Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 20-06-2014, 10:58   #1
lucyfer1980
ford::beginner
 
Imię: lukasz
Zarejestrowany: 29-11-2012
Skąd: nottingham
Model: ford transit T330
Silnik: 2.4
Rocznik: 2008
Postów: 13
Domyślnie Nie moge ustawic zbieznosci

Witam wszystkich, ford transit 2.4 2008 moj nastepny problem to zbierznosc, nikt nie moze dobrze ustawic, caly czas sciaga do lewej strony, bylem juz u 4 specjalistow w tym roku i kilku w zeszlym i zaden nie dal rady, sie znaczy mowia ze ustawili ok i powinno byc dobrze a nie jest, juz nie mam sily wymieniac opon.
Mial juz ktos taki problem?

lucyfer1980 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-06-2014, 11:08   #2
MIREKTERAZPOLSKA
ford::professional
 
Imię: Mirosław
Zarejestrowany: 08-11-2011
Skąd: wrocław
Model: transit
Silnik: 2,2
Rocznik: 2009
Postów: 1,525
Domyślnie Odp: Nie moge ustawic zbieznosci

sprawdź mocowania tylnych resorów
MIREKTERAZPOLSKA jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-06-2014, 13:46   #3
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Nie moge ustawic zbieznosci

Zbieżność nie musi mieć bezpośredniego związku ze ściąganiem w lewo lub w prawo. Koła mogą być zbieżne lub rozbieżne - a auto nie będzie ściągało. Natomiast ma to decydujący i duży wpływ na zużycie opon.
O wiele ważniejsze pod kątem efektu ściągania jest ustawienie pozostałych kątów kół oraz kąta wyprzedzenia zwrotnicy.
W Transicie w zasadzie nie reguluje się tych kątów, jeżeli dopuszczalne wartości kątów są przekroczone - można jeszcze sprawdzić silentbloki wahaczy oraz mocowanie kolumny McPhersona w nadkolu - jeżeli są wybite, wypracowane, kąty będą nieprawidłowe.
Może być też uszkodzony amortyzator kolumny lub jego przegub zwrotnicy.
Może bruździć uszkodzony rozdzielacz serwa kierownicy na maglownicy.

Radziłbym pojechać na laserowe sprawdzenie całej geometrii wszystkich kół do jakiegoś przytomnego diagnosty, zdarzają się nawet przypadki, że tylny most jest uderzony i krzywy i tylne koła nie zachowują równoległości. Także tylny most może być przesunięty jednostronnie na resorach.

Także opony na przednich kołach mają olbrzymi i decydujący wpływ na ściąganie. Tylko identyczne opony pod kątem przebiegu i wypracowania bieżnika nie będą dawały efektu ściągania. Jeżeli np założysz na przedniej osi z jednej strony koło z tylnej osi (opona na nim ma ostre, niewypracowane krawędzie boczne), a z drugiej strony pozostawisz oponę która ma już duży przebieg na przedniej osi (najczęściej mocno lub całkowicie wypracowana zewnętrzna krawędź opony, zaokrąglona) - to auto będzie bardzo mocno ściągało - w czasie jazdy, w czasie przyspieszania i w drugą stronę podczas hamowania.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 21-06-2014 o 15:23
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-06-2014, 23:12   #4
baner
ford::average
 
Imię: banerek
Zarejestrowany: 26-04-2014
Model: transit 350
Silnik: 2.4 140 + program
Rocznik: 2008
Postów: 90
Domyślnie Odp: Nie moge ustawic zbieznosci

ja stawiam na górę amortyzatora. Ja mam 40k przebiegu i już mam do wymiany. Też ustawiałem zbieżność - tam gdzie to robię od 10 lat - i tym razem im nie wyszło. Naszczęście u mnie objawia się to jedynie krzywą kierownicą.
Jak wojtek napisał - przytomny diagnosta poinformowany o problemie znajdzie przyczynę.
Może też być tak, że auto dostało w koło ale wtedy to wychodzi na kątach natarcia.
baner jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-06-2014, 23:40   #5
AKIM
ford::advanced
 
Avatar AKIM
 
Imię: Grzegorz
Zarejestrowany: 05-05-2011
Skąd: Mielec
Model: Transit, Seat Alhambra
Silnik: 2.5 D, 1.9TDI
Rocznik: 1999, 1999
Postów: 385
Domyślnie Odp: Nie moge ustawic zbieznosci

Zapal silnik i jednym palcem powoli kręć w prawo potem w lewo, jeżeli w lewo idzie lżej to pomimo zbieżności i całej reszty będzie ściągać w lewo. Winna maglownica. Ile ja straciłem kasy w passacie na ustawienia geometrii zmiany el. zawieszenia dopiero jeden kumaty mechanik mi to pokazał. Po wymianie maglownicy jak ręką....
PS
maglownica nie miała grama luzu, wycieku itp.
AKIM jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-06-2014, 20:53   #6
lucyfer1980
ford::beginner
 
