Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 31-10-2023, 09:16   #1
rockybalboa
ford::beginner
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 21-06-2014
Skąd: waRSzawa
Model: MK4 Titanium S
Silnik: 2.0 tdci
Rocznik: 2011
Postów: 42
Domyślnie Grzechotanie na półsprzęgle po wymianie kompletu sprzęgła

Cześć,

chciałbym się podzielić z Wami moim doświadczeniem i usłyszeć Wasze zdania.
Posiadam MK4 tdci 140KM 2011r lift.

W drugiej połowie września zaprowadziłem auto do solid garage na wymianę sprzęgła, koła zamachowego i kilku pierdół m.in. uszczelniacz tylny wału.

Po wymianie po dwóch dniach zacząłem słyszeć grzechotanie na półsprzęgłe, podczas wciskania i puszczania pedału sprzęgła. Po kolejnych dwóch dniach podjechałem z powrotem do serwisu i przedstawiłem moje spostrzeżenie. Właściciel jak to przy każdej reklamacji, niechętnie podszedł do tematu, ale potwierdził że coś słychać. Stwierdził, że być może łożysko w skrzyni sie kończy albo coś innego ze skrzynią. No ale problem był tylko i wyłącznie podczas wciskania i puszczania pedału, na wysokości ok 1/3 od pozycji spoczynku.

Umówiliśmy się, że jeszcze pojeżdżę ok 1000km i przyjadę, ponieważ hałas robił się głośniejszy (tutaj film [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] ) nie czekałem i pojechałem do nich.
Tym razem był drugi właściciel, który potwierdził że faktycznie nie jest prawidłowo. Doszedł jeszcze od czasu do czasu stuk przy zmianie biegu (ledwo słyszalny, ale był) i stukanie przy gaszeniu bez wciśniętego pedału sprzęgła. Też mówił, że może skrzynia, ale szybko wybiłem tą myśl, bo przecieć przez kilka dni było dobrze.

Auto podstawiłem po kilku dniach.
Następnego dnia podczas odbierania, szanownia Pani z recepcji powiedziała, że zdjęli skrzynie ale nie stwierdzili wizualnie nic nienormalnego. Ale dla spokoju wymienili komplet na nowy (docisk, tarcza, KZ i wysprzęglik) - czy faktycznie wymienili, to nie wiem bo mnie przy tym nie było - muszę wierzyć na słowo.

Po 9 dniach spokojnej i cichej jazdy (nic nie grzechotało, nic nie stukało przy zmianie biegów) grzechotanie wróciło (tutaj film [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] )

W obecjej sytuacji grzechotanie wróciło oraz stukanie od czasu do czasu przy zmianie biegów, na razie nie ma żadnych odgłosów przy gaszeniu silnika bez sprzęgła.

Czy spotkaliście się z taką sytuacją, czy sachs mógł mieć wadliwą partię, bo nie wyobrażam sobie żeby to była cecha sprzęgła i że tak ma być. Za długo pracuje w motoryzacji żeby ktoś mnie do tego przekonał.

Przed chwilą napisałem na linii wsparcia Sachs o tym i taką dostałem odpowiedź:

"Dzień dobry



W pierwszej kolejności należy przeprowadzić diagnostykę układu wtryskowego i prawidłowości pracy silnika. Należy sprawdzić korekty wtryskiwaczy i kompresję na poszczególnych cylindrach. Nieprawidłowości w pracy silnika doprowadzają do przyspieszonego zużycia dwumasowego koła zamachowego.

W przypadku gdy silnik ze względu na zużycie (układu wtryskowego, zużycie silnika) generuje zbyt duże drgania skrętne ze względu na nierówność jego biegu - dochodzi do pracy dwumasowego koła zamachowego - i jeżeli dwumasa działa na zasadzie wahliwych mas (ciężarków) dochodzi do słyszalnej pracy DKZ.

W Pana przypadku zgodnie z Pana informacjami już drugi zestaw DKZ pracuje tak samo - wobec tego może przyczyna takiego zachowania leży gdzie indziej np jak wyżej wspomniałem.



