Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 30-12-2021, 16:54   #1
pzpzpzpzpz
ford::amateur
 
Imię: pzpzpzpzpz
Zarejestrowany: 30-12-2021
Skąd: Warszawa
Model: mondeo
Silnik: 2.0 ecoboost
Rocznik: 2011
Postów: 9
Domyślnie Wysoka temperatura silnika, przegrzewanie się silnika(?) 2.0 benzyna, 203km ecoboost

Cześć,

Przed założeniem tego tematu, sprawdziłem czy podobny problem był już rozwiązywany na forum. Znalazłem kilka cennych odpowiedz w dziale Ford Focus, ale nie wiem czy będą miały zastosowanie do Mondeo.

Mam nadzieję, że ktoś z posiadaczy Mondeo w przeszlości poradził sobie z tym problemem.

Miesiąc temu kupiłem Mondeo mk4, rocznik 2011 r., przejechane 230 tyś., silnik 2.0 benzyna ecoboost 203km, skrzynia automatyczna. Ostatni serwis w maju 2021 - wymiana świec, olejów i filtrów. Zaobserwowano małe zapocenie pod uszczelką zaworów i naderwaną poduszkę silnika - do obserwacji.

Problem z wysoką temperaturą silnika zaobserwowałem przez przypadek. Po przejechaniu jakiś 2500 km od zakupu auta od poprzedniego właściciela włączyłem w komputerze pokładowym opcję pokazywania temperatury silnika cały czas, a nie tylko na postoju.

Jak wygląda problem:

1. Odpaliłem silnik, wrzuciłem neutralny bieg i po 5 minutach postoju temperatura silnika wzrosła z 31 do 68 stopni.
2. Ruszyłem na spokojną przejażdżkę. Jechałem z prędkością 20-40km/h po wiejskich drogach przez 5 km. Po 5 minutach 96 stopni.
3. Przycisnąłem do 120km/h i tak jechałem jakieś 2km. Temperatura skoczyła do 108 stopni.
4. Po zatrzymaniu i wyłączeniu auta włączył się wentylator chłodnicy na jakieś 2-3 minuty i później sam wyłączył się.

Największą zaobserwowaną temperaturą było 117 stopni - pasek na desce rozdzielczej zapalił się na czerwono, a po kilku sekundach dalszej jazdy spadło do 110,100 i 95.

Klimatyzacja działa prawidłowo: grzeje i ochładza w zależności od wybranego programu.

Auto nigdy się nie wyłączyło, nie wydawało dziwnych odgłosów, jezdzi bardzo dobrze, szybko przyspiesza itp. Srednie spalanie na komputerze 11 litrów, po przejechaniu 2 pełnych baków: 8,5 litra. W ciągu ostatniego miesiąca zaniepokoił mnie włączający się wentylator po zaparkowaniu i wyłączeniu silnika, który odpalał się raz na dwa/trzy przejazdy po miescie.

Czy jechać z nim do ASO i wyłożyć pare stów na diagnostykę czy ktoś z Was miał podobny problem i można go rozwiązać bez przepłacania w dobrym warsztacie? Czytałem, że usterka termostatu daje najczęściej efekt niedogrzania silnika niż jego przegrzania.


Ostatnio edytowane przez pzpzpzpzpz ; 30-12-2021 o 17:02
pzpzpzpzpz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-12-2021, 17:06   #2
rajman
ford::professional
 
Avatar rajman
 
Zarejestrowany: 12-07-2009
Skąd: Lublin
Model: Focus MK4
Silnik: 1.5 EcoBubble
Rocznik: 2019
Postów: 1,331
Domyślnie Odp: Wysoka temperatura silnika, przegrzewanie się silnika(?) 2.0 benzyna, 203km ecob

A nie ma przypadkiem na forum już tematów o uszkodzonych pompach wody w EB.
rajman jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-12-2021, 17:12   #3
pzpzpzpzpz
ford::amateur
 
Imię: pzpzpzpzpz
Zarejestrowany: 30-12-2021
Skąd: Warszawa
Model: mondeo
Silnik: 2.0 ecoboost
Rocznik: 2011
Postów: 9
Domyślnie Odp: Wysoka temperatura silnika, przegrzewanie się silnika(?) 2.0 benzyna, 203km ecob

Szczerze mówiąc nie wpadłem na to, że przyczyną usterki może być pompa wody. W podobnym wątku ford focus najczęściej pojawiał się odpowiedzi, żeby zrobić porządek z uszczelką głowicy/termostatem/żaluzjami chłodnicy.
pzpzpzpzpz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-12-2021, 21:17   #4
rajman
ford::professional
 
Avatar rajman
 
Zarejestrowany: 12-07-2009
Skąd: Lublin
Model: Focus MK4
Silnik: 1.5 EcoBubble
Rocznik: 2019
Postów: 1,331
Domyślnie Odp: Wysoka temperatura silnika, przegrzewanie się silnika(?) 2.0 benzyna, 203km ecob

No to jest oczywiście trop. Test na uszczelkę kosztuje grosze, prace żaluzji można sprawdzic organoleptycznie albo forscanem.
rajman jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-12-2021, 07:23   #5
pzpzpzpzpz
ford::amateur
 
Imię: pzpzpzpzpz
Zarejestrowany: 30-12-2021
Skąd: Warszawa
Model: mondeo
Silnik: 2.0 ecoboost
Rocznik: 2011
Postów: 9
Domyślnie Odp: Wysoka temperatura silnika, przegrzewanie się silnika(?) 2.0 benzyna, 203km ecob

