander PHEV 4x4 2019 224KM

Ostatnio edytowane przez tedi_k ; 17-08-2013 o 20:08
tedi_k jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-08-2013, 22:51   #4
Maciek123
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 05-11-2010
Model: Focus
Silnik: 1.5 EB 150KM
Rocznik: 2015
Postów: 10
Domyślnie Odp: Po wymianie akumulatora (D900 - błąd CAN), brak napięcia w porcie OBD

Witam
Na wstępie bardzo dziękuję za zainteresowanie, ponieważ Kolega tedi_k nawet nie wie jak bardzo mi pomógł - tym krótkim postem zmobilizował mnie do ponownego sprawdzenia bezpieczników. Sam nie mogłem uwierzyć jak przed chwilą okazało się, że jednak bezpiecznik F46 okazał się uszkodzony, a sprawdzałem wcześniej wszystkie po kolei... Wymiana na nowiutki 10A rozwiązała wszystkie problemy Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.


Co do bezpiecznika widmo F44:
Moja skrzynka to DJ (data produkcji 2006.11.03) - w tej wersji (jak i pewnie nowszych) nie ma już bezpiecznika F44.
Na dowód wstawiam zdjęcie mojej skrzynki, a także zdjęcie pobrane z allegro innej skrzynki DJ.
Nawet w instrukcji w opisie bezpieczników pod 44 jest "Nie używane".

Pokusiłem się nawet o rozebranie całej skrzynki - na płytce drukowanej w miejscu tego bezpiecznika nie ma nawet po nim pozostałości (żadnych styków czy dojść), jest tam ścieżka ale idąca do zupełnie innego bezpiecznika czy układu.

Jeszcze raz serdecznie dziękuję i temat możemy uznać za zamknięty.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg 1moja_skrzynka.jpg (86.9 KB, 229 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg 2skrzynka_allegro.jpg (87.5 KB, 209 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg inst.jpg (89.3 KB, 197 wyświetleń)

Ostatnio edytowane przez Maciek123 ; 17-08-2013 o 23:15
Maciek123 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:37.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.