Z poważaniem"




Do serwisu jeszcze nie dzwoniłem, zamierzam pojechać tam w czwartek.

Dajcie znać co sądzicie.

pozdrawiam

__________________
RSTurbo

Ostatnio edytowane przez rockybalboa ; 16-11-2023 o 15:03
rockybalboa jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-10-2023, 09:43   #2
Juzek
ford::expert
 
Avatar Juzek
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 31-10-2007
Skąd: Legnica
Model: Mondeo Mk4 Kombi Tit S, Fiesta Mk7
Silnik: 2.5T, 1.4
Rocznik: 2009, 2009
Postów: 3,713
Domyślnie Odp: Grzechotanie na półsprzęgle po wymianie kompletu sprzęgła

Jakość części spada drastycznie, szczególnie tych na drugi i kolejny montaż. Najgorsze jest to, że w przypadku dkz nie ma możliwości sprawdzenia koła przed montażem.

Dostawca części będzie odbijał piłeczkę, że to wina montażu. Mechanik będzie zwalał na części, a producent Ci napisze to co napisał - układ wtryskowy jest wadliwy.

Wysłane z mojego M2101K7BNY przy użyciu Tapatalka
__________________
126p --> MkI 1.8TD --> ST220 STach --> ST220 STach II --> MkIV 2.5T Tit S
Juzek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-10-2023, 21:39   #3
mrk26
ford::professional
 
Zarejestrowany: 01-05-2011
Skąd: UK
Model: Mondeo MK5 Titanium X Sport
Silnik: 2.0 TDCi 210 Bhp BiTurbo
Rocznik: 2015
Postów: 1,151
Domyślnie Odp: Grzechotanie na półsprzęgle po wymianie kompletu sprzęgła

Nie można otworzyć tego filmu, na których biegach ci zgrzyta? Ja miałem w swoim mk4 zgrzytanie na piątym biegu tylko, przed wymianą sprzęgła był mniejszy zgrzyt po wymianie sprzęgła kompletnego zgrzyt był konkretny. Okazało się że na starym komplecie sprzęgło bardziej się ślizgało a na nowym był większy opór co tylko potwierdziło usterkę skrzyni, piąty bieg się wysypał. W tamtym czasie wymieniałem całą skrzynie. Jeżeli masz ten zgrzyt na każdym biegu może trzeba linki wyregulować, mogli coś naciągnąć jak robili sprzęgło.
mrk26 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-11-2023, 18:36   #4
rockybalboa
ford::beginner
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 21-06-2014
Skąd: waRSzawa
Model: MK4 Titanium S
Silnik: 2.0 tdci
Rocznik: 2011
Postów: 42
Domyślnie Odp: Grzechotanie na półsprzęgle po wymianie kompletu sprzęgła

Napisałem że hałas jest na biegu jałowym, chociaż dzisiaj udało mi się to wywołać także jak auto się toczyło i był zapięty bieg z lekko wciśniętym gazem i wciskałem pedal sprzegla.

Żadne linki nie mają znaczenia, jak napisałem hałas się pojawił po wymianie kompletu, za pierwszym razem po trzech dniach od montażu za drugim razem po tym jak wymienili w ramach reklamacji po 9 dniach.

U znajomego ktory ma Mondeo 2012 ten sam motor ale 50 tys km mniej i na oryginalnym sprzęgle też to słychać ale bardzo mało i trzeba się naprawdę wsłuchać.
U mnie jest nowy zestaw i dopiero po pewnym czasie hałas się pojawił, przez pierwsze dni było super cicho jak przystało na nowe części.
Nie jest to usterka skrzyni , mechanizmu zmiany biegów ani układu wtryskowego.
__________________
RSTurbo
rockybalboa jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-11-2023, 09:40   #5
mrk26
ford::professional
 
Zarejestrowany: 01-05-2011
Skąd: UK
Model: Mondeo MK5 Titanium X Sport
Silnik: 2.0 TDCi 210 Bhp BiTurbo
Rocznik: 2015
Postów: 1,151
Domyślnie Odp: Grzechotanie na półsprzęgle po wymianie kompletu sprzęgła

