Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 06-09-2008, 16:05   #1
Polarny
ford::professional
 
Avatar Polarny
 
Zarejestrowany: 17-05-2007
Skąd: Wrocław/Warszawa
Model: Mondeo Mk5
Silnik: 2.0 TDCI @205KM
Rocznik: 2016
Postów: 1,346
Domyślnie Wymiana klocków hamulcowych (okładzin)

Ponieważ nie znalazłem tutaj żadnego tematu który dokładnie od początku do końca opisuje tak podstawową czynność jak wymiana klocków hamulcowych, postanowiłem podzielić się moimi wrażeniami. Wydaje mi się, że jest to o tyle ważne, że w książce "Sam naprawiam" brakuje kilku BARDZO istotnych drobiazgów, które są w stanie zepsuć humor (skromnie pisząc).

Po pierwsze narzędzia:
1. klucz do odkręcania koła
2. klucz 13 do odkręcania zacisków - musi być oczkowy z dużym ramieniem, bo nie będzie wtedy żadnych problemów
3. być może przyda się także klucz 12, bo nowe śruby do tylnich zacisków są 12 (nie wiem dlaczego...) - tutaj też duże ramie preferowany
4. ścisk stolarski
5. młotek (potrzebny będzie jego trzonek drewniany)
6. imbus 12 mm
7. coś ala WD 40
8. Strzykawka (np. 20ml) do odsysania nadmiaru płynu
9. druga para rąk bardzo przydatna przy tylnim zacisku


Odnośnie punktów 2 i 3 - naprawdę polecam albo klucz oczkowy z dużym ramieniem, albo po prostu nasadkowy. Po co się siłować, skoro można wykorzystać nieco fizyki - dłuższe ramie.

(wszelkie dodatki w formie chipsów, piwa, coli, kibiców czy dobrej pogody mile widziane, chociaż przyznam, że mi zabrakło tego ostatniego i w połowie roboty zaczęło okropnie padać, a tuż po skończeniu wyszło słoneczko - ale kto by się przejmował)

1. Zaczynamy od ściągnięcia koła. Ja wykorzystałem tutaj dołączony do autka podnośnik - zabezpieczałem się drewnianym klockiem. Jak ktoś zrobi całość delikatnie i nie będzie targał autkiem, to powinno być bezpiecznie,

2. Po zdjęciu koła odkręcamy dwie śruby (klucz 13) od zacisku. Śruby są skierowane do wnętrza samochodu - jedna na górze, druga na dole (znajdziecie). Warto je psiknąć WD40 (albo czymś takim) i poczekać minutkę to szybciej puszczą.

3. Po odkręceniu zdejmujemy część zacisk z tłoczkiem - tutaj przydaje się np. drewniany trzonek młotka do podważenia i lekkiego puknięcia - tylko nie walcie młotkiem na siłę. Nic na siłę. Należy też uważać na przewody (układu hydraulicznego, ABS etc).
Po ściągnięciu zauważymy tłoczek (nie wiem dlaczego nazwa jest zdrobniała, skoro ma on dużą średnicę).

4. Wyjmujemy stare klocki - np. ciągnąć za sprężyny przy nich (takie płaskie). Nie polecam podważać ich o tarczę, bo po co ją rysować (nawet nieznacznie).

Teraz dwie wersje.

5a
Wersja pierwsza - przednie koła

Dla nieobeznanych - tłoczek z przodu wygląda tak jakbyśmy patrzyli na szklankę od góry - czyli widzimy tylko jego krawędzie :fcp1

Ten tłoczek należy wcisnąć do środka, bo inaczej nie założymy tej części zacisku. Wciśnięcie nie jest prostą czynnością (wymaga siły). Ale po co się siłować?
Z pomocą przychodzi zacisk stolarski (np. taki http://image.ceneo.pl/data/products/1538189/product.jpg) oraz stary klocek. Kładziemy stary klocek na tłoczek i przy pomocy zacisku go wciskamy. W ten sposób nie siłujemy się, a całość idzie szybko i sprawnie.
Monitorujemy cały czas płyn hamulcowy (zbiorniczek pod maską). Gdyż może zajść taka sytuacja, że po wciśnięciu tłoczka poziom płynu hamulcowego jest zbyt wysoki (w krytycznej sytuacji przelewa się). Tak więc należy go w takiej sytuacji odessać do czystego słoiczka (być może jeszcze się przyda).

