Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 24-01-2015, 08:30   #1
Tomp
ford::amateur
 
Imię: Tom
Zarejestrowany: 23-01-2015
Skąd: Dolny Śląsk
Model: transit
Silnik: 2,5D
Rocznik: 1997
Postów: 9
Domyślnie utrata mocy, stukanie i dymienie silnika. Jaki może być powód

Witam, mam forda transita 97r. Podczas powrotu do domu samochód momentalnie stracił moc, zadymił z rury wydechowej na biało (niebiesko) i zaczęło coś w nim stukać. Wcześniej odpalał na dotyk nawet mrozie, teraz muszę dłużej kręcić. Zawór EGR wyczyszczony, sprawny. Płynu chłodzenia nie ubywa, oleju również nie przybywa ani nie ubywa. Stuki w silniku były jeszcze przed tą awarią, ale teraz nasiliły się. Czy mogą to być wtryski, uszczelka pod głowicą lub coś innego? Proszę o pomoc

Tomp jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-01-2015, 08:40   #2
MIREKTERAZPOLSKA
ford::professional
 
Imię: Mirosław
Zarejestrowany: 08-11-2011
Skąd: wrocław
Model: transit
Silnik: 2,2
Rocznik: 2009
Postów: 1,527
Domyślnie Odp: utrata mocy, stukanie i dymienie silnika. Jaki może być powód

Mogło coś się stać z dzwigienką od zaworów
MIREKTERAZPOLSKA jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-01-2015, 08:48   #3
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: utrata mocy, stukanie i dymienie silnika. Jaki może być powód

Generalnie jeżeli stukanie pochodzi od uszkodzonego układu wtryskowego, to pojawia się przy wchodzeniu na obroty (przy dodanym gazie). Przy zamkniętym, kiedy silnik schodzi z obrotów - stukanie znika.

Jeżeli silnik stuka podobnie cały czas - stuk jest pochodzenia od mechanicznego układu silnika (nawet mógł przestawić się rozrząd).

Nie napisałeś za dużo, ale skoro stracił moc i dymi na niebiesko, to mógł paść wtryskiwacz. Jeżeli silnik stuka przy dodaniu gazu, spróbuj po kolei luzować przewody wysokiego ciśnienia na wtryskiwaczach, wtedy dojdziesz na którym cylindrze padł wtryskiwacz. Jeżeli tak byłoby, to ja bym chyba poszukał kpl nowych wtryskiwaczy - powinno wymieniać się wszystkie razem.

Co do EGR-a: skoro masz silnik wolnossący (w profilu napisałeś Transit 2,5D), to trzeba było zaślepić EGR - najlepiej zdejmując i zamykając rurkę podciśnienia sterujacą EGR-em - EGR może w przypadku uszkodzenia (nie domyka się) powodować takie objawy jak opisujesz, tyle że silnik dymi wtedy raczej na czarno.
Przy zdjętej rurce podciśnienia EGR pozostanie cały czas zamknięty. Nie potrzeba dawać żadnych blaszek. To minuta pracy...
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 24-01-2015 o 08:52
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-01-2015, 10:32   #4
Tomp
ford::amateur
 
Imię: Tom
Zarejestrowany: 23-01-2015
Skąd: Dolny Śląsk
Model: transit
Silnik: 2,5D
Rocznik: 1997
Postów: 9
Domyślnie Odp: utrata mocy, stukanie i dymienie silnika. Jaki może być powód

wracając do stuków w silniku one po czasie przed awarią tak jakby zmalały myślałem że olej wygłuszył i to jest normalne a co do zapłonu jak sprawdzić czy się przestawił ewentualnie ustawić wtryski wymontowałem w poniedziałek sprawdzą .Silnik nieodpalany był 2 miesiące .Czy uszkodzony jeden wtrysk może być przyczyną tych objaw
Tomp jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-01-2015, 14:02   #5
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: utrata mocy, stukanie i dymienie silnika. Jaki może być powód

Cytat:
Napisał Tomp Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
wtryski wymontowałem w poniedziałek sprawdzą
Szkoda że wymontowałeś wtryski, zamiast wstępnie sprawdzić je luzując przewody wysokiego ciśnienia.
Wtryski Stanadyne mają tę specyfikę, że przy ich ruszeniu potrzebne są nowe uszczelki - jedna teflonowa i jedna kauczukowa na każdy wtrysk. W dodatku są trzy różne wysokości tych uszczelek. Przy wkładaniu otwory i wtryski trzeba oczyścić, a nowe uszczelki zabezpieczą je przed zapiekaniem.

