Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Galaxy
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 03-01-2012, 12:13   #2211
szaranek
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 19-10-2011
Skąd: W-wa
Model: VW Sharan
Silnik: ASZ
Rocznik: 2005
Postów: 36
Domyślnie Odp: Dogrzewacz - kompendium wiedzy

Jeszcze CD mojego poprzedniego postu. Powoływałem się na dyskusję i ją znalazłem - posty od 2167 d0 2172. Stefano wypowiadał się na temat kiedy ta pompka pracuje ale nie do końca to rozumiem. Dlatego moje pytanie czy pracuje ona cały czas czy tylko wtedy kiedy załącza się dogrzewacz.
W poście 2172 autor wspomina, że główną funkcją pompki jest chłodzenie głowicy a przy okazji wprowadza cyrkulację od podgrzewacza. Jest to trochę ryzykowna teoria , czy zimą dogrzewa głowicę??? Skomentujcie proszę moje dwa posty. Thx

szaranek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-01-2012, 17:31   #2212
taxidriver
ford::professional
 
Avatar taxidriver
 
Zarejestrowany: 10-01-2008
Skąd: Lublin Polska G
Model: Galaxy, Santa Fe
Silnik: AUY, D4EB - 2.2 16V R4 CRDi
Rocznik: 2001, 2008
Postów: 1,064
Domyślnie Odp: Dogrzewacz - kompendium wiedzy

Z tego co dzisiaj obserwowałem u kolegi z rocznikiem 2004 i piecem "f " pompka pracuje cały czas Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum., u mnie też 2001. Pompka wg mnie ma dwie funkcje (tak jak to już było pisane), chłodzi piec po wyłączeniu i wprawia w obieg płyn podczas grzania. Niewątpliwie również wychładza głowicę po zgaszeniu silnika ale czy jest to potrzebne to raczej wątpię w innych samochodach nie stosuje ani nie stosowało się nigdy dodatkowego obiegu do wychłodzenia głowicy. Jeśli chodzi o pytanie o skuteczność takiej pompki to jest niesamowita jakiś czas temu jeździłem bez pompy wody, padła. Nie przegrzewał się podczas normalnej jazdy w mieście. Za to podczas pogonienia na trasie łapał temp i niestety się grzał. I jeszcze jedna rzecz szaranek edytuj posty a nie pisz jeden pod drugim. Mam nadzieję że rozjaśniłem co nieco.

Ostatnio edytowane przez taxidriver ; 03-01-2012 o 17:33
taxidriver jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-01-2012, 22:10   #2213
Stefano
ford::expert
 
Avatar Stefano
 
Imię: Janusz
Zarejestrowany: 20-02-2005
Skąd: Stalowa Wola
Model: VW Sharan
Silnik: 1,9 TDI, AUY, 115 PS
Rocznik: 2001
Postów: 2,676
Domyślnie Odp: Dogrzewacz - kompendium wiedzy

Cytat:
Napisał szaranek Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Witam,
mam pytanie dotyczące pompki na podszybiu w Vw Sharan tdi 130 km silnik ASZ Hydronic II D5FZ- wiem,że dyskusja była dosłownie kilka postów wcześniej, ale dla mnie nie jest całkowicie jasne czy pracuje ona cały czas latem i zimą czy tylko wtedy kiedy pracuje dogrzewacz? Bardzo proszę o odpowiedz. Ktoś pisał, że pracuje cały czas bo chłodzi głowicę silnika - teoria trochę ryzykowna bo: a) wiele osób nie zdaje sobie sprawy o awarii tej pompki i jeździ nawet po kilka lat bez niej ; b) z tego co wiem, głowica jest bardzo czuła na przegrzanie a z przegrzaną głowicą samochód raczej by długo nie pojeździł. Mam prośbę osobę kompetentną np. Stefano o skomentowanie.
Przy okazji wszystkiego najlepszego z okazji Nowego Roku 2012 dla wszystkich.
Elektryczna pompka płynu w naszych autach SGA, pracuje cały czas podczas pracy silnika, zima - lato, przepycha płyn przez obydwie nagrzewnice, silnik, piecyk podczas pracy silnika i wymusza obieg płynu w czasie dzialania ogrzewania postojowego.
Jednak nie we wszystkich modelach SGA jest przekaźnik czasowy do uruchamiania w/w pompki z 2 minutowym opóźnieniem i wyłączania jej po 3 minutach od zgaszenia silnika.
Jesli chodzi o silnik i głowicę, moje zdanie jest takie; pompka ta bardzo wspomaga wychładzanie silnka i głowicy, ponieważ mechaniczna pompka na wolnych obrotach silnika może nie wystarczać np. po dośc intesewnej jeździe i nagłym zejsciu na niskie obroty, co widać tez w przypadku jej awarii w przegrzewaniu się piecyka.
Jesli producent ją tam zastosował, to nie bez przyczyny. Ma działać!
Zresztą u mnie działała, działa i nie mam kłopotu z uszczelką pod głowicą, a teraz jak widzę dosyć często w SGA pęcherzyki w płynie, czy skaczący poziom płynu, to pytam, a pompka działa, najczęściej niestety nie. I tutaj upatruje też przyczynę siadających uszczelek.
W tym sezonie to wymieniłem sporo tych pompek, na pewno ponad 50 szt i jestem zdania, ze trzeba tego pilnowac, aby nie popaść w większe kłopoty i nie potrzebne wydatki.
Pozdrowienia.

