Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Fiesta
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 09-06-2012, 12:47   #1
fordzik161
ford::amateur
 
Imię: Adam
Zarejestrowany: 09-06-2012
Skąd: Warszawa
Model: Fiesta1.3CLX
Silnik: HCS
Rocznik: 1993
Postów: 2
Domyślnie element w skrzyni obracający linkę prędkościomierza

Witam.
W mojej Fieście mk3, 1.3 CLX nie działa prędkościomierz, oraz licznik km.
Sprawdziłem, że obracanie dolnej końcówki linki w jej kołnierzu powoduje, że licznik zaczyna pokazywać prędkość.Dolna końcówka linki wygląda na dobrą,
więc przypuściłem (nie wiem, czy słusznie) - że przyczyna jest w tym, co ją napędza wewnątrz skrzyni biegów.Ta linka dostawała napęd poprzez element VSS - czujnik prędkości pojazdu (z 3-ma przewodami) - ale efekt był ten sam, czy linkę wkręciłem bezp. na skrzynię, czy przez ten VSS.
Dodatkowo włożyłem w miejsce końcówki linki pręt o takim samym przekroju kwadratowym - i nie obracał się przy wolnej jeździe auta. Więc podejrzane jest "to coś", co napędza linkę w skrzyni. Czy ktoś może wie - co to jest, oraz jak się do tego dostać (jeśli możliwe bez rozbiórki skrzyni) ?
Na "wieżyczce" w którą wchodzi linka jest z boku wystający ok.5 mm pręt(ok. 4 mm średnicy), który blokuje (prawdopodobnie) płaską, ściętą nakrętkę umożliwiającą wyjęcie - tak się domyślam - "z zewnątrz" tej wieżyczki wraz z zawartością. Niestety próby wyciągnięcia tego bolca bocznymi szczypcami były bezskuteczne, ześlizgiwały się. Czy jest do tego jakiś specjalistyczny ściągacz, czy wogóle tędy nie można się dostać do środka i trzeba rozbierać skrzynię?
Proszę o pomoc, ponieważ w znanych mi wydawnictwach i poradnikach nie było nic o tym, a jakaś bardziej specjalistyczna i szczegółowa "literatura" w sieci jakoś się ostatnio stała trudna do odszukania, albo ja nie umiem szukać.
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów, może ktoś coś wie na ten temat, byłbym wdzięczny za pomoc.

fordzik161 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-06-2012, 14:07   #2
Kubus88
ford::average
 
Zarejestrowany: 17-08-2010
Skąd: okolice Radomia
Model: H. Accord & Jaguar XJ6
Silnik: 2.2 & 3.2
Rocznik: 1992 & 1996
Postów: 158
Domyślnie Odp: element w skrzyni obracający linkę prędkościomierza

Coś takiego powinno wchodzić (chyba) do skrzyni jak na zdjęciu. Wyjmiesz to bez otwierania skrzyni. Jeśli okaże się, że to nie to, to może okazać się, że element na wałku w skrzyni który napędzą tą część ze zdjęcia się wytarł. Element w skrzyni na wałku też jest niestety prawdopodobnie plastikowy a jego wymiana to konieczność rozbiórki skrzyni.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpeg 1.jpeg (7.7 KB, 39 wyświetleń)
Kubus88 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-06-2012, 14:47   #3
stasiek49
ford::expert
 
Avatar stasiek49
 
Zarejestrowany: 14-03-2006
Skąd: ZAWIERCIE
Model: MK 3.5 MK5
Silnik: 1,1i 1.8TDDI
Rocznik: 1995 2002
Postów: 3,278
Domyślnie Odp: element w skrzyni obracający linkę prędkościomierza

to kółko w skrzyni jest stalowe
__________________
stasiek49 nie udzielam porad na PW
stasiek49 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-06-2012, 15:36   #4
Kubus88
ford::average
 
Zarejestrowany: 17-08-2010
Skąd: okolice Radomia
Model: H. Accord & Jaguar XJ6
Silnik: 2.2 & 3.2
Rocznik: 1992 & 1996
Postów: 158
Domyślnie Odp: element w skrzyni obracający linkę prędkościomierza

...możliwe, ja musiałem wymienić w swoim Escorcie to niestety był plastik.
Kubus88 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-06-2012, 20:25   #5
fordzik161
ford::amateur
 
Imię: Adam
Zarejestrowany: 09-06-2012
Skąd: Warszawa
Model: Fiesta1.3CLX
Silnik: HCS
Rocznik: 1993
Postów: 2
Domyślnie Odp: element w skrzyni obracający linkę prędkościomierza

Kubus88, Stasiek49 - Dzięki, jesteście wielcy. Dzięki Wam już wiem na pewno, że "to" jest wyjmowalne od zewnątrz (Kubus8Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum., oraz że ta część plastikowa jest prawdopodobnie w "zamyśle producenta" "przeznaczona na zużycie" - plastik współpracuje z metalowym kółkiem w skrzyni (Stasiek49) - to dla mnie już b. dużo. Więc już w najbliższą sobotę podejmę próbę wymontowania tego, a nast. ewentualnej wymiany. Może zadziała...

Co do meritum - odpowiedzi uważam za wystarczające, jedynie powiadomię jak zrobię to - co było i jak, żeby może ktoś inny też skorzystał.

PS. Jak (mam nadzieję) niebawem zobaczę wskazania prędkościomierza i "żywy" licznik km (dzięki niemu chcę dokładnie obliczyć spalanie) - będzie to w dużej części Wasza zasługa, jeszcze raz dzięki.

PS2. Uwaga ogólna: Chociaż świat, tak ogólnie - ma się (w mojej optyce) - dość kiepsko - to jednak Dobrzy Ludzie (jak Wyżej Wymienieni, oraz wszyscy, którzy poświęcają swój wolny czas odpowiadając bezinteresownie innym) -"ciągną go w górę" - że tak powiem.
fordzik161 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-06-2012, 08:44   #6
JoeMix
ford::professional
 
Avatar JoeMix
 
Zarejestrowany: 07-09-2005
Skąd: Łódź
Model: Fiesta Mk3 Futura
Silnik: 1118ccm 50KM
Rocznik: 1994
Postów: 1,309
Domyślnie Odp: element w skrzyni obracający linkę prędkościomierza

Z tego co wiem to kolor ślimaka ma znaczenie,,,
__________________
podpis usuniety, naruszenie regulaminu paragraf 23 i 24
JoeMix jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:02.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.