Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 25-03-2009, 11:37   #1
swmichal
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 25-03-2009
Model: Mondeo MK3
Silnik: 2.0 benzyna
Rocznik: 2001
Postów: 2
Domyślnie zmiana amortyzatorów samopoziomujących na zwykłe

Witam

Mam w Mondeo MK3 kombi amortyzatory tylne samopoziomujące.

Chciałbym je wymienić. Cena za sztukę to 1300zł, czyli sporo.

Natomiast "zwykłe" oryginały Motorcraft znalazłem za 208zł.

PYTANIE: Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Czy mogę zastosować zwykłe oryginalne amortyzatory Motorcraft + nowe mocniejsze sprężyny (tu występują: oryginały ok. 300zł, albo zamienniki ok.150zł - czy zastosowanie zamienników sprężyn ma sens).
------------
UWAGA!!! Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

BARDZO PROSZĘ o odpowiedzi osoby, które takią modyfikację PRZEPROWADZIŁY w Mondeo MK3 kombi. Inne osoby proszę o nie pisanie swoich opinii w rodzaju "powinno być ok", czy "u mnie w Escorcie to działa". Nie chcę nikogo obrazić, ale tu chodzi głównie o bezpieczeństwo i potrzebuję konkretów, czyli opinii kogoś, kto zdecydował się na taką zmianę i może opisać jak i w jakim stopniu zmienia się prowadzenie auta itp.

Na koniec bardziej trudniejsze pytanie. Czy samopoziomowanie i jego ewentualna utrata wiąże się z modyfikacją komputera, czy może odbywa się to tylko mechanicznie, bez jego udziału (po prostu mechanicznie utwardza się amortyzator)?


Pozdrawiam

swmichal jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-03-2009, 12:31   #2
makos
ford::average
 
Zarejestrowany: 12-03-2009
Skąd: Warszawa
Model: S-Max
Silnik: TDCi 2.0
Rocznik: 2009
Postów: 124
Domyślnie Odp: [MK3] zmiana amortyzatorów samopoziomujących na zwykłe

W moich MKIII też miałem/mam zwieszenie samopoziomujące.

Przy wymianie amortyzatorów samopoziomujących na zwykłe, nie jest wymagana żadan modyfikacja komputera.

Co do twardości sprężyn, w ASO mają wytyczne... nie pomogę.

Zawieszenie samopoziomujące w Fordzie, oparte jest na rozwiązaniu typu Nivomat: amortyzator ma dodatkową objętość płynu hydraulicznego, który może byc przepompowany do dodatkowej komory w amortyzatorze. Przy dołożeniu obciążenia statycznego (dodatkowa masa bagażu) amortyzator ugnie się. Kanaliki w amortyzatorze, które pozwalają wypełnić dodatkową komorę zostaną otwarte. Po przejechaniu kilku kilometrów, przy kolejnych ugięciach amortyzatora, dodatkowy płyn zostanie samoczynnie przepompowany do dodatkowej komory: W wyniku tego, amortyzator wydłuża się tak, by osiągnąć swoją wstępną długość (położenie neutralne) - wtedy kanaliki zostaną zamknięte. Amortyzator przejmuje dodatkową część obciążenia statycznego i dynamicznego (zaczyna pracować jak dodatkowa sprężyna, wpomagająca sprężyny zawieszenia). Przy odciążeniu samochodu, tył podniesie się powyżej położenia neutralnego, płyn zostanie zawrócony z dodatkowej komory z powrotem (po przejechaniu paru kilometrów) a amortyzator skróci się.

Reasumując, podczas pierwszych kilometrów po zmnianie obciążenia (+/-) amortyzator Nivomat pracuje jak pompa podnosząca / opuszczająca samochód do zaprogramowanego (konstrukcyjnie) neutralnego poziomu.

Zawieszenie typu Nivomat działa w sposób niezależny od silnika, kierowcy, prędkości. Reaguje na zmianę obciążenia statycznego w sposób zaprogramowany konstrukcyjnie. Przy stosowaniu tego typu zawieszenia, zalecane jest wzmocnienie gniazd amortyzatorów ze względu na przenoszenie większych sił (dynamiczne tłumienie + obciążenie dynamiczne wynikające z większej masy samochodu obciążonego). Dlatego też, nie zawsze jest możliwe zastosowanie systemu Nivomat w samochodzie przystosowanym do "normalnych" amortyzatorów.

A tu znajdziesz ciekawą animację nt. systemu Nivomat i opis techniczny.

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]


Pozdrawiam,

Makos
__________________
Biały Maxio.

Ostatnio edytowane przez makos ; 25-03-2009 o 12:44
makos jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-03-2009, 20:33   #3
Snot
ford::average
 
Zarejestrowany: 03-01-2008
Skąd: Warszawa
Model: Mondeo MKIII
Silnik: 2.0 TDDi
Rocznik: 2000
Postów: 168
Domyślnie Odp: [MK3] zmiana amortyzatorów samopoziomujących na zwykłe

Oczywiście że można taką zamianę zrobić, jeśli wozisz ogromne ładunki to nivo pomaga wyprostowac samochód i jest fajną sprawą. Jeśli wozisz przeciętne ładunki to zmień to cholerstwo. Przecież masz zwykłe MK3 kombi... to co kolesie mający zwykłe amorki narażają życie? Nie, to poprostu jest system pakowany do wielu marek samochodów, mający na celu trzymanie ich w poziomie przy różnego rodzaju ładunkach. Swoją droga bardzo drogi. Więc jeśli go nie potrzebujesz to zmień amorki na zwykłe.
Snot jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-03-2009, 21:36   #4
jacek73-31
ford::beginner
 
