Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 09-10-2011, 09:12   #21
kawiecDIY
ford::average
 
Zarejestrowany: 21-11-2010
Skąd: 10km pod Poznaniem
Model: Focus II juz bez DPF
Silnik: 1.6TDCI Titanium
Rocznik: 11.2005
Postów: 91
Domyślnie Re: Odp: Re: Często włączający się wentylator chłodnicy

Cytat:
Napisał danielsan51 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
dlaczego wywaliłeś dpfa?jak się teraz jezdzi ile kosztowała Cię ta usługa
?
Wywalilem poniewaz juz sie zapchal, jezdzi sie tak samo jak przed, chyba jedyna rzecza ktora sie zmienila to latwiej-szybciej-lzej wchodzi na zadane obroty.
Mnie to kosztowalo 1300zl, nie podnosilem mocy bo na miescie wystarcza mi tyli ile bylo Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

kawiecDIY jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-10-2011, 09:52   #22
danielsan51
ford::advanced
 
Avatar danielsan51
 
Imię: Daniel
Zarejestrowany: 18-08-2011
Skąd: Ostróda
Model: focus mk2
Silnik: 1.6 tdci
Rocznik: 2007
Postów: 289
Domyślnie Odp: Re: Odp: Re: Często włączający się wentylator chłodnicy

Cytat:
Napisał kawiecDIY Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Wywalilem poniewaz juz sie zapchal, jezdzi sie tak samo jak przed, chyba jedyna rzecza ktora sie zmienila to latwiej-szybciej-lzej wchodzi na zadane obroty.
Mnie to kosztowalo 1300zl, nie podnosilem mocy bo na miescie wystarcza mi tyli ile bylo Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
jaki miales przebieg ,ja mam 106tys.auto z holandii,tak pytam na wszelki wypadek,wkurza mnie ten wentylator tez
danielsan51 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-10-2011, 10:13   #23
kawiecDIY
ford::average
 
Zarejestrowany: 21-11-2010
Skąd: 10km pod Poznaniem
Model: Focus II juz bez DPF
Silnik: 1.6TDCI Titanium
Rocznik: 11.2005
Postów: 91
Domyślnie Re: Często włączający się wentylator chłodnicy

Problemy zaczely sie chyba przy 118-120 tys a wywalilem przy 129.700km, teraz jest chyba 134tys i od chwili wywalenia DPF-a jest spokoj.
kawiecDIY jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-01-2012, 20:05   #24
skrzypekps
ford::advanced
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 22-01-2008
Model: Focus MK1/MK2/MK2 Lift/MK3/MK3/MK3 LIFT/MK4 HB St Line
Silnik: 1.8 TDDI/1.6 TDCI 109/1,6 TDCI 90/1,6 TDCI 110/1,6 TDCI 115/1,5 TDCI 95/1,5 TDCI 120/1.0 115
Rocznik: 1999/2005/2009/2012/2014/2016/2017/2018
Postów: 302
Domyślnie Odp: Często włączający się wentylator chłodnicy

heh tez jestem świeżym szczesliwym posiadaczem foczki z DPF'em jednak po serwisie na kolejne 100 tys km i potwierdzam, że z tym wentylatorem mam tak samo i w głowę zachodziłem po co on chodzi i to po wyłączeniu jak jest zimno na dworzu... dobrze, że jest to forum bo juz bym po mechanikach jeździł...
skrzypekps jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-05-2013, 10:16   #25
marcin19413
ford::amateur
 
Imię: marcin
Zarejestrowany: 21-05-2013
Skąd: Złotoryja
Model: ford fucus
Silnik: benzyna+lpg
Rocznik: 1999
Postów: 2
Domyślnie Odp: Często włączający się wentylator chłodnicy

Witam.Mam ten sam problem z wentylatorem mam focusa 99r 1.6 benzyna+ lpg na początku miałem
problem z z temp wskazówka była na czerwonym polu wentylatory chodzły cały czas okazało się ze jest źle podłączony układ chłodzenia od gazu teraz jest ok wskazówka jest na 90 st a wentylatory dalej chodzą może nie cały czas ale chodzą raz się włączaja po przejechaniu 10 km a raz po 1 km może ktoś wie dla czego tak sie dzieje
marcin19413 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-05-2013, 10:24   #26
jonson22
ford::amateur
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 15-08-2012
Skąd: Wawa
Model: Ford Fiesta MK7
Silnik: 1,6 TDCi Sport
Rocznik: 2008/09
Postów: 2
Domyślnie Odp: Często włączający się wentylator chłodnicy

