Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 14-01-2010, 21:51   #31
welyk
ford::average
 
Avatar welyk
 
Zarejestrowany: 04-08-2006
Skąd: Warszawa
Model: Focus MK2 / Fiesta MK6
Silnik: 1.6 100KM / 1.25 75KM
Rocznik: 2006 / 2007
Postów: 155
Domyślnie Odp: Czy "mozna" uzywac 2 roznych par opon ?

Cytat:
Napisał mario591 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Auto albo jest podsterowne (lepsze opony przód) albo nadsterowne (opony lepsze tył) i też tam pięknie pokazane było, że mniejszy uślizg i łatwiej jest wyprowadzić auto z poślizgu jak jest podsterowne czyli oponki lepsze są na osi napędzającej.
akurat jest dokładnie odwrotnie Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
podsterowne - najpierw ślizga się przód - przód wyjeżdza z zakrętu
nadsterowne - najpierw slizga się tył - zarzuca tył

welyk jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-01-2010, 21:56   #32
19pelka
ford::average
 
Avatar 19pelka
 
Zarejestrowany: 14-01-2010
Skąd: Kościan
Model: ford sierra
Silnik: 2,9 v6
Rocznik: 1992
Postów: 53
Domyślnie Odp: Czy "mozna" uzywac 2 roznych par opon ?

zawsze sie zakłada lepsze na tył bo nad przednia osia mozemy zapanowac a jak z tyłu sa opony do dupy to nie ma szans na opanowanie na zakretach tył nas wyprzedzi
19pelka jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-01-2010, 22:13   #33
maureliusz
ford::expert
 
Zarejestrowany: 07-07-2009
Skąd: okolice myślenic
Model: Focus MK2
Silnik: 1.6 TDCI (109KM)
Rocznik: 2005
Postów: 2,165
Domyślnie Odp: Czy "mozna" uzywac 2 roznych par opon ?

Nie chce mi się czytać wszystkich postów. Ktoś tam napisał, że bzdury piszę - sam pisze bzdury! Fajnie, jakby użył google`a zanim naciśnie przycisk post reply. Sto lat przed murzynami twierdzono, że lepsze opony zaklada się na przód bo lepsze hamowanie, prowadzenie w zakręcie, a z przednim napędem to już wogóle! Jakieś 2 lata temu przeprowadzono szereg testów i tę teorię ZMIENIONO. Teraz zaleca się zakładanie lepszych opon z tyłu, aby zwłaszcza na mokrej nawierzchni tył najmormalniej w świecie nie wyprzedził przodu:-) Takie stanowisko można znaleść wśród wszystkich szkól jazdy, ADACa, czasopismach polskich/zagranicznych i nawet na TVN Turbo sto razy o tym mówili. Oczywiście, zawsze ktoś może powiedzieć, że zrobił testy prywatne i jego zdaniem lepiej jest odwrotnie - proszę bardzo. Tak samo można twierdzić, że wbrew testom jednak lepsza jest opona Dębica Passio od Continental OptoContact 2 - to się nazywa iść pod prąd.
maureliusz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-01-2010, 07:47   #34
Dinar
ford::professional
 
Avatar Dinar
 
Zarejestrowany: 28-11-2007
Skąd: Kudowa Zdr.
Model: FF1+S-Max-Fiesta
Silnik: 2,0TDCI 130 aut - 1,4 TDCI
Rocznik: 2008r titan.- 2002r
Postów: 1,964
Domyślnie Odp: Czy "mozna" uzywac 2 roznych par opon ?

Hołowczyc już wrócił trzeba go zapytać - on często zarzuca tyłem.
Dinar jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-01-2010, 07:49   #35
kim
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 19-03-2009
Model: Focus C-MAX
Silnik: 1.6 TDCi
Rocznik: 2005
Postów: 223
Domyślnie Odp: Czy "mozna" uzywac 2 roznych par opon ?

