Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > Ogólnie o motoryzacji
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 29-12-2010, 18:26   #41
SrebnaStrzała
ford::expert
 
Avatar SrebnaStrzała
 
Zarejestrowany: 30-01-2008
Skąd: Poznań
Model: A7, Mondeo
Silnik: 50TDI, 2.0TDCI
Rocznik: 2018, 2011
Postów: 4,462
Domyślnie Odp: Jednomasowe koło zamachowe w TDDI,TDCI.

Jakby koło jednomasowe było akimś sensownym rozwiązaniem, to ford by je wsadził po pierwszym lifcie. To kołodwumasowe jest tam nie bez powodu!

SrebnaStrzała jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-12-2010, 18:41   #42
kniejak
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 25-06-2009
Skąd: Brwinów
Model: mondeo mk3 5d
Silnik: 2.0 TDCI 130
Rocznik: 2003
Postów: 24
Domyślnie Odp: Alternatywa dla dwumasy

Cytat:
Napisał SrebnaStrzała Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Po pierwsze koło dwumasowe jest tam nie bez powodu!
Po drugie zdecydowanie NIE POLECAM! kupować zamienników innych niż LUK do mondeo bo to się może skończyć tym że po chwili będzie nas czekać kolejna wymiana. Tak jak to się ma np z kołem pasowym, napinaczem itd.
Nie wiem czy Valeo specjalizuje się w takich konstrukcjach tak jak np LUK.
Kiedyś do Alfy 156 zamówiłem dwumase ze sprzęgłem dwumasa valeo w środku koło valeo
sprzęgło luk:
w środku docisk valeo tarcza sachs i lozysko valeo
sądze żę to jedno i to samo.
kniejak jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-12-2010, 20:28   #43
sebo86
ford::beginner
 
Imię: Sebastian
Zarejestrowany: 20-11-2007
Skąd: Tułowice
Model: Mondeo Turnier Mk3
Silnik: 2.0 TDDI 115KM
Rocznik: 2000
Postów: 40
Domyślnie Odp: Jednomasowe koło zamachowe w TDDI,TDCI.

Nie wiem czy koło jednomasowe wpływa korzystnie czy nie na osprzęt ale faktem jest że z wzmocnionym sprzegłem można je dostać nawet w ASO forda. A po drugie dwumasy wprowadzono między innymi ze względu na jakieś durne wymysły ekologów, którzy śrubują coraz to surowsze normy. Zauważcie, ze od paru ładnych lat nie produkują już diesli bez tego ustrojstwa bo jest to związane m.in. tymi normami ekologicznymi.
sebo86 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-12-2010, 20:57   #44
wilhelm
ford::advanced
 
Avatar wilhelm
 
Zarejestrowany: 25-01-2010
Skąd: Katowice
Model: FOKA
Silnik: 2.5T
Rocznik: 2007
Postów: 296
Domyślnie Odp: Jednomasowe koło zamachowe w TDDI,TDCI.

co ma dwumasa do ekologii? Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
wilhelm jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-12-2010, 21:03   #45
klocky
ford::average
 
Avatar klocky
 
Zarejestrowany: 29-01-2009
Model: S-Max
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2011
Postów: 190
Domyślnie Odp: Alternatywa dla dwumasy

Ja mam zamontowany od listopada zeszłego roku zestaw z jednomasowym kołem zamachowym Valeo. To jakieś 40tyś/km temu. Jest OK! Nic nie stuka nie puka, nie drga.
klocky jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-12-2010, 21:10   #46
sebo86
ford::beginner
 
Imię: Sebastian
Zarejestrowany: 20-11-2007
Skąd: Tułowice
Model: Mondeo Turnier Mk3
Silnik: 2.0 TDDI 115KM
Rocznik: 2000
Postów: 40
Domyślnie Odp: Jednomasowe koło zamachowe w TDDI,TDCI.

Wilhelm, wbrew pozorom ma wpływ. Np. redukuje zużycie paliwa. Można znaleźć takie informacje w necie. Poza tym pamiętam w którymś numerze "Motoru" albo "auto Świata" pisali o tym i tam było dużo o tym. i pisali właśnie, że wprowadzenie dwumasy było wymuszone m.in. ograniczeniem emisji spalin.
Oczywiście nie neguje tego, że odciąża ono skrzynię biegów itd. Ale wydaje mi się, że odpowiednio wzmocnione sprzęgło zastosowane razem z kołem jednomasowym nie powinno zrobić różnicy dla innych podzespołów.
Jak już pisałem w innym poście gościu z ASO mówił mi że w pierwszych Mk3 były stosowane jednomasy ale później w ramach akcji wymieniali je na dwumasy.

Klocky nareszcie podzieliłes sie swoimi spostrzeżeniami.
Nawet nie wiesz ilu ludzi czekało tu na twoje opinie. Cieszę się, że z tą jednomasą masz wszystko ok. Mam nadzieję, że twój przykład pokaże że nie ma się co bać zwykłych kół zamachowych.

