Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 05-01-2010, 22:06   #1
ford_user
ford::average
 
Zarejestrowany: 05-01-2010
Model: Focus MK2
Silnik: 1,6 TDCI
Rocznik: 2005
Postów: 103
Domyślnie Często włączający się wentylator chłodnicy

Witam

Jestem od niedawna użytkownikiem forda focusa 1,6 tdci z 2009 roku (czyli silnik HDI koncernu PSA "zaadaptowany" przez forda) i zastanawia mnie czy przypadkiem układ chłodzenia lub sam silnik nie ma jakiejś wady. Samochodem jak na razie przejechałem kilka tysięcy kilometrów i zauważyłem, że wentylator chłodnicy potrafi załączyć się w czasie jazdy nawet w bardzo chłodne dni. Ostatnio włącza się też nawet przy ujemnych temperaturach na zewnątrz i mimo, że silnik nie osiąga swojej normalnej temperatury (bynajmniej według wskazań termometru na desce rozdzielczej). Dodam, ze dzieje się to przy wyłączonej klimatyzacji, z nawiewem ustawionym na nogi i szybę, więc nie chodzi tu chyba o chłodzenie wymiennika ciepła od klimy.
Czasami wentylator włącza się po przejechaniu paru kilometrów, a czasami już po kilometrze, ale np. po jeżdzie w korkach. Jednak temperatura silnika jest wówczas nadal dużo poniżej normy, wskazania w okolicach 1/4 skali. Normalnie temperatura silnika osiaga prawie połowę skali termometru. Są jednak dni, że wentylator nie włącza się wcale niezaleznie od wskazań temperatury silnika.
Dość często po zgaszeniu silnika słyszę, że wentylator chłodnicy pracuje jeszcze chwilę, a oczywiscie temperatura powietrza na zewnatrz jest w okolicach zera stopni i silnik też był raczej chłodny przed wyłączeniem. Aż sie zastanawiam co będzie w upalne letnie dni i czy wentylator się "wyrobi" o ile jest cos co ma faktycznie chłodzić. Jeździłem wczesniej fordami z dieslem i nigdy wentylator chłodnicy nie włączał mi się w zimę, poza przypadkiem pracujacej klimy. Dodam, ze w samochodzie jest fabrycznie zamontowany elektryczny podgrzewacz przepływowy przyspieszajacy nagrzewanie się kabiny w chłodne dni, ale nie wiem czy ma to jakiś z tym związek. Jest to jeszcze o tyle denerwujące, ze po załączeniu wentylatora chłodnicy wzrasta chwilowe zużycie paliwa wskazywane przez komputer (na postoju ponad 2l/h względem 0,3l/h normalnie) i auto wyraźnie też traci na mocy.
Pytałem ASO, ale oni twierdzą, że to normalne i jest to efekt pracującej automatycznie klimy, która załącza się bez mojej wiedzy gdy mam nawiew ustawiony na nogi i szybę. Coś mi się nie chce wierzyć, bo klima owszem włącza sie automatycznie, ale z nawiewem tylko na szyby i wyraźnie sygnalizuje to też kontrolka od klimy. Nie wiem, może jednak w ASO mają rację, co tłumaczyłoby wzrost zużycia paliwa i chwilowy spadek mocy. Tylko dlaczego wentylator nie pracuje wówczas cały czas i od razu od momentu włączenia nawiewu na nogi i szybę? Jak stwierdzić, że w zimę włączyła się klima jeśli nie sygnalizuje tego żadna kontrolka a szyby i tak są suche od srodka? Temperatura nawiewu tez nie ulega zmianie.
Czy ktoś potwierdza też u siebie częste włączanie sie wentylatora w tym konkretnie modelu i czym to można tłumaczyć?

ford_user jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-01-2010, 22:12   #2
Komor
ford::advanced
 
Avatar Komor
 
Imię: M
Zarejestrowany: 17-04-2009
Model: Modeo MK5
Silnik: 2.0 TDCi 180 KM
Rocznik: 2017
Postów: 366
Domyślnie Odp: Często włączający się wentylator chłodnicy

