Temat: [Transit 1991-1994] Fotele tyłem do kierunku jazdy czy można?
View Single Post
Stary 11-04-2014, 07:42   #20
apus
ford::average
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 15-09-2013
Model: transit 2.5 td
Silnik: 2.5 td
Rocznik: 1998
Postów: 63
Domyślnie Odp: Fotele tyłem do kierunku jazdy czy można?

Cytat:
Napisał Olo133 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
*
Imię: Olek
Zarejestrowany: 02-05-2013
Skąd: Bytom
Model: Transit
Silnik: 2000
Rocznik: 2005
Postów: 24
Odp: Fotele tyłem do kierunku jazdy czy można?
Gdybym mógł prosić o bardziej precyzyjne odpowiedzi
Witam.
Przepisy dotyczące homologacji zmieniają się co jakiś czas. Nie oznacza to, że pojazd który uzyskał homologację i został dopuszczony do ruchu, nagle po zmianie przepisów nie jest dopuszczony. Tak samo jest z siedzeniami do jazdy tyłem (nie tylko w busach, vanach ale tez w dużych autobusach). Jeżeli był dopuszczony to nadal można tak jeździć. Jeśli pojazd ma możliwość obracania foteli ale nie ma dopuszczenia do jazdy z odwróconymi fotelami wtedy bezwzględnie taką informację producent musi umieścić w instrukcji obsługi. Nie wiem dokładnie jakie teraz są przepisy homologacyjne dotyczące nowych pojazdów, wiem natomiast, że kiedyś bez problemu można było jeździć z odwróconymi fotelami. Warunek był taki, że pasy musiały być zintegrowane z fotelem (albo biodrowe albo wielopunktowe nie montowane do karoserii tylko bezpośrednio do obracanego fotela lub kanapy), lub pojazd nie był wyposażony w pasy bezpieczeństwa i na stałe miał kanapy montowane w kierunku przeciwnym do kierunku jazdy (kampery, niektóre siedzenia w autobusach).
Pozdrawiam
apus jest offline   Odpowiedź z Cytatem