View Single Post
Stary 08-03-2018, 18:11   #146
Codee13
ford::average
 
Imię: Adrian
Zarejestrowany: 31-01-2016
Skąd: Lędziny
Model: C-MAX, Grand C-MAX
Silnik: 1.8 Duratec HE, 2.0 TDCI 150KM
Rocznik: 2004. 2015
Postów: 62
Domyślnie Odp: Całkowita awaria elektrycznego hamulca ręcznego

Niestety dopadło i mnie! Dokładnie 2 tygodnie temu złapało z trzaskami jedno koło. Nie działało odblokowanie awaryjne.
Żeby nie stać na "środku" przeciągnąłem auto ok 200 m i załatwiłem sobie oponę - także nie polecam targania na ostro - zrobił się placek na oponie 5 mm gdzie cała była 8 mm. Plus taki że nówkę kupiłem i spokój.
Ale wracając do EPB - odłączyłem moduł na wtyczce. Dziś z racji temperatury +13°C zdemontowałem moduł z linkami.
Najprościej zdemontować linkę z awaryjnego popuszczania - bez podnoszenia auta, kładąc się przy prawych tylnych drzwiach jest dostęp do tulejki zaczopowanej białym plastikiem - to właśnie linka od awaryjnego popuszczania. Jak się to wyciągnie to widać biały pancerzyk - trzeba linkę z dźwigienki oczywiście ściągnąć w schowku tunelu środkowego.
Gorzej z linkami do kół bo są poprzyczepiane na tych plastikowych uchwytach (od strony prawej tył) a ta z lewej w osłonie termicznej na metalowych zaciskach w życiu nie ruszanych Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Bez kanału ciężej ale pod blokiem spokojnie opanowałem demontaż modułu z linkami. Wymagało to zdemontowania kół tył na zmianę w zależności od linki którą chcemy demontować.
Mając wyciągnięty moduł w domu zacząłem domontować.
Zacząłem od objechania nożykiem intrygatorskim miejsc klejenia czarnym silikonem - bo po odkręceniu 8 śrub torx dekiel modułu jest na silikonie. Objechałem konturowo, potem delikatnie płaskim śrubokrętem odchylałem i docinałem nożykiem (delikatnie bez wsadzania go głęboko).
Żeby zdemontować linki trzeba odkręcić 3 torx trzymające silnik z przekładnią. Proponuję tasiemkę wypiąć z elektroniki, zasilanie silnika, odkręcić 2 torx przy wtyku elektroniki i wyciągnąć elektronikę.
Linka z prawego koła ma taki krzyżak zamontowany, żeby ją zdemontować trzeba najpierw odkręcić osłonę przytrzymującą mocowanie linki w korpusie. Wyciągamy zadławienie i kręcimy krzyżakiem patrząc czy wykręcamy śrubę z tulei którą kręci silnik zaciskając/popuszczając ręczny.
Linkę od lewego koła zdemontujemy odkręcając plastikową nakrętkę trzymającą, przy module z tasiemką jest zabezpieczenie białe plastikowe - cofamy je i wyciągając moduł z tasiemką rozłączymy linkę lewego koła.
Do demontażu linki awaryjnego odblokowanie potrzeba odkręcić 2 torx widoczne po podniesienie silnika z przekładnią oraz modułu z tasiemką. Jeden torx trzyma sprężynkę, z której wypinamy linkę, drugi torx białe koło po której porusza się linka.

Po sprawdzeniu całości linka z prawego koła delikatnie się przycinała - na wyproście, będąc pozaginana przy normalnej pracy to przycinanie mogło jak sądzę ją blokować całkowicie. Jutro wysyłam linki to "renowacji" dam znać jak poskładam wszystko czy problem całkowitej awarii EPB usunięty.
Codee13 jest offline   Odpowiedź z Cytatem