Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 12-05-2008, 22:18   #1
mihowe
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 06-11-2007
Skąd: Mazury
Model: MK3
Silnik: TDCi 130
Rocznik: 2001
Postów: 239
Domyślnie Tempomat rozwiązanie zagadki

Witam
Dziś przez pzrypadek rozwiązałem zagadkę na którą szukałem rozwiązania na różnych farch od pół roku.
Z tego co zauważyłem to wiele osób szukało tej odpowiedzi - bez skutku.
Problem z moim tempomatem polegał na ciągłym przepalaniu sie bezpiecznika.
Tempomat nawet nie zdążał dawać znaku życia i kolejny bezpiecznik się przepalał.
Jest to bezpiecznik 7,5A i znajduje sie w kabinie drugi rząd o dołu czwarty od lewej.
Dzisiaj postanowiłem jeszcze raz się pobawić i poszukać przyczyny. Jednak skończyły mi się bezpieczniki 7,5A
Postanowiłem włożyć 10A. Po zamontowaniu bezpicznika chciałem sprawdzi w którym momencie się przepala
czy po włączeniu zapłony czy dopiero po uruchomieniu tempomatu. Więc włączyłem zapłon i czekam,
bezpiecznik się nie przepala. Jednak po krótkiej chwili poczułem smród spod maski. Zadlądając pod maskę zdziwiłem się potrójnie.
1. Dowiedziałem się że mam w aucie podgrzewane dysze spryskiwaczy.
2. Okazało sie że są one zamontowane na tym samym bezpieczniku co tempomat.
3. I dlaczego paląca się niemalże zywym ogniem jedna z dysz nie jest w stanie przepalic bezpiecznika 10A.

Gdyby taka sytuacja zaistniała bez mojej wiedzy np. w nocy w garażu to groziło to niezłym pożarem.
Pozatym okazuje się że odkryłem już drugi błąd w instalacji elektrycznej mondeo mk3.
Pierwszy dotyczy bezpiecznika od zasilania radia (tego stałego).

Dlaczego nigdzie w zadnych insrukcjach nie jest opisane że ten bezpiecznik słuzy jeszce do czegoś oprócz tempomatu. Ten od radia wogóle nie jest nigdzie opisany jakby go nie było.
Po odłączeniu wadliwej dyszy od kostki i zamontowaniu bezpiecznika 7,5A tempomat pracuje bez zarzutu.
Ford tak pilnie strzeże wszelkich informacji technicznych o swoich pojazdach że często nawet w serwisie nikt nie potrai pomóc.
Mam nadzieje że te osoby które szukały rozwiązania tej usterki trafią na ten temat. Bo janigdzie nie mogłem znależć odpowiedzi na tą zagadkę.
pozdrawiam
i życze powodzenia w walce z wiatrakami

__________________
Tylko po co wierzyć anonimowemu kolesiowi w internecie........

Ostatnio edytowane przez SRS ; 08-08-2022 o 12:15
mihowe jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-05-2008, 20:37   #2
copy2
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 09-06-2005
Skąd: Warszawa
Postów: 23
Domyślnie Re: [mk3] Tempomat rozwiązanie zagadki

Witam
Wielkie dzieki kolego ! Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Nie dziala mi tempomat i wlasnie mialem zamiar powertowac ten temat jak i przejrzec bezpieczniki.
Po Twoim poscie wsio jest jednak juz jasne Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Wiem na pewno, ze jedna dysze mam spalona i czeka na wymiane....bezpiecznik ten jest wlasnie wyjety...teraz problem jest rozwiazany, pedze kupic nowa dysze i wymieniam bezpiecznik i hula...
A ostatnio zrobilem 3tys km po Niemczech i tempomat bylby jak znalazl :>
Co prawda mieszkam w Wawce ale pochodze z Biskupca i czesto tam bywam, wiec w podziece zapraszam w przyszlosci na browarka - dlugi week ten z Bozym Cialem nawiedze mazurki ( a raczej Warmie ).
Pzdr
__________________
?????????
copy2
copy2 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-05-2008, 07:32   #3
joj
ford::advanced
 
