Temat: [Transit 1991-1994] Waga auta a system viatol.
View Single Post
Stary 11-12-2013, 09:00   #40
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Waga auta a system viatol.

Cytat:
Napisał apus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
1. DMC pojazdu plus DMC przyczepki nie może przekroczyć 3,5 tony
Rozumiem, że mówisz o sytuacji, gdy kierowca ma kategorię B prawa jazdy. Otóż - nie. Nie może przekroczyć 4,25t. Jeżeli policjanci i inspektorzy ITD twierdzą, że przy kategorii B prawa jazdy nie można holować zestawu o DMC 4,25t, to nie znają przepisów, w tym najnowszej nowelizacji Ustawy i się kompromitują. Nie pierwszy raz...
Być może jeszcze, że jeżeli rozmawiałeś o tym z ITD, to zapewne myśleli o limicie DMC - kiedy musisz zapłacić za przejazd (a nie czym możesz kierować i co możesz holować)...
Cytat:
Napisał apus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Nic mi nie wiadomo o jakimś przeliczniku 1,33.
Hm...
Cytat:
Napisał apus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
2. DMC przyczepki nie może być większe od masy własnej pojazdu.
Kolego, ręce opadają... Masz tabelę w poście #14. Wystarczy przeczytać ze zrozumieniem.

Przy kategorii B prawa jazdy możesz holować przyczepkę lekką o DMC do 750 kg, ale może ona posiadać hamulec najazdowy (dlaczego nie?) lub nie. Możesz także holować przyczepkę tzw ciężką o DMC powyżej 750 kg (dlaczego nie? - np DMC przyczepy 850 kg) i może ona posiadać hamulec najazdowy, ale może także posiadać hamulec uruchamiany z holownika. Każdy z tych przypadków jest inny.
Tak więc przy kategorii B:
- przyczepa lekka bez hamulców - DMC przyczepy nie większe niż połowa masy własnej holownika, maks. DMC zestawu 4,25t,
- przyczepa lekka z hamulcem najazdowym - DMC holownika stanowi co najmniej 1,33 DMC przyczepy, DMC zestawu 4,25t,
- przyczepa ciężka z hamulcem najazdowym - DMC przyczepy nie większe niż masa własna holownika, DMC holownika stanowi 1,33 DMC przyczepy, DMC zestawu do 4,25t,
- przyczepa ciężka z hamulcem sterowanym z samochodu - DMC przyczepy nie większe niż masa własna holownika, DMC zestawu 4,25t.

We wszystkich powyższych przypadkach obowiązuje jeszcze jeden warunek: masa rzeczywista przyczepy nie może być większa od masy rzeczywistej holownika.

Cytat:
Napisał Rafał A.(antek) Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Przepis dotyczacy 1,33 DMC nie dotyczy owszem przyczep z hamulcem roboczym, sterowanym z kabiny kierowcy, wraz z hamulcami ciagnika, czyli tych przyczep które spina sie z hiolownikiem i maja własne hamulce które działaja wraz z hamulcem holownika, czyli duze przyczepy naczepy itd.
Tak jest.

Cytat:
Napisał ziemek56 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Wojtku - Te cholerne 80 kg/osobę kiedyś przerabiałem (mają to w jakiejś instrukcji wewnętrznej)... zażądałem kiedyś notatki służbowej z kontroli z wpisaniem "przelicznika" i jego podstawy prawnej wycofali się, a wagi najazdowej nie mieli.
Ja z kolei miałem dyskusje o tym, ile ważą moje dwa przewożone konie: Lokis i Magik. Są... duże i masywne. Mam fabryczną przyczepkę Bockmanna, ale zarejestrowaną jako SAM o DMC 1,8t (bo tyle Transit może) - fabrycznie Bockmann ma DMC 2,0t. Kontrolerzy zawsze nie mogą przeboleć, że w myśl przepisów jestem ok, i że nie wiedzą ile konie ważą. Tak szczerze mówiąc - ja też nie wiem - zawsze krzyczę, że 500 kg/szt, a przyczepka ma masę własną 750kg. Kiedy chcą zaglądać do środka, to mówię że moje konie są nerwowe, gryzą i kopią. Wtedy zawsze rezygnują... Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 11-12-2013 o 20:53
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem