Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford S-MAX
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 06-09-2010, 23:42   #11
greegi
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 15-07-2010
Model: S-max
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2013
Postów: 290
Domyślnie Odp: Auto-klima w S-Max: jak działa, gdy wyłączamy AUTO?

Cytat:
Napisał fumfel Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
.....

a do greegi który napisał :

Chyba cos pokreciles. W pkt 1 klima jest OFF, wiec jak moze leciec 16'C.
Moim zdaniem lecie tyle ile jest na dworze, czyli 25


OFF czyli AUTO jest wyłączone - przeczytaj uważnie o co chodziło Kristoforos
Napisze jeszcze raz, bo wcześniejszy post został wycięty przez administrację z jednoczesną naganą.
Autor napisał:
1) temp. LO, A/C off (na zewnątrz 25 stopni)
Oznacz to, że klima (A/C) jest WYŁĄCZONA, a ustawiona temperatura jest najmniejsza jaka jest możliwa. Jeżeli na dworze jest więc 25'C - to taka temperatura będzie więc leciała do auta.

Chyba dobrze jednak zrozumiałem Kristoforos

greegi jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-09-2010, 07:57   #12
Kristoforos
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 03-09-2009
Skąd: Warszawa
Model: C-MAX
Silnik: 1.6 EcoBoost 150KM
Rocznik: 2011
Postów: 220
Domyślnie Odp: Auto-klimatyzacja: jak działa, gdy wyłączamy AUTO?

Cytat:
Napisał greegi Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Chyba dobrze jednak zrozumiałem Kristoforos
Bardzo dobrze zrozumiałeś. Co więcej, fumfel również, i swoją pomyłkę słowną już poprawił. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Więc nie ma tematu, obaj dobrze zrozumieliście, zresztą punkt 1 zdaje się być oczywisty - kierowca zadał najniższą temperaturę jaką mógł, wyłączył klimę, na zewnątrz gorąco, system nie ma wyjścia - pobiera temperaturę z zewnątrz tak jak leci, bo to i tak najzimniejsze źródło w takiej sytuacji.
Bardziej mnie ciekawy co się dzieje dalej - gdy kierowca zacznie podwyższać zadaną temperaturę (z LO w górę). Czy wtedy system "rżnie głupa" i bez względu na temperaturę zewnętrzną zaczyna stopniowo dodawać powietrze z silnika - tym więcej, im bardziej podkręcamy temperaturę (wtedy te ustawiane przez nas stopnie są najzwyczajniejszą bzdurą, ot tylko informacja, że jest więcej niż LO, więc pamiętaj, że dodajesz ciepłe powietrze) - czyli tak, jak działa klasyczny manual. Czy może jednak system pozostaje nadal inteligentny tak, jak w trybie AUTO i nadal sczytuje z czujników temperaturę wewnątrz i w zależności od tego, czy osiągnął zadaną temperaturę dmuchając jedynie powietrzem zewnętrznym, czy nie, to załącza ciepełko, lub nie. Co by oznaczało, że scenariusz 3) nie różniłby się od scenariusza 1) - system pobierałby powietrze jedynie z zewnątrz. Tak byłoby logicznie, skoro ustawiamy konkretną temperaturę. A wszelkie algorytmy system posiada, bo używa ich przy trybie AUTO, więc dziwne by było, by ich nie używał.
A jednak fumfel twierdzi, że zachodzi przypadek pierwszy (3 = 2), czyli system "rżnie głupa". AUTO wyłączone, więc i mózg systemu przestaje działać.
Z tym, że fumfel sam stwierdził, że "mogę się mylić bo jestem laikiem w tych sprawach", więc z chęcią poczytam również zdania innych użytkowników naszych eśków (ew. innych aut z tym samym systemem autoklimy) Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Kristoforos jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-09-2010, 12:26   #13
Slartibartfast
ford::professional
 
Avatar Slartibartfast
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 10-05-2010
Skąd: Warszawa
Model: S-Max FL +Mondeo5Vig
Silnik: 2.0TDCi 140KM +180KM
Rocznik: 09.2010 +08.2017
Postów: 1,467
Domyślnie Odp: Auto-klimatyzacja: jak działa, gdy wyłączamy AUTO?

S-Maxa odbiorę dopiero w czwartek - ale jeżdżę teraz Mondkiem MkII i choć klimy różne, to logika pewnie ta sama. W klimie automatycznej nie można sterować cieplej-zimniej inaczej jak tylko poprzez zmianę skali w stopniach (celcjusza) i system niejako musi rżnąć głupa i całą skalę od bodajże 16 do 26 stopni traktuje (w przenośni) jako skalę przy której procentowo zwiększa udział podgrzanego powietrza w "wydychanym".
Należałoby się dodatkowo zastanowić czy autoklima przy wyłączeniu trybu auto zachowuje się jak klima manualna (tzn. dodatkowo oziębia) czy jak zwykły nawiew bez klimy.
__________________
Mój Maksik pali [Okleiłem eSia] [Końcówka wydechu] [LEDy]
Slartibartfast jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-09-2010, 13:08   #14
Kristoforos
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 03-09-2009
Skąd: Warszawa
Model: C-MAX
Silnik: 1.6 EcoBoost 150KM
Rocznik: 2011
Postów: 220
Domyślnie Odp: Auto-klimatyzacja: jak działa, gdy wyłączamy AUTO?

