Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 15-03-2014, 13:37   #1401
kpkp1985
ford::advanced
 
Imię: Krzychu
Zarejestrowany: 25-05-2013
Skąd: Śląsk
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCI 130KM
Rocznik: 2003.09
Postów: 370
Domyślnie Odp: Hałasujący napinacz paska klinowego - wymienić cały napinacz czy tylko te kółko?

Czyli tak pasek tylko i wyłącznie "6PK1642" a firmę jaką polecacie?

Następne w takim razie gdyby to było koło pasowe jakie powinno mieć oznaczenie i jakiej firmy najlepiej kupić.

to samo dotyczy samego napinacza jaka firma i oznaczenie.

Pytam o firmę, bo nie mam za dużo funduszów i chciałbym coś kupić dobrego, ale nie bardzo drogiego, chyba, że uznacie droższą oryginalną część, że to najlepsze wyjście to tak zrobię. Czasem oszczędność i chytrość wchodzi 2x gorzej.
-też wole znać oznaczenia, aby mechanik kupił dobrze, a nie na łapu capu, jak tutaj wymiary i oznaczenia pełnią tak istotną rolę.

A czy przyczyną tego może być np; sam pasek, który się zużył?, bo może to akurat być to powodem, a mechanik będzie wymyślał, że jeszcze to i tamto, czy to raczej nie realne, ze sam pasek winny?

jaką najczęściej częścią, która powoduje takie stukanie jest?

-pasek?
-napinacz (jak wspominamy napinacz mam rozumieć, że to o rolkę chodzi?)
-koło pasowe?

teraz zauważyłem jeszcze, bo tylko pisałem o włączonych długich światłach, halogenach itd, że wtedy objawy są mocne, ale jak było wczoraj 22c + jak włączyłem klimę, bo przez zime nie włączałem to po prostu T R A K T O R...


Ostatnio edytowane przez kpkp1985 ; 15-03-2014 o 13:39
kpkp1985 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-03-2014, 21:07   #1402
kpkp1985
ford::advanced
 
Imię: Krzychu
Zarejestrowany: 25-05-2013
Skąd: Śląsk
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCI 130KM
Rocznik: 2003.09
Postów: 370
Domyślnie Odp: Hałasujący napinacz paska klinowego - wymienić cały napinacz czy tylko te kółko?

wiem, że dużo napisałem i nie chce się może Wam czytać, ale prosze o odpowiedz Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

dziękuję !!! bo w poniedziałek mam mechanika !
kpkp1985 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-03-2014, 21:12   #1403
Mariusz
ford::professional
 
Avatar Mariusz
 
Imię: Mariusz
Zarejestrowany: 19-08-2008
Skąd: Blachownia
Model: Mondeo Mk3-DENSO
Silnik: 2.O TDCi 115/156KM, 299/377Nm 'by Heko.
Rocznik: VII/2OO5 Sedan
Postów: 1,942
Domyślnie Odp: Hałasujący napinacz paska klinowego - wymienić cały napinacz czy tylko te kółko?

Więc kup markowe części, a nie tanie zamienniki.
Masz kilka sklepów do wyboru:
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
__________________

668855686
Mariusz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-03-2014, 21:42   #1404
kpkp1985
ford::advanced
 
Imię: Krzychu
Zarejestrowany: 25-05-2013
Skąd: Śląsk
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCI 130KM
Rocznik: 2003.09
Postów: 370
Domyślnie Odp: Hałasujący napinacz paska klinowego - wymienić cały napinacz czy tylko te kółko?

dobrze, ale ja proszę o model tak jak został podany model paska, bo widać, że działy się różne rzeczy i tylko dobrana dobrze cześć jest ok

pozostaje model;
kołka pasowego
napinacza

i fajnie by było znać tą MARKOWĄ MARKĘ, dlatego prosze o pomoc, jak mnie zapyta mechanik, zebym wiedział, co mu odpowiedzieć a nie wydać pieniądze na jakiś badziew
kpkp1985 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-03-2014, 22:08   #1405
Mariusz
ford::professional
 
Avatar Mariusz
 
Imię: Mariusz
Zarejestrowany: 19-08-2008
Skąd: Blachownia
Model: Mondeo Mk3-DENSO
Silnik: 2.O TDCi 115/156KM, 299/377Nm 'by Heko.
Rocznik: VII/2OO5 Sedan
Postów: 1,942
Domyślnie Odp: Hałasujący napinacz paska klinowego - wymienić cały napinacz czy tylko te kółko?

