Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 30-01-2013, 12:47   #31
nostress_pz
ford::average
 
Avatar nostress_pz
 
Zarejestrowany: 03-10-2010
Skąd: k/Kraków
Model: Focus
Silnik: 1.8 tddi
Rocznik: 2003
Postów: 130
Domyślnie Odp: 1.8 PB Spadek mocy, duże spalanie i brak hamowania silnikiem

brak wolnych obrotów, a potem brak mocy przy niskich prędkościach obrotowych - winowajcą okazał się wężyk od podciśnienia wiodący od rury dolotu do puszki od podciśnienia, był pęknięty po długości. Po wymianie obroty spadały normalnie, moc wróciła i można było hamować silnikiem.

mjprzem - z pełnym szacunkiem, ale pierwszy raz słyszę o "samo-uczącym się" sterowniku silnika.


Ostatnio edytowane przez nostress_pz ; 30-01-2013 o 12:49 Powód: własne spostrzeżenie
nostress_pz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-01-2013, 07:29   #32
mjprzem
ford::expert
 
Zarejestrowany: 25-02-2008
Skąd: podkarpackie, mielec klimatyzacja napełnianie
Model: focus sedan ghia
Silnik: tddi
Rocznik: 2000
Postów: 3,108
Domyślnie Odp: 1.8 PB Spadek mocy, duże spalanie i brak hamowania silnikiem

no to aby bylo ciekawie...ford od wprowadzenia EEC-iV -stosuje tzw. samouczace-samoadaptujace sie sterowniki...ktore w wyniku jakiejs awarii potrafia dobierac w pewnym zakresie nowe podstawione parametry.

Najlepiej jest to widoczne w modelu forda mondeo i silnika tdci z wtryskami ktore z czasem zmieniaja parametry a ktorych nie potrzeba kodowac.

Jest to tez oczywiscie sterownik EEC-V.

niestety nie w kazdym modelu dziala to tak samo dobrze ze wzgledu na roznice w oprogramowaniach.

ten sam silnik co w mondeo-zastosowany w focusie z tym samym sterownikiem nie wykonuje automatycznie dopasowania wtryskow.

"aby potwierdzic znalazlem takie informacjie odnosnie Ford EEC-IV"

adaptive strategy
Started in 1985
PCM has base map
Monitors operation and modifies base map
Compensates for wear etc.
Dirty Injectors
Are in response to O2S
Stored in KAM

To tylko potwierdza ze w europie jestesmy 10lat za murzynami.
to jest prawda-to co robiono w europie w sterownikach boschowskich w 90latach ford juz mial to od dawna w swoich sterownkach.
Dlatego nie ktorzy wola powiedziec "ford gowno wart" bo niekazdy ma pojecie jak dzialaja fordowskie sterowniki silnika.

Ostatnio edytowane przez mjprzem ; 31-01-2013 o 09:18
mjprzem jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-01-2013, 10:52   #33
nostress_pz
ford::average
 
Avatar nostress_pz
 
Zarejestrowany: 03-10-2010
Skąd: k/Kraków
Model: Focus
Silnik: 1.8 tddi
Rocznik: 2003
Postów: 130
Domyślnie Odp: 1.8 PB Spadek mocy, duże spalanie i brak hamowania silnikiem

Cytat:
Napisał mjprzem Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
samouczace-samoadaptujace
to wreszcie jakie? Bo ja wyczytałem, że są adaptujące - czyli zmieniają parametry pod wpływem czynników zewnętrznych/zużycia części. Tak samo adaptujące "właściwości" ma czujnik podciśnienia powietrza w kolektorze dolotowym lub sonda lambda. Ale nie pisz mi o tym, że sterownik się sam uczy - on może co najwyżej dobierać odpowiednie dawki paliwa/powietrza i innych.
nostress_pz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-01-2013, 11:59   #34
mjprzem
ford::expert
 
Zarejestrowany: 25-02-2008
Skąd: podkarpackie, mielec klimatyzacja napełnianie
Model: focus sedan ghia
Silnik: tddi
Rocznik: 2000
Postów: 3,108
Domyślnie Odp: 1.8 PB Spadek mocy, duże spalanie i brak hamowania silnikiem

to powiem tak...sterownik ma mapy silnika...czy to rozumiesz?

mapy silnika mozna recznie modyfikowac..czy to rozumiesz?

ale sterowniki forda EEC-IV i dalej potrafily same modyfikowac mapy silnika...czy to rozumiesz?

Czyli ze jezeli w mapie miales zapisane wartosci np. 1 to sterownik silnika mogl ja zmienic na 0,8 albo 1.2.

""""
Tak samo adaptujące "właściwości" ma czujnik podciśnienia powietrza w kolektorze dolotowym lub sonda lambda
"""

Nie czujniki powietrza ani lambda-niemaja wlasciwosci adaptacyjnych.

ich parametry -NIESTETY- zmieniaja sie wraz z dlugoletnim uzyciem-czyli moga sie zuzywacz nieznacznie lub bardziej znaczaco.