Ostatnio edytowane przez sebo86 ; 29-12-2010 o 21:29
sebo86 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-12-2010, 06:44   #47
kiedrus
ford::average
 
Zarejestrowany: 10-06-2009
Skąd: pomorskie
Model: Mondeo MK4
Silnik: 2,0 TDCi
Rocznik: 2013
Postów: 102
Domyślnie Odp: Jednomasowe koło zamachowe w TDDI,TDCI.

Cytat:
Napisał SrebnaStrzała Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Jakby koło jednomasowe było akimś sensownym rozwiązaniem, to ford by je wsadził po pierwszym lifcie. To kołodwumasowe jest tam nie bez powodu!
Hmm... a ja myślę, że ford niechętnie przyznaje się do swoich błędów, a przykładem tego jest zwykła rolka na alternatorze
kiedrus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-12-2010, 07:20   #48
tomek22
ford::beginner
 
Avatar tomek22
 
Zarejestrowany: 25-12-2008
Skąd: Bydgoszcz
Model: Mondeo Mk3
Silnik: 2.2 TDCI
Rocznik: 2006
Postów: 43
Domyślnie Odp: Jednomasowe koło zamachowe w TDDI,TDCI.

Koledzy ja miałem również założone koło sztywne
Niema żadnej, powtażam ŻADNEJ różnicy w pracy silnika,komforcie,drganiach przy ruszaniu,zużyciu paliwa itp,itd

Obecnie mam peugota 307 2.0hdi 110km z czipem na 150km i równiez jest tam wpakowane sztywne koło(choc orginalnie powinien byc dwumas)
Śmiga tak jak powinno bez szarpnięc,drgań i innych nieprzyjemnosci
Według mnie dwumasa to kupa do nabijania kasy
Pomysł może był i dobry. Tylko po co wymyslac cos co już dawno zostało wymyslone i dopracowane do perfekcji. Mysle tutaj o sztywnym kole gdzie tłumieniem drgan zajmuje sie tarcza sprzęgła z specjalnie w tym celu zamontowanymi sprężynami(tłumikami)
w sumie jest to dokładnie to samo co dwumas (kupa)tlko o wiele tańszy i o niebo bardziej wytrzymalszy

Ostatnio edytowane przez tomek22 ; 30-12-2010 o 07:22
tomek22 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-12-2010, 09:14   #49
Rijndael
ford::professional
 
Zarejestrowany: 24-04-2008
Skąd: Warszawa
Model: -
Silnik: -
Rocznik: -
Postów: 1,175
Domyślnie Odp: Jednomasowe koło zamachowe w TDDI,TDCI.

Gdybym miał diesla to przy pierwszej okazji pozbyłbym się koła dwumasowego. Za "okazję" rozumiem oczywiście uszkodzenie/zużycie sprzęgła lub dwumasy. Dlaczego?

Istotą działania dwumasy jest przeniesienie tłumika drgań skrętnych z tarczy sprzęgła do koła zamachowego. Zmieniając koło dwumasowe na zwykłe zmieniamy więc także sprzęgło na takie z tłumikiem drgań skrętnych w tarczy. Nie jest więc tak, że wszystko staje się nagle zupełnie sztywne. Tłumik drgań skrętnych nadal jest w układzie, choć być może nieco mniej efektywny. Nie stanie się więc nic strasznego ze skrzynią czy z czymkolwiek, a w każdym razie nie szybko. Co jak co, ale skrzynie Ford ma akurat bardzo solidne i długowieczne, a co za tym idzie łatwo i niedrogo dostępne na rynku wtórnym (nie psują się więc jest na nie mały popyt).

Tłumik drgań skrętnych w tarczy sprzęgła ma jedną główną zaletę. Zużywa się zwykle wolniej niż tarcza sprzęgła, więc wymieniany jest niejako przy okazji, razem ze sprzęgłem. W przypadku zestawu ze sztywną tarczą sprzęgła i kołem dwumasowym mamy dwa zużywające się elementy zamiast jednego.
Rijndael jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-12-2010, 09:16   #50
jendrekmak
ford::expert
 
Avatar jendrekmak
 
Zarejestrowany: 30-06-2008
Skąd: Warszawa
Model: 2x Citroen C5 Tourer
Silnik: 2.0 HDi
Rocznik: 2012
Postów: 3,965
Domyślnie Odp: Jednomasowe koło zamachowe w TDDI,TDCI.

Cytat:
Napisał sebo86 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
dwumasy wprowadzono między innymi ze względu na jakieś durne wymysły ekologów
kolego za dużo się naczytałeś. dwumasa jest tylko i wyłącznie montowana ze względu na kulturę pracy jednostki napędowej i trwałość napędu (głównie chodzi o skrzynię, półosie i przeguby). sprzęgło plus dwumasa daje większy zakres kąta obrotu wałka skrzyni w stosunku do wału korbowego co powoduje płynniejsze przekazywanie momentu obrotowego silnika na napęd. przy normalnym sprzęgle z kołem jednomasowym ten kąt oscyluje w granicach 20 stopni a przy dwumasie ponad 30 (suma kątów tarczy i dwumasy). co to może mieć wspólnego z ekologią? jedynie to, że w teorii mniej złomu powstaje bo mniej skrzyń i przegubów się psuje.

Ostatnio edytowane przez jendrekmak ; 30-12-2010 o 09:20
jendrekmak jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:43.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.