Imię: lukasz
Zarejestrowany: 29-11-2012
Skąd: nottingham
Model: ford transit T330
Silnik: 2.4
Rocznik: 2008
Postów: 13
Domyślnie Odp: Nie moge ustawic zbieznosci

Dzieki wszyskim. Jezeli chodzi o kierownice to jest przekzywiona troche w lewo, musze ja trzymac troche w prawo zeby auto jechalo prosto, bylem juz na laserowy dwa razy, i dalej jest jak bylo, jeden gosc powiedzial ze wydaje mu sie prawa strona jest troche wyzej, i ze jak ustawi i bedzie dobrze na papierze, ale jak zjedzie to moze byc zle... jezeli chodzi o opony to lewa z lewej strony jest juz bardzo zjechana... moze to jest przyczyna... kupie moze dwie nowe opony i zobacze, moze to tylko wina opony, ale mialem juz nowe z przodu i tez sciagalo, tylko ze to bylo przed wymiana resora. sprawdze jeszcze ta maglownice jak Kolega AKIM pisal, bo moj znajomy tez mial problem w mercedesie i to wlasnie byla wina tej maglownicy.
Baner co masz na mysli mowiac górę amortyzatora?? jak to sprawdzic?
Zgredzik a jak sprawdzic czy nie jest przesuniety na resorach? bo moze jest, moze zle mi zalozyli, a czy moze byc ze jeden jest inny? bo jak sie ostatnio przygladalem to wydawalo mi sie ze sa troche inne, moze mi sie tylko wydawalo...
lucyfer1980 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-06-2014, 21:21   #7
Basra
ford::professional
 
Imię: Stan
Zarejestrowany: 29-12-2013
Skąd: Johannesburg/RPA
Model: Ford E-150 Conversion
Silnik: 4.6
Rocznik: 2006
Postów: 1,756
Domyślnie Odp: Nie moge ustawic zbieznosci

Witam

Z wydruku geometrii odczytasz jakie odchylenia są na tylnej osi.

pozdrawiam
Basra jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-06-2014, 22:33   #8
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Nie moge ustawic zbieznosci

Pomijajając, że ręsory powinny być takie same - to może się zdarzyć, że na luźnych tzw. strzemionach (to pręty w kształcie litery "U") mocujących most do resorów ten most może się jednostronnie przesunąć. Jest wtedy zakłócona cała geometria auta bo jedzie ono nieco bokiem.
Ale jak napisał Basra - taki feler wyszedłby na pomiarze geometrii.

Zacznij od opon - mają olbrzymi wpływ na ściąganie, a jeśli piszesz że jedna jest schlastana bardziej od drugiej, to nie ma co szukać gdzie indziej - to trzeba wyjaśnić w pierwszej kolejności.

Kolumna amortyzatora mocowana jest w nadkolu poprzez poduszkę - duży okrągły element metalowo gumowy, w który wchodzi szpilka amortyzatora. Jeżeli jest wypracowana, wybita - góra amortyzatora jest przesunięta i zmieniają się kąty wyprzedzenia zwrotnicy i pochylenia koła. Ale na razie daj spokój z tym - tam jest ciężki dostęp i trzeba mieć specjalne przyrządy do ściśnięcia sprężyny...
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-06-2014, 10:02   #9
baner
ford::average
 
Imię: banerek
Zarejestrowany: 26-04-2014
Model: transit 350
Silnik: 2.4 140 + program
Rocznik: 2008
Postów: 90
Domyślnie Odp: Nie moge ustawic zbieznosci

Wojtek już napisał co miałem na myśli. Dodam tylko że z mojego doświadczenia wynika, że jeśli nie da się ustawić zbieżności a wszystko wydaje się być dobre to winą są łożyska amora. Podczas zbieżności wyjdzie fajnie, później postawią Cię na kołach i wszystkie kąty szlag trafia. Trzeba pobujać autem w różne strony i badać czy tam jest sztywno czy coś się przemieszcza, czasami potrafi lekko stuknąć przy machaniu kierownicą...
A tak na marginesie - specjalny przyrząd do spięcia sprężyny kupiłem ostatnio za 40 zł...
baner jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-06-2014, 21:38   #10
Basra
ford::professional
 
Imię: Stan
Zarejestrowany: 29-12-2013
Skąd: Johannesburg/RPA
Model: Ford E-150 Conversion
Silnik: 4.6
Rocznik: 2006
Postów: 1,756
Domyślnie Odp: Nie moge ustawic zbieznosci

Witam

Wartość nominalna kąta pochylenia koła osi tylnej to 0 stopnia.Zbieżności też 0 stopnia.Mowa o modelu Transit 2006 napęd na koła tylne.

pozdrawiam
Basra jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:49.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.