Ostatnio edytowane przez Stefano ; 03-01-2012 o 22:13
Stefano jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-01-2012, 16:30   #2214
kubabike
ford::average
 
Imię: Kuba
Zarejestrowany: 18-11-2010
Skąd: Łódź
Model: Ford Mondeo Mk4
Silnik: 2.0 TDCI 140->163KM
Rocznik: 2011
Postów: 154
Domyślnie Odp: Dogrzewacz - kompendium wiedzy

Pytanie na szybkości:

W która stronę powinien obracać sie wentylator w d5wz. Naprawialem silniczek dmuchawy i wyciagnalem z wtyczki wewnątrz dogrzewacza kabelki od silniczka. Nie wiem jak powinny być wlozone. Wg schematu elektrycznego:
pin 14 - brązowy kabelek -
pin 13 - czarny kabelek +

Jak tak podlaczyłem to dmuchawa krecila sie (patrzac z góry) przeciwne do wskazowek zegara.

Prosze o szybką odpowiedź, gdyż jutro bym chcial zamontowac pacjeta.
kubabike jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-01-2012, 18:35   #2215
moons
ford::expert
 
Avatar moons
 
Zarejestrowany: 17-09-2006
Skąd: Hajnówka
Model: C-MAX
Silnik: 1.8 DURATEC-HE
Rocznik: 2007
Postów: 2,010
Domyślnie Odp: Dogrzewacz - kompendium wiedzy

No więc zanabyłem zegar z diagnozą i mam małego zonka. Pierwszy jaki pojawił mi się błąd to AF030 -Uszkodzenie silnika. No więc dostałem się do silniczka dmuchawy i go wytargałem z pieca. Jak podam mu napięcie z zasilacza to się kręci i tak jakby wszystko było O.K. choć co prawda nie kręci się tak bardzo luźno, jak go zakręcę ręką to od razu się zatrzymuje. Puściłem piec bez podłączonego silniczka i wyskoczył AF031 -Przerwa na silniku dmuchawy, czyli jak najbardziej prawidłowo.
Znaczy się silniczek do wymiany?
Pozdrawiam
__________________

moons jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-01-2012, 19:13   #2216
Stefano
ford::expert
 
Avatar Stefano
 
Imię: Janusz
Zarejestrowany: 20-02-2005
Skąd: Stalowa Wola
Model: VW Sharan
Silnik: 1,9 TDI, AUY, 115 PS
Rocznik: 2001
Postów: 2,676
Domyślnie Odp: Dogrzewacz - kompendium wiedzy

Jesli silniczk chodzi bez wiekszych problemów po podpięciu do niego napiecia, to powinien byc dory. Pokręć palcami za oś wirnika, odsuń od obudowy wiatrak na około 0,5 - 0,7 mm. Na pin 13 / + / czarny, a na pin 14 / - / brąz.
Masz chyba problem ze sterownikiem, jak chcesz mogę go naprawic.
Pozdrawiam.

