Temat: [Mondeo 2007-2014] Jak dobierać opony zimowe.
View Single Post
Stary 08-11-2011, 22:41   #485
Pavlik
ford::beginner
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 22-07-2010
Skąd: Rybnik
Model: Mondeo Mk4 Titanium X
Silnik: 2.0 140KM
Rocznik: 2008
Postów: 22
Domyślnie Odp: Zimowe opony

Witam!
Parę uwag po przeczytaniu komentarzy:
- miedzy felgą a asfaltem (nawierzchnią) jest tyle samo gumy w przypadku opon o rozmiarze 235/45/17 jak i 215/50/17! Profil to przecież procentowy współczynnik wysokości rantu opony do jej szerokości! Średnica opony musi być stała (+-2%), niezależnie od średnicy felgi, czy też profilu opony. W przypadku 17" rant ma 10.5cm, a 16" - 11.8cm (tak pi razy oko, oczywiście);
- mam letnie opony 235/45/17 i takie same zakładam na zimę (dunlop 3D). Ktoś uzna to za głupotę, ale:
1. ostatnio zaleca się stosować szerokość opon taka samą na lato, jak i na zimę (kiedyś zalecano rozmiar, góra dwa, węższe)
2. nie opłaca mi się kupować osobnych felg na zimę (auto za 2-3 lata sprzedam), a oszczędności na węższych i mniejszej średnicy oponach nie zwrócą mi poniesionych kosztów, nawet wliczając wymianę (tym bardziej, że okazyjnie kupiłem 2 nowe opony, pozostałe (takie same) już w "normalnej" cenie, ale suma sumarum wyszło mnie taniej niż jakbym kupował ten sam model 16" !! A do tego wymiana kosztuje mnie 30 zł - grupon)
3. Nie cierpię felg stalowych, więc pewnie musiałbym kupić alumy 16", a to już zupełnie nie opłacalna sprawa! Mówcie co chcecie, ale 5 sezonów przejeździłem autem z tylnym napędem (prawie 200KM, bez ESP, tylko ABS), gdzie o wypadnięcie z drogi/ zarzucenie najłatwiej, a i tak nie uszkodziłem alufelg! Raz miałem tylko stalówki (pierwszy sezon) i pozbyłem się ich, bo korodowały!!! Nie mówiąc już, jakież szpetne było auto! A alumy, mimo,że używane, bez problemów zniosły sól, piach, itp. Myślę, że z fordem będzie to samo.
- test opon w naszym rozmiarze (dodam tylko, że Alpin nie występuje w szerokości 235): http://www.adac.de/infotestrat/tests...cePageId=31821
pozdrawiam

Ostatnio edytowane przez Pavlik ; 08-11-2011 o 22:53
Pavlik jest offline   Odpowiedź z Cytatem