Imię: jacek
Zarejestrowany: 08-10-2005
Skąd: Jastrzębie Zdrój
Model: Kuga Mk2 FL
Silnik: 1,5 ecoboost
Rocznik: 2018 06
Postów: 26
Domyślnie Odp: [MK3] zmiana amortyzatorów samopoziomujących na zwykłe

zmieniając amorki na zwykłe wymień sprężyny bo będzie cie woziło po całej drodze przerabiałem to w MKII
jacek73-31 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-03-2009, 21:39   #5
RECONDO
ford::expert
 
Avatar RECONDO
 
Zarejestrowany: 02-08-2006
Skąd: Camp Eagle
Model: MONDEO
Silnik: 1,8 PB
Rocznik: 2001
Postów: 2,730
Domyślnie Odp: [MK3] zmiana amortyzatorów samopoziomujących na zwykłe

Wymiana/zamiana w jedną bądź drugą stronę wymaga zmiany amortyzatorów i sprężyn (pytałem w ASO). Ja mam podobny "problem" jak ty swmichal jednak w drugą stronę - chciałbym zamontować samopoziomowanie w swoim AMBIENTE, może chcesz sprzedać sprężyny - a jeżeli nie to czy mógłbyś podać ich kod (kolorowe kropki).
__________________
MJJ HUMAN NATURE
NTM - NARODOWY TEST MIECIA czyli ile dodatków uda się upchać do jednego złomka!
RECONDO jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-03-2009, 21:55   #6
feniu
ford::advanced
 
Avatar feniu
 
Zarejestrowany: 14-01-2008
Skąd: Warszawa
Model: Mondeo Vignale
Silnik: 2,0
Rocznik: 2016
Postów: 411
Domyślnie Odp: [MK3] zmiana amortyzatorów samopoziomujących na zwykłe

Jaki jest czas reakcji amortyzatora na zmianę obciążenia ??

Konkretnie chodzi mi o to jak szybko reaguje na nierówności drogi utwardzając tył ??

RECONDO - zakładam, że chcesz uzyskać efekt "aktywnego" zawieszenia, tak ??
feniu jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-03-2009, 21:59   #7
RECONDO
ford::expert
 
Avatar RECONDO
 
Zarejestrowany: 02-08-2006
Skąd: Camp Eagle
Model: MONDEO
Silnik: 1,8 PB
Rocznik: 2001
Postów: 2,730
Domyślnie Odp: [MK3] zmiana amortyzatorów samopoziomujących na zwykłe

Kilka razy w roku, niestety tylko, zdarzają się rodzinne wyjazdy w różne strony: przy 4 osobach, bagażu i rowerach aż się prosi o samopoziomowanie. W ub roku kupiłem po dachowanym STku tylne amortyzatory - ale niestety nie mogę ich sprawdzić bez sprężyn.
__________________
MJJ HUMAN NATURE
NTM - NARODOWY TEST MIECIA czyli ile dodatków uda się upchać do jednego złomka!
RECONDO jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-03-2009, 16:14   #8
makos
ford::average
 
Zarejestrowany: 12-03-2009
Skąd: Warszawa
Model: S-Max
Silnik: TDCi 2.0
Rocznik: 2009
Postów: 124
Domyślnie Odp: [MK3] zmiana amortyzatorów samopoziomujących na zwykłe

Cytat:
Napisał feniu Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Jaki jest czas reakcji amortyzatora na zmianę obciążenia ??

Konkretnie chodzi mi o to jak szybko reaguje na nierówności drogi utwardzając tył ??

RECONDO - zakładam, że chcesz uzyskać efekt "aktywnego" zawieszenia, tak ??
Trudno mówic tu o czasie reakcji...
Zawieszenie reagowało na zmianę obciążenia statycznego - po przejechaniu ok. 1 - 2 km wracało do pozycji neutralnej. Nivomat nie jest systemem aktywnym w sensie np. MagnaRide firmy Delphi.

Pozdrawiam,

Makos
__________________
Biały Maxio.

Ostatnio edytowane przez makos ; 27-03-2009 o 08:35
makos jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-03-2009, 16:48   #9
Belsnorek
ford::average
 
Zarejestrowany: 08-09-2008
Skąd: Bielsko-Biała
Model: Mondeo kombi
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2002
Postów: 90
Domyślnie Odp: [MK3] zmiana amortyzatorów samopoziomujących na zwykłe

W niedalekiej przyszłości czeka mnie wymiana amortyzatorów z tylu, jak rozpoznać czy mam amorki samopoziomujące? Da się to ustalić po numerze VIN?
Belsnorek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-03-2009, 11:39   #10
swmichal
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 25-03-2009
Model: Mondeo MK3
Silnik: 2.0 benzyna
Rocznik: 2001
Postów: 2
Domyślnie Odp: [MK3] zmiana amortyzatorów samopoziomujących na zwykłe

Witam

Do Makos - czy mam rozumieć, że zmieniłeś z samopoziomujących na zwykłe i jeździsz (miałem/mam brzmi dość dwuznacznie)?

Ewentualnie chciałbym ponowić - czy ktokolwiek mający Mondeo MK3 kombi PRZEPROWADZIŁ W SOWIM AUCIE taką modyfikację i JEŹDZI, bo z tego, co przeczytałem to chyba brak tu odpowiedzi, o którą prosiłem - czyli od "PRAKTYKA" posiadającego taki sam model auta.

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Pozdrawiam
swmichal jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:46.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.