Temat: [Fiesta 2001-2008] Dziwne zachowanie układu hamulcowego
View Single Post
Stary 17-12-2018, 19:36   #1
jedrus84
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 18-10-2011
Skąd: Ślask
Model: Fiesta
Silnik: 1.3
Rocznik: 2003
Postów: 33
Domyślnie Dziwne zachowanie układu hamulcowego

Witam szanownych kolegów.
Od pewnego czasu mam problem z układem hamulcowym w mojej Fieście. Mianowicie raz na jakiś czas hamulec jest jakby to określić "tępy". Problem ten występuje sporadycznie. Zauważyłem, że jak hamulec robi się tępy to linka hamulca ręcznego jest luźna. Konkretyzując przykładem dojazdu do pracy: pierwsze hamowanie żyleta, po około 5km zjazd z drogi szybkiego ruchu (hamowanie ze 120 do 50km/h) wszystko ok, kilka skrzyżowań dalej ok, wjazd w uliczkę pod pracą , naciskam hamulec a auto zwalnia bardzo słabo. Mocniejsze naciśnięcie hamulca daje efekt jak wcześniej czyli dobrego hamulca. Gdyby ktoś pomyślał że zgrzałem hamulce - nie. Toczę się po mieście jak wszyscy inni 50-70km/h. Parkuje pod biurem i hamulec znów ok. Wsiadam po pracy i pierwsze hamowanie bardzo słabe. Potem znów ok. Sprawdziłem po kolei: linka ręcznego - prawie nówka i chodzi ok. Bębny z tyłu rozebrane, wnioski: szczęki będę wymieniał wiosną ale jeszcze z 3mm mają, sprężynki ok. Szczęki zdejmowałem, czyściłem, przeglądałem i wszystko to chodzi jak się należy. Po lekkim naciśnięciu nożnego cylinderek ładnie rozpycha i wszystko wraca na swoje miejsce. Ręczny ogólnie ok, odbija, bębny lekko ciepłe po normalnej jeździe. Słychać jak dźwigienki na szczękach przy podnoszeniu i opuszczaniu dźwigni ręcznego uderzają w szczęki czyli tak naprawdę tu nie ma moim zdaniem problemu. Aha bębny w połowie wymiaru. Teraz moje przemyślenia: jako że w chwili kiedy hamulec jest tępy sprawdzam ręczny (po hamowaniu a nie w trakcie) odnoszę wrażenie że problem dotyczy tyłu. W mojej głowie jest teza że być może cylinderek się wiesza i szczęki zostają blisko bębna. Powoduje to że naciskając następnym razem hamulec muszę przegonić płyn do rozsuniętego cylinderka i stąd wrażenie że hamulec nie bierze od razu. Oczywiście jeździłem z tym problemem do czasu przeglądu z nadzieją że tam coś wychwycą a tu diagnosta mówi do mnie: Panie te auto ma hamulce super, żeby Pan wiedział co tu przyjeżdża....Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Może macie jakieś pomysły ? Jak już wspomniałem na wiosnę wymienię i szczeki i cylinderki albo na ATE albo Textar więc będę coś wiedział więcej po tej operacji ale może zupełnie źle rozumuję i powinienem coś innego niż tył samochodu.
jedrus84 jest offline   Odpowiedź z Cytatem