Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 06-05-2014, 06:42   #1
Kobranocka
ford::average
 
Avatar Kobranocka
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 01-05-2012
Skąd: Dąbrówka okolice Starogardu Gdańskiego
Model: MONDEO GHIA COMBI
Silnik: 2.0 TDCI 130KM
Rocznik: 2002/2003
Postów: 56
Domyślnie Dym z kratek wentylacyjnych po odpaleniu auta

Witam serdecznie

Posiadam Forda Mondeo MK3 2.0 TDCI 2002r z climatronikiem

Opis problemu:
Podczas uruchomienia auta w kratkach wentylacyjnych pojawił się jasny dym o zapachu spalenizny. Głownie zadymiło się z kratki przy fotelu pasażera i kratek środkowych ale w mniejszym stopniu.

Co stwierdziłem:
Brak załączenia klimatyzacji, tempomatu. Wentylator reaguje i zwiękasza obraty (wymuszenie ręczne)

Co sprawdziłem:
Zadziałało zabezpieczenie przeciążeniowe w postaci bezpiecznika F82.
Sprawdziłem podgrzewacze spryskiwaczy oba sprawne ale dla pewności wypiąłem je (wtyczki)
Wymieniłem bezpiecznik F82 (7,5A)
Przeprowadziłem test klimatyzacji (OFF i nawiew na nogi jednocześnie i w ciągu 2s przcisk AUTO) - brak jakichkolwiek błędów, (OFF i nawiew na nogi i w ciągu 2s nawiew na wprost) - brak jakichkolwiek błedów.
Zrobiłem małą rundkę po okolicy - tempomat działa, sprężaka klimatyzacji załącza się ale .... no właśnie to ale....
Jak na razie nie jestem w stanie przy obecnej pogodzie sprawdzić działania klimy w automacie ale co zauważyłem, że przy ustawieniu temperatury na wyświetlaczy na LO i załączeniu klimatyzacji wentylator nie startuje na pełnym biegu no i nie słychać podczas załączenia klimy otwarcia jakiejś z klap. Poprostu klima załącza się i wentylator dmucha na takim biegu jak przed załączeniem klimy

Poprzednio przy załączeniu klimy było słychać tak jakby otwierała sie jakaś klapa i zwiększał sie przepływ powietrza.

Czy ktos posiada pełną listę obwodów zabezpieczonych bezpiecznikiem F82??? Moja wiedza kończy się na tempomacie, klimatyzacji, podgrzewaczach spryskiwaczy.

Stawiam na któryś z siłowników lub cos dzieje się z samym sterowaniem

Czy już ktos miał podobny problem??? Jak co to proszę o wskazówki drogich kolegów.


Ostatnio edytowane przez Kobranocka ; 06-05-2014 o 06:50
Kobranocka jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-05-2014, 06:55   #2
Tvvardy
ford::professional
 
Avatar Tvvardy
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 28-05-2012
Skąd: Szczecin
Model: OOOO A6
Silnik: V6
Rocznik: Adekwatny do wieku
Postów: 1,765
Domyślnie Odp: Dym z kratek wentylacyjnych po odpaleniu auta

A dioda w skrzynce w komorze silnika D35 jak się nie mylę jest sprawna?

Ostatnio edytowane przez Tvvardy ; 06-05-2014 o 06:58
Tvvardy jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-05-2014, 07:04   #3
Kobranocka
ford::average
 
Avatar Kobranocka
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 01-05-2012
Skąd: Dąbrówka okolice Starogardu Gdańskiego
Model: MONDEO GHIA COMBI
Silnik: 2.0 TDCI 130KM
Rocznik: 2002/2003
Postów: 56
Domyślnie Odp: Dym z kratek wentylacyjnych po odpaleniu auta

Cytat:
Napisał Tvardy Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
A dioda w skrzynce w komorze silnika D35 jak się nie mylę jest sprawna?
Tego nie sprawdzałem. A za co odpowiada ta dioda??

Jeśli nawet dioda jest uszkodzona to jest skutek tak jak przepalony bezpiecznik F82 a przyczyna tkwi zupełnie w innym miejscu. Z jakiegoś powodu dym sie pojawił.
Kobranocka jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-05-2014, 07:11   #4
Tvvardy
ford::professional
 
Avatar Tvvardy
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 28-05-2012
Skąd: Szczecin
Model: OOOO A6
Silnik: V6
Rocznik: Adekwatny do wieku
Postów: 1,765
Domyślnie Odp: Dym z kratek wentylacyjnych po odpaleniu auta

Jest to komponent sterowania klimy odpowiedzialna za sterowanie wentylatorem. Jeśli jest "przebita" czyli ma zwarcie, które mogło pójść na przewód który od niej idzie i ten przewód się po prostu pali. Tester do diod i sprawdź ów diodę.
Tvvardy jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-05-2014, 07:22   #5
Kobranocka
ford::average
 
Avatar Kobranocka
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 01-05-2012
Skąd: Dąbrówka okolice Starogardu Gdańskiego
Model: MONDEO GHIA COMBI
Silnik: 2.0 TDCI 130KM
Rocznik: 2002/2003
Postów: 56
Domyślnie Odp: Dym z kratek wentylacyjnych po odpaleniu auta

Cytat:
Napisał Tvardy Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Jest to komponent sterowania klimy odpowiedzialna za sterowanie wentylatorem. Jeśli jest "przebita" czyli ma zwarcie, które mogło pójść na przewód który od niej idzie i ten przewód się po prostu pali. Tester do diod i sprawdź ów diodę.
W opisie dioda D35 - dioda klimatyzacji
No ale taki lakoniczny opis nic mi nie mówił. Bardziej stawiałem że ta dioda jest od sterowania sprężarką.

