View Single Post
Stary 08-02-2024, 13:00   #8
Szwagier
ford::amateur
 
Imię: Jasiek
Zarejestrowany: 11-01-2024
Model: narazie brak
Silnik: narazie brak
Rocznik: narazie brak
Postów: 3
Domyślnie Odp: zakup tuż przed liftem - czy warto?

Czekanie wg mnie nie ma sensu bo teraz są nawet spoko ceny (wyprzedaż + dealerzy dokładają kilka %) a wg tego co mówił mi sprzedawca, cennik idzie w górę ale oni w sumie zawsze tak mówią by zachęcić do kupna obecnych aut Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Porównajmy zmiany:

- w wyglądzie są kosmetyczne, kwestia gustu. Mi się podoba ten nowy przód ale obecny wg mnie się tak szybko nie zestarzeje, szczególnie w wersji st line.

- funkcjonalnie jest to w 95% to samo auto. Największa zmiana zaszła wewnątrz czyli duży tablet (zmiana z 8" na 13") przez który niejako zniknęły fizyczne pokrętła do zmiany temp, przyciski zmiany nawiewu, podgrzewania foteli, kierownicy etc. Jestem zdania że do wszystkiego się można przyzwyczaić ale po co zmieniać coś co działa od lat, przynajmniej zostawili kilka przycisków i pokrętło głośności dla pasażera Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Największy plus tej zmiany ekranu to nowa wersja systemu infotainment, powinno być szybciej i świeżo. Wg mnie ekran mogli dać nieco mniejszy (10"-11" byłby wystarczający) ale zachować pokrętła zmiany temp i przyciski nawiewów. Ford widać nie uczy się na błędach innych np vw gdzie tak recenzenci jak i klienci wyraźnie dali do zrozumienia że nie wszystko co dotykowe jest funkcjonalne i trend jest taki w motoryzacji że powoli wraca się do fizycznych manipulatorów, ale ford musi się przekonać na własnej skórze.

- silnik wg informacji prasowych jest taki sam, czyli prosty wolnossący 2,5L, wtrysk pośredni wielopunktowy (idealny pod gaz Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. ) bez turbo, bez klasycznego rozrusznika/alternatora (jeśli dobrze rozumiem w fordzie silnik ele układu hybrydowego przejmuje rolę rozrusznika). Cieszy bo jednostka jest raczej sprawdzona i ogólnie bezproblemowa. Coś czytałem o wtryskiwaczach że za granica przedłużają gwarancję ale nie znam szczegółów. Może ktoś na forum się spotkał z tematem?

- skrzynia biegów ecvt, prawdopodobnie to samo aczkolwiek w informacji prasowej pada pewien niuans że kuga ma mieć możliwość ciągnięcia przyczepki o masie całkowitej do 2100 kg (do tej pory hybrydy mogły ciągnąc jeśli dobrze znajduję do 1500kg). To może oznaczać ze coś usprawniono w samej skrzyni i być może przy okazji jedna z największych 'cech' kugi fhev/phev została w końcu wyeliminowana (stuki tłumika drgań na zimnym silniku). Oczywiście to tylko przypuszczenia, choć powinno to być wyeliminowane.

- napęd AWD, tutaj zmiana konkretna bo wylatuje wał z 'haldexem' na rzecz silnika elektrycznego, czyli rozwiązanie jak w toyocie (awd-i). Wg mnie kierunek trochę raczej plus ale to zależy.
Rozwiązanie to wydaje się lepsze pod kilkoma względami bo:
- jest mniej awaryjne (przynajmniej w teorii bo mniej elementów mechanicznych, ruchomych i wylatuje długi ciężki wał),
- trochę oszczędniejsze (mniej paliwożerne od klasycznego wału)
- oraz teoretycznie powinno być równie skuteczne co wał, przynajmniej tak mówią recenzenci.

Jednak kilka prostych 'slip testów' na rolkach pokazuje że w toyocie to działa, ale nie tak sprawnie jak klasyczny wał, chyba że ten test jest po prostu nie miarodajny do faktycznie występujących warunków na drodze.
Link do porównania Rav4 z AWD-i do Rav4 AWD https://www.youtube.com/watch?v=cJeFOLc_0Sw
Na pewno jest spora poprawa względem awd-i z rav4 czwartej generacji gdzie działało to uber słabo więc jeśli Ford nie spierd.. tematu to będzie ok napęd w zupełności wystarczający do auta typu suv jakim jest kuga.

- Wyposażenie na + bo jest bezprzewodowy apple car play, są światła ledowe przód i tył w standardzie (znikają żarówki/halogeny), światła matrycowe za dopłatą. Fotele raczej te same, mam nadzieję że chociaż w wersjach X pojawi się 'wydłużane' siedzisko co mogą sugerować zdjęcia z materiałów prasowych.

I chyba tyle tych różnic.. wg mnie niewiele. Trzeba mieć na uwadze że zakup obecnej kugi w momencie gdy pojawiła się już nowa wiąże się też z tym że auto trochę więcej straci na wartości po wyjeździe z salonu no ale tak było zawsze, zresztą dlatego tez salony robią tak duże promki by właśnie zachęcić do kupna.
Ja ostatecznie zrezygnowałem z zakup auta, a miałem dobrą cene na st line x 2,5 fhev awd, auto wychodziło dużo korzystniej niż skoda karoq czy toyota rav4. Niemniej gdyby nie pewne czynniki zewnętrzne to prawdopodobnie bym kupił.

Ostatnio edytowane przez Szwagier ; 08-02-2024 o 13:07
Szwagier jest offline   Odpowiedź z Cytatem