Podobny problem z wentylatorem jest w Fiestach MK7 tylko tu jak się włączy to kręci aż akumulator rozładuje Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. ale znalazłem winowajcę a mianowicie to przekaźnik w skrzynce z bezpiecznikami pod maską. Niestety w Fiestach ta skrzynka jest słabo zabezpieczona i dostaje się tam multum brudu i syfu w czasie jazdy i przekaźnik zwiera więc trzeba go wyjąć puknąć w niego wsadzić i jest spokój na jakieś 2 miesiące dobrym rozwiązaniem jest jeszcze przetarcie jego styków papierem ściernym oraz odkurzenie całej skrzynki Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Mi się ten wiatrak potrafi załączyć tuż po odpaleniu silnika. Przekaźnik jest 70A i odpowiada tylko za ten wiatrak jak zdejmiecie obudowę to na niej jest narysowany który to, w fiescie są dwa jeden duży drugi mały i problemem jest ten duży Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
jonson22 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-05-2013, 08:37   #27
marcin19413
ford::amateur
 
Imię: marcin
Zarejestrowany: 21-05-2013
Skąd: Złotoryja
Model: ford fucus
Silnik: benzyna+lpg
Rocznik: 1999
Postów: 2
Domyślnie Odp: Często włączający się wentylator chłodnicy

Dzięki za podpowiedz jeszcze dzisiaj to sprawdzę i dam znać
marcin19413 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-08-2015, 13:23   #28
Fordfocus1.6tdci
ford::amateur
 
Imię: Wój Sam
Zarejestrowany: 19-08-2015
Skąd: wielkopolska
Model: Focus 2006 1.6 TDCI MK2 Automat
Silnik: 1.6 TDCI
Rocznik: 2006
Postów: 1
Domyślnie Odp: Często włączający się wentylator chłodnicy

Cytat:
Napisał ford_user Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Witam

Jestem od niedawna użytkownikiem forda focusa 1,6 tdci z 2009 roku (czyli silnik HDI koncernu PSA "zaadaptowany" przez forda) i zastanawia mnie czy przypadkiem układ chłodzenia lub sam silnik nie ma jakiejś wady. Samochodem jak na razie przejechałem kilka tysięcy kilometrów i zauważyłem, że wentylator chłodnicy potrafi załączyć się w czasie jazdy nawet w bardzo chłodne dni. Ostatnio włącza się też nawet przy ujemnych temperaturach na zewnątrz i mimo, że silnik nie osiąga swojej normalnej temperatury (bynajmniej według wskazań termometru na desce rozdzielczej). Dodam, ze dzieje się to przy wyłączonej klimatyzacji, z nawiewem ustawionym na nogi i szybę, więc nie chodzi tu chyba o chłodzenie wymiennika ciepła od klimy.
Czasami wentylator włącza się po przejechaniu paru kilometrów, a czasami już po kilometrze, ale np. po jeżdzie w korkach. Jednak temperatura silnika jest wówczas nadal dużo poniżej normy, wskazania w okolicach 1/4 skali. Normalnie temperatura silnika osiaga prawie połowę skali termometru. Są jednak dni, że wentylator nie włącza się wcale niezaleznie od wskazań temperatury silnika.
Dość często po zgaszeniu silnika słyszę, że wentylator chłodnicy pracuje jeszcze chwilę, a oczywiscie temperatura powietrza na zewnatrz jest w okolicach zera stopni i silnik też był raczej chłodny przed wyłączeniem. Aż sie zastanawiam co będzie w upalne letnie dni i czy wentylator się "wyrobi" o ile jest cos co ma faktycznie chłodzić. Jeździłem wczesniej fordami z dieslem i nigdy wentylator chłodnicy nie włączał mi się w zimę, poza przypadkiem pracujacej klimy. Dodam, ze w samochodzie jest fabrycznie zamontowany elektryczny podgrzewacz przepływowy przyspieszajacy nagrzewanie się kabiny w chłodne dni, ale nie wiem czy ma to jakiś z tym związek. Jest to jeszcze o tyle denerwujące, ze po załączeniu wentylatora chłodnicy wzrasta chwilowe zużycie paliwa wskazywane przez komputer (na postoju ponad 2l/h względem 0,3l/h normalnie) i auto wyraźnie też traci na mocy.
Pytałem ASO, ale oni twierdzą, że to normalne i jest to efekt pracującej automatycznie klimy, która załącza się bez mojej wiedzy gdy mam nawiew ustawiony na nogi i szybę. Coś mi się nie chce wierzyć, bo klima owszem włącza sie automatycznie, ale z nawiewem tylko na szyby i wyraźnie sygnalizuje to też kontrolka od klimy. Nie wiem, może jednak w ASO mają rację, co tłumaczyłoby wzrost zużycia paliwa i chwilowy spadek mocy. Tylko dlaczego wentylator nie pracuje wówczas cały czas i od razu od momentu włączenia nawiewu na nogi i szybę? Jak stwierdzić, że w zimę włączyła się klima jeśli nie sygnalizuje tego żadna kontrolka a szyby i tak są suche od srodka? Temperatura nawiewu tez nie ulega zmianie.
Czy ktoś potwierdza też u siebie częste włączanie sie wentylatora w tym konkretnie modelu i czym to można tłumaczyć?


