Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > Skrzynie automatyczne
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 27-11-2016, 22:53   #161
wrzoch
ford::expert
 
Imię: Ł
Zarejestrowany: 05-09-2009
Skąd: Krk
Model: Kuga Mk3
Silnik: 2.5 FHEV AWD
Rocznik: 2023
Postów: 2,680
Domyślnie Odp: Powershift doznania i jej dziwne zachowania

Cytat:
Napisał juri2069 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Piszę z doświadczenia, a nie przypuszczenia
A ja z dokumentacji potwierdzonej swoim doświadczeniem, które z Twoim się nie pokrywa jakoś.

Cytat:
Napisał Marcin L. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Dlaczego miałby redukować przy setce na piątkę albo trójkę ?
Bo piątkę ma już zapiętą na drugim sprzęgle (zawsze przy 6-ce na drugim jest 5-ka), także praktycznie nic go to nie kosztuje i trwa ułamek sekundy.
Bo czwórka jest na tym samym sprzęgle, na którym jest 6-ka, musiałby wysprzęglić kompletnie auto (czego nie zrobi) albo jak kolega wyżej wspomniaj przejść na 4-kę pośrednio (czego też zazwyczaj nie robi, bo szybciej mu jest zapiąć na wolnym sprzęgle 3-kę).

To jest też powód, dla którego producenci DCT prześcigają się w ilości biegów. Są już skrzynie, które mają 9 przełożeń do przodu. Po co? Ano po to, aby można było redukować o 1, 3 lub nawet 5 jeśli zajdzie taka potrzeba (przy 9 biegach i benzynowym silniku jest to jak najbardziej realny scenariusz).

__________________
Jak mogę, to pomogę

Kontakt: wrzoch(at)gmail.com

Ostatnio edytowane przez wrzoch ; 27-11-2016 o 22:55
wrzoch jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-11-2016, 06:33   #162
juri2069
ford::expert
 
Imię: wojciech
Zarejestrowany: 08-03-2013
Skąd: Krosno , Nisko
Model: Smax
Silnik: 2.0 TDCI / 140 KM
Rocznik: 2014
Postów: 2,931
Domyślnie Odp: Powershift doznania i jej dziwne zachowania

Zgadzam się z MarcilL, że redukcja o jeden bieg jest bardzo szybka i prawie nie odczuwalna, na kolejny bieg jest trochę wolniejsza. Ale żeby być pewnym to później zasiade na stery i sprawdzę bo i może się okazać że wrzoch ma rację 😀
juri2069 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-11-2016, 07:53   #163
Marcin L.
ford::average
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 29-07-2015
Skąd: Białystok
Model: Galaxy MK3 FL Titanium
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2012
Postów: 122
Domyślnie Odp: Powershift doznania i jej dziwne zachowania

Cytat:
Napisał wrzoch Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Bo piątkę ma już zapiętą na drugim sprzęgle (zawsze przy 6-ce na drugim jest 5-ka), także praktycznie nic go to nie kosztuje i trwa ułamek sekundy.
Bo czwórka jest na tym samym sprzęgle, na którym jest 6-ka, musiałby wysprzęglić kompletnie auto (czego nie zrobi) albo jak kolega wyżej wspomniaj przejść na 4-kę pośrednio (czego też zazwyczaj nie robi, bo szybciej mu jest zapiąć na wolnym sprzęgle 3-kę).
Zazwyczaj robi to co jest sensowne. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Są sytuacje gdy zapięcie 3 jest bezsensowne, np jedziesz na 6 biegu 100 km/h i wciskasz gaz "do dechy". Redukcja na 3 powodowałaby że obroty weszłyby na ok 4 tys obr, co w dieslu jest już bez sensu.

Z ciekawości zrobiłem dziś próbę drogową i jest tak jak myślałem.
Jadąc na 6 biegu, do ok 90 km/h zrzuca na 3 bieg, powyżej zrzuca na 4*.
Jeśli wciskasz gaz mniej zdecydowanie, ale do końca, to też zrzuci tylko na 4, nawet gdy jest mniej niż 90 km/h. Wot technika. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Jedno co mnie zastanawia, to zrzucając od razu z 6 na 3 robi to niejako dwustopniowo (też pośrednio? bez sensu), ale nie udało mi się ogarnąć co tam się właściwie dzieje. Może to "międzygaz". Za szybko wszystko się dzieje. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

*) Oczywiście zrzucanie na 4 odbywa się pośrednio, z przejściem przez 5, ale dzieje się to błyskawicznie.