Ostatnio edytowane przez Stefano ; 05-01-2012 o 19:17
Stefano jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-01-2012, 21:37   #2217
kubabike
ford::average
 
Imię: Kuba
Zarejestrowany: 18-11-2010
Skąd: Łódź
Model: Ford Mondeo Mk4
Silnik: 2.0 TDCI 140->163KM
Rocznik: 2011
Postów: 154
Domyślnie Odp: Dogrzewacz - kompendium wiedzy

Stefano,

jak kupilem auto to wiedzialem ze pod progiem cisza. Jako że wczesniejszy sharan mial d3wz, ktorego 2 razy naprawialem (czyszczenie komory salania, wymiana swiecy oraz dorobienie uszczelki kartonowej) toteż chyżo sie wziałem za naprawę nowego piecyka. VAG wykazał co nastepuje:
Control Module Part Number: 7M3 815 071

Component and/or Version: HEIZG. B/D5W 0001

Software Coding:

Work Shop Code:

1 Fault Found:

01414 - Combustion-Air Blower (V6)

36-00 - Open Circuit

Po rozebraniu okazało się ze wiatrak obcierał o korpus aluminiowy z powodu korozji. silnik okzal sie sprawny po rozruszaniu podpiałem go na sztywno z prostownika. Mój bład ze nie zapamietałem z ktorego otworu wtyczki wychodził jaki przewód. Bo co miałby sterownik do gadania jesli wiatrak obraca sie w druga strone niz powinien?

EDIT

Teraz mnie tkneło jak przegładałem wikipedię:

Czy to możliwe, że rozbierając silnik pomylilem magnesy, przełozyłem je na odwrót i przez to kierunek obrotów sie zmienił??

Ostatnio edytowane przez kubabike ; 05-01-2012 o 22:03
kubabike jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-01-2012, 08:55   #2218
moons
ford::expert
 
Avatar moons
 
Zarejestrowany: 17-09-2006
Skąd: Hajnówka
Model: C-MAX
Silnik: 1.8 DURATEC-HE
Rocznik: 2007
Postów: 2,010
Domyślnie Odp: Dogrzewacz - kompendium wiedzy

@kubabike, w poście nad Twoim jest dokładny opis co i gdzie siedzi we wtyczce od silniczka. A najprościej sprawdzić przykładając rękę do wlotu jak nie dmucha z niego a zasysa powietrze to powinno być O.K.

Ja o swoim silniczku mogę powiedzieć tyle że piec jest zapakowany i czeka na wysyłkę do naprawy. Niby silniczek jest O.K. a ciągle błąd AF030. Choć jeszcze przed złożeniem zmierzyłem rezystancje silniczka i jest równa 1 Ohm a na stronie:
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
wyczytałem że powinna być od 2 do 3 także może i jednak silniczek jest do pupy ale to się okaże jak dotknie się do nie fachowiec Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Pozdrawiam
__________________

moons jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-01-2012, 09:48   #2219
kubabike
ford::average
 
Imię: Kuba
Zarejestrowany: 18-11-2010
Skąd: Łódź
Model: Ford Mondeo Mk4
Silnik: 2.0 TDCI 140->163KM
Rocznik: 2011
Postów: 154
Domyślnie Odp: Dogrzewacz - kompendium wiedzy

Moons,

rozbierz silnik i zobacz co tam Ci obciera. Ja rozberałem swój i zlozylem ponownie. Kreci sie pięknie tylko w druga stronę niż powinien. O ile pamietam z lekcji fizyki to musiałem pozamieniac magnesy biegunami i dlatego silnik zmienil kierunek pracy. W zwiazku z tym zamienilem kabelki na wtyczce, tak aby sterownik po podaniu napiecia dmuchawa podawala powietrze do komory spalania.
kubabike jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-01-2012, 10:32   #2220
moons
ford::expert
 
Avatar moons
 
Zarejestrowany: 17-09-2006
Skąd: Hajnówka
Model: C-MAX
Silnik: 1.8 DURATEC-HE
Rocznik: 2007
Postów: 2,010
Domyślnie Odp: Dogrzewacz - kompendium wiedzy

Rozbierałem i przemyłem, ale nadal wydaje mi się że powinien chodzić luźniej, niby się kręci ale jakoś chyba nie tak jak powinien. Niestety nie mam drugiego silniczka na podmiankę żeby zobaczyć czy to on jest winien. A kupić nowy silniczek wyjdzie mi prawie to samo co odesłać do naprawy.
Pozdrawiam
__________________

moons jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
diagnostyka silnika , temperatura silnika , webasto



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:42.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.