Mam co prawa większy silnik ale nie wiele, wentylator jedyne kiedy mi się włącza to przy klimie. W gorące dni bez klimy nie słyszałem żeby się włączył. IMHo masz cos nie tak.
Komor jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-01-2010, 23:08   #3
ford_user
ford::average
 
Zarejestrowany: 05-01-2010
Model: Focus MK2
Silnik: 1,6 TDCI
Rocznik: 2005
Postów: 103
Domyślnie Odp: Często włączający się wentylator chłodnicy

Jak rozumiem masz silnik 1,8 tdci 115KM. Czy to jest ten sam silnik, który był montowany przed liftingiem w 2007 roku? Bo ten mój 1,6 tdci to zupełnie inny silnik niż ten 1,6tdci, który był focusach II przed liftingiem. Nie wiem w takim razie czy można porównywac ten Twój 1,8tdci z tym u mnie 1,6tdci w kwestii chłodzenia i sterowania wentylatorem chłodnicy.
Muszę jeszcze sprawdzić, czy wentylator będzie załączał sie gdy nawiew będę miał tylko na nogi lub twarz.
ford_user jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-01-2010, 00:28   #4
Komor
ford::advanced
 
Avatar Komor
 
Imię: M
Zarejestrowany: 17-04-2009
Model: Modeo MK5
Silnik: 2.0 TDCi 180 KM
Rocznik: 2017
Postów: 366
Domyślnie Odp: Często włączający się wentylator chłodnicy

Tak, to ten sam blok co w fiestach z 70 lat Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Rózni się osprzętem Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Ale to ten sam co w FII, coś tam tylko nadłubali z momentem, bo skacze do 300.

Porównywać nie trzeba. Nie spotkałem się z dieselem który się chłodzi jeśli jest nie do końca nagrzany Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Komor jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-01-2010, 06:28   #5
mizi_dr
ford::average
 
Avatar mizi_dr
 
Zarejestrowany: 22-08-2008
Model: FOCUS II
Silnik: 1.6 TDCi
Rocznik: 2006
Postów: 109
Domyślnie Odp: Często włączający się wentylator chłodnicy

Mnie też się wydaje że to nie jest normalne że wentylator włącza Ci się tak często. Ja w moim to długo po zakupie się zastanawiałem czy wentylator wogóle działa bo jakoś nie zauważałem zeby się włączał ale spoko jak słonko przygrzało to zadziałał Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

A odnośnie 1.6 TDCi w foce po lifcie to czy mógłbyś rozwinąć tą informację o zupełnie innym silniku bo pierwsze słyszę? Śmiem jednak twierdzić ze to ten sam silnik.
mizi_dr jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-01-2010, 08:51   #6
romek111
ford::average
 
Imię: Roman
Zarejestrowany: 29-09-2009
Skąd: Marlow
Model: focus 1.6 pb
Silnik: 1,6
Rocznik: 2003
Postów: 51
Domyślnie Odp: Często włączający się wentylator chłodnicy

witam i to jest ten ból nowoczesnych samochodów człowiek sam nic nie zrobi nawet w serwisie nie wiedza co dolega autu. Nowoczesne diesle to porazka mialem kiedyś starą fiestę diesla samochód nie do zdarcia oprócz standartowych wymian oleju i filtrów nic mu nie dolegało.Wszystkie naprawy wykonane własnoręcznie i zadowolenie że sie samemu pogrzebalo przy samochodzie.Wracając do twojego przypadku jesli auto ma filtr czastek stałych to może dopalana jest sadza w filtrze objawia sie to pracującym czesto wentylatorze.Dzieje sie to gdy jeżdisz po miescie i filtr sie zpelnia w citroenie ktorego mialem też byl fap i trzeba było przegonić go z predkościa powyżej 60km i fitr sie wyczyscił
romek111 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-01-2010, 09:47   #7
Komor
ford::advanced
 
Avatar Komor
 
Imię: M
Zarejestrowany: 17-04-2009
Model: Modeo MK5
Silnik: 2.0 TDCi 180 KM
Rocznik: 2017
Postów: 366
Domyślnie Odp: Często włączający się wentylator chłodnicy