Nie ma co odpowiedź prawidłowa po pięciu latach... Jednak czytając to forum nikt nie udzielił prawidłowej odpowiedzi , konkretnej i na temat. Idioci w serwisie stawiają diagnozy w zależności od pogody, nie rozumiejąc jak w oógle silnik pracuje. Żenada !! Nikt w serwisie nawet dobrze nie wie JAK NALEŻY TAKIE AUTO UŻYTKOWAĆ !!!

1. chodzi o silniki 1.6 tdci z DPF lub inne z DPF bo wentylator ma istotny wpływ na to

2.wentylator uruchamia się zawsze przy klimie jednak często niezależnie i w różnych porach i ma to właśnie związek z DPF bo wówczas auto wypala DPF i go oczyszcza .
Kiedy DPF się oczyszcza zawsze wentylator powinien działać na pełnych obrotach przy tym również zwiększa się chwilowe zużycie paliwa .
Towarzyszy również trochę inna praca silnika. Takie trochę "śrupotanie" ( w nowszych autach przy włączonej muzyce , szumu, tego można nie usłyszeć tak samo podczas jazdy. )

A teraz rzecz najważniejsza czyli obsługa takiego auta , nowszego również..

Otóż konstruktorzy nie przewidują jakiejkolwiek kontrolki czy informacji na wyświetlaczu właśnie o "uruchomieniu procedury oczyszczania filtra" tylko po to abyście nie wiedzieli co się z autem dzieje a złe użytkowanie skraca bardzo mocno żywotność i awaryjność takiego auta. O to im chyba chodzi !!

Niestety żeby auto było długo sprawne należy go trochę słuchać jego pracy etc. Przy jeździe mieszanej średnio co 300 - 500 km DPF się oczyszcza.
Wówczas chwilowe spalanie się zwiększa, auto traci trochę moc i własnie uruchamia się wentylator niezależnie czy jest -30 czy +40 stopni na zewnątrz.

Wtedy należy najlepiej jechać stałą prędkością przy obrotach 2500 tys. najlepiej na 3,4 biegu i tak sobie jechać z 7-15 minut. To oczywiście na trasie można zrobić , jednak gdy głównie jeździmy w trasie to przy większych prędkościach, można nawet nie odczuć tego "oczyszczania" i jest wszystko ok nawet nie wiemy ,że mamy filtr.
- diesle do miasta nie są ! W mieście to inna bajka, wentylator wyje , a my nie możemy rozwinąć pożądanej prędkości dlatego jedziemy normalnie i tyle, jak się zatrzymamy powinniśmy poczekać gdy wyłączy się wentylator a silnik zmieni troszkę pracę.
Dlatego dobrze raz na kilkaset kilometrów każde auto z DPF przegonić od czasu do czasu na wysokich obrotach. Dotyczy się również "dziadków "
Styl "dziadziowy" jest kompletnie nie wskazany w tego typu silnikach !

