Temat: [Mondeo 2007-2014] Tarcze i klocki hamulcowe - wymiana, bicie
View Single Post
Stary 25-03-2015, 20:33   #856
ruszomir
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 22-03-2015
Model: FORD MONDEO
Silnik: 2.0 TDCI 140KM
Rocznik: 2011
Postów: 1
Domyślnie Odp: Tarcze i klocki hamulcowe - wymiana, bicie

Koledzy,
przebiłem się przez te kilkadziesiąt stron odpowiedzi i postanowiłem dorzucić swoje 0.03zł Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Z podobnym problemem - bijące tarcze po kilku/kilkunastu tys. km od wymiany - borykałem się w moich poprzednich autach.

Za każdym razem problemem była konstrukcja zacisków pływających - z czasem zapiekają się na prowadnicach i podczas hamowania pracuje tylko tłoczek (lub w większej mierze tłoczek). Powoduje to nacisk z jednej strony tarczy i skutecznie ją z czasem deformuje - dlatego przez jakiś czas jest w porządku.

Ktoś (sorry nie pamiętam, który z kolegów forumowiczów) wymieniał zaciski i to pomogło - ja nie miałem na to ochoty$$. Zatem rozebrałem zacisk, usunąłem masę syfu z prowadnic, posmarowałem i było GIT na wiele kkm.
Teraz przy wymianie kół usuwam klocki hamulcowe i sprawdzam, czy cały zacisk płynnie przemieszcza się względem tarczy i czy nie blokuje się.

Poza tym bardzo istotne jest dokładne oczyszczenie przylegających powierzchni - tarczy, flanszy piasty oraz samej felgi. Osobiście mocno odradzam papier ścierny czy szlifierkę - najlepszy jest kamień na wodę - czyli popularna osełka. Ostatecznie ręczna szczotka druciana. Dzięki temu nie zniszczymy powierzchni, a jedynie ją delikatnie splanujemy.

Tak oczyszczoną powierzchnie przecieram olejem silnikowym i wycieram - tak wiem, że są do tego preparaty, ale tak uczyli na szkoleniu.
Należy pamiętać, że przy styku felgi aluminiowej i stalowej flanszy i przy dodatku wody tworzy się mini ogniwo, które powoduje korozję aluminium, dlatego warto zabezpieczyć powierzchnie styku, aby zminimalizować to zjawisko. Podobnie przy każdej zmianie kół...

Wystąpienie bicia (lub nierówności na powierzchni flanszy) o grubości 0,05mm spowoduje odchylenie aż 0,26mm na obrębie felgi. A to już sporo Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

I w kwestii zakończenia - nie jestem mechanikiem, a jedynie inżynierem z zamiłowaniem do majsterkowania. Także: use it on your own risk Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Pozdrowienia dla wszystkich majsterkowiczów

Ostatnio edytowane przez ruszomir ; 25-03-2015 o 23:14 Powód: literówki
ruszomir jest offline   Odpowiedź z Cytatem