No to czuję się niepocieszony, bo potwierdzasz słowa fumfela.
Cytat:
Napisał Slartibartfast Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Należałoby się dodatkowo zastanowić czy autoklima przy wyłączeniu trybu auto zachowuje się jak klima manualna (tzn. dodatkowo oziębia) czy jak zwykły nawiew bez klimy.
Tu nie bardzo zrozumiałem. Jak wyłączymy AUTO, i wyłączymy A/C (bo to są dwa oddzielne przyciski), to będzie nawiew bez klimy, a jak włączymy A/C to będzie klima. Rozumiem, że w tym drugim przypadku działa tak, jak opisałeś (czyli tak jak w manualu), tylko z przeskalowaniem mniej więcej o paręnaście stopni C w dół.
Kristoforos jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-09-2010, 13:23   #15
wit007
ford::advanced
 
Avatar wit007
 
Zarejestrowany: 13-11-2008
Skąd: Gdynia/Warszawa
Model: S-Max
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2008
Postów: 358
Domyślnie Odp: Auto-klimatyzacja: jak działa, gdy wyłączamy AUTO?

1) temp. LO, A/C off (na zewnątrz 25 stopni)
2) temp. 19, A/C off (na zewnątrz 8 stopni)
3) temp. 19, A/C off (na zewnątrz 25 stopni)
4) temp. 19, A/C on (na zewnątrz 25 stopni)
5) temp. 19, A/C on (na zewnątrz 15 stopni)
6) temp. 19, A/C on (na zewnątrz -10 stopni)

Wg mnie to 3 = 1 czyli leci możliwie najzimniejsze powietrze z zewnątrz czyli 25 st. W przypadku 2 do środka wpada powietrze podgrzane do 19 st. W przypadku 4 i 5 leci raz schłodzone raz podgrzane do 19 st. W przypadku 6 klima raczej się nie włącza, więc jest równoważny 5. A jeśli nie działa klima, to i nie ma osuszania.
wit007 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-09-2010, 14:08   #16
Kristoforos
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 03-09-2009
Skąd: Warszawa
Model: C-MAX
Silnik: 1.6 EcoBoost 150KM
Rocznik: 2011
Postów: 220
Domyślnie Odp: Auto-klimatyzacja: jak działa, gdy wyłączamy AUTO?

Cytat:
Napisał wit007 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Wg mnie to 3 = 1 czyli leci możliwie najzimniejsze powietrze z zewnątrz czyli 25 st. W przypadku 2 do środka wpada powietrze podgrzane do 19 st.
O, czyli jednak jest i inne zdanie. Jednak pomiar temperatury nadal istnieje, pomimo wyłączenia AUTO. Tak jest logicznie. Czy Twoje zdanie wynika jakoś z Twoich obserwacji (masz już esia od 2008 roku)? Praktyka to potwierdza?

Cytat:
Napisał wit007 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
W przypadku 4 i 5 leci raz schłodzone raz podgrzane do 19 st. W przypadku 6 klima raczej się nie włącza, więc jest równoważny 5. A jeśli nie działa klima, to i nie ma osuszania.
No i tu bym miał pewne wątpliwości. Bo wg. Ciebie w scenariuszu 5 klima by się nie załączała, a więc i nie byłoby osuszania. A ja dałbym sobie rękę uciąć, że w deszcz przy takiej pogodzie włączenie A/C natychmiast powoduje osuszenie szyby, mimo, że zadaliśmy wyższą temperaturę, niż jest na zewnątrz. Ja podejrzewam, że klima się wtedy załącza, ale i porcja cieplejszego powietrza silnika jest też większa, żeby w efekcie temperatura nie spadła.

Z tym osuszaniem to w ogóle jest zagadka, bo jak patrzę na dyskusje na innych forach (że też tego nikt nigdzie porządnie nie wytłumaczył, cały świat dyskutuje jak to w końcu jest...), to jedni mówią, że nawet zimą włączenie klimy osusza, a inni mówią, że kompresor się nie włącza. Wysnuwam taką teorię, że na parownik (czyli tam, gdzie powietrze jest ochładzane (i jednocześnie osuszane) trafia powietrze już wymieszane (zewnętrzne i z komory silnika). Więc w przypadku 5) klima działa i na parownik trafia podgrzane powietrze. Natomiast co z przypadkiem 6). Włączamy A/C, ale kompresor się nie załącza (nie wiem, dlaczego się do tego nie dopuszcza przy niskich temperaturach), co oznacza, że nie ma obiegu czynnika chłodzącego. Powietrze przedmuchiwane przez parownik również może się schładzać i osuszać o ile czynnik chłodzący jest tam schłodzony (rozprężony), no ale jak długo to może się dziać, skoro czynnik chłodzący nie obiega przez kompresor i nie jest ani podgrzewany (sprężany), ani ochładzany (rozprężany). Dlatego ten punkt 6) jest dla mnie najbardziej tajemniczy i czekam zimy, by zobaczyć, czy nadmuch odparuje szyby, czy nie...
Kristoforos jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-09-2010, 14:31   #17
Aro_
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 28-10-2009
Skąd: Warszawa
Model: S-Max
Silnik: 2,0 TDCi
Rocznik: 2009
Postów: 22
Domyślnie Odp: Auto-klimatyzacja: jak działa, gdy wyłączamy AUTO?