W automacie wypalanie podwyższa mu obroty jednak też lepiej użyć w tedy skwencji i ustawić na jakimś biegu i go na tych obrotach starać go trzymać .


Opisane powyżej to prawidłowa i optymalna obsługa jednak w praktyce często trudne do wykonania, dlatego te auta się psuja na potęgę przy niewłaściwej eksploatacji. Wystarczy przyjąć tylko kilka takich zasad !

Komputery w tych samochodach to zabawka i żenada. nie informują praktycznie o niczym ! Wystarczyłoby dodac komunikat "auto w trybie wypalania" ewentualnie dodać informację o obsłudze....
Koszt praktycznie żaden jednak znacząco zwiększające żywotność.

Tak samo pamiętajmy o Płynie do DPF którego należy uzupełnić raz na ok 100 tys. Też żadnej informacji tylko wyświetla się błąd silnika.

Pamiętac należy ,że :

Wyłączanie auta podczas "wypalania DPFu" życie skraca bardzo mocno turbina , egr, odma i inne duperele

PRODUCENT ŚMIESZNY JEST BO W NOWYCH AUTACH TEZ O TYM NIE INFORMUJE

A wystarczy dodać komunikat na wyświetlaczu czy kontrolka i zaoszczędziło by to kłopotów i wydatków dodatkowych...


Pozdrawiam !

Bump:
Cytat:
Napisał ford_user Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Dzięki za wyjaśnienie różnic między tymi silnikami. Może faktycznie to że w moim 109KM mam osłonę plastikową na silniku mnie zmyliło, muszę sie jeszcze dokładnie temu przyjrzeć. Tylko, że mam dwóch znajomych, którzy jeżdżą wersjami focusów II 90KM i tamte silniki zupełnie inaczej "brzmią" zarówno na wolnych obrotach jak i na wyższych i przy otwartej masce. Nie jest to chyba tylko kwestia gorszego wyciszenia (braku osłony plastikowej) lub innej turbiny. Wyraźnie słychać tam charakterystyczny klekot narastający w momencie wchodzenia silnika na obroty, czego u mnie prawie nie ma. Miałem okazję również jeździć takim focusem z silnikiem 90KM i silnik zachowuje się zdecydowanie inaczej. Ale ok, przyjmuję do wiadomości, że to obydwa silniki PSA i są bardzo podobne.


Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Tym moim nowym focusem jeżdżę od trzech miesięcy, czyli tylko w okresie jesienno-zimowym i załączenie sie wentylatora w dziwnych okolicznosciach (zimno na zewnątrz, silnik chłodny, klima wyłączona) nastąpiło na razie jakieś cztery razy. Po włączeniu sie wentylatora w czasie jazdy już się nie wyłączył mimo kontynuowania jazdy na odcinku paru km aż do zatrzymania się i wyłączenia silnika. Po wyłaczeniu silnika wentylator popracował jeszcze około minuty i się wyłączył. Po ponownym odpaleniu silnika wentylator już się nie załączył.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.



I o to własnie przykład nieprawidłowej eksploatacji !!! Mam pytanie , minęło trochę czasu , czy ten samochód jeszcze działa prawidłowo bez awarii ?

Bump:
Cytat:
Napisał kawiecDIY Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Problemy zaczely sie chyba przy 118-120 tys a wywalilem przy 129.700km, teraz jest chyba 134tys i od chwili wywalenia DPF-a jest spokoj.


kolejna głupota - usuwanie DPF ... Debilizm !


Własnie po 120 tys mógł się skończyć własnie płyn eloys do DPF ... i ci się zapchaał. Przy prawidłowej eksploatacji filtr jest trwały !!!

Bump:
Cytat:
Napisał marcin19413 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Witam.Mam ten sam problem z wentylatorem mam focusa 99r 1.6 benzyna+ lpg na początku miałem
problem z z temp wskazówka była na czerwonym polu wentylatory chodzły cały czas okazało się ze jest źle podłączony układ chłodzenia od gazu teraz jest ok wskazówka jest na 90 st a wentylatory dalej chodzą może nie cały czas ale chodzą raz się włączaja po przejechaniu 10 km a raz po 1 km może ktoś wie dla czego tak sie dzieje


To nie jest problem i pomyłka tematu Ciebie to nie dotyczy - masz stare dziadostwo 1.6 w BENZYNIE i założony jeszcze jakiś dziwny GAZ . To jest zupełnie inna konstrukcja ! Myślenie nie boli !!

