Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 24-01-2023, 17:35   #1
RoganJin28
ford::average
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 25-07-2019
Skąd: Szczecin
Model: Focus mk3 fl
Silnik: 2.0
Rocznik: 2015
Postów: 111
Domyślnie Dziwne zachowanie temperatury wewnątrz auta

Witam szanownych kolegów!

Zauważyłem dziś u siebie po dłuższej trasie a w zasadzie na jej końcu dziwne zachowanie auta. Otóż klimatyzacja była ustawiona na automat na 21 stopni. W pewnym momencie miałem wrażenie że w aucie zrobiło się jakoś chłodniej ale przejechałem jeszcze kawałek dojechałem pod dom i zacząłem sprawdzać temperaturę i w momencie kiedy ustawiłem na 18 stopni wiało strasznie zimne powietrze ale klimatyzacja nie była włączona bo było około dwóch stopni na zewnątrz po czym zmieniłem na 21 i powietrze było odczuwalnie cieplejsze ale jednak mimo wszystko chłodniejsze niż do tej poryna 21. Zgasiłem auto odpaliłem je na nowo ustawiłem na 21 stopni i powietrze wiało już o wiele cieplejsze a gdy zmieniłem z powrotem na 18 było odczuwalnie chłodniejsze jednak mimo wszystko dalej było czuć że jest ciepłe po czym po chwili znów poczułem że na 21 powietrze jest cieplejsze ale chłodniejsze niż zwykle i tak dalej. Co może być powodem takiego zachowania? Gdzieś przeczytałem że to może być kwestia czujnika temperatury wewnętrznej tego z wiatraczkiem pod kolumną kierownicy bo generalnie jak ustawiłem na high to leciało ciepłe odczuwalnie gorące powietrze natomiast jak ustawiłem na low było czuć że leci zimne powietrze tylko w pomiędzy tych temperatur było takie dziwne zachowanie tak jakby najpierw na 21 chodziło tak jak do tej pory a później kiedy czułem że na 21 to powietrze jest chłodniejsze żeby osiągnąć tą samą temperaturę musiałem na przykład ustawić 23 i wtedy czułem tak jakby chodziło normalnie na 21. Jakieś pomysły? Dodam że we wrześniu wymieniałem chłodnicę klimatyzacji na nową a około tygodnia temu wymieniałem chłodnicę wody na nową nie wiem czy to może mieć coś wspólnego

RoganJin28 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-01-2023, 18:27   #2
kln1920
ford::expert
 
Avatar kln1920
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 16-10-2017
Skąd: Świętochłowice
Model: Focus MK3.5/Clio IV PH2
Silnik: 2.0 TDCI 180KM/0.9 TCe 90KM
Rocznik: 2016/2020
Postów: 2,020
Domyślnie Odp: Dziwne zachowanie temperatury wewnątrz auta

Bo to zależy od temperatury w aucie. Przecież ustawienie zadanej na climatronicu nie oznacza, że z kratek będzie leciało o temperaturze równej zadanej, tylko że będzie dążyło do zadanej
kln1920 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-01-2023, 18:31   #3
RoganJin28
ford::average
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 25-07-2019
Skąd: Szczecin
Model: Focus mk3 fl
Silnik: 2.0
Rocznik: 2015
Postów: 111
Domyślnie Odp: Dziwne zachowanie temperatury wewnątrz auta

Oczywiście rozumiem sugestie jednak to nie jest typowe działanie bo wcześniej jak ustawiłem temperaturę 21 stopni, to czy nawiew dmuchał mocniej żeby nagrzać auto do tej temperatury zadanej czy już dmuchał wolniej bo powiedzmy że uznał że ją osiągnął w kabinie tylko to jest ewidentnie wadliwe działanie sterowaniem nadmuchu bo kiedy nastawiam 21 nie otwieram szyb nie wysiadam z auta i nadmuch wieje na 21 normalnie tak jak wiał do tej pory wyczuwalną temperaturą a za chwilę z nawiewu przy 21 stopniach wieje jak przy 18 lub mniej i to samo nastawiając po zgaszeniu na 18 czuć że powietrze jest cieplejsze a przy 21 zdecydowanie cieplejsze żeby za chwilę znów wiać na 21 chłodnym powietrzem a na 18 takim jak przy 15
RoganJin28 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-01-2023, 08:52   #4
edmun
ford::expert
 
Avatar edmun
 
Imię: Ponury żniwiarz
Zarejestrowany: 08-02-2014
Skąd: Birmingham UK
Model: MK3 Estate Titanium X EcoBoost 182KM
Silnik: 1.6
Rocznik: 2012
Postów: 4,385
Domyślnie Odp: Dziwne zachowanie temperatury wewnątrz auta

Jeśli czujnik wewnątrz pojazdu podaje, że temp wewnątrz jest wyższa od "zadanej" na wyświetlaczu, to zacznie schładzać powietrze.
I odwrotnie. Kiedy ten czujnik (przy kolumnie kierowniczej) wykaże że temp w kabinie jest niższa niż ta ustawiona na panelu klimatyzacji, to system będzie wtłaczać powietrze cieplejsze.
Nie ma tutaj żadnej większej filozofii.

