Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 25-02-2010, 21:06   #1
OphisR
ford::average
 
Zarejestrowany: 18-12-2009
Model: Focus MK1
Silnik: 1,8 TDDI
Rocznik: 2002
Postów: 65
Domyślnie Jak wymienić pasek wieloklinowy

Witam, potrzebuję wymienić pasek wieloklinowy w Focusie 1,8 TDDI 90 KM z klimatyzacją i wspomaganiem, tylko za bardzo nie wiem jak się do tego zabrać. Na forum znalazłem różne wypowiedzi np. że ktoś to wymienia w 10 min.
Ja chciałbym sie dowiedzieć jak zdjąć i założyć później nowy pasek. Wyczytałem też, że jest tam jakiś hydrauliczny napinacz i stąd moje pytanie jak go poluzować?
Planuję zakup paska firmy Continental - podobno najlepsze i nie piszczą - zobaczymy.
Od poniedziałku zaczął mi piszczeć pasek, właściwie to piszczy cały czas nawet po przejechaniu 50 km obawiam się, że może jeszcze jakaś rolka może piszczeć, ale najpierw wymienię pasek, bo i tak muszę.

Pozdrawiam

OphisR jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-02-2010, 23:00   #2
stauffenberg
ford::average
 
Avatar stauffenberg
 
Zarejestrowany: 23-11-2007
Skąd: Zabrze
Model: FOCUS 4
Silnik: 2.0 EcoBlue
Rocznik: 2019
Postów: 79
Domyślnie Odp: Jak wymienić pasek wieloklinowy

Można wymienić stosunkowo szybko ale dostęp jest masakryczny.
Jeśli rozchodzi się o napinacz, na pewno nie jest on hydrauliczny i dość drogi: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

jeżeli chcesz się bawić w to sam to życzę powodzenia, musisz odgiąć ów napinacz na tyle żeby ześlizgnąć pasek ze wszystkich kół, ja tego osobiście nie robiłem ale widziałem jak robił to mój mechanik przy wymianie rolki pośredniej paska: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] wymontowanie w taki sposób zajęło mu jakieś 3min., natomiast przy zakładaniu trochę się namordował i parę (...) się posypało ale dał radę chłopina.

Wracając jeszcze do drogiego napinacza, jeżeli sprężyna w nim jest jeszcze dobra to wystarczy wymienić samą rolkę, można dostać zamiennik, który pasuje idealnie.
Zazwyczaj po wymianie paska, w niedługim czasie lubi się posypać któraś z rolek, radzę wymienić wszystko za jednym zamachem.


Mam nadzieję że trochę pomogłem,
pozdrawiam.
__________________
must be TDdi

Ostatnio edytowane przez Assan ; 27-02-2010 o 17:25
stauffenberg jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-02-2010, 07:08   #3
OphisR
ford::average
 
Zarejestrowany: 18-12-2009
Model: Focus MK1
Silnik: 1,8 TDDI
Rocznik: 2002
Postów: 65
Domyślnie Odp: Jak wymienić pasek wieloklinowy

Czyli żeby zdjąć pasek trzeba użyć tylko siły aby odciągnąć napinacz? Nie ma żadnych śrubek?

Dzisiaj wybieram się do sklepu, pasek na pewno kupię a te rolki to spróbuję posprawdzać czy nie mają luzów. Samochód zanim go kupiłem był serwisowany do wiosny zeszłego roku, więc mam nadzieję, że z rolkami będzie wszystko ok.
Ale jak to się mówi nadzieja matką...

Zobaczymy
OphisR jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-02-2010, 07:16   #4
gyny
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 17-03-2008
Skąd: Białystok
Model: Focus
Silnik: 1,8 TDDI
Rocznik: 2002
Postów: 20
Domyślnie Odp: Jak wymienić pasek wieloklinowy

Witam
Sprawa jeżeli chodzi o stopień trudności to jest raczej prosta. Potrzebny jest tylko kanał lub podnośnik - od dołu jest lepszy dostęp do mechanizmu prowadzenia paska. A więc tak:
1. Zdejmujemy osłonę silnika (jeżeli jest oczywiścieGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
2. Klucz 15 - najlepiej oczkowy i z długa rączką lub rurową przedłużką zakładamy śrubę przytrzymującą rolkę napinacza (tą ruchomą - napinającą) i naciskamy dość mocno w stronę jak byśmy chcieli ją wkręcić wówczas ściśnie się napinacz i możemy spokojnie zdjąć stary pasek.
3. Następnie zakładanie nowego paska - jeżeli mamy kogoś do pomocy, to nie ma problemu, jedna osoba ściska napinacz a druga zakłada pasek. Jeżeli natomiast jesteśmy zdani tylko na siebie to zaczynamy zakładanie paska od najdalszego koła w kierunku napinacza - tak aby na rolkę napinacza zakładać na końcu. Jak juz mamy założone na wszystkie koła to jedną ręką ściskamy napinacz, a drugą zakładamy pasek na ostatnią rolkę napinacza. I po sprawie
Tak więc wymieniając pasek wielorowkowy nie musimy odkręcać nawet żadnej śruby. (no z wyjątkiem tych od osłony silnikaGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Natomiast co do uszkodzonych rolek. Aby zminimalizować koszty można wymienić same łożyska w rolkach. I tak np. w rolce prowadzącej - przed sprężarką klimy - jest zwykłe łożysko 6203 -koszt 12 zł proponyję SKF Explorer o zmniejszonych oporach toczenia - wystarczy odkręcić rolkę wymienić łożysko i przykręcic z powrotem (dobrze gwint śruby posmarować jakimś specyfikiem do zabezpieczania gwintów np. Loctite 243)
Pozdrawiam
gyny jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-02-2010, 21:23   #5
ADIAS
ford::average
 