Bump:
Cytat:
Napisał jonson22 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Podobny problem z wentylatorem jest w Fiestach MK7 tylko tu jak się włączy to kręci aż akumulator rozładuje Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. ale znalazłem winowajcę a mianowicie to przekaźnik w skrzynce z bezpiecznikami pod maską. Niestety w Fiestach ta skrzynka jest słabo zabezpieczona i dostaje się tam multum brudu i syfu w czasie jazdy i przekaźnik zwiera więc trzeba go wyjąć puknąć w niego wsadzić i jest spokój na jakieś 2 miesiące dobrym rozwiązaniem jest jeszcze przetarcie jego styków papierem ściernym oraz odkurzenie całej skrzynki Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Mi się ten wiatrak potrafi załączyć tuż po odpaleniu silnika. Przekaźnik jest 70A i odpowiada tylko za ten wiatrak jak zdejmiecie obudowę to na niej jest narysowany który to, w fiescie są dwa jeden duży drugi mały i problemem jest ten duży Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.


Nieprawidłowa obsługa i tyle !!! Teraz wywód adama słodowy ...
Fordfocus1.6tdci jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-10-2015, 12:16   #29
szlagon
ford::amateur
 
Imię: krzysztof
Zarejestrowany: 16-10-2015
Model: ford focus
Silnik: 1,6tdci 109kM
Rocznik: 2009
Postów: 1
Domyślnie Odp: Często włączający się wentylator chłodnicy

Mam dokładnie taki sam problem,ten sam rocznik, ten sam silnik.Byłem u elektryka podłączył pod komputer nic nie wykazało ,on też niema pojęcia co to może być.Ponoć jest to związane z ustawieniem nawiewu.W moim focusie termometr nigdy nie pokazuje więcej niż 80.
szlagon jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-01-2016, 23:36   #30
marcociarz
ford::average
 
Avatar marcociarz
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 13-11-2007
Skąd: Wrocław
Model: Ford Focus MK2 FL Kombi
Silnik: 1.6 tdci 109KM
Rocznik: 2008
Postów: 51
Domyślnie Odp: Często włączający się wentylator chłodnicy

Witam wszystkich w Nowym 2016 roku.

Od siebie jedynie co mogę dorzucić w tym temacie, to że będąc szczęśliwym (a nie żartuję bo nim [odpukać] jestem) posiadaczem:

Model Focus 2008
Wariant Diesel 1.6 DOHC TDCI (110 KM)
VIN WF0SXXGCDS8B02049
Okres 8 Lata (124000 km)

'' z poziomem emisji spalin Etapu EURO IV i filtrem czastek stalych (DPF)''
powyższe zdanie zacytowałem z FordEtis - Podsumowanie informacji o pojeździe.

Równierz i mnie dopadła przypadłośc KAŻDEGO posiadacza filtra cząstek stałych.
I jak mówi przysłowie: Co się odwlecze to nie uciecze.

Wielokrotnie temat wałkowany na tym Forum w sprawie filtrów cząstek stałych i objawów końca ich żywotności. Własnie często włączający się wentylator chłodnicy, czasami w sytuacjach, gdy my widzimy bezsensowną przyczynę jego działania, to oznaka początku większych problemów tak jak mówi cytowane przysłowie.

Jakoś nie zauważylem aby przedmówcy słowem wspomnieli o FAP-ie (od francuskiego filtre á particules) i który wykorzystuje specjalny dodatek do paliwa obniżający temperaturę spalania sadzy – często o tym rozwiązaniu mówi się „filtry mokre”.
I własnie ten dodatek jest ''cichym'' zabójcą filtrów FAP. Jego żywotność jest ustalona przez Forda na 120 000 km, co nie oznacza że padnie np. przy 80tkm lub dopiero przy 160tkm, i jak zawsze wszystko zależy od warunków eksploatacji. FAP-y lepiej znoszą eksploatacje pojazdu w warunkach miejskich od filtrów DPF (skrót angielskiego diesel particulate filter), które pozwalają na wypalanie sadzy w filtrze bez dodatku do paliwa,
ale w warunkach miejskich mają małe szanse na zakończenie tej procedury.