5b
Wersja druga - tylne koła
Tutaj nie wiem dlaczego, ale znacząco utrudniono całą sprawę i druga para rąk jest niezbędna.
Okazuje się, że żeby tłoczek wszedł, należy go zakręcić (nie wciśniemy go niestety). W książce "naprawiam sam" niestety podane kierunki zakręcania są odwrotne. Dlatego polecam metodę "na oko". Tłoczek zakręca się kluczek imbusowym. Jest szansa, że nasza 12mm nie będzie chciał wchodzić - to dlatego, że jest tam brudno. Tak więc psiknięcie WD 40 oraz przeczyszczenie powinno pomóc - można lekko puknąć młotkiem by klucz wszedł.
By dowiedzieć się w którą stronę należy kręcić, po prosty wykonajmy 1/4 obrotu kluczem i obserwujmy. Gdy tłoczek nie ruszył się (góra/dół), to znaczy, że kręcimy w dobrą stronę. Gdy jednak tłoczek zaczął wychodzić, to znaczy, że w złą. Nawet jak kręcimy w dobrą, polecam zakręcić w złą i przekonać się, że jest źle (-: Tylko nie za dużo, bo jak tłoczek wyjdzie, to tragedia. On może wyjść do mniej więcej 3 cm (czyli na taką długość na jaką ogranicza go gumowa osłona).
Teoria mówi, że wystarczy kręcić tłoczek w dobrą stronę i on się schowa - niestety ****o prawda. Otóż samoregulacja ręcznego powoduje to, że będzie on stał w miejscu. Trzeba mu więc pomóc. Niestety w pojedynkę jest to trudniejsze, ale możliwe.
Gdy ma nam kto pomóc, jedna osoba lekko ściska zaciskiem tłoczek, a druga kręci. Malutkimi ruchami (około 1/6-1/8 obrotu na raz), zauważysz, że tłoczek pomału się chowa. Kiedy z przodu wciśnięcie tłoczka to 30 sekund, to z tyłu zajmuje to od 5 do nawet i 15 minut. Tak więc cierpliwości. Nie ma co kręcić za szybko, by nie uszkodzić kołnierz.

Zauważmy, ze tłoczek ten ma jedną dziurkę na kołnierzu oraz po drugiej stronie "prowadnicę" (nie wiem jak to inaczej nazwać). Należy go ustawić (kręcąc) tak, by ta prowadnica prowadziła do środka tarczy (gdy jest on założony). Po prostu klocki z tyłu mają bolce, które muszą wejść w to.

6.
Gdy tłoczki są już schowane, zakładamy klocki. Warto tutaj popatrzeć czy nie zabrał się gdzieś brud na zacisku i nie utrudnia nałożenia klocka. Można więc przeczyścić (nawet i płaskim śrubokrętem) wgłębienia w które wchodzą główki klocka ze sprężyną.
Klocek powinien wchodzić w miarę ciasno, ale też stosunkowo lekko (niedużo siły potrzeba).
Zwróćmy uwagę na klocki z tyłu, bo mogą one mieć oznaczenie kierunku oraz ścięcie (a także i folie do ściągnięcia - klocki z tylne).

7.
Składamy część zacisku z tłoczkiem i zakręcamy. Należy zauważyć, że tam gdzie były śruby są takie odbojniki - warto je ręką docisnąć, by część zacisku w tłoczkiem weszła. Całość zakręcamy. Nie wiem jak sprawa wygląda z podróbkami, ale w oryginale dodawane są nowe śruby. Warto je użyć, gdyż posiadają zabezpieczenie przeciw odkręcaniu się.

8.
Gdy mamy już wymienione wszystkie klocki, sprawdzamy poziom płynu hamulcowego (pamiętajmy, że przy wciskaniu tłoczka też to robiliśmy i w razie potrzeby ściągaliśmy nadmiar). Jeżeli płynu jest mało, dolewamy do poziomu MAX.
Odpalamy autko i lekko naciskamy hamulec. Sprawdzamy poziom - jak mało, to dolewamy. Teraz kilka razy naciskamy hamulec coraz to mocniej i cały czas kontrolujemy poziom płynu (da się to robić tak, by wiedzieć jego poziom podczas naciskania hamulca).
Naciskanie hamulca powoduje poprawne ułożenie się klocka.

