Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 21-02-2010, 21:01   #1
mirosław_a
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 27-12-2009
Skąd: warm. mazurskie
Model: focus
Silnik: 1.8 tdci
Rocznik: 2002
Postów: 3
Domyślnie Test czujnika CHT temp. w głowicy

Witam !

Przeprowadziłem badania tego czujnika i przy okazji układ wstępnego podgrzewania silnika, a więc do rzeczy:
1. Wynik pomiaru rezystancji czujnika CHT na zimnym silniku: 98 kohm, zmierzyłem również czujnik IAT - temp. zasysanego powietrza, ten na interculerze i tutaj wartość podobna 101 kohm.

2. Wykonałem próbę spr. układu wstępnego podgrzewania silnika tzn. wypiąłem czujnik CHT i zmierzyłem czas grzania świec żarowych, wynik: 6 sek. Po wpięciu czujnika czas grzania taki sam, czyli 6 sek. Dziwi mnie to, bo wyczytałem, że powinien być maksymalny ok. 20 sek. Wyczytałem to z książki Ditera Kropa.

3. Wpiąłem się miernikiem w przewody czujnika CHT aby mierzyć napięcie w trakcie rozgrzewania się foki i tak przy odpaleniu silnika napięcie wynosi 3,97v i w trakcie rozgrzewania się płynu napięcie sukcesywnie maleje, np. gdy osiągnął temp. 40 st. - 1,90v, przy 70 st. - 0,90v. Zdziwiłem się przy temp. 74 st., bo nagle skoczyło do wartości 3,97v. To jest wartość taka jak na zimnym silniku. Z danych na silniku TDI wynika, że przy 90 st. napięcie wynosi 0,61v, a chyba to taki sam czujnik.
Gaszę silnik i spr. czas grzania świec żarowych i też jak na zimnym 6 sek.
Pomiary robiłem przy temp. zew. 0 st., a temp. płynu odczytywałem z trybu serwisowego na liczniku.
Sprawdziłem również to, do jakiej temp. grzeją te 3 świece ogrzewające płyn i okazało się, że układ wyłączył się przy temp. 70 st.

Jeszcze jedna rzecz mnie zdziwiła, jak wypnę czujnik CHT komp pokazuje mi temp. płynu 34 st.

Mam pytanie, czy czujnik CHT w mojej foce może być uwalony. Będę wdzięczny jeśli ktoś zmierzy rezystancję tego czujnika na zimnym silniku i jednocześnie sprawdzi wskazanie temp płynu.

mirosław_a jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-02-2010, 21:47   #2
ADIAS
ford::average
 
Zarejestrowany: 11-02-2009
Skąd: WLKP
Model: FOCUS 2
Silnik: 1,6 tdci
Rocznik: 2006
Postów: 130
Domyślnie Odp: Test czujnika CHT temp. w głowicy

zadużo teori czytasz czy wszystko działa git???? no to o co ci chodzi? małe błędy to nic nie znaczą ! o co ci wogóle chodzi? grzanie świec przy gaszeniu?????? przykład czas grzania niema regoły zależy od wielu czynników wiec jeśli równo grzeją i mortor bangla to se opdpuść tą mądrą teorią!!@!
__________________
Było WSK z 200 fiatów nysa moskwicz polonezy daihatsu opele fordy audi vw renault peugeot PB, LPG, DIEZEL .....Jest Peugeot 206 1,4I ;206 2,0HDI ;foca 1,6 TDCI Marzenie to ,,TESLA''

Ostatnio edytowane przez ADIAS ; 21-02-2010 o 21:51
ADIAS jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-02-2010, 09:20   #3
hubson78
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 23-10-2009
Skąd: Mława
Model: Focus
Silnik: 1,6
Rocznik: 2015
Postów: 7
Domyślnie Odp: Test czujnika CHT temp. w głowicy

ADIAS nie zgodzę się z Tobą, bo w teorii mirosław_a jest dużo słusznej racji. Sam chciałem sprawdzić długość grzania świec po odpięciu czujnika temp.cieczy chłodzącej, bo jeśli się nie mylę to tak się nazywa ten czujnik CHT ale nie wiedziałem gdzie się znajduję i faktycznie po odpięciu czujnika grzanie powinno wynosić 20s jeśli jest krótsze to coś nie tak. U mnie świece bez odpinania czujnika grzeją 8s. Wszyscy piszą o charakterystycznym pyknięciu jak świece przestają grzać, ja zauważyłem że takie pyknięcie słyszę również w czasie jazdy nawet kilka razy. I co to może być. Szczerze mówiąc zbytnio nie znam się na elektronice i fajnie, że są takie osoby jak mirosław_a które posiadają jakąś wiedzę w tej materii i mogą się nią z nami podzielić.
Jeszcze pytanie do mirosław_a czy mógłbyś zrobić foto tych czujników tj. CHT i IAT gdzie się znajdują? Z góry dziękuje.
Mam nadzieję, że ten temat się rozwinie.
hubson78 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-02-2010, 10:28   #4
mirosław_a
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 27-12-2009
Skąd: warm. mazurskie
Model: focus
Silnik: 1.8 tdci
Rocznik: 2002
Postów: 3
Domyślnie Odp: Test czujnika CHT temp. w głowicy

