View Single Post
Stary 30-04-2011, 06:54   #57
maureliusz
ford::expert
 
Zarejestrowany: 07-07-2009
Skąd: okolice myślenic
Model: Focus MK2
Silnik: 1.6 TDCI (109KM)
Rocznik: 2005
Postów: 2,165
Domyślnie Odp: olej w przewodzie dolotowym turbosprężarki 1.6 TDCi +DPF

Najlepsze cytaty, dla tych co nie lubią czytać i słuchać, a nadal twierdzą, że olej w dolocie turbiny ma być:

W moim C-Maxie 1.6 TDCI 109 KM występuje dziwne zjawisko z którym nie może sobie poradzić obsługa serwisu autoryzowanego, a mianowicie do filtra powietrza przedostaje się olej znad pokrywy korbowodu poprzez separator oleju znajdujący się w gumowej rurze, który notabene służy do zatrzymywania oleju a przepuszczania wyłącznie oparów.
Jest to wada fabryczna w C-Maxach 1.6TDCI wyprodukowanych do 31.07.2004 i została ona opisana w biuletynie technicznym forda TSB 13/2005. Wedle tego biuletynu zalecana jest wymiana gwarancyjna gumowej rury wraz z separatorem, która łączy z jednej strony filtr powietrza z turbiną oraz odnogą na środku łączącą się z pokrywą korbowodu.
Serwis wymienił dwukrotnie wspomnianą rurę gumową jednakże bez rezultatu - olej nadal się przedostaje do filtra powietrza i zabrudza jego wkład.
Dziś wróciłem z ponownej wizyty w serwisie tym razem przyczyną była święcąca się na desce rozdzielczej kontrolka silnika jak się okazało spowodowana błędem pomiarów przepływomierza powietrza, który został zabrudzony przez przedostający się olej !
Serwis kolejny raz twierdzi że wszystko jest ok i że ten model tak ma :/

(...)
Jestem po rozmowie z rzeczoznawcą, mam z nim jechać do Euro Car na serwis i tam zostanie przeprwadzona diagnostyka silnika oraz zostanie wypisany później protokół ekspertyzy, w rozmowie telefonicznej rzeczoznawca przyznał mi już rację, a podczas mojego opisywania problemu oraz powtarzaniu informacji,które dostałem w serwisie Euro Car rzeczoznawca zaczął się śmiać na argumentację, żę wszystko z silnikiem ok, a olej który cześciowo jest wciągany do turbiny silnika powoduje jej i tu cytuję mistrza serwisu Euro Car "dodatkowe smarowanie". Rzeczoznawca wyjaśnił mi że turbina pracuje w zakresie od 12000 - 25000 obrotów na minutę i każde ciało obce które dostanie się do jej środka powoduje przeciążenia łopat turbiny oraz jej dodatkowe grzanie, łopatki turbiny są tak wyważone aby pracowały optymalnie i jakakolwiek sybstancja lub też rzecz stała, która się do niej dostanie może ją poprostu zniszczyć. Poza tym turbina ma smarowanie wyłącznie łożysk tocznych które się w niej znajdują i nie powinna być "dodatkowo" smarowana.

(...)
[ Dodano: Pon 13 Lut, 2006 20:39 ]
Panowie, sprawiedliwosc istnieje, przed chwila miałem telefon z Euro Car, przyznali mi racje, do wymiany kolektor ssący wraz z zaworem odpowietrzającym oraz separatorem oleju i przepływomierz powietrza. Zleciłem również diagnostykę turbiny, wkońcu pochłaniała ona olej od przynajmniej 20k km. Auto będzie do odbioru w przyszłym tygodniu.
Teraz pozostaje wynegocjować przedłużenie gwarancji przynajmniej o rok, bo tyle trwały moje boje z ASO o tą usterkę.

Cały temat tutaj:
http://www.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=8619
__________________
_______________________
115KM i 275Nm... z serii :-) / "Nie kłóć się z idiotą - sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"
maureliusz jest offline   Odpowiedź z Cytatem