9.
Ruszamy do przodu i lekko hamujemy. Znowu do przodu i lekko hamujemy. Jeszcze raz. Teraz cofamy i lekko hamujemy.

10.
Przejażdżka. Przejedźmy się gdzieś i ciągle lekko hamujmy. Pamiętajmy, że to są świeże klocki, więc po pierwsze nie hamujemy na razie ostro, po drugie są one słabsze (zależnie od pory roku mniej lub bardziej).

11.
Pierwsze kilometry należy robić ostrożnie, bez ostrego hamowania, bo inaczej klocki zaczną piszczeć (ponoć tak jest - nie potwierdziłem tego jednak, bo nie mam jak). No i wraz z kolejnymi kilometrami hamulce powinny być coraz to lepsze. Mądre głowy mówią, że klocki układają się po 300 km (w sumie nie ważne gdzie przejechanych, bo wszędzie się hamuje - i na trasie i w mieście).



Mam nadzieję, że mój opis (chociaż bez zdjęć) pomoże wykonać operacje wymiany klocków bezboleśnie. Opis dotyczy Mondeo MK3, ale nawet w nieFordach powinien być bardzo podobny. Pewnie różni się kluczami i drobiazgami - o ile dobrze pamiętam, to w MK1 na przednim zacisku jest dodatkowa sprężyna która dociska zacisk. Jej założenie chyba nie jest proste.


Jak ktoś z moderatorów uzna, że temat warto przenieść gdziekolwiek, to śmiało.

__________________
Modyfikacje w Fordach
| Wroc - W-wa - Rze - ZG - Łdź |
Polarny jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-09-2008, 22:51   #2
bambelo
ford::advanced
 
Avatar bambelo
 
Imię: Andrzej
Zarejestrowany: 11-05-2008
Skąd: SZCZECIN
Model: HONDA ACCORD + Mondeo mk3
Silnik: i-VTEC
Rocznik: 2005
Postów: 354
Domyślnie Re: Wymiana klocków hamulcowych (okładzin) w Mondeo MK3

Bardzo fajny opis wymiany i schemat dla początkujących :fcp26 .... ja jak wymieniałem pierwszy raz to przy punkcie 5b nie tęgo się na ku....ałem :fcp4
bambelo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-09-2008, 23:30   #3
polaff
ford::advanced
 
Avatar polaff
 
Imię: Przemek
Zarejestrowany: 29-06-2008
Skąd: Włocławek
Model: Ranger Wildtruck
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2021
Postów: 490
Domyślnie Re: Wymiana klocków hamulcowych (okładzin) w Mondeo MK3

Mi też opis się podoba acz kolwiek ja zawsze trochę inaczej wciskam tłok przedniego zacisku i myślę, że moja metoda jest znacznie wygodniejsza i ogranicza ilość potrzebnych narzędzi. ja po odkręceniu już zacisku, ale przed odchyleniem go w celu wyjęcia klocków wkładam najpierw wkrętak plaski, a następnie łyżkę i stosując dźwignię "przeciągam" zacisk w stronę do siebie, aż do wyraźnego oporu. w tym momencie mogę już rozmontować resztę i po 1. bez użycia młotka, po 2. mam już wciśnięty tłok bez zbędnych kombinacji z zaciskiem stolarskim.

Ponadto kiedyś pracowałem w serwisie toyoty i tam mieli bardzo dobre nawyki które pozornie były banalne ale jak sie potem okazywało potrzebne.
Jeden z nich to przy każdej wymianie klocków smarowaliśmy powierzchnię tłoka psikając pomiędzy tłok a gumowy uszczelniacz specjalnym płynem (nie pamiętam nazwy) ja obecnie używam WD40 - zapobiega to zapiekaniu tłoka i w konsekwencji "trzymaniu hamulców". Druga sprawa zawsze dokładnie czyściliśmy i następnie smarowaliśmy prowadnice klocka. W przypadku hamulców bez ABS zwykłym smarem gdy był ABS grafitowym (jak jest ABS hamulce zawsze bardziej się grzeją).