Nie widzę tutaj nic dziwnego a Focus to nie klima np. z Audi A7 gdzie jest więcej wentylatorów, nawiewów i tryby pracy "niewyczuwalnej" (gdzie powietrze jest tak wtłaczane do kabiny abyś nie wyczuł dmuchawy nawiewów)
edmun jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-01-2023, 10:31   #5
RoganJin28
ford::average
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 25-07-2019
Skąd: Szczecin
Model: Focus mk3 fl
Silnik: 2.0
Rocznik: 2015
Postów: 111
Domyślnie Odp: Dziwne zachowanie temperatury wewnątrz auta

Wydaje się to całkiem logiczne i w stu procentach się z tym zgadzam natomiast jedyne co mnie w tym wszystkim drzwi to właśnie to że wcześniej nie zauważyłem takiego zachowania ze zmieniającą się temperaturą przy tym samym nastawieniu bo jak nastawiłem na 21 to wydaje mi się że temperatura była cały czas taka sama a jedynie zmieniała się siła nadmuchu w momencie kiedy zadana temperatura nastała w aucie wentylator kręcił się wolniej było okej. Wczoraj dostałem się do tego czujnika temperatury zewnętrznej koła do jedyne co to był dosyć mocno przykurzony więc go przedmuchałem ale wiatraczek kręcił się bez problemu także poobserwuję to jeszcze i zobaczymy co będzie ale może jakieś inne pomysły?
RoganJin28 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-01-2023, 12:43   #6
edmun
ford::expert
 
Avatar edmun
 
Imię: Ponury żniwiarz
Zarejestrowany: 08-02-2014
Skąd: Birmingham UK
Model: MK3 Estate Titanium X EcoBoost 182KM
Silnik: 1.6
Rocznik: 2012
Postów: 4,385
Domyślnie Odp: Dziwne zachowanie temperatury wewnątrz auta

Wiatraczek czujnika temp zewnętrznej?
Czujnik temp zewnętrznej znajduje się w bocznym lusterku. Nie posiada on wentylatorka.
Wentylatorek jest w czujniku temp wewnętrznej (kabiny)

Jeśli podejrzewałbyś, że czujnik nie funkcjonuje tak jak powinien, to sprawdzasz (np. za pomocą Forscana) odpowiedni PID.

Ale - czujniki w poliftach z racji że są o wiele lepsze niż w przedliftach i na podstawie tego nie podejrzewałbym tutaj żadnych problemów.
edmun jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-01-2023, 22:27   #7
RoganJin28
ford::average
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 25-07-2019
Skąd: Szczecin
Model: Focus mk3 fl
Silnik: 2.0
Rocznik: 2015
Postów: 111
Domyślnie Odp: Dziwne zachowanie temperatury wewnątrz auta

Chodzilo mi o wewnetrzny czujnik z wiatraczkiem, dostalem sie do niego i przedmuchalem. Czyli rozumiem, ze zachiwanie o ktorym mowie jest normalne i poki grzeje i chlodzi, reaguje na zmiany temperatur to odpuscic temat? Jeszcze mam wrazenie ze wentylator odpowiedzialny za wtlaczanie powietrza do kabiny chodzi glosniej, tak jakby jak odkurzacz taki dzwiek wydaje. Dzialac dziala ale jest glosniejszy, nie buczy czy strzela czy stuka czy cokolwiek innego ale zrobil sie taki "swiszczacy"
RoganJin28 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-01-2023, 09:49   #8
edmun
ford::expert
 
Avatar edmun
 
Imię: Ponury żniwiarz
Zarejestrowany: 08-02-2014
Skąd: Birmingham UK
Model: MK3 Estate Titanium X EcoBoost 182KM
Silnik: 1.6
Rocznik: 2012
Postów: 4,385
Domyślnie Odp: Dziwne zachowanie temperatury wewnątrz auta

Zapewne odkleił się kawałek tektury/taśmy i Ci świszczy.
Nie martw się.
Z racji że to Focus i nie jesteś pierwszy i ostatni to kiedyś się oderwie i spadnie niżej
i będzie terkotał/rezonował i będziesz musiał rozbierać panel podszybia żeby to wyciągnąć.

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Ostatnio edytowane przez edmun ; 26-01-2023 o 10:01
edmun jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:14.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.