Tak dla przykładu.

Koło pasowe (na pewno nie Febi, Dayco i Max Gear=fake):
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]


Napinacz (zestaw niezbędny)
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
__________________

668855686

Ostatnio edytowane przez Mariusz ; 15-03-2014 o 22:13
Mariusz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-03-2014, 23:59   #1406
dżizas
ford::advanced
 
Avatar dżizas
 
Zarejestrowany: 26-11-2010
Skąd: Oxford, W-wa
Model: Mondeo MK3
Silnik: 2.2 TDCI ST 155KM
Rocznik: 2005
Postów: 300
Domyślnie Odp: Hałasujący napinacz paska klinowego - wymienić cały napinacz czy tylko te kółko?

Cytat:
Czyli tak pasek tylko i wyłącznie "6PK1642" a firmę jaką polecacie?
6PK1642 ozacza że to pasek 6-cio rowkowy o długości 1642 mm.
Jest to standardowy wymiar dla orginalnych podzespołów układu napinacza. Jeżeli zakładasz jakieś zamienniki i odbiegają one wymiarem od orginału np. koło pasowe większe zakładasz nieco dłuższy, jeżeli np. rolka alternatora mniejsza zakładasz nieco krótszy po to żeby dobrać odpowiednie naprężenie. Jeżeli dasz za długi będzie się ślizgał lub wkrótce zacznie jeżeli za krótki zbyt duże naprężenie w układzie może spowodować np.: zerwanie paska, uszkodzenie łożysk rolek prowadzących lub gumowego układu antywibracyjnego w kole pasowym.
Cytat:
Następne w takim razie gdyby to było koło pasowe jakie powinno mieć oznaczenie i jakiej firmy najlepiej kupić.
Najlepiej orginał (na którym sam jeżdżę) gdyż w tanich zamiennikach kiepskiej jakości mieszanka gumy wykrusza się i koło staje się bezużyteczne. U kolegi tani zamiennik wytrzymał ok. pół roku, pochlebne opinie słyszałem o Corteco ale osobiście nie zmieniałem tego elementu dlatego nie chcę wprowadzać Cię w błąd i w tej kwestii lepiej niech się wypowiedzą osoby które wymieniały w/w część i jaki przebieg zrobiły po wymianie.
[QUOTE]to samo dotyczy samego napinacza jaka firma i oznaczenie.[QUOTE]
Osobiście uważam za bzdurę wywalanie ok. 400 za nowy błyszcący aluminiowy korpus + sprężyna. Nic to nie wnosi do układu napinacza. Jeżeli szumią łożyska w rolkach, wymienić rolki (tak zrobiłem u siebie), jeżeli rolki są w porządku nie robić nic.
Jest to oczywiście moje osobiste zdanie i wiele osób może się z tym nie zgadzać.
Od sceptyków oczekuję sensownych argumentów, które z miłą chęcią postaram się obalić.
Mój argument: stare koło pasowe, stary napinacz i spreżyna wymienione zostały jedynie rolki w nim, nowy pasek, nowa rolka alternatora ze sprzęgiełkiem zrobione 45 tys. km od wymiany - nadal cisza.
Cytat:
A czy przyczyną tego może być np; sam pasek, który się zużył? ...
jaką najczęściej częścią, która powoduje takie stukanie jest?
-pasek?
-napinacz (jak wspominamy napinacz mam rozumieć, że to o rolkę chodzi?)
-koło pasowe?
W układzie mamy: koło pasowe na wale korbowym z którego idzie napęd na cały układ, pompę wspomagania ukł. kierowniczego żeby łatwiej było kręcić, altek żeby zapewnić prąd, napinacz by zniwelować drgania które mogą ewentualnie powsać w układzie. Kiedy na wolnych obrotach zaczynasz kręcić kierownicą uruchamiasz pompę wspomagania, która obciąża układ i powoduje spadek obrotów. Obciążony układ musi dodatkowo wyhamować rozpędzony uprzednio alternator wskutek czego powstają uślizgi paska na kołach co powoduje drgania które przenoszą się na napinacz oraz gumowy element koła pasowego.
Rozwiązaniem jest zmiana sztywnego koła alternatora na koło ze sprzęgiełkiem jednokierunkowym, które zasprzęgla się kiedy silnik przyspiesza i rozłącza napęd na osi alternatora kiedy silnik zwalnia, pozwalając altkowi swobodnie wytracić prędkość co znacznie niweluje powstawanie drgań.
Zużyty pasek jest jedynie skutkiem powstających drgań w ukł. napinacza. To samo tyczy się koła pasowego jak i łożysk w rolkach.
Ja u siebie zastosowałem rolkę INA 535007410, która jednak wymaga zeszlifowania kołnierza pod sztywnym kołem w alternatorze Visteon gdyż uniemożliwia on poprawne zamontowanie rolki.
Drugim rozwiązaniem jest zastosowanie altka od Pb który zawiera w/w rolkę.
__________________
Stan Twego auta mówi prawdę o Tobie.
Wcześniej Mondeo MK3 1.8i 125KM 2001r.
dżizas jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-03-2014, 07:12   #1407
kpkp1985
ford::advanced
 
