View Single Post
Stary 19-12-2022, 13:39   #3
P@blito
ford::amateur
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 21-11-2022
Model: Focus
Silnik: 1,6 TDCI
Rocznik: 2015
Postów: 5
Domyślnie Odp: 1,5TDCI skaczący wskaźniek temperatury i brak ogrzewania

Auto mam od trochę ponad miesiąca. Z tego co mi przekazał sprzedający, w lipcu był wymieniony rozrząd i raczej nic więcej w ostatnim czasie nie było robione.

Po zakupie zauważyłem że zbiorniczek wyrównawczy jak i pod nim jest mokro. Kupiłem nowy zbiorniczek, zaworek/zaślepkę która jest zamontowana na górnym króćcu i wymieniłem. Dzisiaj zauważyłem jeszcze że cieniutki przewód od zbiorniczka do chłodnicy w miejscu montowania przy zbiorniczku, lekko się sączy. Stan płynu mam cały czas powyżej minimum ale muszę dolewać troszeczkę co jakiś czas, prawdopodobnie właśnie przez ten cieknący przewodzik idący do chłodnicy.

Dzisiaj postanowiłem poświęcić trochę czasu na bliższe przyjrzenie się problemowi ogrzewania. Poświęciłem dwie godziny na jazdę autem i sprawdzanie węży ogrzewania pod maską. Udało mi się dojść do pewnych wniosków.
Zrobiłem kilkadziesiąt kilometrów za miastem i zauważyłem że po wyjechaniu z miasta, temperatura na wskaźniku jest trochę powyżej 60 stopni ale wtedy mam cały czas bezproblemowo ogrzewanie. Po powrocie do miasta po chwili temperatura na wskaźniku skoczyła prawie do 90 stopni i od razu zaczęło lecieć zimne powietrze, w tym czasie zatrzymałem się i zauważyłem że górny wąż idący do nagrzewnicy jest ciepły a dolny zimny. Ponownie pojeździłem trochę żeby żeby zaczęło lecieć ciepłe powietrze i w tym czasie jak zaczęło lecieć ciepłe powietrzę wskaźnik spadł na trochę powyżej 60 stopni a pod maską węże od nagrzewnicy były ciepłe, również ten dolny.

Teraz nasuwa się pytanie, dlaczego cieple powietrze leci jak wskaźnik spada do 60 stopni a zimne jak jest 90?
Oraz dlaczego dolny wąż od nagrzewnicy robi się zimy? Może przy nagrzewnicy jest tak jakiś zawór który nim steruje?

Pewnie jest jedno, wskaźnik skacze jak nie ma ogrzewania a spada jak jest ogrzewanie. Teoretycznie dzieje się to odwrotnie niż normalnie powinno się dziać.
Od czego to jest zależne? Może coś jest źle podłączone, mam na myśli kostka przy czujniku, jakiś czunik itp.
Swoją drogą , dziwne są też te skoki temperatury w przeciągu kilku sekund.

Tak jeszcze myślę, może jakiś czujnik jest źle dobrany i powoduje jakieś zakłócenia wskaźnika?

Ostatnio edytowane przez P@blito ; 19-12-2022 o 13:46
P@blito jest offline   Odpowiedź z Cytatem