Sterowniki EEC maja takie wlasciwosci ze np:
wgrany standardowo soft moze miec moc silnika powiedzmy 100KM.
ale sterownik jest tak zrobiony ze on moze tak sie douczyc ze moc silnika wzrosnie o np. 5KM. Poprostu te sterowniki zmieniają MAPy.

To dlatego niektorzy chiptuningowcy przez wiele lat mieli problem z ogarnieciem sterownikow forda...bo tak naprawde zazwyczaj chipowanie polega na modyfikacji MAPek-co mozna powiedziec jest swego rodzaju oszustwem i czesto sie zdarzalo ze cos co zmodyfikowali pozniej automatycznie sterownik poprawial na swoje wartosci.
to samo mozna zauwazyc na podstawie wtryskiwaczy w mondeo...wtryskiwacze sie z biegiem czasu zuzywaja a sterownik silnika standardowo zmniejsza lub zwieksza czasy otwarcia wtryskiwacza i to nawet w tych granicznych polach.

niektore japonskie samochody tez mialy podobne rozwiazania-np. adaptacja wolnych obrotow.

Ostatnio edytowane przez mjprzem ; 31-01-2013 o 12:03
mjprzem jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-02-2013, 08:48   #35
KAŁACH
ford::amateur
 
Avatar KAŁACH
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 21-01-2013
Skąd: Inowrocław
Model: Focus MK1 Ghia
Silnik: Zetec E 1.8 16v 115KM
Rocznik: 1999
Postów: 7
Domyślnie Odp: 1.8 PB Spadek mocy, duże spalanie i brak hamowania silnikiem

mjprzem w tym temacie zgadzam się z Tobą, zresztą od dłuższego czasu uczę się swojego auta,nie raz już resetowałem komputer i moje auto naprawdę uczy się wszystkiego na nowo...oblicza wszystkie wartości,dopasowuje i zmienia parametry nawet biorąc po uwagę styl jazdy...niestety do tej pory nie nauczył się trzymać wolnych...ale znajdziemy winowajcę nawet drogą eliminacjiGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Jako dowód podaję moje ostatnie doświadczenie,kontrolka ABS i uszkodzony pierścień na piaście..po wymianie pierścienia i przy okazji całych hamulców kontrolka zgasła po wyjechaniu z warsztatu..ale komputer uczył się około 13 km kiedy trzeba włączyć ABS,po tym odcinku ABS zaczął działać prawidłowoGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
KAŁACH jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-03-2013, 19:09   #36
adaskk
ford::amateur
 
Imię: Adam
Zarejestrowany: 25-07-2012
Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Model: Focus MK I
Silnik: 1.8 115 KM
Rocznik: 1998
Postów: 1
Domyślnie Odp: 1.8 PB Spadek mocy, duże spalanie i brak hamowania silnikiem

Witam,
od razu zaznaczam że szukałem odpowiedzi wśród postów, ale niewiele mi to wszystko tłumaczy.
Ja w mojej foczce 1.8 Pb + LPG mam podobne szaleństwa z obrotami. Nie ma reguły czy silnik jest zimny czy rozgrzany, podczas jazdy obroty są normalne ale w momencie gdy wcisne sprzegło (nie ważne czy to zmiana biegu na wyższych prędkościach czy stoje)
Obroty rosna do ok 3 tys. po chwili spadaja. Podczas jazdy jak stosuje "długie" zmainy biegów, czyli rozpędzam, puszczam gaz, czekaaaam to obroty mniej podskoczą, im dłuższa przerwa tym mniej. Zastanawiałem się na wymianą zaworu podciśnienia, którego dolot jakiś czas temu kleiłem, okazało się że w miejscu gdzie przewód wchodzi do zaworu, pękł plastik i tam dostawał lewe powietrze, jak skleiłem było niby troche lepiej ale teraz znowu zachowuje sie jak by cały czas brał lewe powietrze. Czy ktoś znający się na temacie mógłby mi powiedzieć czy całkowite odcięcie dolotu powietrza do zaworu będzie miało jakiś wpływ na sprawność i bezpieczeństwo pojazdu???? Proszę o pomoc
adaskk jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-03-2013, 08:08   #37
mjprzem
ford::expert
 
Zarejestrowany: 25-02-2008
Skąd: podkarpackie, mielec klimatyzacja napełnianie
Model: focus sedan ghia
Silnik: tddi
Rocznik: 2000
Postów: 3,108
Domyślnie Odp: 1.8 PB Spadek mocy, duże spalanie i brak hamowania silnikiem

tak zawor podcisnienia sluzy miedzy innymi do wspomagania hamulcow lub ewentulanie jeszcze innych dodatkowych urzadzen ktore sa w samochodzie.

chodzi o to ze jak silnik pracuje to zasysa powietrze i robi podcisnienie a jak nie pracuje to zawor jakis czas zabezpiecza uklad podcisnieniowy i zapewnia ze jest w nim podcisnienie niezbedne np. do zwiekszenia sily hamowania.

ale mozesz to zrobic na krotko i sprawdzic czy pomoze. jezeli pomoze tzn. ze masz nieszczelny uklad podcisnieniowy.
tylko pamietaj o hamulcach.
mjprzem jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:02.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.