Imię: Artur
Zarejestrowany: 15-11-2007
Skąd: L-wo
Model: Escape Titanium
Silnik: 2.0 PB
Rocznik: 2018
Postów: 216
Domyślnie Re: [mk3] Tempomat rozwiązanie zagadki

jedna uwaga niech wam nie przyjdzie do głowy wymiana jakiego kolwiek bezpiecznika na więszy niż jest to w instrukcji, to grozi pożarem auta, u znajomego w nissanie ciągle przepalał się bezpiecznik od deski rozdzielczej gasło wszystko, po wielu nieudanych naprawach postanowił załozyć większy bezpiecznik, cieszył się sprawnym autem jeden dzień potem spalił instalację elektryczną auta na szczęście był przy samochodzie i całe auto nie spłoneło
gratulacje z udanej naprawy, moja sugesia może wypiąć zasilenie podgrzewania dysz z tego bezpiecznika i założyć nowy
a tak swoją drogą muszę zobaczyć czy i umnie są podgrzwane dysze
__________________
było Mondeo MK3 2.0 TDDi 2001 HD
było Mondeo MK3 1.8 V16 2006 Kombi
jest Mondeo MK5 2.5L AT sedan
joj jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-05-2008, 07:50   #4
mihowe
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 06-11-2007
Skąd: Mazury
Model: MK3
Silnik: TDCi 130
Rocznik: 2001
Postów: 239
Domyślnie Re: [mk3] Tempomat rozwiązanie zagadki

Cytat:
Napisał joj
jedna uwaga niech wam nie przyjdzie do głowy wymiana jakiego kolwiek bezpiecznika na więszy niż jest to w instrukcji, to grozi pożarem auta, u znajomego w nissanie ciągle przepalał się bezpiecznik od deski rozdzielczej gasło wszystko, po wielu nieudanych naprawach postanowił załozyć większy bezpiecznik, cieszył się sprawnym autem jeden dzień potem spalił instalację elektryczną auta na szczęście był przy samochodzie i całe auto nie spłoneło
gratulacje z udanej naprawy, moja sugesia może wypiąć zasilenie podgrzewania dysz z tego bezpiecznika i założyć nowy
a tak swoją drogą muszę zobaczyć czy i umnie są podgrzwane dysze
W sumie taraz jak juz wiem co jest grane to taka przeróbka niema sensu.
Wręcz przeciwnie jak wysiądą ci dysze od spryskiwacza (grzanie) to po czym poznać.
Ano nie działa tempomat, to nawet dobrze, tylko to powinno być opisane w instrukcji obsługi i na skrzynce z bezpiecznikami.
Narazie odpięta jest ta dysza co robi zwarcie i tempomat działa. Kupie nową dyszę i wszystko wróci do normy.
Co do bezpieczników to 100% popieram kolege ale to chyba jest oczywiste. A juz najgorszym co może być to tzw. "podwatowanie" bezpicznika.
Dobrym przykładem niech będzie mój przypadek ja włożyłem tylko na chwilę w celu sprawdzenia co się psuje zamiast 7,5A, 10A i efekt był taki że pod maską zaczęło sie palić a bezpiecznik to wytrzymał o zgrozo.
Najprościej sprawdzić czy są podgrzewane po tym czy z prawej strony (zaglądając pod maskę) przy zawiasie do maski idze przewód elektryczny i wchodzi między maskę a wygłuszenie. Jeżeli tak to 100% podgrzewane bo tam do niczego innego prond nie jest potrzebny.
Aha i jeszcze jedno dysze grzeją cały czas jak jest włączony zapłon. Nie ważne czy zima czy lato czy pryskasz czy nie. Poprostu włączasz zapłon i one grzeją. Przynajmiej tak wynika z moich obserwacji.
pozdr
__________________
Tylko po co wierzyć anonimowemu kolesiowi w internecie........
mihowe jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-09-2008, 08:25   #5
prozor
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 11-09-2008
Model: Mondeo
Silnik: TDCI
Rocznik: 2005
Postów: 25
Domyślnie Re: [mk3] Tempomat rozwiązanie zagadki