Ostatnio edytowane przez Marcin L. ; 28-11-2016 o 10:07
Marcin L. jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-11-2016, 09:57   #164
juri2069
ford::expert
 
Imię: wojciech
Zarejestrowany: 08-03-2013
Skąd: Krosno , Nisko
Model: Smax
Silnik: 2.0 TDCI / 140 KM
Rocznik: 2014
Postów: 2,931
Domyślnie Odp: Powershift doznania i jej dziwne zachowania

Więc wychodzi na to że jakieś instrukcje, a rzeczywistość to dwie inne rzeczy. Bo co to za logika gdyby skrzynia redukowala tylko o 1 lub 3 biegi?
juri2069 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-11-2016, 10:09   #165
tedi_k
FCP member
 
Avatar tedi_k
 
Imię: Tadeusz
Zarejestrowany: 03-11-2011
Skąd: Katowice
Model: Mitsubishi Outlander PHEV, C-max Energi (USA) PHEV
Silnik: 2.4 PB, 2.0 PB wolnossące cykl Atkinsona - hybryda plug-in
Rocznik: 2019, 2016
Postów: 17,035
Domyślnie Odp: Powershift doznania i jej dziwne zachowania

Cytat:
Napisał juri2069 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
.... Bo co to za logika gdyby skrzynia redukowala tylko o 1 lub 3 biegi?
To, że kolega zwykle chodząc po schodach robi kroki co 2 stopnie nie oznacza, że budowniczowie mają zacząć tak budować schody - bo taka jest Kolegi "logika"...Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
PowerShift ma bieg R,1,3,5 na sprzęgle I a bieg 2,4,6 na sprzęgle II.
Technicznie nie może przekładać biegów jak oba sprzęgła są "wysprzęglone", tylko jak jedno z nich jest zapsrzęglone. Tak więc jak sprzęgło II "ciągnie" na 6 biegu np. to można włożyć bieg ze sprzęgła I - do dyspozycji jest wtedy bieg 5 albo 3 - do wyboru...

I tyle na ten temat.
__________________
------------------------------------------------------------------------------------------------
Nadal tu jestem - choć jeżdżę Mitsubishi Outlander PHEV 4x4 2019 224KM
tedi_k jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-11-2016, 10:11   #166
Lza
ford::advanced
 
Avatar Lza
 
Zarejestrowany: 27-07-2015
Skąd: okolice Krakowa
Model: Tourneo Grand Connect
Silnik: 1.5 TDCI + PowerShift
Rocznik: 2016
Postów: 432
Domyślnie Odp: Powershift doznania i jej dziwne zachowania

A ja w piątek po pracy miałem takie dziwne zdażenie: Wajcha w trybie D. Dojechałem do wąskiej drogi (asfalt, ale szerokości 2 metrów) zjazd ze stromej góry - więc zmusiłem go manualnie do użycia 2 biegu. zjazd przekształcił się w stromy podjazd i po kilkuset metrach znów zjazd - cały czas 20-40 km/h na dwójce bo zakręty i wąsko. Potem droga się poszerzyła do normalnej szerokości, można było przyśpieszyć. Już zamierzałem mu przywrócić tryb automatyczny (przez przełączenie wajchy na S i powrót do D), ale nim zdążyłem dotknąć wajchy, auto samo zmieniło bieg i powróciło do trybu D. W instrukcji jest napisane, że auto po przełączeniu na tryb manualny pozostaje w tym trybie aż do zmiany wajchą trybu na S lub D.

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

[edit:] a jednak myliłem się, po uwązniejsztym przeczytaniu instrukji okazuje się, że autko jednak zadziałało prawidłowo. Myślałem że dla obu trybów zachowuje się tak samo.

Cytat:
W trybie D:

Zapewnia tymczasową ręczną kontrolę nad wyborem biegów. Ten tryb utrzymuje wybrany bieg przez pewien czas zależnie od poleceń kierowcy (np. ruchów kierownicą lub wciskania pedału przyspiesznika).

w trybie sportowym (S):

Zapewnia ręczne wybieranie biegów bez ograniczenia czasowego.