Każdy ma swoje upodobania i każdy komu udało się wyjść z kilku zimowych poślizgów założy jak będzie chciał. Jednakże w samochodzie przednionapędowym bardziej zużywają się opony z przodu (chyba, że ktoś dużo jeździ na ręcznymGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.) ) i co sezon zalecana jest zamiana opon przód-tył. Jeżeli chcemy mieć lepsze opony z tyłu to zamiana nie ma sensu?!
Zgadzam się z teorią, że łatwiej z poślizgu wyprowadzić oś napędzaną (w tym przypadku przednią), ale i częściej uślizguje się przód chociażby, dlatego, że jest sporo cięższy.
Dodatkowo jeżdżąc nawet ostrożnie bardzo ważne jest nagłe hamowanie i tu lepsze opony z tyłu nic nie pomogą.
Ja osobiście preferuję jazdę na 4-ch jednakowych oponach z przekładaniem co sezon – tylko w ten sposób uzyskuje się mniej więcej jednakowe zużucie i samochód nie będzie mnie zaskakiwał dziwnym prowadzeniem.
Można jeszcze przypuszczać, że „eksperci” za kilka lat (a może i wcześniej) dojdą do wniosku, że najlepiej co sezon zakładać nowe opony, bo faktycznie na nowych oponach jeździ się najlepiej...

Na pytanie autora czy można (...) – można, ale nikt Ci tego nie poleca. Lepiej założyć 4 jednakowe „dobre” opony niż 2 „super” i 2 stare.
kim jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-01-2010, 07:50   #36
mtm72
ford::beginner
 
Imię: Maciek
Zarejestrowany: 16-10-2008
Skąd: Wyszków
Model: Mondeo MK4
Silnik: 1,6 TDCi 115 KM
Rocznik: 2011
Postów: 40
Domyślnie Odp: Czy "mozna" uzywac 2 roznych par opon ?

DINAR - DObre! Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
mtm72 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-01-2010, 08:23   #37
jvc
Feel The Difference
 
Avatar jvc
 
Imię: Mirek
Zarejestrowany: 23-04-2008
Skąd: Polska
Model: MK5 Titanium X, Focus MK4 St-Line
Silnik: 2,0tdci 150=>180=>200+, 1,0 125KM
Rocznik: 2016,2018
Postów: 6,032
Domyślnie Odp: Czy "mozna" uzywac 2 roznych par opon ?

Panowie odbiegamy od tematu , co do zakładania co innego teoria ,co innego praktyka, sam się kiedyś pare lat temu przekonałem gdy spadł snieg w kwietniu a ja już na letnich byłem, i na parę dni założyłem zimowe na przód tylko i jakoś się objeździło , gdybym założył na tył to po prostu bym z parkingu nie wyjechał Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Jaki z tego morał? Nie doprowadzać do takiej opcji tylko zawsze mieć 4 dobre zimówki Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
Pozdrawiam
Mirek




Mój mondek
...Powered by heko...


Bądź
NIEBIESKI-zarejestruj się





jvc jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-01-2010, 08:28   #38
maureliusz
ford::expert
 
Zarejestrowany: 07-07-2009
Skąd: okolice myślenic
Model: Focus MK2
Silnik: 1.6 TDCI (109KM)
Rocznik: 2005
Postów: 2,165
Domyślnie Odp: Czy "mozna" uzywac 2 roznych par opon ?

Generalnie, lepiej jest jak auto jest nadsterowne - czyli ucieka tył, pod warunkiem, że jest to w zakresie kontrolowanym.
Tutaj mówimy nie o zabawie, lecz sytuacji gdy wjeżdżamy w wodę na drodze, tworzy się poduszka między opona-droga i ... tył zaczyna nam wyprzedzać przód. Dlatego lepiej mieć lepsze opony z tyłu, jednak nikt to tego nikogo nie zmusza. To jest wolny wybór.
maureliusz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-01-2010, 19:47   #39
woj441
ford::average
 
Avatar woj441
 
Zarejestrowany: 22-12-2008
Skąd: okolice Inowrocławia
Model: Focus
Silnik: 1.8 TDCI
Rocznik: 2002
Postów: 57
Domyślnie Odp: Czy "mozna" uzywac 2 roznych par opon ?

