Temat: [Focus 1998-2004] Test czujnika CHT temp. w głowicy
View Single Post
Stary 21-02-2010, 20:01   #1
mirosław_a
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 27-12-2009
Skąd: warm. mazurskie
Model: focus
Silnik: 1.8 tdci
Rocznik: 2002
Postów: 3
Domyślnie Test czujnika CHT temp. w głowicy

Witam !

Przeprowadziłem badania tego czujnika i przy okazji układ wstępnego podgrzewania silnika, a więc do rzeczy:
1. Wynik pomiaru rezystancji czujnika CHT na zimnym silniku: 98 kohm, zmierzyłem również czujnik IAT - temp. zasysanego powietrza, ten na interculerze i tutaj wartość podobna 101 kohm.

2. Wykonałem próbę spr. układu wstępnego podgrzewania silnika tzn. wypiąłem czujnik CHT i zmierzyłem czas grzania świec żarowych, wynik: 6 sek. Po wpięciu czujnika czas grzania taki sam, czyli 6 sek. Dziwi mnie to, bo wyczytałem, że powinien być maksymalny ok. 20 sek. Wyczytałem to z książki Ditera Kropa.

3. Wpiąłem się miernikiem w przewody czujnika CHT aby mierzyć napięcie w trakcie rozgrzewania się foki i tak przy odpaleniu silnika napięcie wynosi 3,97v i w trakcie rozgrzewania się płynu napięcie sukcesywnie maleje, np. gdy osiągnął temp. 40 st. - 1,90v, przy 70 st. - 0,90v. Zdziwiłem się przy temp. 74 st., bo nagle skoczyło do wartości 3,97v. To jest wartość taka jak na zimnym silniku. Z danych na silniku TDI wynika, że przy 90 st. napięcie wynosi 0,61v, a chyba to taki sam czujnik.
Gaszę silnik i spr. czas grzania świec żarowych i też jak na zimnym 6 sek.
Pomiary robiłem przy temp. zew. 0 st., a temp. płynu odczytywałem z trybu serwisowego na liczniku.
Sprawdziłem również to, do jakiej temp. grzeją te 3 świece ogrzewające płyn i okazało się, że układ wyłączył się przy temp. 70 st.

Jeszcze jedna rzecz mnie zdziwiła, jak wypnę czujnik CHT komp pokazuje mi temp. płynu 34 st.

Mam pytanie, czy czujnik CHT w mojej foce może być uwalony. Będę wdzięczny jeśli ktoś zmierzy rezystancję tego czujnika na zimnym silniku i jednocześnie sprawdzi wskazanie temp płynu.
mirosław_a jest offline   Odpowiedź z Cytatem