Wracajac do mojego przypadku z przysłowia: Co się odwlecze to nie uciecze.

Pierwsze objawy wystąpiły tz. kiedy mnie zaniepokoiły około 115tkm, czyli krótki odcinek
ok. 15km, rano do pracy a na parkingu wentylator pracuje? i tak co 2 lub 3 dzień?
Naczytałem się o możliwości przepalenia statycznego i je przeprowadziłem ( tego nie zapomnę do końca życia - strach w oczach i gorąc bijący z pod samochodu i ludzi którzy
pytali co się dzieje a ja stałem tam bezradny przez ok. 20 minut) z wynikiem pozytywnym. Ale objawy powróciły może po tygodniu. Wreszcie autku stukneło 120tkm.

Sam robie przeglądy, więc wygenerowałem kartę przeglądu FordService w FordEtis dla przebiegu 120tkm, a tam pisze:

Dodatek filtru cząstek Diesel - Dolej EOLYS176 i zresetuj pamiec zgodnie z instrukcjami serwisowymi w TIS – 1,6/2,0 Duratorq-TDCi z poziomem emisji spalin Etapu EURO IV i filtrem czastek stalych (DPF), jesli dotyczy (LTS 23 563 4) oraz:

Filtr cząstek Diesel - Co 120 000 km - Wymienić - tylko Duratorq-TDCi spełniający normy Etapu EURO IV, jeżeli dotyczy (LTS 25 280 1)

Kupiłem i dolałem EOLYS176 i zresetowałem pamieć - weszło ok. 0,5 litra.
Ale wymienić filtr.....nowy w serwisie cena ,,kosmicznie'' przystepna, używka niepewna,
regenerowany w cenie wycięcia czyli 1200zł. Ale przy wspomnianym przegladzie stwierdziłem drugi niepokojacy objaw o którym też tutaj czytałem, czyli przybywajacego oleju w misce olejowej a to z koleji skojarzyłem z trzecim objawem - wzrost zużycia paliwa o 1,5 litra większym w porównywalnych warunkach. Trwało to około pół roku i
stwierdziłem że za dużo kasy mi ucieka i wkońcu trzeba coś zrobić. Już miałem pomysł i snułem plany gdy autko miało równiutko 121tkm wystapił czwarty i ostateczny objaw.

Tryb awaryjny

W skrócie powiem tylko tyle ....zero wszystkiego, ale po mieście jeszcze da radę jeżdzić.
Podjechałem do sprytnego diagnosty i diagnoza: filter definitywnie zapchany, czujniki blokują komputer. Sprytny ściaga weżyki z czujników i po kilkunastu przygazówkach
(czy 3000 obrotów można tak nazwać) silnik zaskakuje i kręci do oporu. Próby przepalenia
statycznego nie poleca bo spalą się nie podłączone wężyki. Sprytny diagnosta doradza mi
dwa rozwiązania. Pierwsze to jakimś cudem dojade do S8-Autostradowej Obwodnicy Wrocławia i auto nim dojade spowrotem nie przejdzie w tryb awaryjny i tam przepali się filter ale daje mi 50% szans na powodzenie. Lub drugie rozwiązanie, według niego bo sprytnego, wyciąć to dziadostwo i gwarantuje że ,,będzie Pan zadowolony'' i w niczym nie zaszkodzi autku tylko niejakim ,,zielonym spod Rospudy''. Sprytny tak mi wyjaśnił, tak mnie oświecił że odjeżdzając byłem w 100% zdecydowany na wizytę u chirurgów celem
usunięcia FAP-a. Do AOW nie dojeczałem ... zabrakło 1km i Tryb awaryjny.
Tego samego dnia umówiłem się na usunięcie. Dopytałem jeszcze chirurga (dla spokojności) jak to wyglada bo pacjent młody i ogólnie zdrowy czyli fizyczne usuniecie i wgranie nowego softu który nie obsługuje FAP-a, tak jakby wogóle nie był montowany fabrycznie. Banalne i proste. Jeden dzień bez auta i wydatek 1200zł.

Obecnie święty spokój. Wszystko wróciło do normy i zużycie paliwa i stan oleju , wentylator już się nie włącza ... istna sielanka i jestem szczęśliwy (a nie żartuję bo nim [odpukać] jestem).
marcociarz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:21.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.