Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford S-MAX
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 19-11-2014, 10:25   #1
jaskierster
ford::average
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 16-07-2011
Skąd: okolice Łodzi
Model: s-max II vignale
Silnik: 2.0 twinturbo
Rocznik: 2018
Postów: 112
Domyślnie Koła tracą przyczepność przy ruszaniu a ESP nie reaguje

Witam wszystkich,

Ostatnio po zmianie opon na zimowe zauważyłem, że przy ruszaniu na śliskiej nawierzchni koła mocno tracą przyczepność (dzięki Ci heko Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.) na 1 i 2 biegu, kontrolka ESP zapala się a nie ma żadnej fizycznej reakcji. Na serwisie zrobiono diagnostykę, która nie wykazała żadnych błedów ! Czy ma ktoś jakiś pomysł ?

jaskierster jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-11-2014, 11:50   #2
tubus
ford::average
 
Zarejestrowany: 07-07-2009
Skąd: Białystok
Model: S-max Titanium
Silnik: 1.8 TDCI
Rocznik: 2006
Postów: 85
Domyślnie Odp: Koła tracą przyczepność przy ruszaniu a ESP nie reaguje

I tak ma być. Znaczy układ ESP działa a o szczegóły jak działa ESP i ASR zapytaj wujka Googla.
tubus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-11-2014, 14:42   #3
meyer2
ford::beginner
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 04-01-2010
Skąd: Biedrusko
Model: Mondeo MK4
Silnik: 2.0
Rocznik: 2007
Postów: 19
Domyślnie Odp: Koła tracą przyczepność przy ruszaniu a ESP nie reaguje

generalnie jeśli koła tracą przyczepność i kontrolka sie zapala i nie widzisz poza tym innej reakcji auta, tj.
- nagle obroty maleją (silnik kastruje obroty, aby dalej nie wpadać w poślizg lub tracić przyczepność)
- załącza się ABS i słyszysz charakterystyczne klekotanie z kół (jak przy hamowaniu )

Jeśli brak tych dwóch (jedno z dwóch) oznak to cytując klasyka "to wiedz, że coś się dzieje"

Nie wiem jak jest w Fordzie (u siebie jeszcze tego nie doświadczyłem), ale jeśli nie masz błędów to pewnie ASR opiera się na kastrowaniu obrotów silnika.
__________________
Ford Fiesta MK3 '90 1.1 >>> Espero '97 1.8 >>> Ka '97 1.3 >>> V70 '00 2.4 >>> P206 '04 1.4 HDi >>> Golf IV '02 1.9 TDi >>> Mondeo MK4 '07 2.0 TDCi
meyer2 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-11-2014, 15:18   #4
kkuzi
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 24-01-2013
Model: Galaxy
Silnik: 2.0 Tdci
Rocznik: 2008
Postów: 43
Domyślnie Odp: Koła tracą przyczepność przy ruszaniu a ESP nie reaguje

A ja mam pytanie czy każdy S-max ma ASR , bo ja mam wrażenie że u mnie nie ma...
kkuzi jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-11-2014, 17:57   #5
jaskierster
ford::average
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 16-07-2011
Skąd: okolice Łodzi
Model: s-max II vignale
Silnik: 2.0 twinturbo
Rocznik: 2018
Postów: 112
Domyślnie Odp: Koła tracą przyczepność przy ruszaniu a ESP nie reaguje

No więc właśnie, mam to auto od 3 lat i do tej pory wszystko było ok, koła zrywały elektronika ograniczała obroty i było cacy. Teraz koła buksują (tak to się pisze?) kontrolka czasem się zaświeci czasem nie i nic poza tym się nie dzieje. Błędów w komputerze brak.
jaskierster jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-11-2014, 10:42   #6
meyer2
ford::beginner
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 04-01-2010
Skąd: Biedrusko
Model: Mondeo MK4
Silnik: 2.0
Rocznik: 2007
Postów: 19
Domyślnie Odp: Koła tracą przyczepność przy ruszaniu a ESP nie reaguje

to teraz nie wiem co to może byc u Ciebie. Jednak jak wcześniej było git a obecnie coś nie gra, ale nie wiem co. Może ktos na cos dobrego wpadnie?
__________________
Ford Fiesta MK3 '90 1.1 >>> Espero '97 1.8 >>> Ka '97 1.3 >>> V70 '00 2.4 >>> P206 '04 1.4 HDi >>> Golf IV '02 1.9 TDi >>> Mondeo MK4 '07 2.0 TDCi
meyer2 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-01-2015, 00:14   #7
slavobos
FCP member
 