Cytat:
Napisał tomiscorpio Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
sa 2 strony medalu oczywiscie , wedlug mnie najlepsze rozwiazanie miec przod tyl przyzwoite opony.

To ze niby sie zaleca montowanie lepszego w przednionapedowkach do tylu to tak niby radza. ale:

Gdy mamy takie warunki , zima , snieg
2 pary , nowe zimowki , lyse zimowki.

Na przod zakladamy dobre na tyl szajs. Efekt taki ze wyjedziemy z zasp , bedziemy mogli sie rozpedzac . Minusy , na rondach zakretach bedzie trzeba jechac jak z jajkiem bo jak tylek ucieknie to koniec. to tak jakby sobie troleje zalozyc.

Ale odwrotna sytuacja , zakladamy na przod szajs ,na tyl dobre.
Nigdzie nei wyjdziemy , nigdzie nie ruszymy , przy skrecaniu przod bedzie wyjezdzal , a co wiadomo w fwd to sporby problem.

Wiec wedlug mnie trzeba miec tu i tu chociaz przyzwoite opony.
Tak to właśnie wygląda w praktyce! Parę razy zdarzyło mi się być w nieciekawej sytuacji na drodze i za każdym razem podciągnąłbym to pod niedostosowanie prędkości do okoliczności na drodze a nie zganiałbym całej winy np. na słabsze opony na którejś osi. Do czego zmierzam- jeżeli teoretycy,oglądacze tvn turbo i inni nafaszerowani wiedzą z mediów będą jeździli jak przepisy nakazują (a powinni skoro są tacy och, ach) oraz kierowali się zdrowym rozsądkiem to ręczę, że nie będą nigdy musieli weryfikować wyższości jednej opinii nad drugą. Reasumując- przestrzegając powyższych warunków, zakładam lepsze opony na przód bo takie rozwiązanie lepiej mi się sprawdza w 95% sytuacji na drodze.Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
woj441 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-01-2010, 11:52   #40
Danek27
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 24-03-2009
Skąd: Wrocław
Model: Ford Focus I
Silnik: 1,6 Zetec-SE 16V
Rocznik: 2004
Postów: 16
Domyślnie Odp: Czy "mozna" uzywac 2 roznych par opon ?

Oczywiście najlepiej jest gdy wszstkie opony mają jednakową przyczepność. Wiadomo jednak, że bieżnik opony zużywa się. Które opony zużywają się szybciej? Te które poddawane są większym siłom. Czyli napędowe. Zatem żeby wysokość bieżnika wszystkich opon był podobny trzeba przekładać co jakiś czas koła tył - przód. Stąd wynika, że w Focusie, opony na przodzie powinny być "lepsze", przynajmniej zaraz po zamianianie. Drugi aspekt to przyczepność boczna opon, która decyduje o stabilności toru jazdy. Jak powiedziałem wcześniej, opony kół napędowych przenoszą większe siły, większe o siłę napędową lub siłę hamowania (przód mocniej hamuje), zatem część przyczepności bocznej jest przez te siły "zabierana". To również wskazuje na to żeby w Focusie przednie koła były zaopatrzone w "lepsze" opony. Tyle o tym "mówi fizyka". Mowa tu o normalnej eksploatacji samochodu. Być może w warunkach rajdowych przy kontrolowanych poślizgach jest inaczej, ale tego nie sprawdzałem i radzę bez odpowiedniego przygotowania nie próbować tego robić na drogach. Odnośnie pod-/nad- sterowności, to pojazd podsterowny słabiej (jakby niechętnie) reaguje na ruchy kierownicy, a nadsterowny reaguje nadmiernie. W normalnej jeździe oczywiście bezpieczniej jest gdy pojazd zachowuje się podsterownie. Być może wyczynowcy wolą inaczej.
Danek27 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:51.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.