Dziękuję za odpowiedź. Czy wymieniając pompe wody warto też zmienić rozrząd? Wiem, że tak - w przypadku rozrządu na pasku, ale tutaj jest łańcuch.
pzpzpzpzpz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-12-2021, 08:35   #6
Parch
ford::expert
 
Imię: Rafał
Zarejestrowany: 11-01-2006
Skąd: Wrocław
Model: S-MAX
Silnik: 2.0 Duratec HE
Rocznik: 2010
Postów: 3,027
Domyślnie Odp: Wysoka temperatura silnika, przegrzewanie się silnika(?) 2.0 benzyna, 203km ecob

Nie warto jeśli nie ma oznak zużycia. Pompa wody na szczęście nie jest związana z rozrządem w tym motorze.
WDR. Pompa wody tylko oryginał! Zamienniki są bardzo ryzykowne.
Do poczytania:
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Parch jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-12-2021, 15:37   #7
klocolus
ford::professional
 
Avatar klocolus
 
Imię: Karol
Zarejestrowany: 29-08-2013
Skąd: w-wa
Model: mondeo MK4 / MK5
Silnik: 1.6 eb ~210KM / 2.0 tdci 215KM
Rocznik: 2014 / 2017
Postów: 1,520
Domyślnie Odp: Wysoka temperatura silnika, przegrzewanie się silnika(?) 2.0 benzyna, 203km ecob

Cytat:
Napisał Parch Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Pompa wody tylko oryginał! Zamienniki są bardzo ryzykowne.
Albo mocniejsza od 2.3 ecoboosta od razu Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Z takim przegrzewaniem trzeba uważać i szybko reagować bo może się skończyć na uszkodzeniu silnika w krótkim czasie.

ASO moim zdaniem omijać, dobry serwis niezależny albo kogoś kto się na tym zna.

Cytat:
Napisał pzpzpzpzpz Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Największą zaobserwowaną temperaturą było 117 stopni - pasek na desce rozdzielczej zapalił się na czerwono, a po kilku sekundach dalszej jazdy spadło do 110,100 i 95.
Kilku sekundach? Podejrzanie szybko jak na zmiany w zakresie 22 stopni. To by wyglądało jakby termostat się nagle otworzył, może po prostu się przycina. 95 stopni to dokładnie temperatura otwarcia termostatu w tym silniku. Ja bym zaczął od bardzo dokładnego płukania układu chłodniczego, test na UPG, następnie termostat i pompa + nowy płyn.
Co ciekawe późniejsze 2.0 ecoboost miały termostaty chyba 80 stopni zamiast 95 stopni, osobiście bym taki zamontował wydaje mi się, że powinny pasować. Jak coś mam w Warszawie taki możemy porównać na 100%
klocolus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-01-2022, 13:33   #8
pzpzpzpzpz
ford::amateur
 
Imię: pzpzpzpzpz
Zarejestrowany: 30-12-2021
Skąd: Warszawa
Model: mondeo
Silnik: 2.0 ecoboost
Rocznik: 2011
Postów: 9
Domyślnie Odp: Wysoka temperatura silnika, przegrzewanie się silnika(?) 2.0 benzyna, 203km ecob

Dziękuje za odpowiedzi. Coś mnie tknęło i zajrzałem jeszcze raz pod maskę, żeby obejrzeć chłodnice. Nie wygląda na zabrudzoną itp. Zajrzałem też do zbiornika płynu chłodniczego - płyn poniżej poziomu minimalnego. Nie wiem czy 1000 km wcześniej była odpowiednia ilość płynu, bo nawet tam nie zajrzałem. Przegląd auta i wymiana wszystkich płynów/olejów była w maju 2021. Możliwe, że płyn wyparował? Nie widziałem wyciekòw, a pod samochodem nigdy nie było żadnych plam. No i druga sprawa…sprawdziłem tez poziom oleju - był tylko na czubku bagnetu. Na komputerze pokładowym nigdy nie wyskoczył komunikat o braku czy niskim poziomie oleju. Co tu jest grane? Czyżby głowica do roboty?
pzpzpzpzpz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-01-2022, 22:17   #9
M.A.G.
FCP member
 
Avatar M.A.G.
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 27-11-2009
Skąd: Lubin
Model: S-Max / Octavia
Silnik: 2.0 EB PS / 1.5 TSI DSG
Rocznik: 2010 / 2021
Postów: 587
Domyślnie Odp: Wysoka temperatura silnika, przegrzewanie się silnika(?) 2.0 benzyna, 203km ecob

Cytat:
Napisał pzpzpzpzpz Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Na komputerze pokładowym nigdy nie wyskoczył komunikat o braku czy niskim poziomie oleju. Co tu jest grane? Czyżby głowica do roboty?
Nie chcę być pesymistą, ale miałem do "roboty" silnik właśnie po takiej przygodzie - olej wyrzygało i nie miałem żadnej informacji o braku oleju lub spadku ciśnienia - tyle, że temperatura mi nie skakała Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
M.A.G. jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-01-2022, 09:07   #10
pzpzpzpzpz
ford::amateur
 
Imię: pzpzpzpzpz
Zarejestrowany: 30-12-2021
Skąd: Warszawa
Model: mondeo
Silnik: 2.0 ecoboost
Rocznik: 2011
Postów: 9
Domyślnie Odp: Wysoka temperatura silnika, przegrzewanie się silnika(?) 2.0 benzyna, 203km ecob

Możecie polecić, jakiś warsztat z ogarniętym mechanikiem od forda w Warszawie? Czytałem dobre opinie o warsztacie przy Puszczy Kampinoskiej (Truskaw) i solid garage przy Połczyńskiej. Będę wdzięczny za jakiś namiar na sprawdzone miejsce.
pzpzpzpzpz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:47.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.