Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 23-02-2017, 09:28   #1
edmun
ford::expert
 
Avatar edmun
 
Imię: Ponury żniwiarz
Zarejestrowany: 08-02-2014
Skąd: Birmingham UK
Model: MK3 Estate Titanium X EcoBoost 182KM
Silnik: 1.6
Rocznik: 2012
Postów: 4,368
Domyślnie Jak zdiagnozować usterki przednich świateł DRL LED

Witam

Oczywiście nie byłoby tygodnia, żeby nie trzeba było do Focusa (5-cio letniego) zajrzeć i coś naprawiać. Dopiero co wymieniłem klosz klapy bagażnika po spotkaniu z przeszkodą, do tego wymieniłem lampkę oświetlenia tablicy rejestracyjnej bo przestała świecić, zrobiłem wymianę anteny GPS (nie wspominając że naprawiłem cieknący dach w bagażniku) a tu od wczoraj kolejny psikus.

Wczoraj w nocy zauważyłem, że prawa (u mnie od strony kierowcy) lampa DRL delikatnie mruga (mocniej, słabiej, chyba na dwóch żarówkach). Wysiadłem z auta, przyjrzałem się lampie i faktycznie, DRL LED delikatnie mruga. Nie gaśnie, nie mruga znacząco, ale na tyle, że dobrze się przyglądając, można dojrzeć delikatny spadek "mocy". No nic.. szybkie googlowanie i okazuje się że nawet użytkownicy ST'ków mają podobnie. Lampki mrugają od czasu do czasu, niezależnie czy są włączone tylko DRL LED czy też LED z xenonami. I co ciekawe, mrugają losowo, raz lewa, raz prawa. Czasami w ogóle. A czasami codziennie. (z tego co wyczytałem, serwis umywa rączki, jak to zwykle ASO).

Moje auto postało na dworze całą noc, przez Wielką Brytanię przeszedł jakiś sztorm bo myślałem że mi okna wywali przy podmuchach wiatru z deszczem. Nad ranem pogoda się "ustabilizowała" ale po ruszeniu spod domu pojawił się komunikat: "Awaria przednich świateł. Serwis!" (czy jakoś tak). Oczywiście komunikat wygasł zostawiając żółty wykrzyknik, ale po przejechaniu 2km, wykrzyknik również zgasł, a w menu "Kontrola systemu" na desce rozdzielczej pojawia się "Wszystkie systemy OK".
Po dojechaniu do pracy, zero symptomów usterki.

Z tego co wyczytałem na necie, będzie to albo wilgoć dostająca się gdzieś do kabli, albo masa, albo akumulator nie podaje stabilnego 12V i za bardzo skacze, a biorąc pod uwagę, że start/stop zadziałał mi tylko raz w przeciągu ostatniego roku (czyli odkąd kupiłem samochód), to obstawiam że akumulator powoli kończy swój żywot, ale wolę się jednak jakoś upewnić. A kto wie.. może alternator nie daje rady i za dużo wali na zdechnięte aku?


Tak więc - czy jest ktoś w stanie podpowiedzieć, jak zdiagnozować usterkę? Zacząć od Forscana i sprawdzić czy są jakieś komunikaty? W którym miejscu programu zacząć poszukiwania? Jeśli akumulator, to wpinać się multimetrem i szukać skoki napięcia czy wpiąć się może jakoś w kostkę świateł LED?

Dziwi mnie tylko, że komunikat o usterce przednich świateł mam już drugi raz. Pierwszy raz zaświeciła się po wizycie u mechanika w celu wymiany filtrów i oleju. Oczywiście komunikat nie pojawił się wtedy po raz drugi. Wystarczyło że dojechałem do domu, zgasiłem auto i odpaliłem ponownie.

Dzisiaj rano jednak komunikat pojawił się ponownie, a jak mówiłem, dzień wcześniej zauważyłem delikatnie mruganie LED'ów (nie na tyle, żeby gasły i się zapalały, co świadczyłoby o zdychających żarówkach).

