View Single Post
Stary 03-06-2017, 01:36   #1
slawomirro
ford::professional
 
Avatar slawomirro
 
Imię: Sławek
Zarejestrowany: 02-04-2016
Skąd: Warszawa
Model: Fiesta mk6 Ghia
Silnik: 1.6 100KM
Rocznik: 2007
Postów: 1,670
Post Blaupunkt Travelpilot EX, kompedium wiedzy

Travelpilot ex to dość już stare radio, ale popularne w Fordach.
Przeszukując formu, Internet, instrukcje obsługi, itd zastanowiło mnie, że szalenie trudno uzyskać szczegółowe dane techniczne dotyczącego tego modelu.

Rzeczywista moc RMS przy 4 Ohm = 4x17W
Maksymalna moc RMS przy 4 Ohm = nieznana (podejrzewam, że 4x45W)

Nie znalazłem informacji jaki jest stosunek sygnału do szumu dla radia/cdaudio/mp3. Natomiast odsłuchowo,
to cdaudio odtwarza dźwięk najlepiej, potem w kolejności jest radio i na końcu mp3.

- czyta pliki mp3, ale tylko kodowane do 256kbs i tylko z cyframi w nazwie, ale czyta tagi plików.
- Odtwarza płyty CD-Audio oraz CD-R/CD-RW.
- Wspiera Bluetooth, ale nie posiada wbudowanego odbiornika
- Nie ma i nie można doinstalować czytnika kart, ani USB
- Można wgrać mapy Polski do nawigacji. Do kupienia na Allegro za 300zł.
- Język nawigacji to Angielski, Francuski, Niemiecki. Polskiego nie ma.
- Nie posiada wyjść RCA, czyli bezpośrednio wzmacniacza nie podłączymy.
- Wspiera jednak wzmacniacz, posiadając pin do zdalnej kontroli wzmacniacza
- Obsługuje 4 głośniki zwykłe + 1 głośnik niskotonowy.
- Obłsuguje zmieniarkę CD




Poniżej przedstawiam pełny schemat i rozkład pinów w tym radiu.


Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.




Widziałem na tym froum i nie tylko pytania o możliwość instalacji wzmacniacza do tego radia. Sam zamierzam się zmierzyć z tym tematem w praktyce, ale od razu napiszę:
- wzmacniacza nie zainstalujemy bezpośrednio pod radio.
Potrzebne są adaptery z wyjściami RCA. W sprzedaży są takie np na Allegro po 18zł sztuka. Potrzebne są dwa konwertery dla przednich i tylnych głośników.

Jak już wspomniałem radio ma pin sterujący wzmacniaczem. Jak więc zainstalować wzmacniacz?

Instalujemy wzmacniacz np w bagażniku.
Prowadzimy przewód zasilający z akumulatora do wzmacniacza
Prowadzimy przewód sterujący z wtyku radia do wzmacniacza
Prowadzimy przewody RCA (4 przewody) ze wzmacniacza do adapterów.
Adaptery wpinamy do wtyków głośnikowych (zamiast przewodów głośnikowych)
Głośniki podłączamy innymi kablami do wzmacniacza (każdy głośnik musi mieć nowy kabel).



Czy można doinstalować AUX gdy go nie mam?
- Można. Kupujemy AUX w sklepie audio w wtyczką dla Forda i wpinamy wtyczkę w złącze B. Gorzej jeśli mamy zestaw Bluetooth
już w aucie oraz np wspomniany system dla tylnych foteli. Wtedy musimy ręcznie odpiąć kable i wpiąć je w odpowiednich miejscach na złączu B.


Na Allegro sprzedają złącza RCA podłączane do złącza B. Pozwala to podobno podpiąć bezpośrednio wzmacniacz do radia. To nie jest jednak wyjście.
Raz, że nie możemy już użyć złącza AUX, dwa że są tyl dwa wyjścia RCA, więc tlyko dwa głośniki podłączymy, no i trzy że sygnał nie jest silny.
Ja rozwiązanie to odradzam.

Ostatnio edytowane przez SRS ; 31-05-2021 o 16:38
slawomirro jest offline   Odpowiedź z Cytatem