Czujnik CHT jest wkręcony w blok silnika po prawej stronie pod separatorem olejowym, ale ma on złącze, które jest bardziej dostępne i znajduje się też po prawej stronie pod "bałwnkiem" intercoolera. Przytoczyłem czujnik IAT tylko dlatego, że jego zasada działania jest taka sama tzn, że jego rezystancja maleje gdy wzrasta temperatura - czujnik NTC. Umieszczony jest w obudowie intercoolera po lewej stronie.
Jestem zdziwiony tym, że świece żarowe są załączane przy uruchamianiu rozgrzanego silnika. Może tak musi być, ale z drugiej strony to zarzynanie świec.
Sprawdzę jeszcze czujnik temp.zew. i czujnik temp paliwa na pompie może on odpowiada za włączanie świeczek, bo chyba ciśnienie atmosferyczne i stan morza nie jest za to odpowiedzialny - to żart.
Do hubson78: te pyknięcia w czasie jazdy mogą pochodzić od przekaźników załączających świece, które podgrzewają płyn chłodzący, jest ich 3 z czego dwie są połączone szeregowo. Ja u siebie zaobserwowałem lekkie przygasanie świateł podczas jazdy. Dzieje się tak również po włączeniu klimy, że lampy lekko przygasną.
mirosław_a jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-02-2010, 12:11   #5
hubson78
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 23-10-2009
Skąd: Mława
Model: Focus
Silnik: 1,6
Rocznik: 2015
Postów: 7
Exclamation Odp: Test czujnika CHT temp. w głowicy

A może takie objawy mają coś wspólnego z tym tematem?
Miałem trochę problemów z odpalaniem od kont zaczęła się zima. Ale wina leżała trochę po stronie świec a trochę po mojej stronie ponieważ zbyt długo czekałem z odpaleniem po tym jak zgasła kontrolka grzania świec. Mrozy ustały, temp. oscyluję w granicach zera i pozostał mi pewien objaw. Po odpaleniu przez pewien czas wchodząc na wyższe obroty tj. 1200-1400, silnik nierówno pracuje. Dzieje się tak na postoju i w czasie jazdy. Nie dzieje się tak zawsze, dwa dni wcześniej temp. +1 nierówna praca silnika, a dziś -2 i wszystko OK. Czy może to być związane z jakąś usterko w układzie wstępnego podgrzewania silnika, czy może wahania temp. oraz duża wilgotność mają wpływ na pracę komputera.
hubson78 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-02-2010, 16:03   #6
Paweł &
ford::average
 
Avatar Paweł &
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 26-06-2009
Skąd: LKR
Model: Focus C-MAX / Mondeo mk3
Silnik: 1.8 16V 125 KM / 2.0 TDCI 130 KM
Rocznik: 2003 / 2002
Postów: 73
Domyślnie Odp: Test czujnika CHT temp. w głowicy

Cytat:
Napisał mirosław_a Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
świece, które podgrzewają płyn chłodzący, jest ich 3 z czego dwie są połączone szeregowo
Sorry, że może głupawe pytanie, ale nie wiem to pytam-gdzie są owe świece ???
Paweł & jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-02-2010, 16:32   #7
Jester
ford::expert
 
Zarejestrowany: 08-05-2007
Skąd: Częstochowa
Model: Focus
Silnik: 1,8 TDCi
Rocznik: 2004
Postów: 2,379
Domyślnie Odp: Test czujnika CHT temp. w głowicy

W "rurce" na ścianie grodziowej, za silnikiem. Dochodzą do nich kable.
__________________
Jeździsz jak wariat? Jesteś nadzieją polskiej transplantologii.
http://www.spritmonitor.de/en/detail/237674.html
Jester jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-04-2011, 16:56   #8
maciej_b
ford::professional
 
Avatar maciej_b
 
Imię: Maciej
Zarejestrowany: 17-02-2007
Model: Focus kombi | Transit DCiV L3H2
Silnik: 1.6 TDCi Econetic 105KM | 2.0 TDCi EcoBlue 130KM
Rocznik: 2013 | 2019
Postów: 1,608
Domyślnie Odp: Test czujnika CHT temp. w głowicy

Cytat:
Napisał mirosław_a Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
3. Wpiąłem się miernikiem w przewody czujnika CHT aby mierzyć napięcie w trakcie rozgrzewania się foki i tak przy odpaleniu silnika napięcie wynosi 3,97v i w trakcie rozgrzewania się płynu napięcie sukcesywnie maleje, np. gdy osiągnął temp. 40 st. - 1,90v, przy 70 st. - 0,90v. Zdziwiłem się przy temp. 74 st., bo nagle skoczyło do wartości 3,97v.
Odkopię temat, (szkoda zakładać nowy)
mianowicie od jakiegoś czasu mam wrażenie że mój Focus długo uzyskuje temperaturę roboczą. Ostatnio sprawdziłem odczyt temperatury cht w st. C i w voltach.
Okazuje się, że temperatura jest ok 98-102 st. C natomiast odczyt napięcia daje do myślenia. Na zimnym silniku (20 st.C) około 3,3 V i maleje wraz ze wzrostem temp. aż do wartości 0,8 V i następuje skok na 4 V przy temp ok 78 st.C i znowu maleje do ok 3,3-3,5 V. Czyli tak samo jak pisze mirosław.
Mierząc rezystancję w temp w zakresie ok 70-60 st.C wyniosła od 5,45 do 7,5 k ohm.
Może ktoś jeszcze potwierdzić te pomiary? Ja mierzyłem po przez obd (scanxl).
Nie chce wydawać ponad 100 zł na czujnik, który jest dobry.

PS

Znalazłem tabele z wartościami temp, napięcia i rezystancji czujnika cht, tylko nie mam 100% pewności, że ten nasz też ma (powinien mieć) takie wartości (mimo, że te z tabeli są bardzo zbliżone do zmierzonych).
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg cht-output.jpg (96.4 KB, 269 wyświetleń)
__________________
Był Focus MK1 1.8 TDDi 90 KM, przyszedł czas na zmiany i jest Focus MK3 1.6 TDCi 105KM.

Ostatnio edytowane przez maciej_b ; 02-04-2011 o 17:04
maciej_b jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:04.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.