To chyba wszystko.
pozdrawiam!!!
polaff
__________________
Do zabawy: MMC Pajero II 4d56IT asb '98 na '33x12,5x16 simex m/t
Na czarne: jak w opisie + LEXUS RX 450hL 2018
polaff jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-06-2009, 18:51   #4
KRYMAR
ford::amateur
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 28-05-2009
Skąd: opolskie
Model: FORD MONDEO GHIA DENSO
Silnik: TDCI 130PS
Rocznik: 2004
Postów: 3
Domyślnie Odp: [mk3] Wymiana klocków hamulcowych (okładzin)

WITAM!!!
Dzisiaj wymieniałem klocki z tyłu w kombi i jest tak jak napisał kolega z tym że w lewym kole kręciłem imbusem w lewo i zacisk się chował a w prawym kole w prawo nie mam pojęcia dlaczego tak jest. Ale poszło dość gładko.
Za klocki TRW lucas dałem 116zł z przesyłką.
KRYMAR jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-06-2009, 22:32   #5
spoock
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 09-06-2009
Skąd: Aberdeen / Toruń
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2002
Postów: 2
Domyślnie Odp: [mk3] Wymiana klocków hamulcowych (okładzin)

witam. a co zrobić jak tłoczek wyjdzie za daleko??
spoock jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-06-2009, 22:46   #6
bambelo
ford::advanced
 
Avatar bambelo
 
Imię: Andrzej
Zarejestrowany: 11-05-2008
Skąd: SZCZECIN
Model: HONDA ACCORD + Mondeo mk3
Silnik: i-VTEC
Rocznik: 2005
Postów: 354
Domyślnie Odp: [mk3] Wymiana klocków hamulcowych (okładzin)

Cytat:
Napisał spoock Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
witam. a co zrobić jak tłoczek wyjdzie za daleko??
Jak mi wyszedł za daleko to jedna osoba ściskała tłoczek np. kluczem francuzkim a ja kręciłem imbusem.
bambelo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-06-2009, 20:14   #7
sirk667
ford::average
 
Zarejestrowany: 23-01-2009
Skąd: Kielce
Model: Transit Connect mk1
Silnik: 1.8 TDDI
Rocznik: 2004
Postów: 195
Domyślnie Odp: [mk3] Wymiana klocków hamulcowych (okładzin)

Szkoda,że post nie pojawił się tydzień temu!Dokładnie 5b!!!
sirk667 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-06-2009, 20:41   #8
macslad
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 21-02-2009
Skąd: Wrocław
Model: Mondeo Mk3 kombi Ghia
Silnik: 2.0 Pb
Rocznik: 2004
Postów: 376
Domyślnie Odp: [mk3] Wymiana klocków hamulcowych (okładzin)

Kolego post ma już ponad rok!!! Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
macslad jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-06-2009, 21:14   #9
spoock
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 09-06-2009
Skąd: Aberdeen / Toruń
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2002
Postów: 2
Domyślnie Odp: [mk3] Wymiana klocków hamulcowych (okładzin)

Cytat:
Napisał bambelo Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Jak mi wyszedł za daleko to jedna osoba ściskała tłoczek np. kluczem francuzkim a ja kręciłem imbusem.
u mnie nie podziałało w taki sposób. Nie dało się wkręcić wcale. Jutro wybieram się do sklepu sprawdzić ceny całego zacisku hamulcowego. ;/;/;/;/
spoock jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-09-2009, 20:28   #10
OBCY22
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 05-01-2009
Skąd: Janów Lubelski
Model: Mondeo kombi
Silnik: 2.0TDCi
Rocznik: 2005
Postów: 9
Domyślnie Odp: [mk3] Wymiana klocków hamulcowych (okładzin)

opis pomógł mi sie upewnić ze jednak trzeba kręcić,w moim mondku była ciekawostka,hamulec tylny od strony kierowcy trzeba było kręcic i wciskac przeciwnie do ruchu wskazówek zegara a od strony pasażera wkręcało sie go zgodnie z ruchem skazówek,nie wiem gdzie u was był ten otwór na klucz imbusowy bo u mnie były tylko 2nacięcia i żeby wkręcić tłok użyłem po prostu klucza do małego boscha obciąwszy mu wcześniej cięńsze bolce i wkręcilem tłoka w gniazdo,należy tylko silnie go dociskac to wtedy szybko się go robi a jak sie nie ciśnie to sie kręci a tłoka wcale nie ubywa,a faktem jest że do robienia tylnych potrzeba 2osób bo to znacznie ułatwia pracę

Wymiana,przednie to piskuś ok. godzinki na luzie jeden zrobi,z tylnymi to ok. godzinki we 2

Ostatnio edytowane przez OBCY22 ; 28-01-2010 o 09:53
OBCY22 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:52.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.