Składaj reklamację do skutku, jeżeli sam nie przywiozłeś swoich części to warsztat będzie się użerał ze sklepem/hurtownią. Nie wiem jak w Polsce ale w UK 80% tego co jest sprzedawane przez sklepy to jest po regeneracjach. Mój mechanik w jednym aucie trzy razy zmieniał sprzęgło, za każdym razem było coś nie tak, w końcu trafili na dobry komplet. Plusem tego że warsztat wszystko ogarniał było to że koszt każdorazowego zdjęcia skrzyni spadał na dostawcę części a nie na właściciela auta.
mrk26 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-11-2023, 14:47   #6
rockybalboa
ford::beginner
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 21-06-2014
Skąd: waRSzawa
Model: MK4 Titanium S
Silnik: 2.0 tdci
Rocznik: 2011
Postów: 42
Domyślnie Odp: Grzechotanie na półsprzęgle po wymianie kompletu sprzęgła

Tak też zrobię.

Temat założyłem, bo jestem ciekaw czy ktoś jeszcze miał taki problem z mondziaku.
Powoli żałuję, że sprzedałem mk5 powershifta Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
RSTurbo
rockybalboa jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-11-2023, 00:06   #7
klocolus
ford::professional
 
Avatar klocolus
 
Imię: Karol
Zarejestrowany: 29-08-2013
Skąd: w-wa
Model: mondeo MK4 / MK5
Silnik: 1.6 eb ~210KM / 2.0 tdci 215KM
Rocznik: 2014 / 2017
Postów: 1,520
Domyślnie Odp: Grzechotanie na półsprzęgle po wymianie kompletu sprzęgła

10%+ nowych części z pudełka już nie trzyma fabrycznych parametrów.

Wyprzęgnik rozumiem też zmieniałeś?
klocolus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-11-2023, 09:01   #8
rockybalboa
ford::beginner
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 21-06-2014
Skąd: waRSzawa
Model: MK4 Titanium S
Silnik: 2.0 tdci
Rocznik: 2011
Postów: 42
Domyślnie Odp: Grzechotanie na półsprzęgle po wymianie kompletu sprzęgła

Osobiście nie byłem przy wymianie, powiedzieli że wymienili komplet to rozumiemi, że docisk, tarcza, wysprzęglik, DKZ i śruby. Na skrzyni widać wysprzęglik i wygląda że jest czysty czyli raczej był wymieniony.
__________________
RSTurbo
rockybalboa jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-11-2023, 11:14   #9
klocolus
ford::professional
 
Avatar klocolus
 
Imię: Karol
Zarejestrowany: 29-08-2013
Skąd: w-wa
Model: mondeo MK4 / MK5
Silnik: 1.6 eb ~210KM / 2.0 tdci 215KM
Rocznik: 2014 / 2017
Postów: 1,520
Domyślnie Odp: Grzechotanie na półsprzęgle po wymianie kompletu sprzęgła

Zdarzają się też awarie wysprzęglika ewentualnie gdzieś tam dostaje się powietrze. Pompka sprzęgla nie cieknie przypadkiem?
klocolus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-11-2023, 14:56   #10
rockybalboa
ford::beginner
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 21-06-2014
Skąd: waRSzawa
Model: MK4 Titanium S
Silnik: 2.0 tdci
Rocznik: 2011
Postów: 42
Domyślnie Odp: Grzechotanie na półsprzęgle po wymianie kompletu sprzęgła

Pompka nie cieknie. Kilka dni temu serwis kazał mi się wstrzymać aż oni zareklamują ten pierwszy zestaw a dzisiaj przesłali odpowiedź od dostawcy, że ten oddalił ich reklamację na pierwszy komplet. Niestety w swojej argumentacji podali pomiar tylko jednego parametru DKZ a jak wiadomo są trzy opisujące właściwość/cechę prawidłowo działająceo DKZ.


Czekam na rozwój sytuacji, bo grzechocze coraz bardziej i dostałem także kolejne potwierdzenie od innego serwisu forda, że jest to wina DKZ...
__________________
RSTurbo

Ostatnio edytowane przez rockybalboa ; 16-11-2023 o 15:05
rockybalboa jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:30.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.