Cytat:
Napisał Tomp Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Czy uszkodzony jeden wtrysk może być przyczyną tych objaw
W ekstremalnym przypadku (np pęknięta sprężyna iglicy) odgłos pracy może być taki, jakby ktoś dosłownie młotem walił w tłok - ręka sama wędruje do stacyjki aby wyłączy silnik. Nie wiadomo jak ten silnik stuka, trzeba było wrzucić filmik na youtuba.

Cytat:
Napisał Tomp Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
a co do zapłonu jak sprawdzić czy się przestawił ewentualnie ustawić
Ustawienie zapłonu (statyczny kąt wtrysku) robi się przy pomocy kołków ustalających, teoretycznie można je zastąpić np wiertłami odpowiedniej średnicy, ale kołek pompy jest dwuśrednicowy. Wszystko masz opisane w wątku [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] post #8
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 24-01-2015 o 14:05
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-01-2015, 15:18   #6
Tomp
ford::amateur
 
Imię: Tom
Zarejestrowany: 23-01-2015
Skąd: Dolny Śląsk
Model: transit
Silnik: 2,5D
Rocznik: 1997
Postów: 9
Domyślnie Odp: utrata mocy, stukanie i dymienie silnika. Jaki może być powód

po zdjęciu dekla zaworów okazało się, że jest pęknięta dźwigienka zaworu, tak jak przewidział Mirekterazpolska i odkręcona śrubka od wałka dźwigienek. Mam nadzieję, że te stuki to było to i nie zostało uszkodzone coś jeszcze.
Mam kolejne pytanie. Czy wtryski zielone, jakie mam w swoim silniku (97r.) mogę zamienić na czerwone (92r.) Czy można pomieszać czerwone z zielonymi?
Tomp jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-01-2015, 17:09   #7
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: utrata mocy, stukanie i dymienie silnika. Jaki może być powód

Cytat:
Napisał Tomp Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Czy wtryski zielone, jakie mam w swoim silniku (97r.) mogę zamienić na czerwone (92r.)
Nie, mają nieco inne ciśnienie otwarcia.
Cytat:
Napisał Tomp Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Czy można pomieszać czerwone z zielonymi?
Nie. Silnik będzie "kulał" na wolnych obrotach.
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-01-2015, 10:49   #8
MIREKTERAZPOLSKA
ford::professional
 
Imię: Mirosław
Zarejestrowany: 08-11-2011
Skąd: wrocław
Model: transit
Silnik: 2,2
Rocznik: 2009
Postów: 1,527
Domyślnie Odp: utrata mocy, stukanie i dymienie silnika. Jaki może być powód

Cytat:
Napisał Tomp Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
po zdjęciu dekla zaworów okazało się, że jest pęknięta dźwigienka zaworu, tak jak przewidział Mirekterazpolska i odkręcona śrubka od wałka dźwigienek. Mam nadzieję, że te stuki to było to i nie zostało uszkodzone coś jeszcze.
Mam kolejne pytanie. Czy wtryski zielone, jakie mam w swoim silniku (97r.) mogę zamienić na czerwone (92r.) Czy można pomieszać czerwone z zielonymi?
Po co chcesz zmieniać????
MIREKTERAZPOLSKA jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-01-2015, 16:46   #9
Tomp
ford::amateur
 
Imię: Tom
Zarejestrowany: 23-01-2015
Skąd: Dolny Śląsk
Model: transit
Silnik: 2,5D
Rocznik: 1997
Postów: 9
Cool Odp: utrata mocy, stukanie i dymienie silnika. Jaki może być powód

Cytat:
Napisał MIREKTERAZPOLSKA Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Po co chcesz zmieniać????
pytanie było tak na wszelki wypadek, ale okazało się że są ok.
Złożyłem,ustawiłem zawory, próbowałem odpalić. Kręciłem do momentu wyczerpania akumulatora. Jutro następna próba. Mam nadzieję, że nie odpalił tylko z powodu zapowietrzenia układu, a nie np. przestawionego zapłonu.
Jutro się pochwalę Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Tomp jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-01-2015, 17:21   #10
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: utrata mocy, stukanie i dymienie silnika. Jaki może być powód

Ale odpowietrzyłeś układ? Bo przecież wyjmowałeś wtryski. Szkoda przede wszystkim rozrusznika...
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:32.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.