Jakieś podpowiedzi?

edmun jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-02-2017, 09:39   #2
pjetrucha
ford::advanced
 
Avatar pjetrucha
 
Zarejestrowany: 05-12-2013
Model: Focus
Silnik: 1.6 EB 150 KM
Rocznik: 2014
Postów: 469
Domyślnie Odp: Jak zdiagnozować usterki przednich świateł DRL LED

Na samym początku zacznij od sprawdzenia czy kostka jest wpieta prawidłowo. Może się coś poluzowalo.
pjetrucha jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-02-2017, 11:52   #3
bleekm
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 31-03-2015
Skąd: Warszawa
Model: MONDEO MK4
Silnik: 2.0 TDCI 163KM
Rocznik: 2012
Postów: 273
Domyślnie Odp: Jak zdiagnozować usterki przednich świateł DRL LED

To nie akumulator.

Musisz odpiąć wtyczkę od lamp i miernikiem zmierzyć napięcie czy skacze czy nie - innego wyjścia nie masz. Jeżeli nie skacze napięcie to w lampie będzie problem. Jeżeli skacze to trzeba szukać przyczyny od wtyczki do BCM (gdzie po drodze na pewno są jeszcze złączki). Tylko masę sprawdzaj na wtyczce a nie dotykając elementów silnika.

Ostatnio edytowane przez bleekm ; 24-02-2017 o 07:54
bleekm jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-02-2017, 12:17   #4
edmun
ford::expert
 
Avatar edmun
 
Imię: Ponury żniwiarz
Zarejestrowany: 08-02-2014
Skąd: Birmingham UK
Model: MK3 Estate Titanium X EcoBoost 182KM
Silnik: 1.6
Rocznik: 2012
Postów: 4,368
Domyślnie Odp: Jak zdiagnozować usterki przednich świateł DRL LED

Dzisiaj na pewno nic nie będę tykał, bo jest taka wichura na dworze, że drzewa przewraca. Przy okazji udało mi się znaleźć w promocji prostownik do akumulatorów EFB (Fordowskie Start/Stop) Boscha w bardzo fajnej cenie to i tak sobie zamówiłem. Powinien przyjść w poniedziałek. W międzyczasie muszę poczekać aż pogoda pozwoli aby bezpiecznie wkładać głowę pod maskę która trzyma się tylko na tym metalowym drążku.
edmun jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-02-2017, 14:06   #5
Masterjam
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 12-10-2010
Skąd: Warszawa
Model: VW T-Cross
Silnik: 1.0 115KM
Rocznik: 2019
Postów: 215
Domyślnie Odp: Jak zdiagnozować usterki przednich świateł DRL LED

Pisałem o tym samym na innym forum. Podobno pomaga zmiana softu dla BCM (wersja BV6N-14A073-XA). Ktoś pisał że nawet sporadycznie serwisy wymieniały całe lampy w ramach gwarancji ale później dali sobie spokój. I masz racje w ASO wielka olewka w tym temacie.

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Ostatnio edytowane przez Masterjam ; 23-02-2017 o 14:08
Masterjam jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-02-2017, 15:20   #6
edmun
ford::expert
 
Avatar edmun
 
Imię: Ponury żniwiarz
Zarejestrowany: 08-02-2014
Skąd: Birmingham UK
Model: MK3 Estate Titanium X EcoBoost 182KM
Silnik: 1.6
Rocznik: 2012
Postów: 4,368
Domyślnie Odp: Jak zdiagnozować usterki przednich świateł DRL LED

Ehh swoim kablem na pewno tego nie bede robil.
Zobaczymy.. Na razie obstawiam ze alternator cos za duzo wali, bo tak jak mowilem, pewnie akumulator sie zmeczyl, albo gdzies masa zle trzyma. W poprzednich autach, naladowanie akumulatora zazwyczaj rozwiazywalo wszelkie problemy Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. (a przy okazji jest restart calego kompa jak sie odlaczy aku na kilka godzin).

