View Single Post
Stary 09-08-2013, 19:00   #1
Maciek123
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 05-11-2010
Model: Focus
Silnik: 1.5 EB 150KM
Rocznik: 2015
Postów: 10
Domyślnie Po wymianie akumulatora (D900 - błąd CAN), brak napięcia w porcie OBD

Witam serdecznie
Tydzień temu w moim aucie (Focus MK2 2006 r. 1.8 TDCI) miałem problem z akumulatorem - padł nagle bez ostrzeżenia (zwarcie płyt). Objawy były takie, że po przekręceniu kluczyka auto nie chciało odpalić, było tylko słychać stukanie i brzęczenie (przekaźniki?). Ponadto komunikat 'Usterka układu silnika' i szereg dziwnych zachowań z elektroniką, np. zapalająca się co chwilę kontrolka ABS i inne opisane dalej. Auto odpaliłem na kable, ale dopiero drugą parą - pierwsze kable były jakieś słabe i rozrusznik bardzo wolno kręcił i po chwili wszystko gasło.
Po wymianie akumulatora w zasadzie wszystko wróciło do normy - auto odpala normalnie, brak komunikatu o usterce ukł. silnika, inne kontrolki też w porządku. Jednak nie do końca - pozostały pewne dziwne objawy:
- radio (6000CD) nie zapamiętuje daty i godziny, tzn. po przekręceniu kluczyka zawsze ustawia się na domyślną datę i godzinę 12:00
- sterownik od klimy (automatyczna) - po zgaszeniu silnika pozostaje włączony przez 5 minut i ustawia się na 22C i nawiew na przednią szybę. Przy odpalaniu auta, to samo - zawsze 22C i nawiew na przednią szybę
- zegary po zgaszeniu auta nie wracają do stanu zerowego, tj. wskazówki pozostają tam gdzie były tuż przed wyłączeniem silnika, czyli np. obrotomierz mam zawsze na 800-900 na wyłączonym aucie,
- być może coś jeszcze czego nie zauważyłem.

W teście zegarów wyświetlają się DTC: 9318, A103, D900, z czego ten ostatni ma chyba kluczowe znaczenie dla sprawy. Jest to ogólny błąd na szynie CAN, co jak sądzę oznacza, że w/w urządzenia nie mają komunikacji z autem i dlatego tak się zachowują.
Próbowałem podłączyć ELM327, jednak nie łączy się - okazuje się, że na gnieździe diagnostycznym w aucie nie ma w ogóle napięcia zasilającego 12V na pinie 16 portu. Również na pinie 7 brak napięcia.

Zakładam, że wszystkie w/w objawy łącznie z brakiem napięcia na porcie OBD mają wspólną przyczynę, czyli spalony jakiś ukryty bezpiecznik albo inny układ. Pytanie jak się do tego dobrać ? Na schematach elektrycznych, port diagnostyczny zasilany jest przez 2 bezpieczniki - F44 w GEMie i F3 pod maską. Tego pierwszego u mnie w ogóle nie ma (puste miejsce, bez styków, GEM 4M5T-14A073-DJ) a ten drugi sprawdziłem i jest ok. Nie mam pojęcia co innego może być nie tak, że w porcie w ogóle nie ma zasilania. Czy uszkodzony może być GEM, czy może rozprogramował się ?
Proszę o radę jak wyśledzić przyczynę.
Maciek123 jest offline   Odpowiedź z Cytatem