Cytat:
Napisał mihowe
Cytat:
Napisał joj
Aha i jeszcze jedno dysze grzeją cały czas jak jest włączony zapłon. Nie ważne czy zima czy lato czy pryskasz czy nie. Poprostu włączasz zapłon i one grzeją. Przynajmiej tak wynika z moich obserwacji.
pozdr
To dziwne, bo w instrukcji jest napisane:
"Włącznik ogrzewania przedniej szyby.
Układ działa wyłącznie przy włączonym silniku i odmraża również dysze spryskiwaczy przedniej szyby"

Tak więc dysze powinny być podgrzewane dopiero przy wciśnięciu włącznika ogrzewania przedniej szyby.

No i wielkie dzięki za wskazówkę Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
prozor jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-09-2008, 10:57   #6
kicaj
ford::professional
 
Zarejestrowany: 29-10-2006
Skąd: byl HH jest B
Model: ZB
Silnik: 1.9
Rocznik: too old
Postów: 1,069
Domyślnie Re: [mk3] Tempomat rozwiązanie zagadki

podgrzewanie przedniej szyby i spryskiwaczy wlacza sie razem (zapewne jeden przekaznik) ale to nie oznacza ze sa w tym samym obwodzie elektrycznym zasilania Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
sa w roznym zapewne z powodu roznego amperazu...
__________________
Regulamin $23
Reklama poza działem 'Ogłoszenia' bez wiedzy i zgody Administratorów jest zabroniona...
- i niech mi kto powie w jaki sposób go złamałem... ps. To chyba $22 a nie $23...
kicaj jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-08-2022, 11:41   #7
Qba66622
ford::amateur
 
Imię: Jakub
Zarejestrowany: 07-08-2022
Skąd: Poczdam
Model: Ranger
Silnik: 3.2
Rocznik: 2015
Postów: 1
Domyślnie Odp: [mk3] Tempomat rozwiązanie zagadki

Witam, mam podobny problem. tempomat nie daje znaku zycia. Zaczalem od bezpiecznikow wszystko ok, gdzie dalej szukac pomocy>?
Qba66622 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-08-2022, 13:14   #8
darmodziej
FORD|ZAWODOWIEC
 
Zarejestrowany: 14-07-2008
Skąd: Krosno
Model: Ford Escape/Fusion
Silnik: 3000 benzyna + Stag Qmax / 1.4 benzyna
Rocznik: 2003/2005
Postów: 6,080
Domyślnie Odp: [mk3] Tempomat rozwiązanie zagadki

Cytat:
Napisał Qba66622 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
gdzie dalej szukac pomocy>?
A przeczytałeś wszystkie posty w tym temacie?
darmodziej jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-08-2022, 20:58   #9
darmodziej
FORD|ZAWODOWIEC
 
Zarejestrowany: 14-07-2008
Skąd: Krosno
Model: Ford Escape/Fusion
Silnik: 3000 benzyna + Stag Qmax / 1.4 benzyna
Rocznik: 2003/2005
Postów: 6,080
Domyślnie Odp: Tempomat rozwiązanie zagadki

Sprawdź, czy jest napięcie na bezpieczniku zasilającym tempomat.
darmodziej jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-08-2022, 12:04   #10
rajman
ford::professional
 
Avatar rajman
 
Zarejestrowany: 12-07-2009
Skąd: Lublin
Model: Focus MK4
Silnik: 1.5 EcoBubble
Rocznik: 2019
Postów: 1,335
Domyślnie Odp: Tempomat rozwiązanie zagadki

w mk3 tempomat jest na wspólnym bezpieczniku z podgrzewaniem dysz spryskiwaczy.
rajman jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:44.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.