A ja myślę, że trochę nie macie racji Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Ustawienie temperatury na wyświetlaczu to nie jest temperatura nadmuchu
To jest temp. jaka ma panować w samochodzie.

Tak więc:
1) temp. LO, A/C off (na zewnątrz 25 stopni) - nawiew dmucha tym, co na zewnątrz
2) temp. 19, A/C off (na zewnątrz 8 stopni) - nawiew jak najcieplejszym powietrzem, do czasu aż temp. wewnątrz osiągnie 19°, potem reguluje w zależności, czy trzeba dogrzać czy ochłodzić
3) temp. 19, A/C off (na zewnątrz 25 stopni) - jak 1
4) temp. 19, A/C on (na zewnątrz 25 stopni) - nawiew jak najzimniejszym (niestety) powietrzem, do czasu aż temp. wewnątrz osiągnie 19°, potem reguluje w zależności, czy trzeba dogrzać czy ochłodzić
5) temp. 19, A/C on (na zewnątrz 15 stopni) - jak 2
6) temp. 19, A/C on (na zewnątrz -10 stopni) - jak 2

Na potwierdzenie tego spróbujcie wybrać stałą prędkość nawiewu (bez czy z klimą) i regulujcie temperaturą - najpierw będzie dużo cieplejsze/zimniejsze powietrze.
Oczywiście ustawienie za małej prędkości nawiewu nie umożliwi osiągnięcia zadanej temperatury, wiec nawiew będzie działał z max ciepłym/zimnym powietrzem.

Wg mnie klima osuszania powietrze - szyby zdecydowanie szybciej odparowywują z włączoną klimą.

edit: Jeszcze dopisze, że AUTO wyłącza tylko automatyczną regulację prędkości nawiewu

Ostatnio edytowane przez Aro_ ; 07-09-2010 o 14:38
Aro_ jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-09-2010, 14:47   #18
fumfel
ford::average
 
Zarejestrowany: 01-04-2010
Skąd: Bydgoszcz
Model: FORD S-MAX
Silnik: 2.0 T EcoBoost 203 KM
Rocznik: 2010
Postów: 132
Domyślnie Odp: Auto-klimatyzacja: jak działa, gdy wyłączamy AUTO?

niech wypowiadają się już może fachowcy bo....ciężko się robi.

może to wam pomoże :
pierwszy:
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

drugi:
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

trzeci:
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

czwarty:
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]


i wiele wyjaśnia
fumfel jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-09-2010, 15:00   #19
RafałB
ford::expert
 
Avatar RafałB
 
Zarejestrowany: 04-11-2008
Skąd: Podlaskie
Model: S-max Titanium S 163KM (na razie)
Silnik: 2.0 tdci
Rocznik: 2012
Postów: 3,073
Domyślnie Odp: Auto-klimatyzacja: jak działa, gdy wyłączamy AUTO?

Cytat:
Napisał Aro_ Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
To jest temp. jaka ma panować w samochodzie.
Oczywiście że tak: ustawienie na 22 stopnie = klima ma zrobić wszystko aby tyle było w aucie,tzn albo ostro najpierw schładza albo ostro grzeje i jak już czujnik "złapie" że jest 22 to wentylatorki cichną.

P.S. Nie róbcie sobie zagadek tylko ustawcie AUTO i 22 stopnie (tak mam cały rok) i tyle Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
Wcześniej było: Galaxy MK1 2.0 B+LPG, Galaxy MK2 1.9 TDI Automat, S-max 2.0 TDCi 140KM, obecnie S-max Titanium S 2.0 TDCi 163KM manual.
RafałB jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-09-2010, 18:37   #20
wit007
ford::advanced
 
Avatar wit007
 
Zarejestrowany: 13-11-2008
Skąd: Gdynia/Warszawa
Model: S-Max
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2008
Postów: 358
Domyślnie Odp: Auto-klimatyzacja: jak działa, gdy wyłączamy AUTO?

Też miałem to dopisać, ja mam niemal cały rok 21 i auto Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Z wyjątkiem megaupałów, kiedy nastawiałem jakieś 25-26.
wit007 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:26.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.