Imię: Sławek
Zarejestrowany: 12-07-2009
Skąd: Northwich UK/ Racibórz
Model: S-MAX Titanium / Transit T350 LWB
Silnik: TDCI 2,0 140KM Powershift / 2,2 TDCI 100KM
Rocznik: 2012/ 2013
Postów: 115
Domyślnie Odp: Koła tracą przyczepność przy ruszaniu a ESP nie reaguje

Witam

Nieco odgrzeję temat. No właśnie, jak to powinno działać ? Za każdym razem jak koła buksują powinno się włączyć ESP, czy tam ASR ? Bo mam wrażenie, że jeszcze kilka miesięcy temu układ reagował przy każdej utracie przyczepności w trakcie ruszania a teraz już nie .
Bardziej jednak mnie martwi zachowanie ESP na zakrętach. Podsterowność S-Maxa na mokrej drodze jest nie do zniesienia. Myślałem, że to zbieżność, była nieco przestawiona, ustawiłem na nowo. Jest lepiej, ale jeszcze to nie to.
Dzisiaj podjechałem na parking, nawierzchnia mokra, temperatura dodatnia, opony letnie. Zrobiłem kilka ósemek, czułem jak przód samochodu się ślizga a ESP nie zadziałał (ani kontrolka, ani żadna inna reakcja).
Forscan nie pokazuje żadnych błędów, samochód niespełna 3 letni, przebieg 90 kkm. O co chodzi? Czy to normalne?
slavobos jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-01-2015, 10:22   #8
Jarek G.
ford::professional
 
Avatar Jarek G.
 
Imię: Ja
Zarejestrowany: 27-12-2007
Skąd: Polska
Model: Galaxy Mk2 Trend, Mk3 Titanium
Silnik: 1,9 TDI, 2,0 TDCi
Rocznik: 2001, 2009
Postów: 1,192
Domyślnie Odp: Koła tracą przyczepność przy ruszaniu a ESP nie reaguje

Krótka informacja dla mniej doświadczonych kolegów:

"ESP (ang. Electronic Stability Program - elektroniczny program stabilizacji) – układ elektroniczny stabilizujący tor jazdy samochodu podczas pokonywania zakrętu, przejmujący kontrolę nad połączonymi układami ABS i ASR. System ten uaktywnia się samoczynnie, przyhamowując jedno lub kilka kół, z chwilą, gdy odpowiedni czujnik wykryje tendencję do wyślizgnięcia się samochodu z zakrętu."

"System kontroli trakcji, ASR – system zaliczany do grupy systemów Advanced Vehicle Control Systems (albo Automated Highway Systems), którego głównym zadaniem jest niedopuszczenie do nadmiernego poślizgu kół pojazdu podczas przyspieszania (objawiającego się ich buksowaniem)."

Pozdro
Jarek G. jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-01-2015, 19:29   #9
Marcin Pop.
ford::beginner
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 04-04-2013
Skąd: Kutno
Model: S-max
Silnik: 1.8 Tdci / 2.0 Tdci
Rocznik: 2007 / 2012
Postów: 29
Domyślnie Odp: Koła tracą przyczepność przy ruszaniu a ESP nie reaguje

Cytat:
Napisał jaskierster Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
koła zrywały elektronika ograniczała obroty i było cacy
to jest prawidłowy objaw działania ESP
Marcin Pop. jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-01-2015, 22:19   #10
slavobos
FCP member
 
Imię: Sławek
Zarejestrowany: 12-07-2009
Skąd: Northwich UK/ Racibórz
Model: S-MAX Titanium / Transit T350 LWB
Silnik: TDCI 2,0 140KM Powershift / 2,2 TDCI 100KM
Rocznik: 2012/ 2013
Postów: 115
Domyślnie Odp: Koła tracą przyczepność przy ruszaniu a ESP nie reaguje

ok . Dziękuję. Wiem na jakiej zasadzie działa ASR ESP, FBI etc Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum..
Pytanie, czy podczas poślizgu przednich kół (wyraźna podsterowność) ESP powinien zareagować czy nie?
Jeszcze inaczej ; czy jest jakaś minimalna prędkość przy której ESP się włącza?

Na razie testowałem na parkingu przy niewielkich prędkośćiach, ale nie chciałbym kiedyś obudzić się z ręką w nocniku. I proszę nie przytaczać mi tekstów, że ESP nie myśli za kierowcę itd. Zdaję sobie z tego sprawę. Jednak czasem może okazać się pomocny.
slavobos jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:06.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.