Zarejestrowany: 11-02-2009
Skąd: WLKP
Model: FOCUS 2
Silnik: 1,6 tdci
Rocznik: 2006
Postów: 130
Domyślnie Odp: Jak wymienić pasek wieloklinowy

a po co wymieniasz? ślizga się czy co?
__________________
Było WSK z 200 fiatów nysa moskwicz polonezy daihatsu opele fordy audi vw renault peugeot PB, LPG, DIEZEL .....Jest Peugeot 206 1,4I ;206 2,0HDI ;foca 1,6 TDCI Marzenie to ,,TESLA''
ADIAS jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-02-2010, 07:51   #6
OphisR
ford::average
 
Zarejestrowany: 18-12-2009
Model: Focus MK1
Silnik: 1,8 TDDI
Rocznik: 2002
Postów: 65
Domyślnie Odp: Jak wymienić pasek wieloklinowy

Wymieniam dlatego, ponieważ od kąd go kupiłem wiosna 2009 nie był wogóle wymieniany a od tygodnia zaczął piszczeć. Więc nawet gdyby wszystko było w porządku i tak należało by go wymienić. Kończę kawę i zabieram się do roboty.

Pozdrawiam
OphisR jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-02-2010, 15:52   #7
OphisR
ford::average
 
Zarejestrowany: 18-12-2009
Model: Focus MK1
Silnik: 1,8 TDDI
Rocznik: 2002
Postów: 65
Domyślnie Odp: Jak wymienić pasek wieloklinowy

I stało się.

Ta cała wymiana paska wieloklinowego to pikuś - pan pikuś.

Najwięcej problemów to miałem z założeniem paska na to duże koło najgłębiej schowane. Rolki nawet w porządku nie mają luzów, chociaż co do jednej mam małe wątpliwości. Ale w razie czego wiem jak się tam szybko dostać i zastanowię się czy czasem nie wymienić w niej łożyska jak sugeruje gyny
Patrzyłem czy nie da się tam gdzieś smaru wcisnąć ale chyba nie da rady popsiukałem trochę WD-40 bo akurat miałem pod ręką.

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi

Pozdrawiam
OphisR jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-02-2010, 17:07   #8
ADIAS
ford::average
 
Zarejestrowany: 11-02-2009
Skąd: WLKP
Model: FOCUS 2
Silnik: 1,6 tdci
Rocznik: 2006
Postów: 130
Domyślnie Odp: Jak wymienić pasek wieloklinowy

to że piszczy to nieznaczy że paska wina po jakims czasie pewnie też popiszczy . wina jest przeważnie po stronie aka jest albo niedoładowane albo cienkie alternator pompuje całą mocą i ma ciężko i dlatego piszczy!
__________________
Było WSK z 200 fiatów nysa moskwicz polonezy daihatsu opele fordy audi vw renault peugeot PB, LPG, DIEZEL .....Jest Peugeot 206 1,4I ;206 2,0HDI ;foca 1,6 TDCI Marzenie to ,,TESLA''
ADIAS jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-02-2010, 16:19   #9
Daro26
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 26-06-2008
Skąd: Wrocław
Model: Focus MK1
Silnik: 1.8 TDCI 115KM
Rocznik: 2002
Postów: 499
Domyślnie Odp: Jak wymienić pasek wieloklinowy

Mi kiedyś zerwał się pasek w trasie. Później się dopiero okazało, że była temu winna pompa wody (zatarła się), ale w pierwszej chwili chciałem zorganizować pasek i wymieniać na trasie. Powiem tyle, że można zapomnieć o tym, w takiej sytuacji. Niestety wtedy to w Focusie co najwyżej można wymienić żarówkę(ale nawet z tym niektórzy mają problemy).
Daro26 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-02-2010, 17:40   #10
krzy04
ford::average
 
Zarejestrowany: 29-03-2009
Skąd: Białystok
Model: focus mk3
Silnik: był 1,8 TDCI, jest 1,6 tdci
Rocznik: był 2003, jest 2012
Postów: 94
Domyślnie Odp: Jak wymienić pasek wieloklinowy

Witam, czy wymiana paska wielorowkowego w TDDi jest taka sama jak w TDCI? Pozdrawaim.
krzy04 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:08.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.