View Single Post
Stary 15-06-2012, 22:56   #1
szlukowski
ford::beginner
 
Imię: Szymon
Zarejestrowany: 15-06-2012
Model: Ford Focus
Silnik: 1.6 Zetec 100KM
Rocznik: 1999
Postów: 17
Domyślnie Czy da się sprawdzić stan paska rozrządu we własnym zakresie?

Witajcie, to mój pierwszy post na tym forum. Szukałem odpowiedzi w wyszukiwarce, ale niestety nie znalazłem nic, co by mnie przybliżyło do rozwiązania... otóż: mam Forda Focusa MK1 w sedanie (pre-FL) z 1999 r, z benzynowym silnikiem 1.6 Zetec (100KM). W samochodzie jest sekwencyjna instalacja LPG z lubryfikacją zaworów. Aktualny przebieg (realny, sprawdzony na komputerze, auto z polecenia kolegi ubezpieczyciela) - 94900 + jakieś*grosze. Samochód kupiłem 1,5 miesiąca temu i przydałoby się skontrolować stan rozrządu. Pytanie jest następujące... czy da się sprawdzić stan paska rozrządu, rolek i napinacza bez rozbierania połowy samochodu? Krótko po zakupie skończyła mi się pompa wody (ze starości...) i musiałem ją wymienić, nikt wtedy nie zwrócił mi uwagi na stan rozrządu, ale z tego co wiem to co jakieś 100 000 km trzeba się nim zająć; poprzedni właściciel twierdzi że rozrząd był wymieniony w okolicach lutego 2010 roku, ale niestety nie mam na to żadnego papierka, dokumentu itd a sam nie jestem w stanie tego sprawdzić; nie przypuszczam też żeby w serwisie Forda w Bydgoszczy mieli jakąś*historię napraw. Czy mechanik niekoniecznie z ASO jest w stanie że się tak wyrażę "na wzrok" sprawdzić, czy pasek rzeczywiście był wymieniany? Samochód do tej pory robił jakieś*6000-7000 rocznie, pod moją nogą zdecydowanie więcej, ale gdyby pasek rzeczywiście był po wymianie, to wg moich obliczeń zostało mu jeszcze przynajmniej 80 000 do kolejnej wymiany. Samochód jest bardzo zadbany.

Z góry dzięki za odpowiedź!
Sz.
szlukowski jest offline   Odpowiedź z Cytatem