View Single Post
Stary 25-11-2013, 21:19   #287
picio_18
ford::average
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 14-08-2005
Skąd: Poznań
Model: Ford Mondeo MK3 kombi
Silnik: 1,8 benzyna
Rocznik: 2004
Postów: 196
Domyślnie Odp: Uszkodzone "przepustniczki" w kolektorze ssącym silnika 2.0 Duratec.

Witam,
Przeglądając forum i czytając wasze opisy związane z klapkami stwierdziłem że warto to sprawdzić, a że miałem do wymiany termostat to powiązałem ze sobą te dwie naprawy.
Przed przystąpieniem do prac warto się zapoznać z umiejscowieniem wszystkich śrub na kolektorze a jest ich 8szt. 3szt górne bez problemu do odkręcenia 4 szt na dole to jest dopiero wyczyn Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. i ostatnia na samym dole kolektora bułka z masłem. |
Co nie którzy czytałem że demontowali chłodnice, lampy, krokowce, itp itd. ale z moich obserwacji wynika że nie ma takiej potrzeby, wystarczy dobry zestaw kluczy z kilkoma przedłużkami.
Wszystkie opaski z wiązki trzeba poobcinać żeby wiązka była luźna.
Po wyjęciu kolektora okazało się że dwie klapki od strony pasażera są luźne, zdecydowałem się na wymiane wcześniej zakupionych klapek ze sklepu ford.sklep.pl na zmodyfikowane jak w poście 75 http://www.mondeoklubpolska.pl/showt...y-Klapki/page4
Pręcik był bez uszkodzeń i przetarć. Ciekawostką jest to że brakowało tulejki między 1 a 2 klapką być może już coś kiedyś było przy tym kolektorze grzebane. W włożeniu nowych klapek należy sprawdzić czy wszystko ładnie pracuje w po naciśnięciu gruszki i puszczeniu klapki muszą same wrócić do swojego pierwotnego położenia czyli otwartego.
Co do termostatu nie będe tutaj pisał bo też było trochę problemów ale to opisze w innym poście.
Ponowny montaż kolektora, ja miałem następujący sposób, włożyłem w kolektor 4 dolne śruby i zakładałem kolektor razem z tymi śrubami, ponieważ trafić potem śrubą w gwint jest bardzo ciężko, a nie daj boże jak jeszcze śruba wpadnie gdzieś w kolektor albo rozrusznik....
Po montażu kolektora podłączamy wszystkie przewody na swoje miejsce.
Nadszedł czas pierwszego uruchomienia, i co się okazało, po włączeniu auta obroty poleciały od razu do 6-7 tysięcy i tak się utrzymywały a z silnika słychać było świst powietrza.
Sprawdziłem co jest grane okazało się że zapomniałem podłączyć węża od seperatora oleju, żeby nie demontować kolektora zdemontowałem rozrusznik i tam miałem ładny dostęp,.
Kolejne uruchomienie samochodu, obroty wskoczyły na 1500 i tak stały po dodaniu gazu leciały do 3000 i po chwili opadały.
Wyczytałem na forum że taki objaw jak miałem świadczy o nieszczelności układu dolotowego, podłączyłem do auta kompa (tak mam przewód i kilka programów) sprawdzam ciśnienie w kolektorze, na wyłączonym 100kPa na włączonym 40-50kPa czyli mamy nieszczelność. Decyzja kolejny raz zwalam kolektor... a że wprawe miałem to 30 min i kolektora nie ma.
Przy wymianie klapek chciałem zaoszczędzić i nie wymieniłem uszczelek które i tak miałem kupione także w pierwszej kolejności wymieniłem je. przeglądnełem kolektor nie było widać żadnych pęknięć ale dla pewności miejsca podejrzane przeleciałem uszczelką silikonową o temperaturze pracy ok 300st.
Zmontowałem kolektor i podłączyłem wszystko, no i kolejne odpalenie....
Autko ładnie dopaliło, obroty wskoczyły na 1200 i jak auto się nagrzewało obroty ładnie spadały aż do biegu jałowego.
Co zyskałem po wymianie, przede wszystkim spokój że nic mi do silnika nie wpadnie, pod drugie cichą prace już nie słychać klapek, no i wg mojej opinii obroty trochę inaczej się zachowują, np poprzednio przy dojeździe do świateł jak wciskałem sprzęgło to obroty nie spadały a teraz wciskam sprzęgło a obroty spadają do biegu jałowego.
Co do przyspieszenia .... nie odczuwam żadnych różnic Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. a spalanie ... okaże się po kilku tankowaniach...
To by było na tle jeżeli chodzi o moje klapki.
Opisywane auto to mondeo mk3 kombi 1,8 duratec he 125km przebieg na liczniku 180 (faktycznie kto wie...)
__________________
MKP, FCP
picio_18 jest offline   Odpowiedź z Cytatem