Imię: Krzychu
Zarejestrowany: 25-05-2013
Skąd: Śląsk
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCI 130KM
Rocznik: 2003.09
Postów: 370
Domyślnie Odp: Hałasujący napinacz paska klinowego - wymienić cały napinacz czy tylko te kółko?

Jak widzę temat jest dużo bardziej skomplikowany niż myślałem, nie dziwię się czemu też tyle postów w nim jest.

Chyba nic nie będę mówił mojemu mechanikowi, bo oznaczenie-rozmiar paska, koła i innych części jest uzależniony od wielu czynników.

Jedynie zastanawia mnie rozwiązanie sprzęgiełkiem, czy na wolnych obrotach jest stanowcza różnica gdyby go nie było?.

I ile płaciłeś za oryginalne koło pasowe? i rozumiem oryginalne części to bedzie producent FORD?
kpkp1985 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-03-2014, 09:54   #1408
Mariusz
ford::professional
 
Avatar Mariusz
 
Imię: Mariusz
Zarejestrowany: 19-08-2008
Skąd: Blachownia
Model: Mondeo Mk3-DENSO
Silnik: 2.O TDCi 115/156KM, 299/377Nm 'by Heko.
Rocznik: VII/2OO5 Sedan
Postów: 1,942
Domyślnie Odp: Hałasujący napinacz paska klinowego - wymienić cały napinacz czy tylko te kółko?

Oryginał:
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Bump:
Cytat:
Napisał dżizas Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
W układzie mamy: koło pasowe na wale korbowym z którego idzie napęd na cały układ, pompę wspomagania ukł. kierowniczego żeby łatwiej było kręcić, altek żeby zapewnić prąd, napinacz by zniwelować drgania które mogą ewentualnie powsać w układzie. Kiedy na wolnych obrotach zaczynasz kręcić kierownicą uruchamiasz pompę wspomagania, która obciąża układ i powoduje spadek obrotów.
Pomyłka Panie kolego. Na tym pasku nie mamy pompy wspomagania.
On poprzez koło pasowe napędza alternator i sprężarkę klimy, nic poza tym. Jednak nie zmienia to faktu o czym piszesz.

A odnośnie Twojej wypowiedzi w temacie zgadzam się z nią, lecz nie do końca z samym napinaczem. Skoro on się uszkadza, źle tłumi drgania to dlaczego ludzie nie eksperymentują z wymianą samej sprężyny w nim? A może taka, a może inna, na zasadzie prób i błędów. Z tego co wiem, nie widziałem samych oryginalnych sprężyn do napinacza, ani znanych dobrych marek typu FORD, FoMoCo, Corteco itp.

Koło pasowe mam już czwarte.
Pierwsze po wymianie z oryginału- Febi. Niecały rok= złom.
Drugie- Dayco. Około półtora roku= złom.
Obecnie (po zasięgnięciu opinii na forum, ASO Ford??? i kilku niezależnych mechaników)- Corteco.
Do tego dołożyłem rolkę ze sprzęgłem na altku firmy INA i tak jeżdżę ok. 1/2 roku. Zobaczymy co czas przyniesie.
Oczywiście wszystkie elementy na tym pasku zostały wymienione na nowe, jak rozleciało mi się koło Febi. Tak więc Dayco pracowało na nowych oryginalnych rolkach i napinaczu.
__________________

668855686

Ostatnio edytowane przez Mariusz ; 16-03-2014 o 10:11
Mariusz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-03-2014, 11:37   #1409
dżizas
ford::advanced
 
Avatar dżizas
 
Zarejestrowany: 26-11-2010
Skąd: Oxford, W-wa
Model: Mondeo MK3
Silnik: 2.2 TDCI ST 155KM
Rocznik: 2005
Postów: 300
Domyślnie Odp: Hałasujący napinacz paska klinowego - wymienić cały napinacz czy tylko te kółko?