Ostatnio edytowane przez Lza ; 28-11-2016 o 10:22
Lza jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-11-2016, 10:17   #167
tedi_k
FCP member
 
Avatar tedi_k
 
Imię: Tadeusz
Zarejestrowany: 03-11-2011
Skąd: Katowice
Model: Mitsubishi Outlander PHEV, C-max Energi (USA) PHEV
Silnik: 2.4 PB, 2.0 PB wolnossące cykl Atkinsona - hybryda plug-in
Rocznik: 2019, 2016
Postów: 17,035
Domyślnie Odp: Powershift doznania i jej dziwne zachowania

Cytat:
...W instrukcji jest napisane, że auto po przełączeniu na tryb manualny pozostaje w tym trybie aż do zmiany wajchą trybu na S lub D.
Nie. Zostało to już dawno zmienione w softach PowerShifta. Oprogramowanie - mimo trybu "manualnego" - nie dopuszcza ani do "zadławienia" silnika zbyt niskimi obrotami ani przekroczenia przez silnik obrotami "odcinki". "Wyrzuca" wtedy manual i wrzuca D.
__________________
------------------------------------------------------------------------------------------------
Nadal tu jestem - choć jeżdżę Mitsubishi Outlander PHEV 4x4 2019 224KM
tedi_k jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-11-2016, 10:21   #168
Marcin L.
ford::average
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 29-07-2015
Skąd: Białystok
Model: Galaxy MK3 FL Titanium
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2012
Postów: 122
Domyślnie Odp: Powershift doznania i jej dziwne zachowania

Cytat:
Napisał tedi_k Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
PowerShift ma bieg R,1,3,5 na sprzęgle I a bieg 2,4,6 na sprzęgle II.
Technicznie nie może przekładać biegów jak oba sprzęgła są "wysprzęglone", tylko jak jedno z nich jest zapsrzęglone. Tak więc jak sprzęgło II "ciągnie" na 6 biegu np. to można włożyć bieg ze sprzęgła I - do dyspozycji jest wtedy bieg 5 albo 3 - do wyboru...

I tyle na ten temat.
Nawet nie staracie się zrozumieć o czym mowa.
Chodzi o to czy skrzynia redukuje z 6 na 4 naraz w sensie funkcjonalnym (nie technicznie, bo to że technicznie nie zredukuje od razu o 2 biegi to zostało dawno ustalone).
Marcin L. jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-11-2016, 10:28   #169
tedi_k
FCP member
 
Avatar tedi_k
 
Imię: Tadeusz
Zarejestrowany: 03-11-2011
Skąd: Katowice
Model: Mitsubishi Outlander PHEV, C-max Energi (USA) PHEV
Silnik: 2.4 PB, 2.0 PB wolnossące cykl Atkinsona - hybryda plug-in
Rocznik: 2019, 2016
Postów: 17,035
Domyślnie Odp: Powershift doznania i jej dziwne zachowania

Cytat:
Napisał Marcin L. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
...Chodzi o to czy skrzynia redukuje z 6 na 4 naraz w sensie funkcjonalnym ...
Nie umiem pojąć co w logice kolegi oznacza "sens funkcjonalny" i ile on trwa...Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Zmiana biegu to wg mojej logiki zmiana z jednego przełożenia na inne przełożenie. PS zmieni z 6 na 5 - a jak z obliczeń mu wynika, że trzeba jeszcze niżej - to zmieni następnie z 5 na 4 i to wszystko razem z tego 6 na 4 w czasie krótszym niż 1 sekunda... Do tego jeszcze - nawet jak bardzo chce z 6 na bieg 3 - to zmieni też w sekwencji 6-5-4-3 w czasie niedużo ponad 1 sek.

I co tu jest do dalszego rozbierania na kolejne plasterki?Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
------------------------------------------------------------------------------------------------
Nadal tu jestem - choć jeżdżę Mitsubishi Outlander PHEV 4x4 2019 224KM
tedi_k jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-11-2016, 10:32   #170
Marcin L.
ford::average
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 29-07-2015
Skąd: Białystok
Model: Galaxy MK3 FL Titanium
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2012
Postów: 122
Domyślnie Odp: Powershift doznania i jej dziwne zachowania

... skasowane ...

Ostatnio edytowane przez Marcin L. ; 28-11-2016 o 10:41
Marcin L. jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
automat skrzynia , s-max



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:23.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.