View Single Post
Stary 25-07-2012, 19:38   #1
denon2000
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 10-04-2004
Skąd: LUBLIN
Model: Focus IIFL
Silnik: 1.6 TDCI
Rocznik: 2011
Postów: 427
Domyślnie Nowe filtry (już suche) cDPF w silnikach z EURO V

Będąc na rocznym przeglądzie w ASO spytałem miłego pana z obsługi jakie będą koszty przeglądów w przyszłych latach i przy jakim przebiegu przewidziano dla mojego auta dolewkę płynu EOLYS. Pan poklikał, poklikał w komputerze i stwierdził, że u mnie zamontowany jest filtr nie wymagający dodatku. W tym momencie trochę skrzywiłem się trochę i zapytałem się czy jest tego pewny ? Przecież w focusach są filtry "fap" z płynem. On odpowiedział, że nie we wszystkich i w moim akurat nie ma. Pomyślałem, że jeśli tak stwierdził no to ok.

Ale ta myśl nie dawała mi spokoju i zacząłem drążyć temat. A to co znalazłem:
- w katalogu z salonu kiedy kupowałem auto było napisane, że auto ma silnik z filtrem cDPF. Ważna jest ta literka "c".
- w necie w artykułach sprzed 2 lat znalazłem info, że : "Ford przygotował nowe silniki zgodne z Euro V wyposażone w filtry cząstek stałych z powłoką katalityczną (cDPF)"
- dalej znalazłem w niektórych publikacjach bardziej "fachowych" sposób oznaczania filtrów aDPF i cDPF. aDPF (filtr mokry z dodatkiem katalitycznym). cDPF (filtr suchy z powłoką katalityczną).
- na etis.ford.com po wybraniu modelu 1.6tdci focusa i wybraniu przeglądu przy 60'000 km podawana jest informacja o uzupełnieniu płynu jeśli jest norma Euro IV. Nic nie ma słowa o normie Euro V - czyli tak, jakby nie trzeba by tego robić.

Wniosek:
Z informacji które uzbierałem wynika, że Ford zaczął stosować filtry suche w silnikach z EURO V.

Do tej pory na forum wszędzie znajdowałem opinię, że w focusach występują tylko filtry mokre. To jak jest na prawdę z tym ? Ktoś coś wie ?
denon2000 jest offline   Odpowiedź z Cytatem