To tylko skomplikowanie wygląda w rzeczywistości dość prosta operacja.
Jeżeli kupujesz części w hurtowni to raczej na 100% dostaniesz o tych samych wymiarach co orginał. Gorzej jest z aukcjami internetowymi gdzie gość sprzedaje Ci część do Forda a w rzeczywistości jest ona od auta innej marki i może nieco odbiegać wymiarem od orginału.
Dla przykładu naświetlę sytuacje przez którą przebrnąłem przy pierwszym podejściu do tego tematu.
Kupiłem na aukcji koło pasowe do Mondeo (tak było w ogłoszeniu) założyłem i nastała cisza w układzie napinacza. Po ok. 2 mies. okazało się że łożyska w altku rozsypały się. Zacząłem szukać przyczyn i okazało się że rolka jest od Citroena która nie dość że ma większą średnicę zewnętrzną to w dodatku jest zbyt płytko osadzona na osi (rolka nie jest w osi z pozostałymi rolkami) i naprężenia skośne uszkadzają łożyska w altku.
Kosztowało mnie to co prawda nowy altek + nowa rolka tym razem jednak dedykowana dla Mondeo ale wiedza którą zdobyłem analizując cały układ jest o wiele więcej warta.
U kumpla natomiast wymieniłem tylko rolkę altka bo naprawa zbiegła mu się razem z wymianą dwumasy i nie miał kasy na inwestycję w układ napinacza. Modyfikację przeszedł tylko altek aby zamontować rolkę. Stary napinacz, koło pasowe, rolki i pasek. Jeździ gdzieś od końca października lub początku listopada i nic się nie tłucze.
Dlatego uważam że ingerencję w układ napinacza powinno się zacząć od założenia rolki ze sprzęgiełkiem na alternatorze a potem reszta jeżeli jest jakiś problem.
Oczywiście jeżeli robisz to u mechanika, gość wymieni Ci o wiele więcej elementów niż de facto potrzeba żeby uniknąć sytuacji że wrócisz po pół roku i powiesz że się popsuło to co naprawiał. Ja wymieniałem tylko to co było niezbędne ale na własną odpowiedzialność.
Koła pasowego nie kupowałem ale mam orginał bo autko było serwisowane od 2005-1012 (ostatni serwis luty 2012) ja je kupiłem w sierpniu 2012.
Sprawdzę w fakturach i książce czy było wymieniane. Postaram się również wrzucić w tygodniu filmiki jak pracuje mój silnik po 45.000 od wymiany i kumpla aby nie być gołosłownym.
Pozdrawiam

Bump:
Cytat:
Pomyłka Panie kolego. Na tym pasku nie mamy pompy wspomagania.
On poprzez koło pasowe napędza alternator i sprężarkę klimy, nic poza tym. Jednak nie zmienia to faktu o czym piszesz.
Dzięki za sprostowanie Mariusz.
Klima w układzie napinacza, wspomaganie z drugiej strony.
Zasugerowałem się tym że podczas skrętu kół dostaje największych wibracji, ale jak napisałeś to niczego nie zmienia.
__________________
Stan Twego auta mówi prawdę o Tobie.
Wcześniej Mondeo MK3 1.8i 125KM 2001r.
dżizas jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-03-2014, 18:14   #1410
dżizas
ford::advanced
 
Avatar dżizas
 
Zarejestrowany: 26-11-2010
Skąd: Oxford, W-wa
Model: Mondeo MK3
Silnik: 2.2 TDCI ST 155KM
Rocznik: 2005
Postów: 300
Domyślnie Odp: Hałasujący napinacz paska klinowego - wymienić cały napinacz czy tylko te kółko?

Cytat:
Z tego co wiem, nie widziałem samych oryginalnych sprężyn do napinacza, ani znanych dobrych marek typu FORD, FoMoCo, Corteco itp.
100% orginał nie wiem czy dostępna w PL
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
__________________
Stan Twego auta mówi prawdę o Tobie.
Wcześniej Mondeo MK3 1.8i 125KM 2001r.
dżizas jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:46.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.