Moze warto jakies dochodzenie zrobic i sprawdzic czy tylko jest kilka przypadkow czy tez jest to na szersza skale?
edmun jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-02-2017, 18:58   #7
Masterjam
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 12-10-2010
Skąd: Warszawa
Model: VW T-Cross
Silnik: 1.0 115KM
Rocznik: 2019
Postów: 215
Domyślnie Odp: Jak zdiagnozować usterki przednich świateł DRL LED

No nie wiem. NIe jest to odoosobniony przypadek. U mnie jest to tylko w momencie właczenia xenonów jak drl się zmniejszają moc świecenie. Przy włączonych tylko DRL nie ma tego problemu (na razie). Szkoda że nie można ustawić kompem tak aby całkowicie się wyłączały w momencie włączania świateł mijania
Masterjam jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-02-2017, 15:44   #8
boncio
ford::expert
 
Avatar boncio
 
Zarejestrowany: 03-11-2009
Skąd: Łódź
Model: Audi Q3 Sportback/Mazda CX-3
Silnik: 1.4e 245KM/2.0 121KM
Rocznik: 2022/2019
Postów: 3,725
Domyślnie Odp: Jak zdiagnozować usterki przednich świateł DRL LED

Muszą świecić się ciemniej jako pozycyjne. Światłami steruje bezpośrednio BCM, DRL też.
Dawno temu ktoś tu nawet umieszczał filmiki migających DRL w nowym Focusie przy włączonym silniku. Stabilnie swieciły tylko przy wyłączonym, ale wtedy napięcie jest z aku. Widocznie słaba jest stabilizacja napięcia.
boncio jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-12-2020, 09:20   #9
grundi_bdg
ford::advanced
 
Avatar grundi_bdg
 
Imię: Arek
Zarejestrowany: 24-01-2015
Skąd: Bydgoszcz
Model: Ford Connect ACTIVE/Kia ProCeed GT MY2022
Silnik: 1,5 TDCI 120 KM /1,6 T-GDi 206 KM
Rocznik: 2022/2021
Postów: 331
Domyślnie Odp: Jak zdiagnozować usterki przednich świateł DRL LED

Panowie, odgrzeję*kotleta, czy udało się coś ustalić odnośnie mrugania dziennych? właśnie dziś podczas grzania szyb od mrozu, wyszedłem obejrzeć żony auto i zauważyłem że pomimo włączonych xenonów "ledy" mrugały sobie delikatnie,
grundi_bdg jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-12-2020, 09:22   #10
edmun
ford::expert
 
Avatar edmun
 
Imię: Ponury żniwiarz
Zarejestrowany: 08-02-2014
Skąd: Birmingham UK
Model: MK3 Estate Titanium X EcoBoost 182KM
Silnik: 1.6
Rocznik: 2012
Postów: 4,368
Domyślnie Odp: Jak zdiagnozować usterki przednich świateł DRL LED

Odpowiedź jest prosta.
Już niedługo czeka Cię wymiana akumulatora Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Serio serio.
Nie będziesz miał żadnych problemów z odpalaniem, aż pięknego razu nie usłyszysz nic i zobaczysz dyskotekę na desce rozdzielczej.
Pierwsze objawy po mrugających LED DRL było, że po zgaszeniu silnika, radio grało zdecydowanie za krótko (inaczej mówiąc, wyłączało się jakoś za szybko)

(kojarzę, że ktoś gdzieś kiedyś wspominał o tym samym i też skończyło się jak u mnie, że akumulator już ledwo dyszał)

Jakie masz napięcia w spoczynku?

Ostatnio edytowane przez edmun ; 31-12-2020 o 09:24
edmun jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:43.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.