Cytat:
Napisał romek111 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
witam i to jest ten ból nowoczesnych samochodów człowiek sam nic nie zrobi nawet w serwisie nie wiedza co dolega autu. Nowoczesne diesle to porazka mialem kiedyś starą fiestę diesla samochód nie do zdarcia oprócz standartowych wymian oleju i filtrów nic mu nie dolegało.Wszystkie naprawy wykonane własnoręcznie i zadowolenie że sie samemu pogrzebalo przy samochodzie.Wracając do twojego przypadku jesli auto ma filtr czastek stałych to może dopalana jest sadza w filtrze objawia sie to pracującym czesto wentylatorze.Dzieje sie to gdy jeżdisz po miescie i filtr sie zpelnia w citroenie ktorego mialem też byl fap i trzeba było przegonić go z predkościa powyżej 60km i fitr sie wyczyscił
Chciałbyś coś jeszcze dodać o swojej historii motoryzacji czy może napiszesz w końcu coś na temat?
Komor jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-01-2010, 09:59   #8
mizi_dr
ford::average
 
Avatar mizi_dr
 
Zarejestrowany: 22-08-2008
Model: FOCUS II
Silnik: 1.6 TDCi
Rocznik: 2006
Postów: 109
Domyślnie Odp: Często włączający się wentylator chłodnicy

Myślę że FAP/DPF nie ma tu znaczenia. Moja foka tez ma ten filtr i jak juz pisałem wczesniej nie obserwuję zeby wentylator się zbyt często włączał.
mizi_dr jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-01-2010, 13:33   #9
ford_user
ford::average
 
Zarejestrowany: 05-01-2010
Model: Focus MK2
Silnik: 1,6 TDCI
Rocznik: 2005
Postów: 103
Domyślnie Odp: Często włączający się wentylator chłodnicy

Potwierdzam, w moim modelu jest filtr cząstek stałych, ale czy to ma wpływ na pracę wentylatora? No i dlaczego panowie z ASO nie wpomnieliby o powiązaniu wentylatora z chłodzeniem tego filtra.

Dodam jeszcze dla jasności, że mam też zwykłą manualną klimę, nie żaden tam komputronic.

Poprzedni mój ford też był z silnikiem diesla tdci, ale to była nieco starsza konstrukcja silnika, bez filtra cząstek stałych tylko z zwykłym katalizatorem. Tam nawet latem w największych korkach i upałach nie włączał się wentylator, no chyba że włączyłem klimę to wówczas wentylator pracował non stop.

Jak na razie dziękuje za Wasze wszystkie sugestie, będę sprawę obserwował i w razie czego zgłoszę sie do ASO, niech sprawdzą czy to normalne zachowanie się silnika. Jesli ktoś jeszcze ma pomysł na tą sprawę to z chęcią poczytam. A, jeszcze jedno pytanie, czy jest jakis sposób (np. za pomoca trybu serwisowego komputera pokładowego) na odczytanie rzeczywistej temperatury filtra cząstek stałych i/lub silnika?. Skoro jest to parametr, który być może steruje pracą wentylatora chłodnicy to powinno dać radę go jakos odczytać.

A odnosnie typu silnika, być może źle sie wyraziłem lub wyszła na jaw moja niewiedza. Po prostu myślałem, że przed rokiem 2007 jeszcze nie montowano do focusów II francuskich silników diesla koncernu PSA. Wczesniej, przed 2007 rokiem, widziałem tylko focusy II z silnikiem 1,6 tdci konstrukcji czysto fordowskiej, która całkowicie różni się się od konstrukcji koncernu PSA. Parametry silników są też różne mimo tej samej pojemności.

Ostatnio edytowane przez ford_user ; 06-01-2010 o 13:57
ford_user jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-01-2010, 18:58   #10
Jester
ford::expert
 
Zarejestrowany: 08-05-2007
Skąd: Częstochowa
Model: Focus
Silnik: 1,8 TDCi
Rocznik: 2004
Postów: 2,379
Domyślnie Odp: Często włączający się wentylator chłodnicy

Tylko 1,8 TDCi jest konstrukcją Forda. WSZYSTKIE 1,6 i 2,0 TDCi to silniki PSA.
__________________
Jeździsz jak wariat? Jesteś nadzieją polskiej transplantologii.
http://www.spritmonitor.de/en/detail/237674.html
Jester jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:04.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.