Jak wrócę do domu to sprawdzę (z tym nie będzie problemu)
Tylko co zauważyłem wentylator pracuje i reaguje w automacie zwiększając obroty przy dogrzewaniu kabiny tylko nie ma słychać prawdopodobnie otwarcia klapy i zwiększenia obrotów przy załączeniu klimy.

Ręcznie również można regulować obroty wentylatora

Szukałem gdzieś schematu poglądowego całego układu sterowania ale nie znalazłem. Czy tam jest jeden czy dwa wentylatory. Jeden do klimy a drugi do ogrzewania?

Ostatnio edytowane przez Kobranocka ; 06-05-2014 o 07:25
Kobranocka jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-05-2014, 07:41   #6
Tvvardy
ford::professional
 
Avatar Tvvardy
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 28-05-2012
Skąd: Szczecin
Model: OOOO A6
Silnik: V6
Rocznik: Adekwatny do wieku
Postów: 1,765
Domyślnie Odp: Dym z kratek wentylacyjnych po odpaleniu auta

Skoro przepalił się F82 to wina grzanych spryskiwaczy. Maska w górę podłączasz jeden z tych odłączonych włączasz zapłon, jeśli się nie dymi to podłączasz drugi.
Tvvardy jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-05-2014, 08:04   #7
Kobranocka
ford::average
 
Avatar Kobranocka
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 01-05-2012
Skąd: Dąbrówka okolice Starogardu Gdańskiego
Model: MONDEO GHIA COMBI
Silnik: 2.0 TDCI 130KM
Rocznik: 2002/2003
Postów: 56
Domyślnie Odp: Dym z kratek wentylacyjnych po odpaleniu auta

Cytat:
Napisał Tvardy Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Skoro przepalił się F82 to wina grzanych spryskiwaczy. Maska w górę podłączasz jeden z tych odłączonych włączasz zapłon, jeśli się nie dymi to podłączasz drugi.
W tym przypadku nie wydaje mi się, że to wina spryskiwaczy (Już to kiedyś przerabiałem i faktycznie bezpiecznik wywalił mi po uszkodzeniu grzałki) Spryskiwacze maja ok. 2 Ohmy więc sa ok. Oczywiście moge to sprawdzić podłączając powtórnie spryskiwacze w obwód.

Zaraz jak sie zadymiło podniosłem maskę i od strony silnika czy też spryskiwaczy nie było żadnych oznak zadymienia czy też przykrego zapachu spalenizny. Dym pojawił sie tylko z kratek i to bardziej po stronie pasażera.

Zastanawia mnie czy w mondku z climatronikiem jest jeden wentylator nawiewu czy dwa. Jestem laikiem w tych sprawach więc pytam.

Z tego co gdzieś tam wyczytałem to w tym układzie pod tym zabezpieczeniem F82 mogą byc podpięte elektryczne siłowniki klap
Kobranocka jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-05-2014, 09:09   #8
Tvvardy
ford::professional
 
Avatar Tvvardy
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 28-05-2012
Skąd: Szczecin
Model: OOOO A6
Silnik: V6
Rocznik: Adekwatny do wieku
Postów: 1,765
Domyślnie Odp: Dym z kratek wentylacyjnych po odpaleniu auta

Podłącz pod kompa i zobacz co pokaże. Można zobaczyć jak pokaże działanie klapek itp powinny się zmieniać parametry.
Tvvardy jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-05-2014, 15:45   #9
juri2069
ford::expert
 
Imię: wojciech
Zarejestrowany: 08-03-2013
Skąd: Krosno , Nisko
Model: Smax
Silnik: 2.0 TDCI / 140 KM
Rocznik: 2014
Postów: 2,931
Domyślnie Odp: Dym z kratek wentylacyjnych po odpaleniu auta

Nie szkodzi że nie śmierdziało po podniesieniu klapy. Warto odpiąć to wygłuszenie i sprawdzić grzałki.
Chyba że sprawdziłeś ale nic nie pisałeś o tym abyś sprawdzał właśnie grzałki, a tylko ponoć nie czułeś zapachu , a to różnica
juri2069 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-05-2014, 19:44   #10
HUDY147
ford::advanced
 
Avatar HUDY147
 
Zarejestrowany: 12-11-2009
Skąd: Bochnia
Model: Mondeo
Silnik: 1.8 16V LPG
Rocznik: 2003
Postów: 215
Domyślnie Odp: Dym z kratek wentylacyjnych po odpaleniu auta

A może zwyczajnie spalił się czujnik temperatury wewnętrznej (ten z silniczkiem zasysającym powietrze), jest tam troche elektroniki wewnątrz.
HUDY147 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:14.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.